Proč používat mycí houbičky, lufu a žínky?

PROTOŽE PROKRVENÁ POKOŽKA JE ZDRAVÁ POKOŽKA!
Proč jsou houbičky, žínky nebo třeba lufa přímou cestou k té nejjemnější pokožce? Možná mytí pomocí žínky řadíte kamsi do dětství a v současnosti si vystačíte se sprchovým gelem. Mycí houbičky a žínky mají však v péči o pokožku velmi užitečnou funkci. Které z nich se pro vás nejlépe hodí a jakým způsobem je udržíte vždy hygienicky čisté?

Houbičky, žínky, lufa: proč jsou užitečné?

Proč byste na houbičky nebo žínky neměla zanevřít ani v dospělosti? Zjistěte, čím jejich používání prospívá vaší pokožce.

Co je to lufa?

Dokážete si představit, že se umýváte uschlým plodem podobným okurce? Tzv. lufa se totiž skutečně vyrábí z plodů popínavého vína, které je příbuzné obyčejné okurce. A díky své vláknitosti se dokonale hodí k odstraňování nečistot a odumřelé kůže při mytí.

Jaké jsou výhody a nevýhody mycích houbiček a žínek?

VÝHODY: 

  • Houbičky a žínky pomáhají s obnovou kožních buněk – účinně totiž odstraňují ty odumřelé a stimulují podkožní krevní oběh, který dodá pokožce živiny.
  • Žínky jsou dostatečně šetrné i pro váš obličej – také pleti prospívá důkladné čištění a prokrvení. S jemnou žínkou se podráždění bát nemusíte.
  • Houbičky pomáhají k obnově pokožky i na velmi namáhaných částech těla – a dokážou tak zjemnit hrubou kůži na loktech, patách či kolenou.
  • Mytí s houbičkou, lufou či žínkou slouží také jako příjemná relaxace a šetrná masáž kůže.
  • Mycí houbičky a žínky jsou tou nejrychlejší cestou k důkladné hygieně – a také tou nejpříjemnější!

 

NEVÝHODY:

  • Houbičky nebo žínky se nehodí pro pokožku, která trpí ekzémy či jinými kožními problémy – mohou totiž podráždění ještě zvýšit.
  • Zranění, jizvy nebo strupy může drsný povrch houbiček nepříjemně rozedřít a způsobit přenos bakterií do rány.
  • Žínky a houbičky, které nepodrobíme pravidelnému čistění, mohou přenášet bakterie, a způsobit tak nejrůznější kožní potíže.

Mýty a pověry: jsou pravdivé?

Také používání houbiček je opředeno mnoha pověrami. Zakládají se na pravdě?

Lufa vám pomůže zbavit se celulitidy. Opravdu? Přestože mnoho lidí věří, že pravidelná masáž mycí houbičkou má na projevy celulitidy pozitivní vliv, není to bohužel pravda. Celulitidu totiž způsobuje tuková vrstva, která se nachází asi milimetr pod povrchem kůže, a do takové hloubky ozdravné působení houbiček nesahá.

Když nepomůže lufa, existují jiné způsoby. Zjistěte, co dělat, když vás trápí celulitida.

O houbičkách a žínkách se ale šíří i negativní zprávy - prý jsou nehygienické. To, v jakém stavu se vaši mycí pomocníci nacházejí, však ovlivníte jenom vy sami. Pokud budete žínku, lufu nebo houbičku pravidelně čistit, stane se naopak vaším nejlepším nástrojem k důkladné hygieně. A její používání vaší pokožce prospěje i při každodenním použití.

Hýčkejte svou pokožku při každé koupeli a dopřejte jí přesně to, co potřebuje. Víte, který sprchový gel je pro vás ten pravý?

Houbičku můžete kombinovat s kterýmkoli mýdlem či sprchovým gelem

Ať už dáváte přednost sametově jemnému sprchovému mléku, jako je NIVEA Sprchový gel Creme Soft, nebo svěžestí provoněnému gelu, jako je NIVEA Osvěžující sprchový gel Hawaii Flower & Oil, houbička či žínka vám pomůže rozproudit jejich pečující potenciál.


„Vyždímejte“ z houbiček a žínek maximum!

Co všechno mohou houbičky a žínky udělat pro zdraví vaší pokožky? A co můžete na oplátku udělat vy pro ně, aby zůstaly neustále hygienicky čisté?

Důkladná hygiena: je k ní houbička zapotřebí?

Stačí vaše ruce k tomu, abyste pokožku zbavili všech nečistot? Ano, účinné sprchové gely jako NIVEA Osvěžující sprchový gel Lemongrass & Oil se i bez houbičky postarají o to, aby byla vaše pokožka po každé koupeli svěží a čistá.

S použitím houbičky, lufy nebo žínky však pro svou pokožku můžete udělat ještě víc. Nejenže jemnou masáží kůže podpoříte krevní oběh, a vaše pokožka tak bude daleko zdravější a zářivější. Pomocí houbičky nebo žínky také odstraníte z pokožky odumřelé kožní buňky a tím i prostředí, ve kterém se snadno usazují bakterie. 

Bohatá pěna, kterou pomocí houbiček a žínek vytvoříte, navíc z vaší každodenní rutiny vykouzlí opravdové koupelové radovánky!

Tělový kartáč pro jemnější pokožku

Chcete mít pokožku hebkou jako miminko? Vyzkoušejte tělový kartáč. Ještě před tím, než se pustíte do koupele, jím krouživými pohyby jemně promasírujte pokožku celého těla. Díky tomu bude vaše kůže dokonale připravená na výživnou péči při koupeli.

Pokožku příliš nedřete!

Možná si říkáte, že čím důkladnější masáž, tím jemnější pokožka. Zadržte! Přílišným drhnutím můžete své pokožce způsobit podráždění a zvýšenou citlivost vůči další péči. S žínkou či houbičkou proto zacházejte velmi šetrně. Jednou za čas kůži dopřejte oddych a omývejte ji pouze rukama.

Postarejte se o dokonalou čistotu své žínky nebo houbičky

Kde je sucho, tam nejsou bakterie

Jakmile se svým očistným rituálem skončíte, dejte houbičku či žínku pryč z vlhkého prostředí a nechte ji zcela vyschnout. V suchu a teple se totiž žádná bakterie ani plíseň neudrží, a vaše houbička či žínka tak vždy zůstane hygienicky čistá.

Postarejte se o dokonalou čistotu své žínky nebo houbičky

Svou žínku nikomu nepůjčujte

I když se se svými blízkými podělíte téměř o všechno, žínka by měla patřit jenom vám. Sdílením žínky si totiž navzájem můžete předávat bakterie, a způsobit tak infekci nebo nepříjemné kožní problémy. Vyberte si každý žínku ve své oblíbené barvě! Vaše koupel pak bude také veselá!

Postarejte se o dokonalou čistotu své žínky nebo houbičky

Omývejte nejenom sebe, ale i svou žínku

Žínka nebo lufa jsou výbornými nástroji k odstraňování odumřelé kůže – zbytky kožních buněk však v materiálu žínky zůstávají, a mohou být úrodným prostředím k šíření bakterií. Proto je tak důležité, abychom svou žínku opravdu pravidelně a pečlivě čistili.

Postarejte se o dokonalou čistotu své žínky nebo houbičky

Lufu ohřejte v mikrovlnce

Znáte trik s mikrovlnkou? Až skončíte s koupelí, svou lufu pořádně vyždímejte a dejte ji na půl minuty až minutu do mikrovlnné trouby. Ohřívání zničí všechny bakterie a vaše lufa zůstane čistá po dlouhou dobu.

Postarejte se o dokonalou čistotu své žínky nebo houbičky

Žádná houbička ani žínka nevydrží navždy

Přestože svého mycího pomocníka pravidelně sušíte a čistíte, jednou za čas je třeba ho vyměnit. V ideálním případě vyměňte svou houbičku či žínku každé tři až čtyři týdny – předejdete tak hromadění bakterií, které se za delší dobu mohou rozmnožit.

Postarejte se o dokonalou čistotu své žínky nebo houbičky

Pozornost věnujte také ručníkům

Stejně jako materiál houbičky či žínky, může být také vlhká tkanina ručníku úrodnou půdou pro množení bakterií. Podle odborníků bychom proto měli ručník vyprat po každém třetím použití a nechat ho zcela vyschnout – nejlépe na čerstvém vzduchu.