tři dívky s úsměvem

Co je sluneční alergie a jak ji můžeme léčit?

Sluneční alergie může na pokožce způsobovat nepříjemné pocity a zarudnutí. Zjistěte s NIVEA, jak jí můžete předcházet a jak můžete ošetřovat její projevy.

PRŮVODCE ALERGIÍ NA SLUNCE

Pokud vaše pokožka někdy špatně reagovala na sluneční záření, možná jste se setkali s pojmem "sluneční alergie". Zajímá vás, co to vlastně je? My vám to nejen prozradíme, ale také vás seznámíme s příznaky alergie na slunce a s tím, jaké jsou možnosti její léčby.

CO JE TO ALERGIE NA SLUNCE?

Alergie na slunce je označení pro různé reakce kůže na sluneční záření. Možná jste také slyšeli označení „sluneční vyrážka“ nebo „fotosenzitivita“.


Může být dědičná nebo se může objevit z ničeho nic u někoho, kdo na ni nikdy předtím netrpěl. 

 

Jedním ze způsobů, jak se chránit před sluneční alergií, pokud k ní máte sklony, je používat opalovací krém s ochranným faktorem SPF50, například NIVEA Sprej na opalování Sensitive OF 50+.

 

 

NIVEA Sprej na opalování Protect & Moisture Spf 30

DRUHY SLUNEČNÍ ALERGIE

Sluneční alergie je označení pro celou skupinu různých reakcí, proto je důležité si uvědomit, že ne u každého člověka se vyskytne stejný typ. Existuje řada stavů, které spadají do kategorie sluneční alergie, a to:
 žena stojící na slunci

1)  Polymorfní světelná erupce. Je známá také jako „otrava sluncem“ a jde o nejběžnější typ. Často se projevuje po několika hodinách pobytu na slunci ve formě malých hrbolků nebo červených skvrn (které někdy tvoří puchýře).
 
2)  Fotoalergická reakce. Tato reakce spočívá v tom, že chemická látka aplikovaná na kůži reaguje se slunečním zářením a dráždí pokožku. Mohou ji způsobit například opalovací krémy nebo parfémy.
 
 3) Sluneční kopřivka. Jedná se o typ fotodermatózy, která je někdy známá jako „kopřivka ze sluneční alergie“. Může se objevit již po několika minutách pobytu na slunci a její příznaky mohou být jak mírné, tak závažné.
 
4)  Aktinické prurigo. Tato varianta kožní vyrážky nejčastěji postihuje osoby s tmavším odstínem pleti. Vypadá jako vyvýšené plochy na kůži, které se mohou objevit i na těch místech na těle, jež nebyla vůbec vystavena slunci.


JAK VYPADÁ VYRÁŽKA PŘI SLUNEČNÍ ALERGII?

žena použití ochranného krému proti slunci Nivea

Vyrážku způsobenou sluncem pravděpodobně nepřehlédnete, protože se jedná o poměrně agresivní kožní reakci. Jak vyrážka může vypadat? 
 
 – vyvýšený šrám nebo kopřivka;
 – skupiny malých hrbolků nebo puchýřků;
 – zarudlé skvrny;
 – svědivá kůže.
 
Poněkud překvapivě se vyrážka pravděpodobně objeví v oblasti, která nebyla vystavena slunečnímu záření. Nejčastěji se vyrážka od slunce objevuje na následujících místech: 
 
 – „V“ zepředu na krku;
 – horní strana rukou;
 – vnější povrch paží, lýtek a holení.


PŘÍZNAKY SLUNEČNÍ ALERGIE

Kromě změny stavu své pokožky byste si měli všímat i dalších příznaků. Podobně jako u jiných typů alergických reakcí (např. u senné rýmy) se mohou objevit následující symptomy:
 
 – nízký krevní tlak;
 – bolesti hlavy;
 – nevolnost (pocit na zvracení);
 – potíže s dýcháním.
 
Výše uvedené příznaky mohou mít poměrně závažné důsledky pro vaše zdraví, takže pokud se u vás některý z nich projeví a nejste si jisti jeho příčinou, je nejlepší se pro jistotu obrátit na lékaře.

OŠETŘENÍ PROJEVŮ ALERGIE NA SLUNCE

Vyrážky mohou být na pohled dost znepokojivé, ale naštěstí většinou nejsou příliš vážné. Ve skutečnosti často během několika hodin samy vymizí. Pokud vyrážka nemizí, je také možné, že se místo sluneční alergie jedná o vyrážku z horka, u které může trvat i několik dní, než sama odezní. 
 
Nejlepší postup při sluneční alergii je vyhýbat se slunci, dokud vyrážka nezmizí. Pokud se necítíte dobře, může vám také pomoci užívání volně prodejných antihistaminik.
žena ležící na slunci

 

V závažných případech bude možná nutné užívat krátkodobě léky, které pomohou projevy sluneční alergie odstranit – zejména pokud se u vás objevují závažné příznaky, např. potíže s dýcháním.

 

LÉKY NA VYRÁŽKU ZPŮSOBENOU SLUNEČNÍ ALERGIÍ

Pokud vyrážka od slunce rychle nezmizí, možná by stálo za to navštívit lékaře. U mírných projevů vám může předepsat o něco silnější antihistaminika, která vám s příznaky pomohou. 

DOMÁCÍ LÉČBA SLUNEČNÍCH ALERGIÍ

Pokud se vám zdá, že projevy sluneční alergie rychle mizí, bude nejlepší počkat, až úplně odezní. V průběhu toho můžete vyzkoušet několik postupů, které vám uleví od nepříjemných pocitů:
 
 – Udržujte pokožku hydratovanou: Pokud nemáte obzvláště citlivou pokožku, mohou vám hydratační krémy pomoci s popraskanou nebo suchou pokožkou, která se může objevit jako jedna z reakcí.
 
 – Používejte zklidňující krémy: Pokud je vaše pokožka obzvláště bolestivá, může pomoci krém s kalaminem nebo aloe vera. Zklidní pokožku, zatímco bude alergie odeznívat.


JAK PŘEDCHÁZET VYRÁŽCE ZPŮSOBENÉ ALERGIÍ NA SLUNCE?

Vzhledem k tomu, že alergií dědičné, nadměrná opatrnost je na místě. Pokud si nejste jistí, jakým typem alergie trpíte nebo jak nejlépe snížit pravděpodobnost reakce, je nejlepší obrátit se na lékaře, který vám provede testy.
 
Mezi věci, které můžete udělat, abyste ochránili svou kůži před vystavením slunečnímu záření, patří například toto:

 Vždy se před odchodem ven natřete opalovacím krémem s SPF 30 nebo vyšším. Velmi přínosná je širokospektrální ochrana proti UVA a UVB záření, jakou například obsahuje náš NIVEA Sprej na opalování Sensitive OF 50+, který je určený na citlivou pokožku. Jeho neparfemované složení s aloe vera v bio kvalitě chrání před slunečními alergiemi a podrážděním.
 
 Mějte pokožku zakrytou oblečením, kdykoli je to možné. V létě to může být obtížné, ale zkuste nosit lehčí materiály, jako jsou bavlna či len, abyste si zajistili pohodlí i při vysokých teplotách. 
 
 Omezte čas trávený venku v době, kdy je slunce nejsilnější. Tato doba se liší v jednotlivých zemích, proto je nejlepší nastudovat si místní podmínky.
 
 Dávejte pozor na léky, které užíváte, protože některé mohou vyvolat fotoalergickou reakci. 
 
 
 Opalovací krém nanášejte opětovně ihned po koupání nebo poté, co se zpotíte. Hydratační Mléko na opalování of 50+ nabízí až 3× delší odolnost proti vodě ve srovnání s běžnými voděodolnými přípravky a je obohacený o vitamin E, který udržuje pokožku hydratovanou po dobu 48 hodin.

Sensitive Allergy Protect sprej Spf 50+

PROJEVY SLUNEČNÍ ALERGIE NA OBLIČEJI

Přestože se sluneční alergie objeví pravděpodobně jinde, než na obličeji, je důležité si obličej náležitě chránit. Právě tam bývá reakce na slunce obzvláště nepříjemná, protože pokožka má sklony být suchá a popraskat. Abyste ochránili obličej před vyrážkami způsobenými sluncem, používejte speciální pleťový krém s ochranným faktorem. Existuje jednoduchý způsob, jak na tento krok nezapomenout – zařaďte hydratační krém s SPF do své rutinní ranní péče o pleť.