Žena se zázvorem a kudrnatými vlasy

Co je SPF? Jak dlouho nás vydrží chránit pokožku a jak vybrat správný ochranný faktor?

SPF je nezbytné při každodenní ochraně pokožky před UV zářením. Zjistěte jak funguje, co znamenají hodnoty ochranného faktoru, jaké SPF vybrat a jak produkty aplikovat.

CO JE SPF A CO PLETI PŘINÁŠÍ?

SPF je zkratka pro ochranný faktor proti slunečnímu záření (z anglického Sun Protection Factor, česky se používá také zkratka OF), který udává dobu, po kterou bude opalovací krém chránit vaši pokožku před UV zářením. Čím vyšší SPF je, tím déle ochrana vydrží. Zjistěte vše, co potřebujete vědět o SPF, včetně toho, jak dlouho vydrží OF 50, jak vlastně ochrana funguje a která hodnota SPF je pro vaši pokožku nejvhodnější.

CO VYJADŘUJE HODNOTA SPF?

Hodnota SPF napoví, za jak dlouhou dobu po nanesení hrozí spálení kůže slunečním zářením v porovnání s tím, kdybyste žádnou ochranu nenanesli. Pro příklad: Pokud můžete strávit 10 minut na slunci, aniž byste se spálili, krém s SPF10 vynásobí tuto „dobu vaší přirozené ochrany“ deseti a bude se rovnat 100 minutám.
 
 Mějte však na paměti, že se jedná pouze o přibližnou hodnotu, protože v závislosti na ročním období, počasí, a dokonce i na vaší zeměpisné poloze ve skutečnosti nemusí trvat tak dlouho, než se spálíte.

JAK SPF FUNGUJE?

Aktivní složky opalovacích krémů chrání pokožku tak, že odrážejí nebo absorbují UV záření a zabraňují tím poškození způsobené sluncem. Fyzické (tzv. minerální) opalovací krémy UV záření odrážejí, zatímco chemické krémy ho absorbují. Množství odfiltrovaného UV záření závisí na úrovni ochranného faktoru, který produkt nabízí: 
 
 • SPF 15 blokuje 93 % UVB záření
 • SPF 30 blokuje 96,7 % UVB záření
 • SPF 50 blokuje 98 % UVB záření
 • SPF 100 blokuje 99 % UVB záření
 
 UVB záření nelze nikdy zcela odfiltrovat, proto je důležité opětovně nanášet ochranu SPF alespoň každé 2 hodiny.

Afro vlasy žena použití Nivea SPF krém

JAK VYSOKÝ SPF BYSTE MĚLI POUŽÍVAT?

Síla ochranného faktoru v krému by měla být alespoň 30 a měli byste ji volit v závislosti na typu svojí pleti, způsobu nanášení a svých plánech na daný den.
Žena, která aplikuje sprej Nivea SPF

AK VYBRAT SPRÁVNÝ SPF PRO VÁŠ TYP PLETI

 I když byste to možná neřekli, procento melaninu přítomného ve vaší pokožce (které určuje, jak tmavá je vaše pokožka) nemá vliv na to, jak silnou ochranu potřebujete. I tmavší kůži je třeba chránit před škodlivými slunečními paprsky, a to minimálně SPF 30. Pokud ovšem máte světlejší odstín pleti, měli byste se opalovacím krémem mazat častěji, protože melanin ve vaší pokožce nemusí slunci odolávat tak dlouho.
 
 Minimální úroveň SPF doporučená pro jednotlivé typy pleti během průměrného dne je následující:
 • Suchá pleť: používejte SPF 30.
  • Citlivá pleť: Používejte SPF 50, protože pokožka je náchylnější k poškození a faktor 50 poskytne silnější ochranu.
 • Zralá pleť: Používejte SPF 50 a to z podobných důvodů jako u citlivé pleti. Pleť se totiž s přibývajícím věkem stává křehčí.
 
 Co byste si měli zapamatovat ohledně úrovně SPF? Čím vyšší je, tím déle a lépe je vaše pokožka chráněna před UV zářením. Pokud trpíte nějakým onemocněním kůže a nejste si jisti, jaký ochranný faktor byste měli používat, doporučujeme poradit se s lékařem.

MĚLI BYSTE ZVOLIT SPF 50 NEBO SPF 30? JAKÝ JE MEZI NIMI ROZDÍL?

SPF 50 poskytuje přibližně 98% ochranu před UVB zářením, oproti přibližně 96,7 %, které zajišťuje SPF 30. Ochranný faktor vyšší než SPF 50 poskytuje pouze nepatrně větší dodatečnou ochranu a žádná úroveň SPF nemůže poskytnout 100% ochranu. Ve většině situací nabízí SPF 30 dostatečnou ochranu, samozřejmě za předpokladu, že produkt aplikujete na kůži správně. SPF 50 je pak ještě bezpečnějším způsobem, jak předcházet poškození způsobenému slunečním zářením.


JAK POUŽÍT SPF

Především je třeba nanést opalovacím krém na celé tělo. Když byť i ten nejkvalitnější opalovací krém nanesete špatně, zůstanou části vaší pokožky vystavené nebezpečným UV paprskům. Při vhodném nanášení SPF byste měli zcela pokrýt všechny oblasti na těle nezakryté oblečením a opětovně krém nanášet tak často, jak je potřeba, abyste si udrželi bezpečné množství ochrany před UV zářením. 
 Množství ochranného přípravku s SPF, které je třeba použít k pokrytí celého těla, se bude lišit v závislosti na věkovém rozmezí:
 
 Ve věku do 3 let: Používejte minimálně 5 až 10 ml opalovacího krému, ale i tak děti vždy udržujte mimo dosah přímého slunečního záření a ve stínu.
 Děti (od 3 do 5 let) potřebují minimálně 10 až 15 ml – více informací o ochraně dětí najdete v doporučeních NIVEA ohledně opalovacích krémů pro děti.
 Děti (ve věku 5 až 10 let) potřebují nejméně 15–20 ml.
 Dospělí potřebují k namazání celého těla nejméně 30 ml.
 
 
 
 Chcete-li správně nanést krém s SPF na obličej, aplikujte jej jako úplně poslední krok v rámci své rutinní péče o pokožku a pokryjte jím také oblast hrudníku a krku. NIVEA doporučuje nanášet opalovací krém 20–30 minut před tím, než se vystavíte slunci, protože vaše pokožka bude potřebovat čas na to, aby SPF vstřebala.

žena nanášející na svého syna ochranný krém proti slunci Nivea

JAK DLOUHO VYDRŽÍ SPF 50 A JAK ČASTO MUSÍTE ZNOVU APLIKOVAT?

Nivea Sun Protect 30 SPF

Ochranný faktor 50 by vás měl chránit 50× déle, než je vaše pokožka schopna se chránit sama. Nezapomeňte však, že čím nižší je SPF a čím delší je doba od nanesení, tím méně UVB paprsků bude odfiltrováno. Proto doporučujeme opakovat aplikaci každé dvě hodiny. 
 
 
 Pokud plavete nebo sportujete, měli byste přípravek s SPF nanášet častěji – pot a voda totiž mohou jeho ochranu vyčerpat rychleji. Nejlepším řešením je mít  cestovní opalovací krém s SPF 30 nebo 50 stále u sebe a zajistit si tak ochranu po celý den.

JAKÝ SPF ZVOLIT NA OBLIČEJ?

Nejlepší ochranu vám poskytne SPF 50, ale vyhovující jsou i nižší hodnoty, pokud krém správně aplikujete a během dne nanášení opakujete. 
 
 Poškození pokožky na obličeji způsobené sluncem je jednou z hlavních příčin předčasného stárnutí – ochrana před slunečními paprsky vám pomůže udržet mladistvý vzhled. Ačkoli je stárnutí obecně krásný a přirozený proces, poškození sluncem je lepší se vyhnout.
 
 Obličej patří k nejvíce exponovaným částem těla, proto silně doporučujeme každodenní používání SPF. Krém na obličej s SPF je jedním z nejlepších způsobů, jak dosáhnout ochrany pokožky. Na tento krok doporučujeme nezapomínat, i když je venku zataženo.
 
 Hydratační krémy NIVEA s ochranným faktorem SPF můžete snadno zařadit do své rutinní péče o pleť. Všechny byly pečlivě vyvinuté a obsahují vyživující složky, aby splňovaly každodenní potřeby pleti a zároveň poskytovaly dodatečnou ochranu s SPF – od osvěžujících denních krémů přes tónovací krémy až po krémy proti vráskám, které vás ochrání před UV zářením.

Žena držící krém na obličej Nivea Cellular

CHRAŇTE SVOU POKOŽKU PŘED SLUNCEM A ZÁROVEŇ JI HYDRATUJTE

 Žena s kudrnatými vlasy drží Nivea Protect and Moisture SPF krém

Pokud chcete své pokožce poskytnout maximální ochranu před UV zářením, seznamte se s Hydratační Mléko Na Opalování Of 50+. Obsahuje vitamin E – antioxidant, který chrání a posiluje kožní bariéru a zároveň poskytuje 48hodinovou hydrataci. Udržitelné složení je navržené tak, aby bylo odolné vůči potu a nepůsobilo lepivý pocit na pleti, což vám umožní užívat si venkovní aktivity, aniž byste se museli obávat poškození slunečním zářením.
 
 Lehký Hydratační Pleťový Krém Na Opalování Of 50+ je pečlivě vyvinutý tak, aby poskytl vaší tváři okamžitou a spolehlivou ochranu. Rychle se vstřebává do pokožky a také rychle působí, aniž byste měli pocit mastnoty, proto je vhodný i pod make-up. Tento opalovací krém na obličej ochrání vaši pokožku před UV zářením, znečištěním a také modrým světlem.
 
 Celou naši řadu opalovacích krémů NIVEA vyvinuli a testovali odborníci, aby zajistily spolehlivou a účinnou ochranu. Všechny produkty obsahují další vyživující složky, které pečují o vaši pokožku.