mladá žena s úsměvem

Co je glykace? Vliv cukru na stav pleti

Přemýšleli jste někdy o negativním působení cukru na vaši pleť a jak proti němu bojovat? Zjistěte víc o procesu glykace pokožky a péči, která vám pomůže s minimalizací jejích škodlivých účinků na vaši pleť.

Jak chápat proces glykace

CO JE GLYKACE

Glykace je přirozený proces v těle, při kterém se cukry, zejména glukóza, váží na proteiny, jako jsou kolagen a elastin. Tato vazba vede k tvorbě pokročilých konečných produktů glykace (AGE), což jsou molekuly, které vznikají při reakci cukrů s bílkovinami nebo lipidy (tuky) bez přítomnosti enzymů. AGE se může časem v pokožce hromadit, což vede ke křížovému propletení a zatuhnutí kolagenových a elastinových vláken. Vlivem glykace tak dochází ke změně struktury pleti, která ztrácí svoji elasticitu a pevnost a vypadá mdle a unaveně.

Zjednodušeně řečeno, glykace ovlivňuje elasticitu a pružnost pleti a způsobuje její předčasné stárnutí. Pochopení tohoto procesu je důležité pro zařazení preventivních opatření a udržení mladistvějšího vzhledu pleti.

6 DŮVODŮ VLIVU GLYKACE NA PLEŤ

 žena použití krému na obličej Nivea

Mezi nejčastější faktory patří strava, genetika, životní styl, vysoká hladina cukru v krvi, oxidační stres a věk.

 1. Strava
  Strava s vysokým obsahem cukru může zvýšit rychlost tvorby AGE.
 2. Genetika
  Genetika sehrává roli v náchylnosti jednotlivce na glykaci, protože ovlivňuje, jak pleť reaguje na zvýšenou hladinu cukru.
 3. Volba životního stylu
  Kouření, nadměrná konzumace alkoholu a vystavování se znečišťujícím látkám v životním prostředí mohou zvýšit míru glykace.
 4. Vysoká hladina cukru v krvi
  Zvýšená hladina cukru v krvi přímo katalyzuje glykaci, což vede k tvorbě AGE, které ohrožují strukturu kůže.
 5. Stárnutí
  Přirozený proces stárnutí snižuje schopnost regenerace kolagenu v těle, čímž se pleť stává citlivější na působení cukru.
 6. UVA záření
  Vystavení UV záření zvyšuje hromadění AGE a jejich účinky na organismus.
Vliv cukru na pokožku

JE CUKR ŠKODLIVÝ PRO VAŠI PLEŤ?

Cukr může přímo ovlivnit zdraví pokožky tím, že se váže a vytváří glykované proteiny, což vede k výraznějším známkám stárnutí, jako jsou: vrásky, ochabování a ztráta pevnosti. Molekuly cukru se mohou napojit na kolagen i elastin, čímž poškozují síť kolagenových a elastinových vláken a způsobují, že tato vlákna jsou křehká a snadno se lámou. To vede ke změně struktury pleti, ztrátě její pevnosti a elasticity a vzniku vrásek.

Nadměrné množství cukru, zejména rafinovaného, zvyšuje hladinu inzulinu a zánětlivé procesy v těle, což zhoršuje stav pleti. Jeho snížená konzumace blahodárně působí nejen na vaše zdraví, ale zachovává i mladistvý vzhled a pružnost pokožky.

Méně cukru též pozitivně ovlivňuje stav pleti i samotný proces glykace. Můžete si to představit jako individuální péči o pleť, kterou podporujete výběrem vhodných potravin. Když omezíte cukry, v podstatě dáte své pleti čas na regeneraci. Molekuly cukru nedostanou příležitost narušovat strukturu kolagenu a elastinu. Je to nenápadný, ale účinný způsob, jak podpořit přirozenou odolnost pokožky a udržet si zářivou pleť.

5 PŘÍZNAKŮ PLETI ZPŮSOBENÉ GLYKACÍ

Následující jevy mohou indikovat, že cukr negativně ovlivňuje vaši pleť:
mladá žena použití očního krému Nivea Q10
 1. Vrásky a jemné linky
  Glykace způsobuje vznik jemných linek a vrásek, a tak přispívá k předčasnému stárnutí pleti
 2. Ztráta pružnosti
  Kolagen a elastin pomáhají dodat pokožce pružnost, cukr jejich schopnosti zhoršuje.
 3. Nerovnoměrnosti pleti
  Reakcí s bílkovinami má cukr potenciál aktivovat zánět, který by následně mohl vést k začervenání a nejednotnému tónu pleti.
 4. Mdlý a unavený vzhled
  Glykace může ovlivnit schopnost regenerace a obnovy pokožky. V důsledku toho může pleť působit matně a přijít o svůj přirozený jas.
 5. Suchá pokožka
  Glykované proteiny nejsou schopné dobře zadržovat vlhkost, což dehydratuje pleť, která je následně napnutá a vysušená.

Včasný zásah pomáhá dlouhodobě lépe bojovat s projevy glykace a zachovat si tak přirozenou vitalitu pleti.

PÉČE O PLEŤ POŠKOZENOU GLYKACÍ

JAK ZABRÁNIT GLYKACI A POŠKOZENÍ PLETI CUKREM

Pokud chcete zmírnit vliv glykace na svoji pleť, regulujte svůj příjem cukru. Takové preventivní opatření aktivním způsobem pomáhají k udržování mladistvého a zdravého vzhledu vaší pleti. V následujících několika bodech se dozvíte, jak zabránit procesu glykace a předčasnému stárnutí pleti:
mladá žena použití krému Nivea Q10 na vrásky
 1. Vyvážená strava
  Zvolte si stravu bohatou na antioxidanty, vitaminy a minerály. Nezapomeňte na pestrobarevné ovoce a zeleninu, které jsou plné živin a pomáhají při oxidačním stresu.
 2. Pravidelné cvičení
  Cvičení podporuje zdravý krevní oběh a dodává důležité živiny do kožních buněk. Pomáhá také zvládat stres, který také souvisí se zrychleným stárnutím.
 3. Ochrana před sluncem
  Chraňte svou pokožku před škodlivým UV zářením každodenním používáním opalovacího krému. Je to jeden ze základních kroků v prevenci proti předčasnému stárnutí.
 4. Regulovaný příjem cukru:
  Úplně vyloučit cukr je sice náročné, ale s jeho kontrolovanou konzumací pocítíte obrovský rozdíl. Jak je to jen trochu možné, upřednostňujte přirozené suroviny a vynechte průmyslově zpracované produkty plné rafinovaného cukru.
 5. Kontrola hladiny cukru v krvi
  Na regulaci hladiny cukru v krvi existují různé výživové přístupy. Nejběžnější a vědecky uznávanou metodou je konzumace potravin s nízkým glykemickým indexem, které obsahují méně cukru nebo převážně pomalé cukry a jsou zároveň bohaté na vlákninu.

Nejnovější postupy vypovídají o řešeních, jako je konzumace potravin v určitém pořadí (počínaje zeleninou a bílkovinami až po potravinách obsahujících škrob), aby se minimalizovaly výkyvy hladiny cukru v krvi. Na základě uvedené teorie, založené na osobních zkušenostech jednotlivců, by bylo možné zpomalit vstřebávání škrobů a cukrů, když bychom je přijímali současně s bílkovinami, vlákninou a zdravými tuky.

PŘEHLED FAKTŮ

VLIV GLYKACE NA PLEŤ

Co je glykace: Glykace je přirozený proces, při kterém cukry reagují s kožním bílkovinami, což vede k tvorbě pokročilých konečných produktů glykace (AGE).

Účinky na pokožku:
AGE přispívají k viditelným známkám stárnutí, způsobují vrásky, jemné linky a ztrátu pružnosti pleti. 

Preventivní opatření:
Snížení nadměrného příjmu cukru a dodržování postupů péče o pleť proti glykaci může pomoci snížit její dopady.

Antioxidanty proti stárnutí:
Antioxidanty, které jsou součástí některých potravin a pečující kosmetiky, mohou pomoci v boji s oxidačním stresem spojeným s glykací. Díky tomu poskytují extra ochranu proti předčasnému stárnutí.

JAK SE STARAT O PLEŤ POŠKOZENOU GLYKACÍ

PRODUKTY NIVEA NA ZMÍRNĚNÍ DOPADŮ GLYKACE NA PLEŤ

Glykace je, bohužel, nezvratným jevem, ale můžete alespoň zabránit vzniku glykovaných proteinů a snížit jejich účinky. Zbavit se všech jejích příznaků však může být velmi složité, protože má podobné projevy jako přirozený proces stárnutí. Následující postup vám může pomoct snížit míru poškození pleti působením cukru:
KOSMETICKÁ RUTINA PRO BOJ S VLIVEM GLYKACE NA PLEŤ

1. Čištění:

Vždy začněte rutinní péči ráno a večer důkladným čištěním a připravte pleť na vstřebávání vyživujících složek z kosmetických produktů. Ráno si můžete zvolit osvěžující tonikum pro probuzení pokožky, zatímco večer je lepší použít přípravek vhodný pro odstranění make-upu a nečistot, které se nahromadily během dne.

KOSMETICKÁ RUTINA PRO BOJ S VLIVEM GLYKACE NA PLEŤ

2. Exfoliace:

Pro odstranění odumřelých kožních buněk zařaďte exfoliaci 2 až 3krát týdně. Pomáhá udržovat rovnoměrnou strukturu pleti a podporuje výměnu nových kožních buněk.

 mladá žena používající produkty Nivea Q10
KOSMETICKÁ RUTINA PRO BOJ S VLIVEM GLYKACE NA PLEŤ

3. Sérum proti glykaci:

Séra jsou koncentrované roztoky, jejichž účinné složky se vstřebávají do hlubších vrstev pleti. Nové NIVEA Expertní duální sérum proti vráskám Q10 s průlomovou složkou GLYCOSTOP® je navrženo tak, aby zpomalovalo a potlačilo proces glykace přímo uvnitř pleti*.

*testované in vitro

 

KOSMETICKÁ RUTINA PRO BOJ S VLIVEM GLYKACE NA PLEŤ

4. Hydratační krém:

Denní krémy pomáhají s udržováním přiměřené hydratace, díky čemuž je pleť pružná a svěží během celého dne. Vyzkoušejte NIVEA Zpevňující denní krém proti vráskám Q10 Power obohacený o koenzym Q10, keratin a SPF 15, který redukuje vrásky a pomáhá jim předcházet. Při používání NIVEA Expertního duálního séra proti vráskám Q10 v kombinaci se Zpevňujícím denním krémem Q10 je efekt omlazení pleti 4x účinnější než při používání samotného denního krému **!! Tento dvojitý přístup zaručuje, že vaše pleť může naplno čerpat výhody cílené technologie NIVEA proti vráskám a glykaci.

Večer zase sáhněte po NIVEA Zpevňující noční krém proti vráskám Q10 Power, který intenzivně vyživí vaši pleť během spánku. Pečlivě sestavené složení s Q10 a keratinem pomáhá podporovat přirozený proces regenerace a obnovy pleti a účinně působí proti známkám stárnutí.


**Při používání séra v kombinaci s NIVEA® Zpevňujícím denním krémem proti vráskám Q10 Power dochází ke zlepšení 4 vlastností v porovnání s používáním samotného denního krému (regenerace pleti, hydratace pleti, hloubková hydratace, koncentrace koenzymu Q10 v pleti).

KOSMETICKÁ RUTINA PRO BOJ S VLIVEM GLYKACE NA PLEŤ

5. Ochrana proti slunečnímu záření:

Zahalte svou pokožku do širokospektrálního opalovacího krému s OF 30 nebo vyšším a účinně se braňte škodlivému UV záření. NIVEA Pleťový krém na opalování proti vráskám Q10 OF 50 poskytuje okamžitou vysokou ochranu před UVA/UVB zářením, zatímco složení s Q10 hydratuje a pomáhá předcházet vzniku jemných linek a vrásek způsobených sluncem.

NOVINKA ŘADY NIVEA Q10 BOJUJE PROTI VRÁSKÁM ZPŮSOBENÝCH GLYKACÍ

NIVEA Expertní duální sérum Q10 v sobě skrývá hned dva účinné bojovníky proti stárnutí pleti, kteří pracují v tandemu a aktivně bojují proti vráskám ze dvou front:   

Revoluční technologii GLYCOSTOP®, která funguje jako štít, bránící přebytečnému  cukru v pleti, aby se navázal na vlákna kolagenu a elastinu a poškodil je. Tím neutralizuje působení molekul cukru, blokuje proces GLYKACE a aktivně předchází vzniku vrásek. 

Čistý Koenzym Q10, jenž dodává pleťovým buňkám energii, zvyšuje jejich produkci kolagenu, a tak výrazně redukuje i ty nejhlubší vrásky během pouhých 2 týdnů. Je to klíčová anti-aging látka a účinný anti-oxidant, který je zde obsažený vůbec v nejvyšší koncentraci z výrobků NIVEA. 
NIVEA Expertní duální sérum Q10 se nanáší se na celý obličej a jeho lehké složení se ihned vstřebá.

Jak pečovat o pleť trpící glykací

JEDNODUCHÉ NÁVYKY NA OMEZENÍ ÚČINKŮ GLYKACE PRO VŠECHNY VĚKOVÉ KATEGORIE

Když si uvědomíme, že péče o pleť je celoživotní cesta, můžeme začít s jednoduchými a univerzálními návyky, které mohou do své každodenní rutiny zařadit lidé v každém věku. Snižte účinky glykace a podpořte celkové zdraví své pleti:

 1. Vyvážená strava a hydratace:
  Dbejte na vyváženou stravu s nízkým obsahem cukrů, bohatou na antioxidanty a denně pijte přiměřené množství vody, abyste dostatečně hydratovali pokožku zevnitř a podpořili její přirozenou odolnost.

 2. Dostatek spánku:
  Kvalitní spánek je pro pleť jako omlazující elixír. Snažte se spát 7 až 9 hodin každou noc, abyste podpořili procesy obnovy a regenerace pokožky.

 3. Zvládání stresu:
  Chronický stres může přispívat ke glykaci a předčasnému stárnutí. Do svého programu zařaďte techniky zvládání stresu, jako jsou meditace, dechová cvičení nebo jóga.

Zařaďte tyto jednoduché návyky do svého každodenního života a začněte s holistickým přístupem k celkové péči o vaši pleť.

SHRNUTÍ

Stručně o VLIVU GLYKACE NA PLEŤ

Správné pochopení a řešení procesu glykace a jejímu působení na pleť je velmi důležité pro zachování mladistvého vzhledu pleti. Regulací příjmu cukru, dostatečnou hydratací, dodržováním vyvážené stravy a používáním správných kosmetických přípravků na ochranu proti glykaci, jaké nabízí řada Q10 od NIVEA, je možné zmírňovat projevy glykace. Zdraví pokožky podporují i jednoduché návyky, jako je dostatek spánku a zvládání stresu. Osvojení si těchto postupů může podpořit zářivý a mladistvý vzhled pleti po dlouhé roky.

Často kladené otázky (FAQ)

Jaké jsou viditelné projevy glykace na pleti?

Viditelné projevy glykace na pleti zahrnují tvorbu vrásek, jemných linek a ztrátu pevnosti. Pleť může působit mdle a může být ovlivněn její celkový vzhled

Jak glykace přispívá ke stárnutí pleti?

Chemická reakce mezi cukrem a kolagenem nebo elastinem v pokožce může urychlit proces stárnutí. Konečný výsledek glykace cukru je známý jako pokročilé konečné produkty glykace (AGE), které mohou vést k tvorbě vrásek, protože pleť ztrácí svou pevnost a pružnost.

Jaké faktory se mohou podílet na vzniku glykace?

Kouření, nadměrná konzumace alkoholu nebo cukrů a vystavení se UV záření jsou spojené se zvyšováním glykace. Zdravý životní styl včetně ochrany před slunečními paprsky, vyvážená strava a vyhýbání se kouření mohou přispět k lepšímu stavu pleti.

Jaké složky hledat v kosmetice proti stárnutí?

Mezi účinné složky proti stárnutí patří koenzym Q10, bakuchiol, kyselina hyaluronová, vitamin C a peptidy. Pomáhají redukovat vrásky a podporují pružnost pleti.

Jakou roli sehrává cukr při stárnutí pleti?

Nadměrná konzumace cukrů může urychlit glykaci v těle. Strava s vysokým obsahem rafinovaných cukrů a sacharidů může přispívat k předčasnému stárnutí pleti.

Je možné zvrátit proces glykace?

Bohužel, proces glykace není možné zvrátit, ale je možné ho zpomalit dodržováním zdravého životního stylu a vhodné péče o pleť. Po nedávném pokroku testy in vitro vykonané na GLYCOSTOP®, základní složce našeho NIVEA Expertního duálního séra proti vráskám Q10, prokázaly snížení glykace o 68 %. Používáním tohoto séra spolu s ochranou proti slunečnímu záření a zavedení dietních opatření pro omezení cukru pomáhá výrazně předcházet a zmírňovat známky stárnutí.