žena se učí, jak se zbavit tmavých skvrn

Jak se zbavit tmavých skvrn na kůži

Chcete vědět, jak se zbavit tmavých skvrn? Přečtěte si našeho průvodce vším, co potřebujete vědět o tmavých skvrnách na obličeji a tmavých skvrnách na těle.

Jak se zbavit tmavých skvrn

Tmavé skvrny nebo hnědé fleky jsou pigmentace, které se tvoří na kůži. Tmavé skvrny se vyskytují zejména v obličeji, i když tmavé skvrny na těle také postihují mnoho lidí. Vznikají při nadměrné produkci melaninu, což je pigment, který určuje barvu kůže. Výsledkem je, že část kůže je tmavší než okolní kůže.
 

 

 

 

Tmavé skvrny jsou běžné na následujících partiích:

- hřbety rukou,
- obličej,
- záda,
- ramena.


Tmavé skvrny, zejména tmavé pigmentové skvrny na tváři, sice nejsou nebezpečné, ale mohou být nežádoucí. Někteří lidé, kteří tmavé skvrny na obličeji mají, chtějí vědět, jak se jich zbavit. Dobrá zpráva je, že výskyt tmavých skvrn je možné snížit pomocí cílených ošetření a složek. 
Přečtěte si, co způsobuje tmavé skvrny, jak se zbavit tmavých skvrn na obličeji a jak se zbavit tmavých skvrn na těle.


Jaké jsou hlavní příčiny tmavých skvrn?

Znalost hlavních příčin vzniku hnědých skvrn na kůži vám může pomoci pochopit, jak se jim vyhnout. I když se některým příčinám nelze vyhnout, je přesto důležité pochopit, proč se na vás tmavé skvrny objevily. Hnědé skvrny na kůži mohou být způsobeny řadou různých příčin:
woman-smiling-product-display-1

woman-smiling-product-display-2

Poškození sluncem: Hlavním původcem tmavých skvrn je nadměrné vystavování pokožky slunečnímu záření. Proto jsou hnědé skvrny běžné na obličeji; stejně jako na dalších místech, která jsou často vystavena slunci. Poškození sluncem způsobuje, že kůže produkuje další melanin jako ochranu před škodlivým UV zářením. V důsledku toho se začnou objevovat tmavé skvrny na obličeji a dalších částech těla.
 
Melasma: Také melasma postihuje oblasti těla, jež jsou často vystaveny slunci – způsobuje hnědé skvrny na obličeji, krku, rukou a dalších oblastech. Mnohem častější je u žen, protože může být vyvolána hormonální nerovnováhou vzniklou během těhotenství, menopauzy nebo při užívání antikoncepce. Není třeba se obávat, melasma je neškodná a nevzbuzuje žádné zdravotní obavy.
 
Pozánětlivá hyperpigmentace: Vzniká, když pokožka prošla nějakou formou traumatu, tj. jizvy po akné, popáleniny nebo lupénka, a zanechává na pokožce hnědé skvrny. Vyskytuje se zejména s přibývajícím věkem, protože naše kožní buňky se nemnoží tak rychle. Někdy bývá označována jako stařecké skvrny." Tmavé skvrny na obličeji se mohou objevit:

– Po vymizení skvrn nebo vzplanutí lupénky,
– během těhotenství nebo menopauzy
– po kousnutí hmyzem, pořezání, popálení nebo jiném poranění, které se zahojí,
– při užívání některých léků,
– pokud přípravek k péči o pleť nebo vlasy podráždí pokožku,
– při hormonálních změnách, například v těhotenství.

Tmavé skvrny se liší od pih; tmavé skvrny jsou obvykle větší a objevují se později v životě.


Tmavé skvrny na obličeji

Tmavé skvrny v obličeji jsou velmi časté, protože obličej je často vystaven slunci a UV záření je hlavní příčinou vzniku tmavých skvrn.

Tmavé skvrny na obličeji se mohou objevit:

 • Po vymizení skvrn nebo vzplanutí lupénky,
 • během těhotenství nebo menopauzy,
 • po kousnutí hmyzem, pořezání, popálení nebo jiném poranění, které se zahojí,

 • při užívání některých léků,
 • pokud přípravek k péči o pleť nebo vlasy podráždí pokožku,
 • při hormonálních změnách, například v těhotenství.

Tmavé skvrny se liší od pih; tmavé skvrny jsou obvykle větší a objevují se později v životě.


Jak se zbavit tmavých skvrn na obličeji

woman_face_cream_close_up

 

 

V závislosti na příčině mohou tmavé skvrny na obličeji někdy samy vymizet, například pokud přestanete používat přípravek, který pokožku dráždí, nebo pokud se jizva zahojí. Tmavé skvrny někdy mohou zmizet, jen aby se objevily nové, a někdy k odstranění tmavých skvrn na obličeji potřebujete pomocnou ruku.  

 

Vznik tmavých skvrn v obličeji urychluje vystavení znečištěnému prostředí a výrazněji se projevují na matné pleti. 

 

Existují krémy a korektory na pigmentové skvrny zacílené na tmavé skvrny. Tyto produkty obsahují účinné látky, které ošetřují nežádoucí pigment v cílové oblasti a pomáhají snižovat budoucí změnu zabarvení pleti.

Vyhledávejte produkty s obsahem vitaminu C a E, které bojují proti volným radikálům, napomáhají blednutí tmavých skvrn a také zvyšují zářivost pleti.

 • Použijte na tmavé skvrny krémový korektor, který cílí na tmavé skvrny na obličeji.
 • Používejte opalovací krém s ochranným faktorem SPF: Opalovací krém je nejlepší obranou proti tmavým skvrnám na obličeji. Zvykněte si denně nanášet krém na obličej s vysokým SPF na svůj běžný hydratační krém, a to i v zamračených, chladných dnech. Snažte se používat krém s ochranným faktorem SPF minimálně 30.
 • Upravte svou rutinní péči o pleť tak, aby zahrnovala produkty, jež obsahují složky určené k tomu, aby vás zbavily tmavých skvrn.


Tipy pro péči o pleť, které pomáhají zbavit se tmavých skvrn na obličeji

woman_cleaning_face_close_up

Dvakrát denně si umyjte obličej jemným čisticím přípravkem nebo balzámem. Složky, které vaši pleť dráždí, mohou tmavé skvrny zhoršit. Po umytí použijte sérum a denní krém, které působí na tmavé skvrny.

Náš denní krém proti pigmentovým skvrnám NIVEA Cellular LUMINOUS630 Day Cream a sérum proti pigmentovým skvrnám NIVEA Cellular Luminous 630 Pigment StainSerum obsahují složky na rozjasnění pleti, které se zaměřují na buňky produkující pigment. Výsledkem je to, že pleti dodávají rovnoměrný tón, působí na zesvětlení skvrn a zmenšují jejich velikost. Používejte je jako součást ranní péče o pleť, abyste získali hydratační vzpruhu s vysokou dodatečnou ochranou proti slunečnímu záření. Vysoký ochranný faktor SPF také zabraňuje vzniku tmavých skvrn na obličeji.

woman-nightcream-face

Večer vyměňte krém za přípravek určený k odstranění tmavých skvrn. Náš noční krém NIVEA Cellular Luminous630 působí na stávající pigmentaci a viditelně redukuje tmavé skvrny na obličeji. Zároveň přes noc vyrovnává tvorbu nového melaninu a zabraňuje tak vzniku nových tmavých skvrn.

woman-drinking-glass-of-water

Klíčem k vymýcení pigmentových skvrn na obličeji je také hydratace. Pomáhá vyrovnat tón pleti, vypnout pleť a obnovit unavenou pleť. To následně snižuje výskyt tmavých skvrn na obličeji. 


Tmavé skvrny na těle

Stejně jako tmavé skvrny v obličeji jsou i tmavé skvrny na těle důsledkem nadprodukce melaninu. 

 

Tmavé skvrny na těle se mohou objevit: 

 • na pažích,
 • na rukou,
 • lna nohou.

 

Tmavé skvrny na těle mohou být způsobené celou řadou faktorů. 
Mezi ně mohou patřit

 • Pozánětlivé hyperpigmentace způsobené poraněním kůže, například při holení, které ovlivňuje tvorbu melaninu,
 • vystavení slunečnímu záření,
 • poranění kůže,
 • podráždění žiletkou při holení,
 • hormonální změny.

red-hair-woman

 

Zajímá vás, jak se zbavit tmavých skvrn na těle? Čtěte dále a získejte všechny potřebné informace.


Jak se zbavit tmavých skvrn na těle

 

 

 

 

 

Tmavé skvrny mohou vznikat na částech těla, které jsou pravidelně vystavovány slunci. Před pobytem venku použijte opalovací krém s ochranným faktorem SPF 30 nebo vyšším a zakryjte si tělo, kdykoli je to možné.

žena čte knihu


Tipy ohledně péče o pleť, které pomáhají zbavit se tmavých skvrn na těle:

 Žena leží na posteli

 

 

Stejně jako vaše tvář, i vaše tělo reaguje na správnou péči o pleť. Vitamín C, vitamín B12 a vitamín E mohou pomoci při léčbě tmavých skvrn na těle. Vitamíny E a B12 podporují tvorbu kolagenu (ten dodává naší pokožce pružnost a pevnost) a vitamín C je známý svými antioxidačními, zpevňujícími a rozjasňujícími účinky. Vitamin E může také zmírňovat tvorbu jizev, což může snížit výskyt tmavých skvrn na těle. 

Doporučujeme pravidelně používat tělové mléko – pokud můžete, tak dvakrát denně. V zájmu dosažení maximálních účinků jej nanášejte na vlhkou pokožku. Vyzkoušejte tělové mléko s přírodním mandlovým olejem a vitaminem E, které zajistí hloubkovou hydrataci a péči.


Jak předcházet tmavým skvrnám na kůži

Není možné předcházet všem příčinám tmavých skvrn na kůži – některé vznikají přirozeně v důsledku stáří a dalších faktorů. Nicméně hnědým skvrnám na kůži způsobeným slunečním zářením lze předejít. Vyzdvihli jsme několik tipů, které vám pomohou předcházet hnědým skvrnám na kůži způsobeným poškozením sluncem:

 

 

1) Používejte opalovací krém: Používání opalovacího krému chrání pokožku před poškozením sluncem, které způsobuje hnědé skvrny na pokožce. Používáním opalovacího krému s vysokým ochranným faktorem SPF můžete zabránit poškození pokožky. Zajistíte, že vaše pokožka bude co nejzdravější, díky čemuž bude moci bojovat proti tmavým skvrnám na pokožce.


2) Zahalujte se. Hnědým skvrnám na obličeji, krku a dalších příliš exponovaných místech můžete předejít tak, že je budete před sluncem zakrývat. I když používáte opalovací krém, jsou tyto oblasti stále náchylnější ke vzniku tmavých skvrn než jiné. Vyzkoušejte kšiltovku nebo klobouk se širokou krempou, které poskytují ochranu před sluncem obličeji a krku.

3) Vyhýbejte se polednímu slunci. Slunce je nejžhavější a nejintenzivnější mezi 12. a 14. hodinou. V těchto hodinách je mnohem pravděpodobnější, že utrpíte poškození sluncem, které může vést ke vzniku hnědých skvrn na pokožce. Abyste tomu předešli, najděte si v této části dne stín a užívejte si slunce v době, kdy není pro vaši pokožku tak škodlivé.