žena s dlouhými tmavými vlasy

Poznejte kolagen a jeho výhody při péči o pleť

Objevte s NIVEA účinky kolagenu na vaši pleť. Zjistěte, jak jej používat a jak působí proti stárnutí pleti.

Poznejte kolagen a jeho výhody při péči o pleť

Co je kolagen a k čemu slouží?

Kolagen je bílkovina, kterou tělo přirozeně produkuje. Je to naše nejrozšířenější strukturální bílkovina – tvoří třetinu bílkovin v těle. V podstatě to znamená, že je v celém našem organismu hlavním rámcem pro buňky a tkáně, kterým poskytuje strukturu, pevnost a podporu. Kolagen – podobně jako lepidlo – drží všechno pohromadě.
 
Díky tomu hraje klíčovou roli na mnoha místech v našem těle včetně kůže, vlasů, kostí, šlach, vazů, cév, chrupavek a pojivových tkání.
 
Kolagen obsahuje řadu aminokyselin, které jsou důležité pro normální fungování těla. Správná hladina kolagenu udržuje naše klouby zdravé, chrání ledviny, zajišťuje, aby kardiovaskulární systém fungoval tak, jak má, a pomáhá i při srážení krve.

Různé druhy kolagenu


Není jen jeden typ kolagenu – naše tělo ve skutečnosti vytváří přibližně 28 jeho různých druhů. Většina z nich se skládá z dlouhých, tenkých struktur zvaných fibrily, které jsou silné a pružné.

Jednotlivé druhy kolagenu se od sebe liší svou strukturou a funkcí. Rozdíl mezi různými druhy kolagenu spočívá v seskupení molekul, jež je tvoří, a v tom, ve kterých buňkách se daný kolagen používá. Ve výsledku rozlišujeme pět hlavních druhů kolagenu, a to podle podle jejich typických funkcí:
 
Typ I
Tvoří 90 % kolagenu v našem těle a dává strukturu naší pokožce, kostem, šlachám a vazům.

Typ II
Nachází se v elastických chrupavkách a podporuje naše klouby.

Typ III
Nachází se ve svalech, tepnách a orgánech.

Typ IV
Nachází se v rohovce, některých vrstvách kůže, ve vlasech a v placentě.

Typ VI
Nachází se v našich kloubech a kostech.
 
Typ I a typ III jsou dva hlavní druhy kolagenu, které se nacházejí v kůži, a obecně se předpokládá, že jsou to nejúčinnější formy kolagenu při boji proti vráskám.

žena s úsměvem

Jaké má kolagen účinky na kůži?


Kolagen tvoří přibližně 80 % naší kůže. Spolu s elastinem (další bílkovinou) jí dodává pevnost a je zároveň nezbytný pro udržení její pružnosti. Kolagen, který se ve velké míře nachází ve střední vrstvě kůže (dermis), jí přináší mnoho výhod, protože ji udržuje zpevněnou, pružnou a vláčnou. Je také nezbytný pro přirozený proces obnovy pokožky, kdy se zbavujeme starých kožních buněk, čímž se vytváří prostor pro nové.

Výhody kolagenu pro pleť

žena drží Nivea krém na obličej

Kolagen hraje klíčovou roli při udržování mladistvého vzhledu pleti obličeje. Dodává jí pevnost, pružnost a hydrataci, které zajišťují její viditelně mladistvý vzhled. Kolagen tak vaší pleti pomáhá, aby vypadala:

 1. Svěže a plně
 2. Pevně a hladce
 3. Zdravě a zářivě
 4. Pružně
 5. S projasněným okolím očí

Hladina kolagenu je nejvyšší v mladém věku – proto mají děti tak hladkou pokožku. Jak ale zrajeme, produkce kolagenu se přirozeně zpomaluje. Již po dvacítce se hladina kolagenu každý rok snižuje přibližně o 1 %. S přibývajícím věkem není naše tělo schopné nahradit kolagen, který ztrácíme, tak rychle, jak se rozkládá. Kolagenová vlákna jsou také čím dál tenčí a slabší.

Pro naši pokožku to znamená, že začínáme ztrácet mladistvý vzhled a pozorujeme charakteristické známky stárnutí, jako je:

 1.  Suchá pleť
 2. Tenčí pleť obličeje
 3. Ztráta elasticity
 4. Povislá pleť
 5. Jemné linky a vrásky

Kolagen proti vráskám


Naše tělo přirozeně stárne a produkuje méně kolagenu – proto se naše pokožka stává tenčí, sušší a méně pružnou. To vede k tvorbě vrásek a jemných linek na povrchu pleti. NIVEA je velkým zastáncem toho, abychom přijali krásy zralé pleti včetně vrásek, ale také chápeme, že je důležité, abyste se se ve své kůži cítili dobře a sebejistě. Pokud tedy vrásky chcete redukovat, je zvýšení hladiny kolagenu jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout.

Jak obnovit kolagen v pleti

Máme pro vás dobrou zprávu – existuje několik způsobů, jak můžete pomoci stimulovat tvorbu kolagenu ve své pleti, a to dokonce i v případě, že máte zralou pleť.

žena držící noční krém NIVEA Cellular Expert Lift Anti-Age

Dobrým začátkem je zařadit do své pečující rutiny produkty podporující tvorbu kolagenu:
 
Denní krém NIVEA Cellular Expert Lift OF 30 má inovativní složení s pečlivě zvoleným čistým bakuchiolem, který pomáhá zvyšovat produkci kolagenu a obnovovat kontury obličeje. Kyselina makro a mikrohyaluronová intenzivně hydratuje a vyhlazuje povrch pleti a zároveň proniká do hlubších vrstev, čímž zajišťuje dlouhotrvající efekt redukce vrásek a vypnutí pleti.
 
Na noc vyzkoušejte náš NIVEA Noční krém Cellular Expert Lift. Ten pleť intenzivně hydratuje díky kyselině hyaluronové a zároveň ji zbavuje vrásek a zvyšuje její pevnost díky bakuchiolu.

Po probuzení bude vaše pleť odpočatá a připravená na nový den!Oba krémy jsou vhodné pro všechny typy pleti včetně citlivé.

Výběr správných produktů péče o pleť není jediným způsobem, jak doplnit hladinu kolagenu. Máme pro vás několik jednoduchých tipů a triků, které můžete zařadit jako součást svého každodenního života, abyste nastartovali tvorbu kolagenu:  

 1. Masáž obličeje
  Masírování pleti obličeje může pomoci stimulovat tvorbu kolagenu a posílit svalovou paměť. Pokud budete mít svaly na tváři více napnuté, budou lépe udržovat pevnost pleti a bude v ní cirkulovat více krve. Výsledkem toho může být zářivější pleť.
   

   
 2. Zůstaňte hydratovaní
  Pít velké množství vody je vždy dobrý nápad – odplavíte toxiny a budete mít svěží pleť. Když udržíte pokožku hydratovanou, pomáhá to také posilovat kožní bariéru proti ztrátě vody. Kolagen je schopen vázat se na vodu a dokáže přirozeně regulovat procesy v pokožce, aby pomohl udržet hladinu vlhkosti. Díky tomu budete mít jasnější a rovnoměrnější vzhled pleti.
   

   
 3. Dobře se stravujte
  Dostatek správných živin ze stravy nejen vyživuje naše tělo, ale také pomáhá produkovat více kolagenu. Potraviny bohaté na bílkoviny, jako jsou vývar z kostí, losos, vepřové maso, kuřecí maso a vaječné žloutky, jsou skvělou volbou. Důležité je i zvýšit příjem vitamínu C. Bez vitamínu C nedokáže naše tělo tvořit, ukládat ani syntetizovat kolagen, a navíc je zodpovědný za udržování buněk pohromadě během tvorby kolagenu. Potraviny jako brokolice, růžičková kapusta, jahody a ananas mají vysoký obsah vitamínu C.
   

   
 4. Zlepšete svůj životní styl
  Dávejte si pozor na věci, které brzdí tvorbu kolagenu a urychlují stárnutí pleti. Velkým problémem je kouření, neboť omezuje prokrvení obličeje, které udržuje pleť pružnou a zdravou. Dalším faktorem, kterému je třeba se vyhnout, je nadměrné vystavování slunci. UVA paprsky pronikají hluboko do dermis a mohou poškodit kolagenová vlákna. Nadměrné množství cukru a alkoholu také může snižovat hladinu kolagenu a měli byste se jim vyhýbat.

Kolagen a kyselina hyaluronová

NIVEA Cellular Luminous630 2-v-1 sérum proti stárnutí a tmavým skvrnám

O kyselině hyaluronové se často mluví spolu s kolagenem. Jak spolu ale souvisejí? Kyselina hyaluronová vlastně není kyselina, ale podobně jako kolagen se přirozeně vytváří v těle a často se replikuje v produktech péče o pleť. Kyselina hyaluronová je humektant, což znamená, že má schopnost zadržovat vlhkost a hraje klíčovou roli při hydrataci pokožky. S přibývajícím věkem produkujeme méně kyseliny hyaluronové, což způsobuje, že naše pleť je napjatá, vypadá suše a mdle a jsou na ní patrné vrásky. Jedná se tedy o podobný princip jako v případě kolagenu.
 
Kyselina hyaluronová pomáhá vázat vodu na kolagen – zachycuje ji v pokožce. Díky tomu se zdá být pleť plnější, svěží a hydratovaná. Protože zralá pleť může být suchá, je ještě důležitější hledat produkty péče o pleť s obsahem kolagenu a kyseliny hyaluronové, které dokážou pleť hloubkově hydratovat a zároveň pomáhají bojovat proti známkám stárnutí.
 
Sérum s kyselinou hyaluronovou a kolagenovým boosterem může být účinný bojovník v boji proti známkám stárnutí pleti. Kombinace těchto dvou účinných ingrediencí má potenciál vyhladit hluboké vrásky, zvýšit pevnost pleti a viditelně snížit výskyt tmavých skvrn. Nové NIVEA Omlazující sérum proti pigmentovým skvrnám Cellular Luminous630 s kolagenem je posilující pleťové sérum, které využívá kyselinu hyaluronovou a patentované složení Luminous630, jež společně redukují známky stárnutí pleti.

Jak používat kolagen na pleť

žena drží Nivea Cellular krém na obličej

Změna pečující rutiny je jednoduchý způsob, jak stimulovat tvorbu kolagenu v pleti. Při zavádění nového režimu péče o pleť je důležité postupovat pomalu. Nejdřív začněte s jedním cíleným produktem a pak přidávejte další. Inspirujte se našimi jednoduchými tipy a radami týkajícími se péče o pleť.

Všechny výrobky NIVEA jsou dermatologicky certifikované a bezpečné pro vaši pleť. Při prvním použití výrobku byste se měli vždy podívat na obal, kde naleznete pokyny ohledně správného nanášení.
 
Řada produktů NIVEA Cellular byla pečlivě vytvořena s využitím složek, jež jsou známé svou schopností obnovit pružnost pleti. Krémy Cellular Expert Lift účinně řeší nedokonalosti pleti tím, že zvyšují odolnost kožní bariéry, postupně omlazují strukturu pleti a obnovují kontury obličeje. Krémy Cellular Expert Filler zase obnovují objem pleti a dodávají jí dodatečnou pevnost. Zároveň vyplňují vrásky a stopy po nedostatku spánku.

Péče o pleť, která posílí tvorbu kolagenu

 1. Čištění: Začněte svůj den čištěním obličeje. Použijte jemný produkt na čištění pleti, vhodný pro váš typ pleti. Odstraníte tak veškeré usazené nečistoty z noci.
 2. Tonikum: Naneste tonikum, díky kterému vyrovnáte hladinu pH pleti a připravíte ji na další kroky.
 3. Sérum: Hledejte séra, která obsahují složky jako bakuchiol, kyselinu hyaluronovou, vitamin C nebo peptidy, protože tyto látky mohou podpořit tvorbu kolagenu a zlepšit celkové zdraví pleti. NIVEA sérum Cellular Expert Lift stimuluje obnovu buněk, zvyšuje produkci kolagenu v pleti a poskytuje okamžitý liftingový efekt hned třem důležitým zónám: tváři, krku a dekoltu. Navíc je vhodné pro všechny typy pleti. 
 4. Cílené ošetření: Tento krok se zaměřuje na specifické problémy pleti, abyste dosáhli sjednocenějšího vzhledu. NIVEA Sérum pro vyplnění vrásek Q10 nabízí cílené ošetření, jehož cílem je zredukovat během 2 týdnů známky vrásek na čele, v oblasti očí a rtů a záhybů kolem nosu.
 5. Oční krém: Naneste oční krém na citlivé oční okolí. Pomůže to rozjasnit a oživit kontury očí, díky čemuž se na tváři sníží výskyt jemných linek a vrásek.
 6. Denní krém posilující účinky kolagenu: Denní krémy jsou prospěšné, protože poskytují nezbytnou denní hydrataci a často obsahují specifické složky, jež řeší každodenní potřeby v péči o pleť. Denní krém NIVEA Cellular Expert Lift OF 30 obsahuje kolagenové aminokyseliny, které dokážou proniknout do pleti a stimulovat tvorbu kolagenu. Obsahuje také čistý bakuchiol, jenž dále podporuje tvorbu kolagenu a obnovuje kontury obličeje. Naneste krém na pleť obličeje a vmasírujte jej.
 7. Ochranný faktor: Ráno na obličej a krk naneste širokospektrální opalovací krém nebo hydratační krém s OF 30+. Tento krok je nezbytný kvůli ochraně pokožky před poškozením vlivem UV záření a prevenci předčasného stárnutí. Pokud je ochranný faktor součástí krému s kolagenem, aplikace dalšího přípravku s OF není nutná.
 8. Noční krém: NIVEA Noční krém Cellular Expert Lift je obohacený o čistý bakuchiol, aby podpořil tvorbu kolagenu během spánku. Jeho účinné složení má za cíl posílit pleť a podpořit přirozený proces její regenerace během spánku.

Kolagen na pleť: Co byste si měli zapamatovat?


Kolagen je důležitý protein pro zdraví a vitalitu pokožky, který jí dodává pevnost a pružnost. S přibývajícím věkem jeho produkce klesá, což způsobuje viditelné známky stárnutí pleti, jako je například tvorba vrásek. Zařadíte-li do pečující rutiny produkty, jako je řada NIVEA Cellular Expert Lift, pomůže to stimulovat tvorbu kolagenu. Dobrou kondici pleti podporují také úpravy životního stylu, jež mohou zahrnovat masáže obličeje a stravu bohatou na kolagen. Využijte ho k obnovení a udržení mladistvého vzhledu své pleti.

Kolagen na pleť: Často kladené otázky?

Co je to kolagen a proč je důležitý pro naši pleť?

Kolagen je protein (bílkovina), který se přirozeně utváří v našem těle a poskytuje naší pokožce a tkáním strukturu a pevnost. Je nezbytný k udržení pevnosti, pružnosti a celkově mladistvého vzhledu pokožky.

Jak se mění produkce kolagenu s věkem?

S přibývajícím věkem se produkce kolagenu přirozeně snižuje, což vede k viditelným známkám stárnutí, jako jsou vrásky, povislá pokožka a ztráta pružnosti pleti.

Může být kolagen prospěšný pro všechny věkové kategorie?

Ano, kolagen je prospěšný pro osoby všech věkových kategorií. O pleť je nezbytné pečovat již od raného věku. Zařazení kolagenu do pečující rutiny může být prospěšné, když chcete udržet mladistvý vzhled pleti během celého svého života.

Pomáhá kolagen proti tmavým skvrnám na pokožce?

Kolagen sám o sobě přímo nepomáhá s minimalizací tmavých skvrn, ale dokáže nepřímo zlepšit zdraví a elasticitu pokožky, což může časem výskyt tmavých skvrn snížit. Chcete-li zvýšit produkci kolagenu a zároveň se zaměřit na tmavé skvrny na pleti, můžete použít krém s dvojitým účinkem, například sérum NIVEA Omlazující sérum proti pigmentovým skvrnám Cellular Luminous630.

Je bezpečné používat kolagen i na citlivou pleť?

Ano, produkty péče o pleť na bázi kolagenu, jako je například řada produktů NIVEA Cellular Expert Lift, jsou vhodné pro všechny typy pleti včetně citlivé. Před vyzkoušením nových produktů, zejména máte-li citlivou pleť, se však vždy doporučuje provést test snášenlivosti na malém kousku pokožky, abyste předešli možnému podráždění. Případně se poraďte s dermatologem.