UV kalkulátor

UV kalkulátor: Zjistěte, jaký je UV index ve vašem regionu

Mějte pravidelný přehled o tom, jaký je ve vašem městě UV index, a chraňte svou pokožku před sluncem.

UV kalkulátor

ZJISTĚTE UV INDEX VE VAŠEM MĚSTĚ

UV index se mění každý den a popisuje aktuální sílu UV záření ve vašem regionu.
Stupnice indexu se dělí do pěti kategorií od nízké (1-2) až po extrémně vysokou (11+). Pro každou kategorii pak existuje seznam doporučení, která byste měli dodržovat, abyste ochránili svou pokožku před slunečním zářením.
Čím vyšší index je, tím silnější jsou paprsky. Tato klasifikace platí pro všechny typy pleti a pro všechna místa po celém světě.
Právě tady můžete každý den kontrolovat, jaký UV index je právě u vás, a podle toho chránit svou pokožku před sluncem. 

CHCI VĚDĚT, JAKÝ JE UV INDEX V:

Název města nám pomůže lépe určit aktuální hodnotu UV indexu

Váš UV index je [uvIndex]

[city] - tady je UV index nízký

uv index

Pokud je ve vašem městě UV index 0 až 2, není potřeba žádná speciální ochrana před sluncem.  Přesto byste ale měli používat pečující produkty, které obsahují ochranný faktor. Ten byl měl být alespoň dvakrát vyšší než je UV index (například UV index 2 znamená, že neprohloupíte s opalovacím krémem s OF 4 a vyšším; my doporučujeme alespoň OF 10).

Váš UV index je [uvIndex]

[city] - tady je UV index průměrný

uv index

Se středním UV indexem 3 až 5 doporučujeme nosit na slunci triko nebo halenku. Také byste doma neměli zapomenout sluneční brýle a pokrývku hlavy. Opalovací krém by měl mít dvakrát vyšší ochranný faktor, než je UV index ve vašem městě.

Váš UV index je [uvIndex]

[city] - tady je UV index vysoký

uv index

S vysokým UV indexem 6 až 7 doporučujeme nosit na slunci triko nebo halenku. Také byste doma neměli zapomenout sluneční brýle a rozhodně si vezměte pokrývku hlavy. Opalovací krém je samozřejmostí a ochranný faktor by měl být dvakrát vyšší, než je UV index ve vašem městě. Určitě nezůstávejte po celou dobu na přímém slunci, ale vyhledávejte stín.

Váš UV index je [uvIndex]

[city] - tady je UV index velmi vysoký

uv index

V případě velmi vysokého UV indexu 8 až 10 se vyhněte pobytu na sluníčku mezi 11. až 15. hodinou. I ve stínu by měla být vaše pokožka chráněná trikem a opalovacím krémem, který by měl mít ochranný faktor určitě vyšší než 15. Nezapomeňte na sluneční brýle s UV ochranou a pokrývku hlavy.

Váš UV index je [uvIndex]

[city] - tady je UV index extrémně vysoký

uv index

S extrémně vysokým UV indexem 11 až 12 byste měli přes poledne zůstat doma a mimo tuto dobu byste měli být raději ve stínu. Určitě nezapomeňte na triko, sluneční brýle, pokrývku hlavy (ideálně i s ochranou krčních partií a ramen) a opalovací krém s OF vyšším než 15.

Prohlédněte si ostatní místa

UV INDEX

UV INDEX

UV INDEX: 0 až 2

Pokud je UV index nízký (0 až 2), pak vám spálení od sluníčka příliš nehrozí.
I tak byste ale měli svou pleť chránit a používat pečující produkty s ochranným faktorem. 
Jak vysoký stupeň ochrany použít? Je na to snadná pomůcka. Stačí, když UV index vynásobíte dvojkou a vyjde vám ideální hodnota ochranného faktoru. Vždy se ale ujistěte, že je produkt vhodný pro váš typ pleti.

krém na opalování

ochrana pro celou rodinu

UV INDEX: 3 až 5

Když je UV index střední (3 až 5), doporučujeme na přímém sluníčku nosit tričko, a kromě něj na pláž nebo výlet vyrazit i v klobouku a slunečních brýlích. 
Také nezapomeňte na opalovací krém s ochranným faktorem minimálně 15, který je vhodný pro vaši pokožku a pleť. 

UV INDEX: 6 až 7

Vysoký UV index (6 až 7) značí jediné: Je potřeba zakrýt ramena a záda, abyste se nespálili.
Také nezapomeňte na klobouk a sluneční brýle, díky kterým ochráníte citlivou pokožku hlavy a oči. Stejně tak je dobré chránit tenkou pokožku rtů balzámem na rty s ochranným faktorem.
A samozřejmostí je opalovací krém s ochranou ideálně 20 a vyšší, který je zároveň vhodný pro váš typ pokožky a pleti. 
A co se týče pobytu na sluníčku, střídejte ho se stínem, abyste své tělo moc nepřehřívali.

ochrana pro rty

matka s dcerou na pláži

UV INDEX: 8 až 10

Pokud je UV index velmi vysoký (8 až 10), vyhněte se pobytu na přímém sluníčku mezi 11. až 15. hodinou. I když budete ve stínu, nezapomeňte na potřebnou ochranu. Do základní výbavy patří oblečení s dlouhým rukávem, klobouk, sluneční brýle a opalovací krém s min. ochranným faktorem 20. 

UV INDEX: 11 A VYŠŠÍ

Extrémně vysoký UV index (11 až 12) znamená jediné: Žádný pobyt na sluníčku v době oběda. Právě tou dobou je totiž sluneční záření nejsilnější.
Když už se na slunce vydáte, nezapomeňte na pokrývku hlavy, sluneční brýle a dlouhý rukáv, abyste svou pokožku důkladně ochránili.
S tím vám pomůže i opalovací krém s vysokým ochranným faktorem, který je zároveň vhodný pro váš typ pokožky. 

šťastná slečna

PŘEČTĚTE SI VÍCE O UV RADIACI

CO JE UV ZÁŘENÍ?

Sluníčko není jen strašák, pro naše tělo je velmi důležité. Kromě toho, že zlepšuje náladu, také našem tělu dodává vitamín D, který podporuje imunitu a přispívá ke správnému fungování našeho těla. V nadměrném množství může být ale sluneční záření škodlivé.
Co je UV záření a jaký je rozdíl mezi UVA, UVB a ultrafialovým zářením?
Odraz UV paprsků od pokožky

UVB paprsky stimulují nejen produkci melaninu a jsou zodpovědné za opálení, ale jsou i viníkem případného spálení kůže. UVA paprsky pak při spálení tak velkou roli nehrají. Mají ale na svědomí sluneční alergie a také předčasné stárnutí pokožky.
Proto v produktech NIVEA SUN kombinujeme různé UV filtry, abychom vaši pokožku chránili co nejkomplexněji. Konkrétně pak v našich produktech můžete narazit například na minerální UV filtry, mezi které patří třeba oxid titaničitý.

Minerální UV filtry odrážejí UV paprsky od pokožky jako zrcátka. A organické UV filtry pak přeměňují škodlivé UV záření na neškodné teplo.
Pro dosažení ideální ochrany před UVA a UVB zářením se kombinují různé UV filtry. Naše produkty z řady NIVEA SUN obsahují vyváženou kombinaci UV filtrů, aby pokožce poskytly komplexní ochranu před slunečním zářením. 

VÍTE, JAKÁ RIZIKA PŘEDSTAVUJE UV ZÁŘENÍ PRO POKOŽKU?

PROČ JE DŮLEŽITÉ MYSLET NA UV OCHRANU

Sluneční paprsky

SPÁLENÍ POKOŽKY

Sluneční paprsky jsou pro naše tělo obecně zdravé a prospěšné: Podporují produkci hormonu štěstí, propůjčují naší pokožce krásné opálení, ale také na ni mohou mít negativní účinky. UVB paprsky mohou pronikat svrchní vrstvou pokožky a způsobit nám tak bolestivé spálení.

POŠKOZENÍ POKOŽKY

POŠKOZENÍ POKOŽKY

Sluneční paprsky nám dokážou vykouzlit úsměv na rtech. Zároveň stimulují tvorbu vitamínu D v pokožce. Ten je velmi důležitý pro pevnost kostí a zdraví obecně. Vždy byste ale měli myslet i na rizika UV záření. UVB paprsky mohou poškodit buněčné DNA, což může vést v nejhorších případech až k rakovině kůže.

STÁRNUTÍ POKOŽKY

STÁRNUTÍ POKOŽKY

UVA paprsky pronikají až do dermis, což je hluboká vrstva pokožky. Ačkoliv si jejich působení často neuvědomujeme, protože je na kůži necítíme, tvoří volné radikály, které mohou poškozovat kožní buňky a DNA. A to může vést až ke kožním alergiím nebo stárnutí pleti. Věděli jste, že až 80 % vrásek je způsobeno právě UVA zářením?

PŘEČTĚTE SI VÍCE TIPŮ NA TO, JAK SE CHRÁNIT PŘED SLUNCEM

NA SLUNÍČKU V BEZPEČÍ

Znát aktuální UV index je skvělý základ. Doporučené tipy jsou ale jen obecné a vždy je potřeba je přizpůsobit své pokožce.

Intenzita UV záření se během dne mění a závisí na vaší lokalitě. Navíc písek, sníh a voda radiační zátěž zvyšují.  To znamená, že UV index může být i vyšší, takže je vždy potřeba přizpůsobit sluneční ochranu aktivitě, kterou se chystáte provozovat. Až budete vybírat opalovací krém, kromě UV indexu zvažte i váš typ pokožky, a ujistěte se, že víte, jak ho správně nanášet.

Zajímá vás něco konkrétního o slunečním záření? Zeptejte se svého dermatologa, který vám poradí, jak správně pokožku před UV zářením chránit.
Kromě toho si můžete přečíst další naše články, které se slunečnímu záření věnují.

jak se chránit před sluncem

VYCHUTNEJTE SI LÉTO A SLUNÍČKO NA MAXIMUM

krém na opalování

JAK SPRÁVNĚ APLIKOVAT OPALOVACÍ KRÉM

ochrana pokožky

CO DĚLAT, KDYŽ JSTE SE SPÁLILI