Blondýnka

Kolagen na pleť

Objevte s NIVEA vše, co potřebujete vědět o kolagenu, o tom, jak ho používat, a proč je tak skvělý na pleť.

Kolagen na pleť

Kolagen je ve světě péče o pleť velkým módním trendem. Navzdory obrovskému nárůstu počtu kolagenových produktů v posledních letech však mnoho lidí neví, co to vlastně je, co v těle dělá, a dokonce ani to, zda je pro vás vůbec dobrý. 
  
Patříte mezi ne? Čtěte dále a dozvíte se vše, co potřebujete vědět o kolagenu, včetně výhod kolagenu pro pleť a toho, jak vám jeho zavedení do pravidelné péče o pleť může pomoci získat zpět mladistvý vzhled.

Co je tedy kolagen a k čemu slouží?

Kapka kolagenu

Kolagen je účinná bílkovina, kterou naše tělo přirozeně produkuje. Popravdě se jedná o nejrozšířenější strukturální bílkovinu, která tvoří jednu třetinu bílkovin v našem těle. To v podstatě znamená, že vytváří hlavní rámec pro naše buňky a tkáně, zajišťuje strukturu, pevnost a podporu v celém našem těle – je trochu jako lepidlo, které drží všechno pohromadě.
  
Proto hraje kolagen klíčovou roli v mnoha našich hlavních strukturách, včetně kůže, vlasů, kostí, šlach, vazů, cév, chrupavek a pojivových tkání. 
  
Kolagen je plný aminokyselin, které jsou pro normální fungování našeho těla opravdu důležité. Správná hladina kolagenu udržuje naše klouby zdravé, chrání naše ledviny, zajišťuje, aby náš kardiovaskulární systém fungoval tak, jak má, a napomáhá srážlivosti krve.

Co je tedy kolagen a k čemu slouží?

Různé druhy kolagenu

Existuje víc druhů kolagenu než jen jeden. Naše tělo popravdě tvoří asi 28 různých typů kolagenu. Většina z nich je tvořena dlouhými, tenkými strukturami zvanými fibrily, které jsou pevné a pružné.

Rozdíl mezi těmito kolageny je v tom, jak jsou molekuly seskupené, v jejich buňkách a v tom, kde se daný kolagen používá. Níže uvádíme pět hlavních typů kolagenu, seskupených podle jejich charakteristických funkcí:

  • Typ I: Tvoří 90 % kolagenu v našem těle a dodává strukturu kůži, kostem, šlachám a vazům.
  • Typ II: Nachází se v pružných chrupavkách a podporuje naše klouby.
  • Typ III: Najdeme ho ve svalech, tepnách a orgánech.
  • Typ IV: Nachází se ve vrstvách naší kůže.
  • Typ V: nachází se v rohovce, některých vrstvách kůže, vlasech a v placentě. . 

 

Typ I a Typ III jsou dva hlavní typy kolagenu v kůži a obecně se má za to, že jsou to nejlepší kolageny, když potřebujete pomoci v boji proti vráskám.


Co dělá kolagen pro pleť?

Kolagen tvoří přibližně 80 % naší kůže. Spolu s elastinem (další bílkovinou) dodává naší kůži pevnost a je nezbytný při udržování její pružnosti. Kolagen, který je z velké části zastoupený ve střední vrstvě kůže (dermis), má pro naši pokožku mnoho výhod a udržuje ji pevnou, pružnou a vláčnou. Je také nezbytný pro přirozený proces obnovy pokožky, kdy se tělo zbavuje starých kožních buněk a uvolňuje místo novým.

Co dělá kolagen pro pleť?

Přínosy kolagenu pro náš obličej

Kolagen hraje důležitou roli v udržování mladistvého vzhledu pokožky obličeje. Zajišťuje pevnost, pružnost a hydrataci, které přispívají k viditelně mladšímu vzhledu pleti. Pomáhá vaší pleti, aby byla:
 
 1. Svěží a plná
 2. Pevná a hladká
 3. Zdravě se leskla
 4. Aby byla pokožka pružná a držela tvar
 5. Aby jemné oční okolí vypadalo rozjasněně a oživeně
 
Hladina kolagenu je nejvyšší, když jsme mladí – proto mají děti tak hladkou pleť. Jak však dospíváme, produkce kolagenu se přirozeně zpomaluje. Již od našich 20 let se hladina kolagenu každý rok sníží přibližně o 1 %. Od té doby už pak naše tělo jednoduše není schopné nahradit kolagen, který ztrácíme, stejně rychle, jako se odbourává. Kolagenová vlákna se také stávají tenčími a slábnou. 

Žena s dlouhými tmavými vlasy

 Pro naši pleť to znamená, že začínáme ztrácet mladistvý zářivý vzhled a pozorujeme typické známky stárnutí:
 
- suchost;
 - pergamenovou kůži;
 - ztrátu pružnosti;
 - povislou pokožku;
 - jemné linky a vrásky.


Kolagen proti vráskám

S přibývajícím věkem a snižující se produkcí kolagenu se naše pokožka stává tenčí, sušší a méně pružnou. To vede ke vzniku vrásek a jemných linek na povrchu kůže. Ve společnosti NIVEA jsme velkými zastánci toho, aby lidé přijali krásu zralé pleti včetně vrásek, ale také chápeme, že je důležité, abychom se ve své kůži cítili dobře a sebevědomě. Pokud tedy chcete redukovat vrásky, je zvýšení hladiny kolagenu jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout.

Jak obnovit kolagen v obličeji

Dobrou zprávou je, že existuje několik způsobů, jak můžeme podpořit tvorbu kolagenu v naší pleti, když se přirozeně zpomalí – a to i u zralé pleti.
  
Dobrým začátkem je zařadit kolagen do rutinní péče o pleť. Co se kolagenových krémů týče, investujte do produktů, které obsahují kolagenové aminokyseliny, jež jsou dostatečně malé na to, aby skutečně pronikly do pokožky, místo aby na ní jen ležely.
  
Náš NIVEA Denní krém Cellular Expert Lift OF 30 má inovativní složení s pečlivě zvoleným čistým bakuchiolem, který výrazně posiluje kolagen a nově definuje kontury obličeje. Makro- a mikrokyselina hyaluronová intenzivně hydratuje a vyhlazuje povrch pleti a zároveň proniká do hlubších vrstev, díky čemuž zajišťuje dlouhodobý efekt redukce vrásek a zpevnění.
 
Na noc vyzkoušejte náš NIVEA Noční krém Cellular Expert Lift. Vedle čistého bakuchiolu a makro- a mikrokyseliny hyaluronové má také účinné složení nočního balzámu, který podporuje tvorbu kolagenu a posiluje pleť během spánku. 
  
Oba krémy jsou vhodné pro všechny typy pleti, a to i v případě, že je ta vaše citlivější.

Výběr vhodných produktů péče o pleť není jediným způsobem, jak doplnit hladinu kolagenu. Níže nabízíme několik jednoduchých tipů a triků, které můžete zařadit do své každodenní rutiny, abyste svému tělu dali kolagenovou vzpruhu:

1. Masáž obličeje

Masírování pokožky obličeje může pomoci stimulovat tvorbu kolagenu a posílit svalovou paměť. Pokud budou svaly v obličeji pevnější, budou schopné lépe udržet napnutí pokožky a uvnitř pokožky bude navíc cirkulovat více krve, díky čemuž bude mít pleť zářivý vzhled.

2. Zůstaňte hydratovaní

Vždy je dobré pít hodně vody, abyste odplavovali toxiny a udržovali si čistou pleť. Udržovat pleť hydratovanou také pomáhá zajistit kožní bariéru proti ztrátě vody. Kolagen je schopný vázat se na vodu a dokáže přirozeně působit na pleť tak, aby jí pomáhal udržovat určitou hladinu vlhkosti. To vám zajistí jasnější a rovnoměrnější vzhled pleti.

3. Dobře se stravujte

Když jíme ty správné živiny, tak to nejen vyživuje naše tělo, ale také mu to pomáhá vytvářet více kolagenu. Skvělou volbou jsou potraviny bohaté na bílkoviny, jako jsou vývar z kostí, losos, vepřové maso, kuřecí maso a vaječné žloutky. Podívejte se také na způsoby, jak zvýšit příjem vitaminu C. Bez vitaminu C nemůže tělo tvořit, ukládat ani syntetizovat kolagen, a navíc je zodpovědný za to, že při tvorbě kolagenu drží buňky pohromadě. Potraviny jako brokolice, růžičková kapusta, jahody a ananas mají vysoký obsah vitaminu C.

4. Zlepšete svůj životní styl

Dávejte si pozor na činnosti, které brzdí tvorbu kolagenu a urychlují stárnutí pleti. Velkým problémem je kouření. To omezuje prokrvení obličeje, díky kterému je pleť pružná a zdravá. Dalším faktorem, kterému je třeba se vyhnout, je poškození způsobené sluncem. UVA paprsky pronikají hluboko do dermis (škáry) a mohou poškodit kolagenová vlákna. Nadměrné množství cukru a alkoholu může také snižovat hladinu kolagenu a měli byste se mu vyhýbat.


Kolagen a kyselina hyaluronová

O kyselině hyaluronové se často mluví spolu s kolagenem, ale jakou mají souvislost? Kyselina hyaluronová vlastně není kyselina. Stejně jako kolagen se přirozeně vytváří v těle a často se vyskytuje v produktech péče o pleť. Kyselina hyaluronová je zvlhčovadlo, což znamená, že má schopnost zadržovat vlhkost a hraje klíčovou roli při hydrataci pleti. Je to podobný případ jako u kolagenu – s přibývajícím věkem produkujeme méně kyseliny hyaluronové, takže cítíme, že je naše pleť napjatá, vypadá suchá a mdlá a jsou na ní vidět vrásky. 
  
Kyselina hyaluronová pomáhá vázat vodu na kolagen. Zachycuje ji v pleti, která se díky tomu zdá být plnější, svěžejší a hydratovaná. Protože zralá pleť může být suchá, je obzvlášť důležité hledat produkty péče o pleť s obsahem kolagenu i kyseliny hyaluronové, které dokáží pleť hloubkově hydratovat a zároveň pomáhají bojovat proti známkám stárnutí.
  
Pokud jsme právě popsali vás, doporučujeme, abyste se podívali na naši řadu péče o pleť NIVEA. Zahrnuje denní krémy, noční krémy, oční krémy, séra a pleťové masky. Obsahují kolagen a kyselinu hyaluronovou a poskytují odbornou péči proti stárnutí zralé pleti.

Žena se směje

Jak používat kolagen na pleť

Změna rutinní péče o pleť je snadný způsob, jak stimulovat tvorbu kolagenu v pleti. Při zavádění nového režimu péče o pleť je důležité postupovat pomalu. Nejprve začněte s jedním přesně zaměřeným produktem, přičemž dbejte na dodržování pokynů k výrobku, a poté postupně množství používaných produktů rozšiřujte. Naše jednoduché tipy a rady týkající se péče o pleť jsou vám vždy k dispozici. Při zkoušení nových produktů se nezapomeňte poradit s dermatologem nebo lékařem – zejména pokud máte citlivou pleť.