Žena dotýká jejího ramene

Jak se zbavit strií

Odborníci z NIVEA vám poradí, jak se zbavit strií

Jak se zbavit strií

Přečtěte si o příčinách vzniku strií, jejich prevenci a léčbě

Strie – čáry nebo pruhy na pokožce – jsou velmi časté a postihují 90 % populace, a to jak mužů, tak žen.
Kromě toho, že občas trochu svědí jsou strie neškodné a naprosto přirozené. Představují mapu vašeho těla a znázorňují společnou cestu, kterou jste ušli, ať už při nošení dítěte, růstu a vývoji během dospívání, nebo i při sportu. Strie mívají různé tvary, velikosti, odstíny a hloubku.
Zmizí strie? Podobně jako jizvy mohou být strie buď trvalé, nebo mohou časem vyblednout.
Na tom, že máte strie, není nic špatného, ale pokud vás trápí, existují ošetření, která je pomohou minimalizovat a zklidnit postižená místa.

Co jsou strie a co je způsobuje?

Strie jsou typem jizvy, která vzniká při rychlém natažení kůže nebo jejím rychlém zmenšení. Tyto náhlé změny způsobí, že kolagen a elastin, dva proteiny, jež dodávají pokožce pružnost, se roztrhnou. Při náhlém natažení kůže se střední vrstva kůže (nazývaná dermis) místy přetrhne. Jelikož kůže ztrácí svoji elasticitu, nemůže se tak snadno obnovit a hlubší vrstva zůstává odhalena.


Jak vypadají strie?

Abychom se naučili, jak se strií zbavit, musíme se nejprve seznámit s jejich tvary.
Strie mohou být stejně rozmanité jako osoby, na kterých se objevují. Mohou se objevit jako úzké pásy přes pokožku nebo důlkovité, zvlněné stopy, případně jako fialové šmouhy nebo šedé nitky. Mohou být růžové, červené, hnědé, černé, šedé nebo fialové a obvykle jsou na začátku tmavší a později vyblednou.
To, jak vypadají, závisí zejména na tom, co strie způsobilo a jak dlouho je máte, ale také na barvě a typu vaší pokožky či na místě, na kterém se objevují.
Žena použití tělového oleje

KDE SE STRIE OBJEVUJÍ?

Strie se nejčastěji vyskytují na místech, kde se ukládá tuk, tedy na břiše, hrudníku, hýždích nebo bocích, ale mohou se objevit prakticky kdekoli. Časté jsou také strie na zádech, na stehnech nebo na rukou.

CO ZPŮSOBUJE VZNIK STRIÍ?

Nejčastější příčinou vzniku strií – ale zdaleka ne jedinou – je náhlý růst nebo rychlé přibírání. I když se strie mohou objevit u každého, existují faktory, které zvyšují pravděpodobnost jejich vzniku, a to například:

1. Těhotenství

Během těhotenství se obyčejně objevují strie na břiše, které roste, aby se přizpůsobilo nošenému dítěti. Strie v těhotenství mohou souviset i s hormonálními změnami, které mohou ovlivnit vaši pokožku a zvýšit pravděpodobnost vzniku strií. V těhotenství jsou běžné strie na stehnech a objevují také na prsou.
Kdy se strie obvykle objevují?
To, jak vypadají a kdy se objeví, bývá u každé ženy jiné. Často je prvním příznakem vzniku strií v těhotenství pocit svědění v místě, kde se kůže ztenčila. Po narození dítěte mohou strie postupně vyblednout a stát se méně viditelnými.
Jak dlouho trvá, než strie vyblednou?
To závisí na typu pokožky. Obvykle je to 6 až 12 měsíců, ale strie pravděpodobně úplně nezmizí nikdy – jsou krásnou připomínkou toho, jak úžasné je vaše tělo a nový život, který přineslo.

2. Puberta

Růstové výkyvy během dospívání mohou způsobit natažení a roztržení pokožky a zanechat za sebou strie, které vás pravděpodobně budou provázet i po skončení dospívání. Dospívající dívky si jich mohou všimnout na prsou, stehnech, bocích nebo hýždích, zatímco u dospívajících chlapců se pravděpodobně objeví na spodní části zad nebo na bocích.

3. Rychlé hubnutí nebo přibírání

Strie souvisí s náhlým přírůstkem nebo úbytkem hmotnosti, protože jakékoli rychlé změny na těle zanechají stopy – a to je naprosto v pořádku!

4. Genetické poruchy

Vzácné genetické poruchy, jako je například Cushingův syndrom, také mohou způsobit strie. Cushingův syndrom je stav způsobený příliš velkým množstvím hormonu kortizolu v těle. Při zanedbání léčby mohou být následky závažné. Pokud máte podezření, že byste jej mohli mít, určitě se poraďte se svým lékařem.

5. Další faktory

Ženy jsou na strie náchylnější než muži. Odhaduje se, že jich má 50 % až 90 % žen. Mohou je však mít i muži, zejména v důsledku přibývání nebo úbytku hmotnosti, ať už z důvodu přibývajících svalů, nebo tuku.
Je pravděpodobnější, že budete mít strie, pokud se vyskytují ve vaší rodině. Pokud například vaše matka měla strie na stehnech, když vás čekala, je velká pravděpodobnost, že je budete mít i vy.


Zmizí někdy strie?

Je odstranění strií možné?

Už víme, co jsou strie a co je způsobuje. Další otázkou tedy je: Jak zabránit vzniku strií?
Žena použití tělové mléko na pažI

Aby bylo jasno – strií se úplně nezbavíte nikdy, avšak lze je výrazně zredukovat.
 
Vyvážená strava, hydratace, pravidelný pohyb a systematická péče o tělo zanechají vaši pokožku hydratovanou a pružnou, čímž ji připravíte na možné změny způsobené rychlým nárůstem nebo úbytkem hmotnosti, a to i během těhotenství.

 

Odstraňování strií:

Mezi způsoby, jak účinněji redukovat strie pomocí ošetření prováděných dermatology, patří:

  • světelné nebo laserové ošetření
  • mikrodermabraze, tedy odstranění tenké vrstvy kůže
  • užívání předepsaného roztoku nebo krému s retinolem (nepoužívejte během těhotenství)


Prevence vzniku strií:

Výživná tělová mléka hydratují strie, což může pomoci zejména tehdy, jsou-li strie nové a mají tendenci se zanítit a svědit.

Přírodní oleje mohou pomoci snížit výskyt strií na stehnech a v jiných oblastech, zatímco krémy a gely poskytují vynikající hydratační a zpevňující sílu, která se rychle vstřebává – jsou tedy ideální na denní použití.
 
Pokud máte suchou pokožku, vyzkoušejte NIVEA Zpevňující tělové mléko Q10 + Vitamin C. Výrazně zpevňuje pokožku a zlepšuje její pružnost již za 10 dní, přičemž udržuje pokožku vyživenou po dobu až 48 hodin.     
                              

Žena v červených šatech