žena s milií

Co je milie?

Milie: Vše, co potřebujete vědět, a možná ošetření

Co je milie?

Milie (latinsky milia, v jednotném čísle milium) jsou drobné bílé hrbolky na povrchu kůže. Jsou velmi časté u dětí (někdy se jim říká mléčné skvrny nebo olejová semínka), ale může je dostat kdokoli v jakémkoli období života. Můžete je najít kdekoli na těle, ale často se shlukují kolem očí, nosu, tváří a na čele.
 
 Pojďme se blíže podívat na to, co způsobuje milie na obličeji, jak odstranit miliová zrnka a proč se nám tyto malé bílé hrbolky dělají.


Co je to milie na obličeji?

Milie je tak trochu záhadou – o těchto malých, mléčně bílých pupíncích se toho vlastně moc neví. Víme však, že nejsou nebezpečné a obvykle samy od sebe zmizí. Lidé si jich často všimnou v obličeji, kde se mohou tvořit ve shlucích, ale není neobvyklé najít jednu jedinou kolem oka, na očním víčku nebo na krku či rukou. Miliových zrnek si můžete všimnout zejména na tmavých kruzích nebo v jejich okolí nebo na tmavších skvrnách na tvářích. 
 
žena ošetřující milia

Tyto drobné cystičky jsou naplněné keratinem – bílkovinou, jež se nachází v kůži, vlasech a nehtech –, a to v případě, kdy tyto shluky odumřelé kůže utvoří kuličku pod povrchem kůže a vytvoří tyto drobné hrbolky, místo aby se vyloučily. Tyto hrbolky jsou přitom opravdu malé, obvykle ne větší než 1–2 milimetry v průměru. 
 
 Ačkoli o příčině těchto bílých hrbolků zatím nevíme vše, existují přitěžující faktory. Milie někdy souvisí s vystavením slunečnímu záření nebo opakovaným používáním steroidních krémů, ale jsou také geneticky podmíněné, což znamená, že někteří lidé jsou k nim náchylnější než jiní. Mohou však postihnout všechny typy pleti – suchou, smíšenou, citlivou i mastnou – a všechny věkové kategorie, od dětské pleti po zralou pleť

 Tyto malé bílé pupínky jsou nezhoubné a povrchové, ale pokud vás trápí, možná je budete chtít odstranit. Objevte preventivní opatření, která pomohou omezit jejich výskyt, a zjistěte, jak je v případě potřeby odstranit.

Jaký je rozdíl mezi bílou tečkou a pupínkem milie?

Zrnka milie a bílé tečky (nebo uzavřené komedony) jsou mikrocysty. Jsou způsobené nahromaděním materiálu pod tenkou vrstvou kůže, který tvoří vyvýšené, bezbarvé pupínky. 
 
 Složení milie a bílých teček se však liší. Uzavřený komedon je způsobený nahromaděním kožního mazu, tedy mastnoty v kůži, někdy doprovázené bakteriemi. Může se infikovat a změnit v červený pupínek.


Jak se objevují miliová zrnka?

Příčina vzniku miliových zrn zůstává stále nejasná. Jejich výskyt je zapříčiněn ucpáním vlasových folikulů pod kožními póry. Ucpání může být důsledkem špatného odstraňování odumřelých buněk nebo agresivních vnějších faktorů, jež pokožku obnažují. 
 
 Miliová zrna mohou být také geneticky podmíněná. V každém případě však milie pravděpodobně zhoršují faktory, které destabilizují pokožku a narušují obnovu buněk. 
 
 Zde uvádíme některé zhoršující faktory, které mohou zvýšit pravděpodobnost jejich výskytu:
 
 – vystavení UV záření,
 – tabák a alkohol,
 – nadměrné používání hygienických prostředků,
 – okluzivní, agresivní nebo nevhodné kosmetické přípravky,
 – opakovaná obrušující hygienické pohyby,
 – poranění: rána, popálenina, chirurgický nebo estetický zákrok,
 – některá kožní onemocnění, např. dermatózy.

žena čištění obličeje
blondýnka se směje

Můžeme zabránit vzniku zrníček milie?

Vzniku miliových zrn nelze zcela zabránit. Několik preventivních opatření a správná péče o pleť však mohou pomoci omezit jejich výskyt. 
 
 Preventivní opatření mohou také prospět celkovému vzhledu vaší pleti a mohou zpomalit výskyt černých teček, rozzářit pleť a pomoci zabránit jejímu předčasnému stárnutí.
 

 – Vybírejte nekomedogenní kosmetiku, jejíž složení neucpává póry pleti.
 
 – Volte jemné čisticí přípravky, které respektují váš typ pleti.
 
 – Nezatěžujte pleť produkty s příliš bohatými složeními nebo produkty, které příliš kryjí. Pokud to váš typ pleti nevyžaduje, volte nemastné přípravky typu „vše v jednom“.
 
 – Používejte podkladový krém, který vyhovuje vašemu typu pleti a není příliš těžký.
 
 – Osvojte si jednoduchou, ale pravidelnou, rutinní péči o pleť, která podpoří odstraňování odumřelých buněk: Každý večer a ráno si obličej jemně vyčistěte. Jednou týdně proveďte peeling, abyste podpořili odstraňování odumřelých kožních buněk.
 
 – Vyhněte se abrazivním a agresivním přípravkům nebo produktům. Volte jemné peelingy a omezte četnost exfoliace. Dokud milie nezmizí, vyhněte se peelingu a laserům. Pokožku osušte spíše poklepáváním než třením.
 
 – Hydratujte a vyživujte pokožku, abyste napomohli obnově buněk. Ráno a večer nanášejte na obličej hydratační krém. Vyberte si výživný přípravek na suchou pleť nebo něco zklidňujícího na citlivou pleť.
 
 – Specifickou péči věnujte očnímu okolí. Abyste podpořili tuto choulostivou oblast, zvolte vhodnou péči, která není příliš bohatá.
 
 – Chraňte se před UV zářením. Vyhýbejte se soláriím, na slunci noste klobouk, omezte dobu pobytu na slunci a vždy používejte opalovací krém, a to i v zimě.
 
 – Svou roli hrají také faktory životního stylu: Dopřejte si dostatek spánku, omezte stres, buďte pravidelně fyzicky aktivní, vyhněte se alkoholu a tabáku, jak je to jen možné, a také přemíře tuku a cukru.

žena s milií na tváři

Jak odstranit miliová zrna

Teoreticky není nutné zrnka milie odstraňovat. Zmizí přirozeně, bez zásahu, během několika týdnů… nebo měsíců.
 
 Pokud vás trápí zrnka milie na tmavých kruzích nebo když je na obličeji shluk milie, je možné se obrátit na dermatologa, aby je odstranil. 
 
 V závislosti na rozsahu milie může odborník na péči o pleť doporučit profesionální exfoliační ošetření nebo vyčištění pleti: pomocí speciální jehly se provede drobný řez a poté se zrnka milia extrahují.

Můžete odstranit miliová zrna sami?

Ne! Jejich zmizení můžete podpořit používáním jemných peelingů, ale dávejte pozor, abyste pokožku neobrušovali jejich příliš častým používáním (obvykle stačí jedno až dvě týdně) nebo příliš prudkým drhnutím. 
 
 Objevte naši osvěžující čisticí pleťovou vodu NIVEA s hydratačním vitaminem E, která odstraňuje odumřelé kožní buňky a zároveň udržuje přirozenou rovnováhu vaší pleti.
 
 Důrazně nedoporučujeme pokoušet se o extrakci zrníček milie doma, bez odborného zásahu. Strhávání a vymačkávání zrnek milií je zřídkakdy úspěšné a poškozená kůže se může zanítit, což může zanechat jizvy. Je lepší být trpělivý nebo se obrátit na dermatologa, který zvolí vhodnou léčbu.

žena se směje
žena exfoliační

Ošetření milie

Vybírejte šetrné čisticí prostředky na pleť. Prohlédněte si naši řadu čisticích přípravků NIVEA, jež spolehlivě a účinně čistí obličej. Mají šetrné složení, které pečuje o vaši pleť a udržuje ji hydratovanou.
 
 Důležitý je také peeling, ale vybraným přípravkem nedrhněte příliš silně a omezte jeho použití na jedno až dvě týdně. Když budete udržovat pleť hydratovanou, pomůže to také udržet její přirozenou rovnováhu pH a dá jí to lepší šanci zůstat v dokonalé kondici.