žena ležící na slunci

Objevte přínosy vitaminu D pro pleť

Zjistěte, jaké jsou přínosy vitaminu D pro pokožku a jak ho bezpečně získat pobytem na slunci.

Co dělá vitamin D?

CO JE VITAMIN D?

 Vitamin D je vitamin rozpustný v tucích a je potřebný k zachování dobrého zdraví. 

V těle plní několik důležitých funkcí – pomáhá vstřebávat vápník a zajišťuje zdravé fungování imunitního systému tím, že bojuje proti bakteriím a virům.
Lidské tělo využívá vitamin D i k dalším funkcím – nervy ho potřebují k přenosu zpráv mezi mozkem a tělem a svaly ho potřebují k pohybu. Vitamin D umí také regulovat a zlepšovat náladu a má mnoho přínosů pro pokožku.

žena stojící na slunci

JAKÉ JSOU PŘÍNOSY VITAMINU D PRO POKOŽKU?

Mezi pozitivní vlastnosti vitaminu D patří podpora životně důležitých tělesných funkcí, díky tomu se snižují rizika různých onemocnění. Je také nezbytný pro zdravé zuby a kosti. Kromě všeobecného prospěchu pro tělo a zdraví je vitamin D důležitý i pro pokožku, protože má antimikrobiální vlastnosti, které pomáhají zmírnit zánětlivé příznaky akné. Navíc pomáhá pokožku chránit a obnovovat tím, že podporuje růst, obnovu a metabolismus kožních buněk, posiluje imunitní systém pokožky a pomáhá neutralizovat volné radikály, které mohou způsobovat její předčasné stárnutí.

 

Jaké jsou příznaky nedostatku vitaminu D?

 • únava a vyčerpání;
 • slabost nebo bolest kostí či svalů;
 • námahové zlomeniny, zejména v oblasti nohou;
 • výkyvy nálad.

 Pokud se domníváte, že trpíte nedostatkem vitaminu D, požádejte o radu svého lékaře.


JAK ZÍSKAT VITAMIN D?

Potřebná denní dávka vitaminu D závisí na věku, ale třeba i na těhotenství nebo kojení. Nejlepší cestou, jak zjistit svou potřebnou denní dávku, jsou krevní testy, které nabízí většina laboratoří.
 
 Vitamin D můžete získat ze 3 hlavních zdrojů:
 • strava;
 • sluneční světlo;
 • doplňky stravy.

Vitamin D v potravinách:

Z jídla získává naše tělo jen malé procento vitaminu D, ale to neznamená, že není důležité zařazovat potraviny s tímto vitaminem do jídelníčku! Na vitamin D jsou bohaté zejména ryby, proto do svého jídelníčku pravidelně zařazujte lososa, sledě, makrelu nebo tuňáka. Případně můžete sáhnout po tresčích nebo hovězích játrech, dále houbách či vejcích.

žena stojící na slunci se zavřenýma očima

Vitamin D ze slunce

Po vystavení slunečnímu záření může tělo začít přirozeně produkovat vitamin D.  Existují však faktory, které mohou příjem vitaminu D z tohoto přírodního zdroje snížit: Znečištění, mraky, věk, tmavý odstín pleti a trávení velkého množství času uvnitř (pokožka neprodukuje vitamin D ze slunečního světla, které vstupuje přes okno).

Kolik vitaminu D můžete získat ze slunce?
To také závisí na různých faktorech – v jaké zemi se nacházíte, v jakém ročním období, kolik pokožky vystavujete slunečnímu záření a v jakou denní dobu.
Uvádí se, že k získání dostatečného množství vitaminu D (přibližné denní dávky vitaminu D [1000 MJ]) stačí, když třikrát týdně strávíte na slunci zhruba 20–30 minut.

Produkce vitaminu D je nejsilnější v poledne, kdy je slunce nejvýše, takže k tomu, aby vaše tělo začalo vytvářet vitamin D, budete v tu chvíli potřebovat méně času stráveného na slunci. Nicméně i když je poledne příznivé, co se týče tvorby vitaminu D, index UV záření je v tuto dobu nejsilnější, takže je také snazší se spálit – to platí zejména u dětí.

Velké množství UV záření je pro naši pokožku škodlivé, protože může zapříčinit předčasné stárnutí kůže či způsobit rakovinu kůže. Proto je důležité najít vhodnou rovnováhu mezi optimální dobou, kdy se vystavujeme slunci, a dobou, kdy je to pro pokožku bezpečné.

Pro citlivou dětskou pokožku nabízí NIVEA řadu dětských opalovacích krémů, které jsou navržené tak, aby poskytovaly vysoce účinnou okamžitou ochranu před UVA/UVB zářením a zajistily, že si vy i vaše děti budete moci užívat slunce bez obav.

dívka s úsměvem

ZAJIŠŤUJE SLUNĚNÍ DOSTATEK VITAMINU D I V ZIMĚ?

V zimních měsících se obvykle dostatečně nesluníme, a proto můžeme mít nedostatek vitaminu D. To můžeme vynahradit užíváním doplňků stravy. 
 
 Existují dva typy doplňků, které můžete vyzkoušet:

 V tabletách: Tablety jsou ideální volbou, pokud chcete mít přehled o množství vitaminu D, které přijímáte. 

 V kapkách: Podávají se hlavně kojencům a malým dětem, ale mohou je užívat i dospělí. Jsou velmi často kombinované s vápníkem, a slouží tedy především k podpoře správného růstu kostí. 

 Ideální je doplňovat vitamin D společně s vitaminem K2. Vitamin D podporuje vstřebávání vápníku, vitamin K2 pak „dopraví“ vápník do správných oblastí těla, aby nehrozilo například hromadění vápníku v cévách.

žena ležící na slunci

Můžete se vitaminem D předávkovat?

Dobrá zpráva je, že ze slunce se vitaminem D nepředávkujete, protože naše tělo reguluje jeho příjem. Platí ovšem, že pokud jste na slunci delší dobu, neměli byste se zapomenout zakrýt nebo si chránit pokožku, abyste snížili riziko spálení.

 Nadbytek vitaminu D je však možné získat nadměrným užíváním doplňků stravy – to může vést ke zvýšené hladině vápníku v krvi.
 Příznaky nadbytku vitaminu D jsou následující:
 – bolesti břicha;
 – apatie;
 – zvracení;
 – dehydratace;
 – zmatenost;
 – zvýšená žízeň;
 – nevolnost.

 Pokud budete kombinovat vyváženou stravu, bezpečný pobyt na slunci a správný příjem doplňků stravy, dosáhnete optimální hladiny vitaminu D v těle.


CHRAŇTE SVOU POKOŽKU S NIVEA SUN


Kdykoli se pohybujete na sluníčku, nezapomeňte chránit svou pokožku před spálením a poškozením vlivem slunečního záření . NIVEA má přesně to, co potřebujete, abyste vy i celá vaše rodina byli na slunci v bezpečí a užívali si komfort a pohodu, a to bez ohledu na roční období. Objevte řadu opalovacích krémů NIVEA navržených tak, aby byla vaše pokožka chráněná, hydratovaná a jemná.

Chcete-li tu nejsilnější ochranu pokožky těla, vyzkoušejte Hydratační mléko na opalování OF 50+. Okamžitě chrání pokožku před UV zářením a díky obsahu vitamínu E podporuje vlastní ochranu pokožky. Navíc ji udržuje krásně hydratovanou po celých 48 hodin.

Lehký hydratační pleťový krém na opalování OF 50+ okamžitě chrání pleť obličeje před poškozením a předčasným stárnutím způsobenými slunečním zářením. Umí ale chránit pleť i před škodlivými účinky modrého světla a díky silnému antioxidantu, výtažkům z lékořice, i před vnějšími vlivy, které způsobují oxidační stres, zatímco kyselina hyaluronová zanechá pleť hebkou a zdravě vypadající. Ultralehké a nemastné složení se rychle vstřebává a lze ho použít i pod make-up.

zrzavé vlasy dívka drží Nivea SPF krém na obličej

Seznamte se i s dalšími opalovacími krémy na obličej, které nejen chrání pleť před UV zářením, ale zároveň bojují proti jemným linkám a vráskám, zabraňují vzniku nových pigmentových skvrn nebo pleť zmatňují a odstraňují z ní přebytečný maz.