skupina mladých žen

Jak se zbavit strií: Příčiny vzniku strií, jejich druhy a prevence

Co jsou to strie a co je způsobuje? Přečtěte si více o striích a o rutinní péči, která vám pomůže zmírnit jejich viditelnost.

CO JSOU TO STRIE?

Strie se objevují, když se naše kůže v rychlém sledu natahuje nebo smršťuje, a jsou zcela normální a neškodné. Toto rychlé rozpínání nebo smršťování kůže způsobuje narušení kolagenových a elastinových vláken, jež udržují celistvost naší pokožky. Strie se začínají tvořit, když se pokožka po těchto náhlých změnách začne hojit. 
Strie se mohou objevit v oblastech, jako jsou břicho, prsa, boky, zadeček a stehna. Stejně jako každá jiná jizva jsou i strie trvalé, ale existují způsoby, jak můžete snížit jejich viditelnost. Pomoci mohou různá ošetření, krémy a pleťová mléka.

CO ZPŮSOBUJE STRIE?

Hlavní příčinou tvorby strií je rychlé rozpínání nebo smršťování kůže. Jejich vznik může být častější v období, kdy se vaše tělo hodně zvětšuje a kůže nedokáže držet krok. Níže uvádíme nejčastější faktory, které mohou způsobit tvorbu strií nebo k ní přispět:
žena používající Nivea Luminous Body Oil Serum
 1. Nízká hladina nebo strukturální nedostatky kolagenu
  Kolagen pomáhá udržovat pokožku pružnou a podporuje její hojení. Jeho nedostatek nebo anomálie v jeho struktuře mohou vést ke vzniku nápadných strií při napínání pokožky.
 2. Rychlý růst během puberty 
  Je pravděpodobné, že se strie objeví během puberty, protože v období dospívání tělo rychle roste a kůže nemusí stíhat držet krok. Jde o přirozený jev a tyto strie mohou s věkem vyblednout.
 3. Změny během těhotenství 
  Fyzické i hormonální změny ve vašem těle způsobují, že se kůže napíná a vlákna v ní se oslabují. I když tyto strie mohou po porodu zmizet, protože vám ubude váha, mohou i tak zůstat viditelné.
 4. Rychlý nárůst svalové hmoty
  Náruživí milovníci posiloven, sportovci nebo kulturisté si mohou všimnout strií poté, co příliš rychle naberou svalovou hmotu. Kůže totiž nemusí být schopná držet krok s růstem objemu svalů.
 5. Genetika
  Neexistuje sice konkrétní gen, který by způsoboval vznik strií, ale kombinace genů řídí tvorbu kolagenu, elasticitu pokožky a další zdravotní parametry kůže, jež mohou v případě anomálií vést k tvorbě strií.
 6. Rychlé změny tělesné hmotnosti
  Rychlé změny váhy představují nápor na kožní vlákna, což následně způsobuje vznik strií.
 7. Sportování a životní styl
  Ke vzniku strií mohou někdy přispívat intenzivní pohyby při sportování. Příčinou je napětí, kterému je pokožka během aktivity vystavena – rychlé natahování a smršťování kožních vláken.

 

DVA HLAVNÍ DRUHY STRIÍ

Strie můžeme rozdělit podle toho, v jaké fázi utváření jsou, a podle jejich barvy.

1. Nezralé strie

Tyto strie nazýváme nezralé, protože se objevují na začátku celého procesu vzniku strií. U lidí se světlou pletí mají obvykle růžovou, červenou nebo purpurovou barvu (Striae Rubrae), u lidí s tmavou pletí však mohou nabýt tmavšího, nebo dokonce černého vzhledu (Striae Nigra). 
 
Jejich červená nebo tmavá barva je důsledkem zánětu způsobeného poškozením elastických vláken při rozpínání kůže. Tato fáze vzniku strií je obecně nejvhodnějším obdobím pro jejich ošetření, protože se jedná o začátek procesu jizvení.
 
Barva černých nebo tmavých strií (Striae Nigra) je spojená s přítomností vyšší koncentrace melaninu. Jejich odstín sice může časem vyblednout sám, ale jejich vzhled mohou zmírnit také cílená kosmetická ošetření.

2. Zralé strie

Bílé strie nebo strie světlejší než kůže (Striae Albae) jsou zkrátka starší, vybledlé varianty červených nebo tmavých strií a jsou velmi časté. 

Bílé nebo světlé strie může být obtížnější redukovat než ty červené nebo tmavé, protože proces jizvení je již pokročilý. I když mohou být trvalé, je časem možné jejich viditelnost zmírnit, pokud pokožce dopřejte správnou a důslednou péči.
 
Existují i další klasifikace strií, kterým se však v tomto článku podrobněji nevěnujeme.

U KOHO SE STRIE OBJEVUJÍ

mladá žena pomocí Nivea Luminous Anti Stretch Marks

Přestože jsou strie často spojovány s těhotenstvím, mohou během období rychlého růstu nebo změn váhy postihnout kohokoli. To zahrnuje také:

 • Teenagery: Během puberty v důsledku rychlého růstu a vývoje.

 • Muže: Během puberty, přibývání na váze nebo intenzivního růstu svalů při posilování.

 • Ženy: Během puberty, přibývání na váze, posilování a nejčastěji během těhotenství (týká se 50–90 % žen).

 

STRIE V DŮSLEDKU TĚHOTENSTVÍ

Strie jsou během těhotenství velmi časté a obvykle se utvářejí na břiše, hrudníku, stehnech a bocích. Má to dvě hlavní příčiny:

 • Rychlé roztahování: Pokožka se výrazně natahuje, aby se přizpůsobila rostoucímu bříšku, hrudníku a dalším oblastem, kde během těhotenství přibíráte.

 • Hormony jako estrogen a relaxin mohou oslabit kolagenová a elastinová vlákna v pokožce, takže jsou náchylnější k roztržení. To následně vede k utváření strií.

I když není možné vzniku strií zcela zabránit, existuje řada způsobů, které by vám mohly pomoci v průběhu těhotenství i po něm.


JAK PŘEDCHÁZET TVORBĚ STRIÍ?

Je obtížné se úplně vyhnout utváření strií. Většina způsobů prevence sice nebyla vědecky prokázána, ale mohou vám pomoci udržet pokožku v dobrém zdraví.
 1. Pijte dost vody
  Lidé, kteří nejsou dostatečně hydratovaní, jsou náchylnější k tvorbě strií než ti, kteří mají vyvážený příjem vody. Dostatečný příjem vody vám může pomoci udržet pružnost pokožky, díky čemuž se sníží pravděpodobnost, že se utvoří strie.
 2. Stravujte se zdravě
  Dodržujte zásady zdravé výživy, abyste si vaše pokožka zachovala pružnost. Je to obzvlášť důležité během těhotenství, kdy je vhodné, aby ženy dosáhly postupného, zdravého váhového přírůstku. Dbejte na to, abyste jedli potraviny bohaté na zinek a vitamíny D, A, C a E – všechny tyto vitamíny hrají důležitou roli v péči o zdraví pokožky.
 3. ravidelně hydratujte pokožku
  O účinnosti hydratačních produktů, jako jsou krémy, pleťové vody a oleje, při snižování rizika vzniku strií se sice vedou diskuse, ale rozhodně vám mohou pomoci udržet pokožku pružnou a hydratovanou. 
   
  Vyhledávejte hydratační složky, které jsou obecně bezpečné při používání během těhotenství, jako jsou bambucké máslo, vitamin E a kyselina hyaluronová. Během těhotenství se doporučuje vyhýbat se retinolu. Pokud máte jakékoli obavy, vždy se před použitím ujistěte, že jste si přečetla informace na obalu a v příbalovém letáku, nebo požádejte o radu svého lékaře či lékárníka.
 4. Vyvarujte se nadměrných a rychlých výkyvů váhy
  I když to někdy není možné, například během puberty a těhotenství, jindy si výkyvy váhy můžete více ohlídat – konkrétně když jde o vaše rozhodnutí ohledně životního stylu. Pokud chcete přibrat nebo zhubnout, měli byste tak učinit pozvolna.
láhev vody

STRIE A SPORT

Intenzivní pohyby při sportech, jako jsou vzpírání či gymnastika, mohou někdy způsobovat strie. Při podobných aktivitách se pokožka namáhá, protože se při nich rychle natahují a smršťují kožní vlákna.
 
Ke vzniku strií mohou přispívat také aktivity s vysokou intenzitou pohybu, jako např. běhání či skákání. I když je to méně časté než u aktivit, jako je vzpírání, mohou i intenzivní svalové kontrakce a opakované pohyby zatěžovat kůži a u některých jedinců mohou vést ke vzniku strií.
 
Pokud posilujete a obáváte se strií, můžete pravděpodobnost jejich výskytu snížit tím, že nebudete spěchat s nabíráním svalové hmoty. S tím souvisí i to, jak moc se při tréninku namáháte, takže intenzitu zvyšujte postupně, abyste své tělo nepřetěžovali.

JAK SE ZBAVIT STRIÍ

Je možné odstranit strie?

Úplně se zbavit strií je bohužel téměř nemožné. Existují však určité postupy a způsoby ošetření, pomocí kterých můžete dosáhnout toho, že budou časem strie méně viditelné.
 Níže uvádíme několik metod, jež snižují nápadnost strií:
žena používající Nivea Luminous Body Oil
 1. Ošetření světlem nebo laserem
  Cílem těchto ošetření je podpořit tvorbu kolagenu a elastinu, což by mohlo minimalizovat zhoršování vzhledu strií. Tyto metody se zpravidla používají u čerstvě utvořených (nezralých) strií.

 2. Mikrodermabraze
  Tento proces spočívá v obrušování pokožky drobnými krystalky, které odstraní svrchní vrstvu pokožky a odhalí nové vrstvy pod striemi. Tato metoda může pomoci zlepšit vzhled starších (zralých) strií.

 3. Produkty pečující rutiny
  Krémy určené na lokální použití by při pravidelném používání mohly pomoci zmírnit vzhled strií. Vhodná pečující rutina také může pomoci udržet hladinu kolagenu a elastinu v pokožce a zachovat tak její pružnost.

 4. Samoopalovací krémy
  Tyto přípravky sice samotné strie neredukují, ale použití samoopalovacího přípravku může pomoci dočasně minimalizovat rozdíl mezi barevným odstínem strií a vaší pokožky. To může přispět k tomu, že budou strie méně patrné.
Úvodní informace

STRIE

Příčina: Strie se tvoří, když se kůže rychle roztáhne nebo smrští, v důsledku čehož se naruší kolagenová a elastinová vlákna i celistvost kůže.

Časté oblasti výskytu: Strie se běžně objevují v různých oblastech, např. na břiše, prsou, bocích, hýždích, stehnech, pažích, ramenou a zádech.

Faktory, které k přispívají ke vzniku strií: Může jít například o rychlý přírůstek hmotnosti, růstové období během dospívání, těhotenství, nabývání svalové hmoty, genetiku či některé lékařské zákroky.

Prevence a ošetření strií: Abyste snížili viditelnost strií, zůstaňte hydratovaní, jezte vyváženou stravu, cvičte s rozumnými přídavky intenzity a hmotnosti závaží a používejte hydratační produkty. 

PEČUJÍCÍ RUTINA S PRODUKTY NIVEA, JEŽ POMÁHÁ REDUKOVAT STRIE

Jak jsme uvedli výše, strie se nedají zcela odstranit, ale existují způsoby, jak můžete zmírnit jejich viditelnost. Jedním z nejjednodušších kroků je zaměřit se na speciální pečující rutinu:
mladá asijská žena používající Nivea Luminous Body Oil

1. Omývejte a čistěte pokožku

Pro začátek si tělo očistěte jemným a výživným sprchovým gelem nebo krémem. Dávejte přednost produktům s neutrálním pH, abyste ochránili pokožku před vysušením.
 
Ideální volbou je NIVEA Pečující sprchový gel Creme Care, jehož složení je obohacené o vitamíny C a E a pečující oleje. Vytváří bohatou pěnu, která pokožku vyživuje a zároveň udržuje přirozenou rovnováhu pH.

 

2. Ošetřujte strie

Používejte produkty péče o pleť nebo séra, jež mohou pomoci zlepšit elasticitu pokožky nebo časem snížit viditelnost strií. Chcete-li pomoci znatelně redukovat viditelnost strií, vyzkoušejte NIVEA Tělové olejové sérum Luminous360. Sérum poskytuje pokožce 48hodinovou hydrataci a prvních viditelných výsledků se dočkáte již za 2 týdny. Doplníte-li péči o pravidelné, vhodně zvolené masáže, může to pomoci předcházet vzniku nových strií.
 
Pokud dáváte přednost krémovější konzistenci, doporučujeme NIVEA Tělový krém Luminous630. Je určený proti striím a tmavým skvrnám a je vhodný pro všechny typy pleti. Jeho složení pomáhá redukovat strie, stařecké skvrny a jiné pigmentové skvrny. Zároveň poskytuje 48hodinovou hydrataci*.
 
Ať už se rozhodnete pro olejové sérum, nebo pro krém, postačí jedno nanesení denně na cílové místo. Celkově na tělo používejte pouze jeden přípravek s obsahem Luminous630® denně.**
 
* Přístrojový test, 33 subjektů, 48 hodin po jedné aplikaci
** Spotřebitelský test, 89 účastníků

3. Zvlhčujte pokožku

Kromě cílené péče o pokožku používejte k hydrataci pokožky těla a strií produkty, jako jsou výživná tělová mléka. Je to užitečné zejména v případě, že jde o nezralé (nedávno vzniklé), zanícené nebo svědivé strie.

JAK POMÁHÁ NIVEA LUMINOUS630 PŘI OŠETŘOVÁNÍ STRIÍ?

Za patentovanou složkou NIVEA Luminous630 stojí deset let rozsáhlého výzkumu a testování 50 000 molekul. Působí proti striím na buněčné úrovni tím, že vyrovnává produkci melaninu.
 
Luminous630 působí na melanin a dokáže podporovat rovnoměrný tón pleti. Díky tomu nejen pomáhá redukovat viditelnost strií, ale také přispívá k rozjasněnému a sjednocenému vzhledu pleti.

Shrnutí

Strie jsou přirozeným důsledkem rychlých změn stavu pokožky. Často bývají způsobené například kolísáním váhy, obdobími rychlého růstu nebo těhotenstvím. Tyto změny mohou poškodit kolagenová a elastinová vlákna, díky kterým je pokožka pružná.
 
I když jsou strie trvalé, existují způsoby, jak jejich vzhled minimalizovat nebo redukovat. Mezi tyto způsoby patří postupné, plynulé nabírání na váze, pití velkého množství vody, strava bohatá na základní vitaminy a specializovaná pečující rutina, která pomáhá zlepšit odstín a pružnost pokožky nebo sjednotit její tón.

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

KDE SE STRIE OBJEVUJÍ?

Strie se mohou objevit na různých částech těla, například na hýždích, stehnech, bocích, prsou, břiše, ramenou, pažích a zádech.

MOHOU SE STRIE OBJEVIT I U STARŠÍCH DOSPĚLÝCH?

Ano, mohou. I když jsou strie běžně spojovány s obdobím rychlého růstu nebo přibýváním na váze u mladších lidí, mohou se objevit i u starších dospělých kvůli faktorům, jako jsou kolísání váhy, hormonální změny nebo určité zdravotní potíže.

JSOU STRIE ZNÁMKOU NĚJAKÉHO ZDRAVOTNÍHO PROBLÉMU?

Ve většině případů jsou strie neškodné a představují především kosmetický problém. V některých případech však mohou souviset se skrytými zdravotními potížemi. Pokud vás strie znepokojují nebo si všimnete náhlých a nevysvětlitelných změn ve svém zdravotním stavu, je vhodné poradit se s lékařem.

MOHOU STRIE ZMIZET BEZ OŠETŘENÍ?

Ne, strie nezmizí úplně. V mnoha případech nicméně mohou časem vyblednout a stát se méně nápadnými – zejména pokud je ošetříte ve chvíli, když jsou ještě relativně nové. Míra vyblednutí se ale u jednotlivých osob liší a některé strie mohou zůstat výrazné.

EXISTUJÍ NĚJAKÉ PŘÍRODNÍ ZPŮSOBY, JAK ZMÍRNIT VÝSKYT STRIÍ?

Vědecké důkazy potvrzující účinnost přírodních léčebných postupů proti striím jsou omezené. Některé složky, jako jsou aloe vera, kokosový olej nebo bambucké máslo, se však často využívají k hydrataci pokožky a zlepšení jejího vzhledu. Je však důležité, abyste si byli vědomi toho, že výsledky mohou být různé.

MOHOU STRIE ZPŮSOBOVAT SVĚDĚNÍ NEBO NEPŘÍJEMNÉ POCITY?

Ano, někteří lidé mohou v oblasti zasažené striemi pociťovat svědění, bolestivé nebo jinak nepříjemné pocity, a to zejména když jsou strie nově utvořené nebo procházejí nějakými změnami. Používání hydratačních krémů nebo pleťových mlék vám může pomoci zmírnit tyto projevy a udržet pokožku hydratovanou.

EXISTUJÍ NĚJAKÉ ZMĚNY ŽIVOTNÍHO STYLU, KTERÉ NÁM MOHOU POMOCI PŘEDCHÁZET TVORBĚ STRIÍ?

Pomůže, když budete dodržovat zásady zdravého stravování, dostatečně pít, zvyšovat intenzitu a zátěž při cvičení jen postupně a také když se vám podaří vyhnout rychlým výkyvům ve vaší váze. Kromě toho může riziko vzniku strií pomoci snížit také to, když budete při fyzických aktivitách nosit podpůrné oblečení.