Poškození sluncem: Hlavním původcem tmavých skvrn je nadměrné vystavování pokožky slunečnímu záření. Proto jsou hnědé skvrny běžné na obličeji; stejně jako na dalších místech, která jsou často vystavena slunci. Poškození sluncem způsobuje, že kůže produkuje další melanin jako ochranu před škodlivým UV zářením. V důsledku toho se začnou objevovat tmavé skvrny na obličeji a dalších částech těla.
Melasma: Také melasma postihuje oblasti těla, jež jsou často vystaveny slunci – způsobuje hnědé skvrny na obličeji, krku, rukou a dalších oblastech. Mnohem častější je u žen, protože může být vyvolána hormonální nerovnováhou vzniklou během těhotenství, menopauzy nebo při užívání antikoncepce. Není třeba se obávat, melasma je neškodná a nevzbuzuje žádné zdravotní obavy.
Pozánětlivá hyperpigmentace: Vzniká, když pokožka prošla nějakou formou traumatu, tj. jizvy po akné, popáleniny nebo lupénka, a zanechává na pokožce hnědé skvrny. Vyskytuje se zejména s přibývajícím věkem, protože naše kožní buňky se nemnoží tak rychle. Někdy bývá označována jako stařecké skvrny." Tmavé skvrny na obličeji se mohou objevit:
– Po vymizení skvrn nebo vzplanutí lupénky,
– během těhotenství nebo menopauzy
– po kousnutí hmyzem, pořezání, popálení nebo jiném poranění, které se zahojí,
– při užívání některých léků,
– pokud přípravek k péči o pleť nebo vlasy podráždí pokožku,
– při hormonálních změnách, například v těhotenství.
Tmavé skvrny se liší od pih; tmavé skvrny jsou obvykle větší a objevují se později v životě.
Sdílet