Jak se zbavit tmavých kruhů pod očima

Jak se zbavit tmavých kruhů pod očima

Seznamte se s radami odborníků NIVEA ohledně toho, jak se zbavit tmavých kruhů pod očima, a také s některými jejich příčinami a způsoby jejich léčby.

Jak se zbavit tmavých kruhů pod očima

Všichni se s nimi čas od času potýkáme: tmavé kruhy pod očima. Tmavé kruhy pod očima mají různý původ – od probdělých nocí až po genetické příčiny. V tomto článku se dočtete o tom, co způsobuje tmavé kruhy pod očima, ale samozřejmě také o tom, jak můžete tmavé kruhy pod očima odstranit.

Co jsou to tmavé kruhy pod očima?

tmavé kruhy pod očima

Tmavé kruhy pod očima jsou ve skutečnosti viditelným projevem krevních cév, které tmavnou, když tělo nemá dostatek kyslíku nebo vlhkosti. Není překvapivé, že oči jsou postiženy jako první: Kůže pod očima je velmi tenká, protože neobsahuje tukovou tkáň. Místo toho zde najdete mnoho krevních cév a lymfatických uzlin. Pokud tělo nemá dostatek kyslíku nebo tekutin, krev proudí pomaleji a má tmavší barvu. Tyto cévy jsou viditelné přes jemnou, téměř průhlednou kůži pod očima. V závislosti na typu vaší pleti budou stíny pod očima nahnědlé nebo namodralé. V některých rodinách jsou tmavé kruhy geneticky podmíněné – to znamená, že velmi tenká kůže kolem očí je dědičná.
 
Přečtěte si vše, co potřebujete vědět o tom, jak se zbavit tmavých kruhů pod očima a o léčbě tmavých kruhů pod očima.


Co způsobuje tmavé kruhy pod očima?

Co způsobuje tmavé kruhy pod očima?

Příčiny tmavých kruhů pod očima se u jednotlivých lidí liší. Často se objevují, když jste málo spali, ale existuje spousta dalších příčin tmavých kruhů kolem očí.

 

Tmavé kruhy pod očima se vyskytují zejména u těchto skupin lidí:

 • Lidé s tmavším odstínem pleti jsou náchylnější k hyperpigmentaci.
 • Starší lidé s tenčí pokožkou, která se stává náchylnější ke vzniku tmavých kruhů pod očima.
 • Lidé s některými zdravotními potížemi, například problémy se štítnou žlázou.

 

Někteří lidé sice k tmavým kruhů pod očima mohou být náchylnější než jiní, ale jejich příčin je celá řada a většina z nás někdy na tmavé kruhy pod očima bude trpět. Pojďme se podívat, co způsobuje tmavé kruhy pod očima:

žena připravena jít ven
Co způsobuje tmavé kruhy pod očima?

1. Životní styl

Náš způsob života je často jednou z největších příčin tmavých kruhů pod očima. Noční spánek, nadměrné pití vína nebo kouření způsobují, že se do krve dostává příliš málo kyslíku, což může vést ke tmavým kruhům pod očima. 
zdravá strava pro boj s tmavými kruhy pod očima
Co způsobuje tmavé kruhy pod očima?

2. Strava

Vaše strava může být také jednou z příčin tmavých kruhů pod očima. Pokud se stravujete nezdravě, budete mít často nedostatek vitamínů a minerálů – a prvním příznakem nedostatku vitamínu C a zinku mohou být tmavé kruhy pod očima. Anémie z nedostatku železa, což je stav, kdy v krvi chybí červené krvinky, může rovněž způsobit tmavé kruhy pod očima.

Změny v jídelníčku mohou výskyt tmavých kruhů pod očima zmírnit. Potraviny bohaté na vitamin K (borůvky, květák, granátové jablko a rajčata) mohou přispět k vymýcení tmavých kruhů pod očima. Potraviny bohaté na vitamin E, jako jsou mandle, arašídy a slunečnicová semínka, také pomohou redukovat tmavé kruhy pod očima, a konzumace potravin bohatých na železo, jako je červené maso, luštěniny, špenát a korýši, může rovněž zabránit anémii.

žena se vyhýbá tmavým kruhům pod očima
Co způsobuje tmavé kruhy pod očima?

3. Zdravotní příčiny

Tmavé kruhy pod očima jsou často neškodné, ale mohou mít i zdravotní příčinu, což byste měli vždy probrat se svým lékařem.

Mezi zdravotní příčiny tmavých kruhů pod očima patří např:
Anémie (nedostatek železa) – nízká hladina železa v těle, která vede k nedostatečnému zásobování kůže (včetně té pod očima) okysličenou krví.
Problémy se štítnou žlázou – onemocnění štítné žlázy může způsobit zadržování tekutin, zejména v okolí očí, a toto opuchnutí může vést ke tmavým kruhům pod očima.
Lupénka nebo ekzém v obličeji – tato onemocnění způsobují zánět a podráždění kůže, což může vést k jejímu zarudnutí nebo ztmavnutí. Mají také tendenci svědit, ale třením této oblasti se tmavé kruhy pod očima ještě zhoršují 

levandule
Co způsobuje tmavé kruhy pod očima?

4. Alergie

Trpíte sennou rýmou a často si třete oči? Časté tření způsobuje podráždění citlivé pokožky a může zhoršit tmavé stíny pod očima.
žena při pohledu na její telefon
Co způsobuje tmavé kruhy pod očima?

5. Obrazovky

Dlouhé sezení před počítačem velmi namáhá oči a může způsobit rozšíření cév v jejich okolí, což někdy způsobuje tmavé kruhy pod očima. 
žena deprimující
Co způsobuje tmavé kruhy pod očima?

6. Stres nebo úzkost

Skryté psychologické příčiny? Stres v práci nebo v osobním životě či celková úzkost mohou být také příčinou tmavých kruhů pod očima.
žena spí
Co způsobuje tmavé kruhy pod očima?

7. Únava

Pro mnohé z nás je to nejčastější příčina tmavých kruhů pod očima.

Nedostatek spánku může způsobit, že je pokožka matná a bledá, takže jsou vidět tmavé tkáně a cévy pod kůží. Nedostatek spánku může způsobit také hromadění tekutiny pod očima, takže oči vypadají opuchle. Někdy může být to, co se jeví jako tmavé kruhy pod očima, stín vržený opuchlými víčky. Na druhou stranu může tmavé kruhy pod očima způsobit i příliš mnoho spánku.
žena léčí tmavé kruhy pod očima
Co způsobuje tmavé kruhy pod očima?

8. Stárnutí

Tmavé kruhy pod očima jsou častější s přibývajícím věkem, protože kůže se ztenčuje, ztrácí tukovou tkáň a s ní i pružnost a elasticitu. Tenčí kůže kolem očí umožňuje, aby byly cévy pod kůží viditelnější a oblast vypadala tmavší. 


S přibývajícím věkem se objevují také opuchlé oči. To, co vidíme jako tmavé kruhy pod očima, může být stín, který vrhají opuchlá víčka, nebo prohlubně pod očima, jež vznikají jako běžná součást stárnutí.
žena se směje
Co způsobuje tmavé kruhy pod očima?

9. Dehydratace

Když vašemu tělu chybí voda, může být pokožka kolem očí matná a vaše oči vypadají povadle a zapadle kvůli těsné blízkosti kostí kolem očí. 
rodina hraje na pohovce
Co způsobuje tmavé kruhy pod očima?

10. Genetika

Tmavé kruhy pod očima mohou být dědičné. Studie zjistily, že pokud má někdo tmavé kruhy pod očima, je pravděpodobné, že se objeví i u dalších členů rodiny.
rodina na pláži
Co způsobuje tmavé kruhy pod očima?

11. Slunce

Kůže na očních víčkách je nejtenčí na těle, a proto je obzvláště náchylná k poškození sluncem a hyperpigmentaci – což se může projevit tmavými kruhy pod očima. Nezapomeňte na citlivou oblast očí nanášet opalovací krém, abyste se vyhnuli tmavým kruhům pod očima. 
Když už teď víme, co způsobuje tmavé kruhy pod očima – jak se jich zbavit?

Jak se zbavit tmavých kruhů pod očima

Zajímá vás, jak se zbavit tmavých kruhů pod očima? Nebojte se, tmavým kruhům můžete předejít pomocí několika jednoduchých triků. Začněte tím, že budete dostatečně spát a pít hodně vody. Domácí léčebné prostředky a speciální oční krémy na tmavé kruhy vám také mohou pomoci zbavit se tmavých kruhů pod očima nebo je zamaskovat. Specializované přípravky, jež obsahují složky určené k ošetření tmavých kruhů pod očima, také přispějí k oživení pokožky kolem očí.

Jak se zbavit tmavých kruhů pod očima:

 • Spěte déle a lépe. Někteří odborníci se domnívají, že spánek na zádech s mírně zvednutou hlavou pomůže zmírnit tmavé kruhy pod očima.
 • Pijte hodně vody. Suchá pokožka je významnou příčinou tmavých kruhů pod očima. 
 • Omezte přísun kofeinu. Zejména káva může působit dehydratačně a vysávat zářivost z pokožky kolem očí. 
 • Cvičte. Cvičení stimuluje průtok krve, což pomáhá udržovat zdravý vzhled pleti.
 • Během slunečných dní noste sluneční brýle, protože snižují hyperpigmentaci a pomáhají předcházet vzniku tmavých kruhů pod očima 
 • Přestaňte kouřit. Kouření cigaret a vdechování pasivního kouře zhoršuje tmavé kruhy pod očima. 
 • Snažte se snížit hladinu stresu. Zdravý životní styl může pomoci snížit výskyt tmavých kruhů pod očima. To zahrnuje snížení příjmu alkoholu a zvýšení množství ovoce a zeleniny, které jíte.
žena s úsměvem bez tmavých kruhů pod očima

Léčba tmavých kruhů pod očima – oční krémy

žena používá oční krém, aby se vyhnula tmavým kruhům pod očima

 

 

Léčba tmavých kruhů pod očima zahrnuje oční krémy, které mohou pomoci snížit jejich výskyt. Dodávají pleti důležité složky, které mají pozitivní vliv na tenkou tkáň pod očima. Chcete mít mladší vzhled? Pak používejte Energizující oční péči proti vráskám Q10. Tento přípravek obsahuje stejné účinné látky, jaké se nacházejí v pleti, a pomáhá tak redukovat vrásky a tmavé kruhy pod očima nebo kolem nich. 
 
Oční krém proti tmavým kruhům Luminous630 ošetřuje tři hlavní příčiny tmavých kruhů: pigmentaci, dehydratovanou pleť a opuchlou a mdlou pleť, čímž viditelně redukuje tmavé kruhy pod očima.

Jak oční krém používat? Oční krém jemně vklepejte do pleti a pokožku netřete: Použijte špičku prstu a vklepávejte od vnitřního koutku oka směrem ven.


Léčba tmavých kruhů pod očima – nejlepší domácí léčebné prostředky na tmavé kruhy

 

 • Černý čaj pomáhá snižovat otoky a uvolňuje antioxidanty do pokožky. Zkuste si na 10 minut přiložit dva studené čajové sáčky na zavřené oči. Pomůže to osvěžit pleť a zmírnit tmavé kruhy pod očima!
 • Masáž mandlovým olejem v zájmu lepšího prokrvení. Jemně masírujte pokožku kolem očí několika kapkami oleje, vždy směrem zevnitř ven. 
 • Okurka je osvědčenou metodou, jak se zbavit tmavých kruhů pod očima. Obsahují mnoho vitaminů a mají vysoký hydratační účinek. Zkuste si na zavřené oči přiložit plátky okurky, aby vám pomohly v boji proti tmavým kruhům pod očima.
 • První pomoc z lednice: Speciální oční masky s gelem, které uchováváte v lednici, jsou o něco dražším řešením – ale účinným. Pomáhají zužovat lymfatické a krevní cévy v okolí očí, což následně pomáhá snižovat výskyt tmavých kruhů pod očima.
okurka

Ošetření tmavých kruhů pod očima – tónovaný denní krém

Ať už jsou vaše tmavé kruhy dány geneticky, nebo jste se málo vyspali, zázračným lékem na zamaskování tmavých kruhů nebo váčků pod očima je korektor. Korektor je k dostání ve formě tyčinky nebo tenkého krému. Ideálně zvolte odstín světlejší, než je přirozený tón vaší pleti nebo make-upu, který používáte. Pravidlo zní: K zakrytí tmavých kruhů stačí malé množství. Korektor naneste přímo pod oči jemným štětečkem nebo konečky prstů a rovnoměrně rozetřete.

Jemně sjednoťte barvu korektoru s tónem vaší pleti, abyste neviděli kontrastní kruhy. 

Klíčem ke zmírnění tmavých kruhů pod očima jsou kolagen vypínající pleť a hydratační kyselina hyaluronová. Ztenčující se pleť a mdlá, dehydratovaná pokožka pod očima jsou častými doprovodnými znaky tmavých kruhů pod očima.