Dvě mladé dívky, které se usmívají

Co znamená SPF a jak často ochranu nanášet? | NIVEA

Zjistěte, co je SPF, jak ochranné filtry chrání vaši pokožku před sluncem, a naučte se, jak často používat opalovací krém, abyste se účinně chránili před slunečním zářením.

Ochrana před slunečním zářením je zásadní pro to, abyste si udrželi zdravý vzhled pokožky a předešli jejímu dlouhodobému poškození. Pokud se budete slunci vystavovat dlouhodobě, můžete se spálit, pokožka může předčasně stárnout a hrozí jí vyšší riziko poškození. Opalovací krém hraje zásadní roli při ochraně pokožky před škodlivým UV zářením a SPF je klíčovým faktorem při výběru té nejvhodnější ochrany.

Co znamená SPF?

Čeho je SPF zkratkou?

Nivea Sun Protect and Moisture
SPF na opalovacím krému je zkratka pro „sun protection factor“, tedy „faktor ochrany před sluncem“. Je to relativní hodnota, která udává dobu, po kterou opalovací krém chrání pokožku před ultrafialovým (UV) zářením. Čím vyšší je číslo SPF, tím vyšší procento UVB záření zablokuje.

Jak SPF funguje?

SPF se určuje tak, že se měří doba, za kterou se na nechráněné pokožce vystavené určité dávce UV záření objeví zarudnutí (erytém), ve srovnání s chráněnou pokožkou. Teoreticky by tedy opalovací krém s SPF 30 nabízel 30krát delší ochranu oproti stejnému vystavení slunci, ale bez ochrany.

V praxi je to však jinak, protože doba účinnosti opalovacího krému může záviset na celé řadě faktorů – například na množství naneseného krému, na UV indexu a na tom, zda jste se zpotili nebo jste například plavali. Hodnotu SPF je proto třeba vnímat spíše jako orientační a ochranu opakovaně nanášet v kratších intervalech.

Úrovně SPF

Úrovně SPF: Jaký je mezi nimi rozdíl?

Rozdíl mezi jednotlivými úrovněmi SPF spočívá v míře ochrany proti UVB záření.
Nivea Sun Protect 30 SPF
  • SPF 15 blokuje přibližně 93 % UVB záření.
  • SPF 30 blokuje přibližně 97 % UVB záření.
  • SPF 50 blokuje přibližně 98 % UVB záření.

SPF se určuje tak, že se měří doba, za kterou se na nechráněné pokožce vystavené určité dávce UV záření objeví zarudnutí (erytém), ve srovnání s chráněnou pokožkou. Teoreticky by tedy opalovací krém s SPF 30 nabízel 30krát delší ochranu oproti stejnému vystavení slunci, ale bez ochrany. V praxi je to však jinak, protože doba účinnosti opalovacího krému může záviset na celé řadě faktorů – například na množství naneseného krému, na UV indexu a na tom, zda jste se zpotili nebo jste například plavali. Hodnotu SPF je proto třeba vnímat spíše jako orientační a ochranu opakovaně nanášet v kratších intervalech.

Jak správně nanášet SPF

Správné nanesení opalovacího krému je nezbytné k tomu, abyste si zajistili maximální ochranu před UV zářením. Ani ten nejúčinnější opalovací krém nebude fungovat, pokud ho nebudete správně používat.
mladá dívka použití spreje Nivea Sun

1. Nanášejte ho hojně:

Opalovací krém by se měl nanášet vydatně na všechna nezakrytá místa na pokožce. Potřebné množství ochrany s SPF se liší podle věku: 

  • Do 3 let: Kojence a malé děti byste měli za každou cenu chránit před slunečními paprsky. Mají být ve stínu, například pod slunečníkem, a nosit oblečení, jež je důsledně zakrývá, včetně klobouku a slunečních brýlí. Jejich pokožka je totiž nesmírně citlivá a mnohem náchylnější na poškození UV zářením. Na nezakrytá místa vystavená nepřímému působení slunečního záření použijte u dětí od 6 měsíců věku minimálně 5 až 10 ml krému nebo jiné ochrany.

  • Děti (3 až 5 let): Minimálně 10 až 15 ml. Další informace o výběru správné ochrany před sluncem pro děti najdete zde.

  • Děti (5 až 10 let): Plné pokrytí zajistí nejméně 15–20 ml.

  • Dospělí a děti starší 10 let: potřebují alespoň 30–40 ml na pokrytí celého těla. 

2. Nanášejte ochranu 15–30 minut před pobytem na slunci:

To opalovacímu krému umožní, aby se plně vstřebal a začal chránit vaši pokožku.

3. Pokryjte krémem všechna místa, jež jsou vystavená slunci:

Nezapomeňte na oblasti, jako jsou uši, krk, pokožka hlavy (pokud je odhalená), hřbety rukou a chodidla.

4. Používejte speciální opalovací krém na obličej:

Při nanášení SPF na obličej se ujistěte, že používáte opalovací krém určený na obličej a citlivou pokožku.

Jak dlouho vydrží SPF 50 & Jak často byste měli opakovaně nanášet opalovací krém?

Účinnost opalovacího krému se časem snižuje, zejména když pokožku vystavíte vodě, zpotíte se nebo se osušíte ručníkem. Navíc platí, že čím nižší je SPF a čím delší doba uplyne od nanesení, tím méně UVB záření zvládne ochrana odfiltrovat.

Bez ohledu na to, jakou úroveň SPF použijete, byste měli opalovací krém znovu nanášet každé dvě hodiny, aby byla úroveň ochrany maximální. Pokud plavete, potíte se nebo se sušíte ručníkem, bude se ochrana opotřebovávat rychleji a bude vyžadovat častější opakované nanášení. Vždy se podívejte na voděodolný štítek na opalovacím krému, kde najdete konkrétní pokyny ohledně opětovného nanášení při vodních aktivitách. Pravidelně opakované nanášení vám zajistí nepřetržitou ochranu po celý den.
Co je SPF a jak často byste měli ochranu nanášet

Přehled faktů

Nanášení: Opalovací krém byste měli nanášet každé dvě hodiny, a pokud plavete nebo se potíte, tak i častěji.

Co je to SPF:
SPF je zkratka pro „sun protection factor“, tedy „faktor ochrany před sluncem“, který udává úroveň ochrany opalovacího krému proti UVB záření.

Úrovně SPF:

SPF 15 blokuje přibližně 93 % UVB záření.
SPF 30 blokuje přibližně 97 % UVB záření.
SPF 50 blokuje přibližně 98 % UVB záření.


Ochrana obličeje a těla před sluncem pomocí SPF

Ochrana obličeje před sluncem pomocí SPF

mladá žena používající Nivea Prime 2v1 UV
Váš obličej je velmi vystavený UV záření. Proto je nezbytné, abyste denně používali SPF a předešli tak poškození a předčasnému stárnutí pleti. SPF 50 poskytuje vyšší ochranu, i když i nižší SPF fungují, pokud jsou správně nanášeny (včetně opakovaného nanášení) a pokud jste vystaveni méně intenzivnímu slunečnímu záření.

Opalovací krém nanášejte na obličej, krk a horní část trupu jako poslední krok své rutinní péče o pleť a před nanesením jakéhokoli make-upu. Používání hydratačních krémů s SPF představuje pohodlný způsob, jak můžete zařadit SPF do své rutiny.

Přestože mnoho make-upů dnes obsahuje SPF, obvykle se nenanášejí v dostatečném množství na to, aby poskytovaly adekvátní ochranu. Proto je v zájmu optimální ochrany důležité zajistit, abyste vedle tohoto make-upu používali také dostatečné množství opalovacího krému.

Abyste měli větší pohodlí, nabízí NIVEA UV Sérum Primer 2 v 1 okamžitou ochranu SPF 50+ a zároveň vyhlazení pleti, a to v lehkém složení bez parfemace. Sérum je obohacené o hyaluron, který hydratuje horní vrstvy pokožky, a licochalkon A, který posiluje přirozené obranné mechanismy pokožky (testováno in vitro). Pomáhá tak bojovat proti předčasnému stárnutí způsobenému sluncem a zároveň udržuje zdravý vzhled pokožky. Rychle se vstřebává a nemastí, takže poskytuje bezproblémovou každodenní ochranu před sluncem.

Jeho prémiový dávkovač je navržený tak, aby vám nabídnul pohodlné, snadné nanášení. Účinek 2 v 1 chrání a vyhlazuje, takže je ideální při náročném životním stylu. Funguje dobře samostatně i jako podkladová báze pod make-up a poskytuje dlouhotrvající hydrataci a ochranu, aby pleť působila zdravým a jemným dojmem.

Ochrana těla před sluncem pomocí SPF

Správné nanášení vysokého ochranného faktoru SPF zajišťuje ochranu celého těla před UV zářením a pomáhá předcházet spálení a dlouhodobému poškození pokožky. Dospělí potřebují 30–40 ml opalovacího krému, aby se zcela pokryli, zatímco děti potřebují 10–30 ml (v závislosti na věku). Nanášejte ochranu 15–30 minut před pobytem na slunci a pokryjte také uši, krk, ruce, nohy a další exponovaná místa. Abyste udrželi účinnou ochranu, nanášejte krém znovu vždy po dvou hodinách, zejména pokud jste aktivní (např. pokud cvičíte).

Výběr správného SPF pro vaši pokožku

Když si vybíráte opalovací krém, je důležité zvolit úroveň SPF, která odpovídá vašemu typu pleti, konkrétnímu prostředí i aktivitě, které se věnujete.
  1. Světlejší tóny pleti:
    Lidem se světlými odstíny pleti se doporučuje ochranný faktor SPF 50+, protože světlá pleť má nižší hladinu melaninu a je náchylnější ke spálení a poškození pokožky.

  2. Tmavší tóny pleti:
    Lidem s tmavším odstínem pleti obvykle stačí SPF 30+, protože melanin poskytuje určitou přirozenou ochranu proti UV záření. To však nevylučuje riziko spálení, hyperpigmentace ani poškození pokožky, takže každodenní používání SPF je i tak nezbytné. V některých případech lze doporučit SPF 50, zejména jako ochranu obličeje v případě hyperpigmentace nebo když jste hodně vystaveni slunečnímu záření.

  3. Mastná pleť:
    Máte-li mastnou pleť, doporučujeme používat lehký matující opalovací krém, který neucpává póry a nezanechává pocit mastnoty. Produkty na ochranu před sluncem ve formě fluidu nebo gelu obecně působí méně mastně než krémy. Hledejte výrobky s velmi lehkou texturou a složkami, jako je niacinamid, aby se sérum dobře vstřebávalo a abyste předešli tvorbě nedokonalostí.

  4. Citlivá pleť:
    Je-li vaše pleť citlivá, vybírejte si opalovací krémy speciálně vyvinuté na tento typ pleti, které byly dermatologicky testovány. Varianty bez parfemace, bez etylalkoholu a přímo určené pro citlivou pleť pomáhají minimalizovat riziko zarudnutí a nepříjemných pocitů.

  5. Suchá pleť:
    Suché pleti prospívají hydratační opalovací krémy obohacené o složky, jako jsou kyselina hyaluronová, glycerin nebo ceramidy, které ji hydratují a zároveň chrání před UV zářením. Mnohé hydratační krémy s SPF poskytují ochranu před sluncem i hydrataci zároveň. Zabraňují tak vysušování a olupování způsobenému dlouhodobým sluněním.
Pleťová voda NIVEA Sun Protect & Moisture SPF 50

Měli byste zvolit SPF 50 nebo 30? Jaký je mezi nimi rozdíl?

Volba mezi SPF 30 a 50 závisí především na typu vaší pokožky, UV indexu a na tom, jak dlouho plánujete pobývat na slunci. Ačkoli teoreticky SPF 50 blokuje přibližně 98 % UVB záření oproti přibližně 97 % u SPF 30, skutečná ochrana bude záviset na naneseném množství, délce pobytu na slunci a četnosti opakované aplikace.

Úrovně ochrany vyšší než SPF 50 poskytují pouze nepatrně vyšší ochranu a žádná úroveň ochrany SPF nemůže poskytnout 100% ochranu. Ve většině situací je SPF 30 dostatečnou ochranou, pokud se nanáší správně a pravidelně; SPF 50 však zůstává bezpečnější volbou, máte-li světlou pleť nebo jste-li vystaveni intenzivnímu působení slunečního záření. Pokud hledáte spolehlivou ochranu před sluncem, vyzkoušejte NIVEA Mléko na opalování Protect & Moisture SPF 50+.

Shrnutí

SPF měří, jak účinně chrání opalovací krém vaši pokožku před UVB zářením. Čím vyšší je SPF, tím větší ochranu poskytuje, ale aby zůstala ochrana před slunečním zářením zachována, je nutné jej každé dvě hodiny znovu nanášet. Opalovací krém nanášejte hojně a rovnoměrně a nezapomeňte jej znovu nanést po plavání nebo když se zpotíte, abyste si zajistili stálou ochranu.

Často kladené otázky

Kolik opalovacího krému mám používat?

Celkem na všechny části těla byste měli nanést asi 35 ml (nebo ekvivalent 7 čajových lžiček). Nezapomeňte jej každé dvě hodiny nanést znovu.

Poskytuje SPF 100 dvojnásobnou ochranu oproti SPF 50?

Ne, SPF 100 poskytuje pouze o něco vyšší ochranu než SPF 50. SPF 50 blokuje přibližně 98 % UVB záření, zatímco SPF 100 blokuje přibližně 99 %. Nejdůležitější je nanášet dostatečné množství produktu a pravidelně jej nanášet znovu, abyste si udrželi danou úroveň ochrany.

Mohu se při ochraně spoléhat pouze na opalovací krém?

I když je opalovací krém nezbytný, záleží také na dalších postupech a návycích: Noste pokrývky hlavy, sluneční brýle, oděv, jenž vás maximálně zakrývá, a vyhledávejte stín – zejména v době největší sluneční aktivity.

Jak často mám opalovací krém znovu nanášet?

Opalovací krém byste měli nanášet každé dvě hodiny. Pokud plavete, potíte se nebo se osušíte ručníkem, měli byste jej nanášet častěji.

Je opalovací krém bezpečný pro citlivou pokožku?

Ano, mnohé opalovací krémy jsou přímo určené na citlivou pokožku. Hledejte výrobky označené „na citlivou pokožku“ nebo „testováno dermatology“. Pokud máte pochybnosti, požádejte o radu svého lékárníka.

Jaký je nejlepší ochranný faktor SPF?

Nejlepší SPF“ závisí zejména na typu vaší pokožky a druhu aktivity, kterou provozujete. SPF 30 až 50 jsou vhodné na většinu každodenních aktivit. SPF 50+ se doporučuje, máte-li světlou pleť a v případě, že venku pobýváte delší dobu (nezapomeňte se pravidelně opakovaně mazat).
 Při vodních aktivitách zvolte voděodolný SPF 50+ a po plavání nebo osušení ho znovu naneste.

Rozdíly mezi SPF 30 a 50?

SPF 30 blokuje přibližně 97 % UVB záření, zatímco SPF 50 ho blokuje přibližně 98 %. Tyto procentní hodnoty jsou však pouze orientační. Pokud krém nenanesete v dostatečném množství (a také v závislosti na aktivitě, kterou provozujete), může se jeho účinnost výrazně snížit.
SPF 50 nabízí mírné zvýšení ochrany, zejména osobám se světlou pletí nebo při vyšším UV indexu.