Šetrnější k přírodě: Jak pečovat o pleť a životní prostředí zároveň

Pokud používáte k odličování jednorázové vatové tamponky a vaše průměrná spotřeba jsou 4 kousky na jedno odlíčení, je to 1460 vatových tamponků ročně. Všechny tyto tamponky skončí po odlíčení pleti v koši. Když si představíte, kolik žen na světě je používá, šplhá se spotřeba těchto jednorázových odličovacích pomůcek k astronomickým číslům. Tak udělejte vstřícný krok k přírodě i ke své pleti a sáhněte po udržitelnějších alternativách.

Proč bychom měli být šetrní k přírodě?

Věděli jste, že prostředí, ve kterém žijeme, má zhruba 20% vliv na naše zdraví? Planeta je domovem nás všech, a tak bychom se o ni měli starat zodpovědně – neplýtvat a hledat udržitelné alternativy. Samozřejmě: Jako jedinec nezvládnete změnit ekologickou situaci celé Země, ale můžete k té změně přispět. Protože změna začíná u každého z nás. A my vám dnes ukážeme, jak snížit svou ekologickou stopu právě udržitelnou péčí o pleť.

 

Životní prostředí a péče o něj jsou pro nás velmi důležité. Snažíme se o něj pečovat nejen složením NIVEA produktů. Přečtěte si vše o našem závazku:


Jedna pokožka. Jedna planeta. Jedna péče. 

Bavlněné odličovací tamponky šetří přírodu i peníze

Jednorázové odličovací tamponky obvykle končí na skládkách (v horším případě v kanalizaci), a jsou tak akorát další přítěží pro životní prostředí. Přitom mají účinnou alternativu = bavlněné odličovací polštářky. Ty si můžete buď zakoupit už hotové, nebo si je doma ušít.

Jejich výroba je snadná. Budete potřebovat:

  • Starý ručník
  • Bavlněnou látku
  • Šicí stroj, nebo jehlu a nit

Ze starého ručníku i bavlněné látky si vystřihněte stejně velká kolečka (velikostně podobná jednorázovým odličovacím tamponkům). Mezi dva kousky bavlněného kolečka vložte kolečko z ručníku, který zajistí maximální savost, a okraje obšijte buď na stroji, nebo ručně. Vyrobte si jich zhruba 20, ať je nemusíte prát po každém použití, ale například jednou týdně všechny najednou. 

 

Látkové odličovací tamponky můžete používat úplně stejně jako ty jednorázové, akorát je po použití nevyhodíte, ale přeperete je v ruce. Stačí je namočit do teplé vody, přidat například žlučové mýdlo a jemně tamponky vyprat. Poté je opláchnete pod čistou teplou vodou a dáte uschnout. Látkové tamponky vám vydrží velmi dlouho. Vyplatí se tak nejen z ekologického, ale i z ekonomického hlediska.  Ostatně, zkoušeli jste si někdy spočítat, kolik takové důkladné odlíčení jednorázovými pomůckami stojí?

Minimalizujte plasty, není to tak těžké

V Česku ročně vyprodukujeme 30 milionů tun odpadu, z toho 25 % (tedy 7,5 milionu tun) tvoří plasty. To je 250 000 velikých přepravních kontejnerů a v každém 30 000 kilogramů plastů! A bavíme se pouze o České republice. 

Bez plastů se v péči o pleť a pokožku ještě zcela neobejdeme. Určitě ale můžeme jejich spotřebu výrazně snížit. Třeba vatové tyčinky, kterými pleť čistíme, případně ladíme detaily make-upu, patří podle závěrů Evropské komise k 10 nejčastějším typům plastového odpadu, který je k nalezení v mořích a oceánech. V Itálii je jejich prodej od 1. ledna 2019 zakázaný. Ve zbytku EU pak zákaz takzvaných jednorázových plastů platí od roku 2021 a Česko ho v nejbližších měsících propíše do svých zákonných norem. 

To ale neznamená konec „uchošťourů“ – už teď můžete sáhnout po těch s papírovou tyčkou. Případně po ještě „zelenější“ bambusové verzi, k jejíž výrobě, na rozdíl od papírové, není potřeba ani lepidlo. K mání jsou dokonce i znovupoužitelné tyčinky ze silikonu.

3 rychlé tipy, jak být šetrný. K přírodě a vlastně i ke své peněžence

  • Oblíbenou kosmetiku skladujte tak, aby vydržela ve 100% formě, a vy jste ji využili do poslední kapky. Pečující přípravky jsou citlivé především na světlo, vlhkost a skokové změny teplot. 
  • Zamyslete se i nad ekologickými alternativami hygienických vložek a tamponů. Menstruační kalíšky, případně látkové vložky v posledních měsících zažívají velký boom. 
  • Dejte šanci stáčené drogerii, případně náhradním náplním. Mimochodem, v našem sortimentu najdete třeba krémové tekuté mýdlo v balení, které obsahuje o 80 % méně plastu.  

V NIVEA už jsme se do snižování objemu plastů pustili

A dali jsme si za cíl do roku 2025 snížit oproti roku 2019 množství fosilního plastu o celou polovinu. Mnoho našich obalů se tak postupně (z)mění. Například tělová mléka řady NATURALLY GOOD plníme do lahví, které tvoří o 50 % méně plastu. Tyto obaly jsou navíc i lehčí a dají se srolovat. Tělové mléko tak opravdu vymáčknete do poslední kapky a obal zabere výrazně méně místa i ve žlutém kontejneru na plasty.

Sáhnete-li v drogerii po našich sprchových gelech NATURALLY GOOD, pak vězte, že saháte po balení, které z 97 % tvoří recyklované materiály. Naším cílem je pak i to, aby 100 % všech našich plastových obalů patřilo do kategorie „recyklovatelné, nebo znovu naplnitelné“.  

Zaměřte se i na složení pečujících produktů

Nejen kosmetické pomůcky, ale i samotné pečující produkty mohou být šetrné k životnímu prostředí. Obalem i složením.

My v NIVEA jsme se zavázali, že do konce roku 2021 budou všechny naše produkty bez mikroplastů. To jsou pevné plastové částice, které jsou menší než 5 milimetrů, nerozpustné ve vodě a biologicky nerozložitelné. Znečišťují nejen půdu, ale především vodní zdroje naší planety. Stejně tak se do roku 2025 chceme zbavit všech biologicky neodbouratelných polymerů, kterým se občas přezdívá tekuté mikroplasty (byť o mikroplasty v pravém slova smyslu nejde). Díky nim mají látky gelovou strukturu. My je ale v našich produktech, tam, kde to půjde, nahradíme. 

I díky těmto krokům se nám už teď daří dosáhnout toho, že jsou některé naše pečující produkty téměř 100% biologicky odbouratelné. Což znamená, že za sebou v přírodě nezanechávají žádnou stopu. Produkty s přírodním složením jsou navíc vhodné i pro citlivou pokožku.  

NIVEA produkty v souladu s pletí i s přírodou:

Rozjasňující denní krém NATURALLY GOOD:

Obsahuje 99 % ingrediencí přírodního původu, mezi kterými můžete najít například jojobový olej. Ten působí antioxidačně a v kombinaci s organickou aloe vera hydratuje a vyživuje pleť na 24 hodin. Dóza, ve které je krém, je 100% recyklovatelná. 

Regenerační noční krém NATURALLY GOOD:

Obsahuje 99 % ingrediencí přírodního původu. Organický arganový olej přes noc intenzivně hydratuje pleť, navrací jí pružnost a napomáhá k regulaci produkce kožního mazu. Navíc dóza je 100% recyklovatelná.

Micelární voda NATURALLY GOOD:

98 % ingrediencí je přírodního původu a najdete mezi nimi třeba BIO aloe vera, která pleť zklidňuje. Micelární voda odstraňuje nečistoty z pleti jedním tahem a intenzivně pleť hydratuje.

Chcete v souladu s přírodou pečovat nejen o svou pleť, ale i o zbytek svého těla? Vyzkoušejte i ostatní produkty z řady NATURALLY GOOD, která respektuje vaše potřeby i životní prostředí.