Termín porodu: jak ho vypočítat?

VÍTE, PODLE ČEHO SE URČUJE TERMÍN PORODU A JAK HO STANOVIT?

Klíčovou informací je datum poslední menstruace, stanovit termín vám ale pomůže také ultrazvuk.

Podle čeho se určí termín porodu?

Stejně tak, jako je příchod miminka jedna z nejzásadnějších událostí v našem životě, představuje termín porodu jeden z nejdůležitějších zápisů v kalendáři. Stanovené datum porodu je ovšem důležitou informací nejen pro nás, ale i pro lékaře. S ohledem na termín porodu se posuzuje správný vývoj a růst plodu v děloze matky. Podle čeho se termín určí?

Počítejte od začátku poslední menstruace

Často není možné určit přesný den početí a poslední menstruace je jediným spolehlivým datem, od kterého lze začátek těhotenství počítat. Těhotenství se počítá od prvního dne poslední menstruace a k tomuto datu se připočítává 40 týdnů. Předpokládaný termín porodu je pak poslední den 40. týdne.

Termín porodu tedy vypočteme tak, že k prvnímu dni poslední menstruace přičteme 280 dní. Někdy však může být toto datum, například z důvodu nepravidelnosti menstruace, nepřesné. Proto se k určení předpokládaného termínu porodu využívá ještě ultrazvukové vyšetření. Kombinace těchto dvou metod se osvědčila jako nepřesnější způsob určení termínu.

K upřesnění slouží ultrazvuk

Ultrazvukové měření ke zjištění předpokládaného termínu lze provést v období od 8. do 18. týdne těhotenství. Nejpřesnější výsledky se však dozvíte, když ultrazvuk podstoupíte v 11. až 13. týdnu

Pokud se ukáže, že rozdíl mezi termínem podle poslední menstruace a termínem zjištěným na ultrazvuku není větší než 7 dní, platí termín podle data menstruace. Pokud naopak rozdíl 7 dní přesáhne, upraví se předpokládaný termín porodu na datum, které určí ultrazvukové vyšetření. 

 
NIVEA_BAU_BABY_holka_nebo_kluk_img1_1640x1093px2

Napoví také pohyby miminka v bříšku

Další metoda, kterou se dá vysledovat termín porodu, je zachycení prvních pohybů dítěte. Nadcházející prvorodičky obvykle zaznamenají první pohyby svého miminka ve 20. týdnu těhotenství. Maminky, které už mají nějaký porod za sebou, pak většinou pohyby cítí o dva týdny dříve.
Určení termínu podle pohybů miminka však může být velmi nepřesné, neboť podléhá subjektivním vjemům matky. V současné době se proto vždy přihlíží také k datu poslední menstruace nebo k ultrazvukovému měření. 


Znáte přesné datum početí?

Patříte mezi ty, kteří si den početí přesně pamatují? Pak si nemusíte lámat hlavu nad tím, která metoda stanovení termínu je nepřesnější. Jednoduše si k tomu významnému datu připočtěte dvě stě šedesát sedm dní a o termínu porodu budete mít jasno.

Které porody jsou ještě v termínu?

Všechny maminky by měly mít na paměti, že jen velmi malé procento miminek se narodí přesně ve stanovený termín. Je zcela běžné, že se narození dítěte uskuteční v odchylce od 38. do 42. týdne a lékaři i tyto porody považují za „porody v termínu“. 

Zajímá vás, jestli to bude kluk nebo holka? Přečtěte si, kdy je možné zjistit pohlaví dítěte a jaké ukazatele používaly naše babičky.


productstage_bg