Žena s úsměvem

Co jsou AHA a BHA?

Vše, co potřebujete vědět o výhodách AHA a BHA pro vaši pleť a o jejich používání

AHA VS. BHA

AHA a BHA jsou kyseliny, které exfoliují (odstraňují odumřelé kožní buňky) pokožku a zlepšují její vzhled. Liší se však způsobem, jakým fungují – AHA rozpouští vazby, jež drží odumřelé kožní buňky pohromadě, zatímco BHA proniká do pórů a odstraňuje z nich nečistoty a mastnotu. Seznamte se s rozdíly mezi těmito kyselinami, jejich přínosy a nejlepšími způsoby použití na vaši pleť.
 Žena při pohledu na její levé straně

CO ZNAMENÁ AHA?

AHA je zkratka pro alfa-hydroxykyseliny. Jsou to kyseliny rozpustné ve vodě, které se získávají z cukrové třtiny nebo jiných sladkých plodů a používají se k exfoliaci pokožky. Jsou také známé jako ovocné kyseliny. Příkladem kyselin ze skupiny AHA jsou kyselina glykolová, mléčná a citronová. 
 
 AHA se používají především na:
 
 – nerovnoměrný tón pleti a rozšířené póry;
 – zmírnění známkek stárnutí, jako jsou jemné linky a povrchové vrásky;
 – mírné hyperpigmentace, jako jsou stařecké skvrny, melasma a jizvy;
 – AHA jsou díky svým regeneračním vlastnostem vhodné pro suchou a zralou pleť, protože jemně odlupují svrchní vrstvu pokožky. AHA jsou však prospěšné i pro jiné typy pleti.
 
 Stejně jako každá jiná kyselina mohou i ty, které patří do skupiny AHA, zvýšit citlivost pokožky, zejména na UV záření. Doporučujeme proto, abyste v kombinaci s kyselinami vždy používali opalovací krém na obličej. Ten pomůže předcházet poškození pokožky slunečním zářením.

CO ZNAMENÁ BHA?

BHA je zkratka pro beta-hydroxykyseliny. Jsou to kyseliny rozpustné v tucích, které podporují růst nových kožních buněk tím, že odlupují svrchní vrstvu kůže. BHA lze použít i na pokožku hlavy. Pronikají hluboko do vlasových folikulů a rozpouštějí přebytečný maz a sebum – kožní maz, který se nachází v ucpaných pórech. Nejoblíbenější BHA je kyselina salicylová.
 
 BHA se používají především na:
 
 – zklidnění citlivé pleti;
 – vyrovnání tónu pleti;
 – uvolnění pórů;
 – snížení zarudnutí souvisejícího s růžovkou;
 – zmírnění zánětů souvisejících s akné.
 
 Díky své protizánětlivé povaze jsou BHA nejvhodnější na smíšenou až mastnou pleť nebo pleť se sklonem k akné, ale mohou se použít i pro jiné typy pleti.

Žena držící dvě séra Nivea

AHA VS. BHA

V ČEM JSOU SI PODOBNÉ?

Jak AHA, tak BHA jsou exfolianty, které mají následující společné výhody:
 
 – odstraňují odumřelé kožní buňky;
 – snižují zanícení, které je hlavním projevem akné, růžovky a dalších problémů s pletí;
 – snižují výskyt velkých pórů; 
 – předcházejí projevům stárnutí, jako jsou povrchové vrásky, a redukují je;
 – vyrovnávají tón pleti;
 – zlepšují celkovou strukturu pleti;
 – uvolňují póry a zabraňují tak vzniku akné.

AHA VS. BHA

JAKÉ JSOU HLAVNÍ ROZDÍLY MEZI NIMI?

AHA, jako je kyselina glykolová, pomáhají odlupovat svrchní vrstvu kůže. Tím stimulují buněčný metabolismus, takže se mohou vytvořit nové, rovnoměrněji zabarvené kožní buňky a zaujmout místo těch původních. Díky těmto vlastnostem jsou alfa-hydroxykyseliny vhodné zejména pro suchou a zralou pleť.

Protože jsou kyseliny BHA rozpustné v tucích, působí na povrchu pokožky. Na rozdíl od kyselin AHA se mohou dostat hluboko do pórů a odstranit přebytečný maz a odumřelé buňky. Jednou z nejznámějších kyselin ze skupiny beta-hydroxykyselin je kyselina salicylová, která je vhodná na mastnou a aknózní pleť.

AHA A BHA V PRODUKTECH PÉČE O PLEŤ

Kyseliny skupin AHA a BHA se staly součástí složení přípravků péče o pleť, takže z jejich výhod může těžit každý v pohodlí domova. Nabízejí působivé výsledky při odstraňování odumřelých buněk, snižování známek stárnutí pleti a zlepšování celkové struktury pleti.

Mohou mít podobu sér, tonik, čisticích a mycích produktů na obličej, peelingů, peelingových látek a krémů.
Když se rozhodujete, zda použít AHA, nebo BHA, zamyslete se nad tím, který problém pleti chcete zmírnit. Tyto dva typy složek totiž mají na pleť mírně odlišné účinky.

 Žena s maskou na obličej Nivea

KTERÉ Z KYSELIN POUŽÍT NA AKNÉ?

Kyselina BHA je rozpustná v tucích, a proto proniká hlouběji do pokožky. Tím snižuje nadměrnou tvorbu kožního mazu, která vede k tvorbě akné.
 BHA má také antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti, takže skvěle ulevuje od bolesti, jež se může objevit u zapouzdřeného nebo odolného pupínku, a zároveň snižuje zarudnutí a otok.

KTERÉ Z KYSELIN POUŽÍT NA VRÁSKY?

Díky tomu, že podporují regeneraci kožních buněk, pomáhají AHA stimulovat tvorbu kolagenu. Jsou tedy ideální na minimalizaci jemných vrásek a zmírnění viditelných poškození způsobených sluncem. AHA jsou také velmi účinné v jemné exfoliaci pleti, protože odlupují svrchní vrstvu pokožky a odhalují tím rovnoměrnější tón a strukturu pleti.

KYSELINY A OCHRANA PŘED SLUNCEM

Ať už se rozhodnete použít jakoukoli z těchto kyselin, nezapomeňte, že mohou zvýšit citlivost vaší pokožky, zejména na sluneční záření. Proto doporučujeme, abyste se ke každodennímu používání propracovali postupně a abyste vždy následně používali opalovací krém. Ten pomůže předejít podráždění pokožky.


MŮŽEME KOMBINOVAT AHA A BHA?

 Žena používající sérum Nivea

Kyseliny skupin AHA a BHA mají samy o sobě řadu pozitivních účinků na pleť, ale pokud je pečlivě zkombinujete, můžete své pleti prospět ještě více.

 

 Pokud používáte domácí chemické peelingy, které tvoří dva samostatné produkty, jeden s AHA a druhý s BHA, snažte se nevrstvit AHA a BHA na sebe. Oba druhy látek jsou totiž exfolianty, takže jejich používání zároveň může způsobit podráždění.

 

 Místo toho můžete střídat, v jaké dny je používáte, nebo můžete zkusit používat jeden druh kyselin v rámci ranní péče o pleť a druhý večer.

 

Bezpečný způsob, jak kombinovat kyseliny AHA a BHA, je použít jeden přípravek, který obsahuje oba druhy kyselin. Jeho složení by mělo obsahovat vyvážený podíl s nízkým rizikem nadměrné exfoliace nebo podráždění pleti.


JAK POUŽÍVAT AHA A BHA?

Způsob aplikace kyselin ze skupin AHA a BHA závisí na výrobku, který budete používat.

Produkty s kyselinami, jako jsou séra, byste měli nanášet před hydratačním krémem. Nechte je 15 minut působit a poté pokračujte ve zbytku své rutinní péče o pleť. Ať už používáte jakýkoli druh kyselin, nezapomeňte začít pomalu, protože přílišné množství by mohlo způsobit podráždění pleti. Začněte dvakrát týdně, zkontrolujte, jak vaše pleť reaguje, a poté zaveďte každodenní používání. 

Pokud sérum používáte po nanesení AHA a BHA, aplikujte nejprve preferovanou kyselinu a poté několik minut počkejte, než nanesete sérum. To umožní kyselinám proniknout do pokožky a začít pracovat na její exfoliaci. Sérum pak bude moci proniknout hlouběji.
 AHA a BHA mohou zvýšit citlivost pokožky na slunce, proto je důležité chránit pokožku před UV zářením tím, že budete používat opalovací krém. Platí to i v případě, že exfoliant používáte pouze večer! 

Mnoho výrobků kombinuje kyseliny skupin AHA i BHA v jednom složení, takže můžete získat výhody obou kyselin v jediném výrobku.

Žena, která si na ruce aplikuje sérum Nivea

Objevte produkty NIVEA s obsahem AHA a BHA

Účinné složení řady NIVEA Derma Skin Clear s kyselinou salicylovou a niacinamidem hloubkově čistí póry, podporuje přirozený proces obnovy pleti, redukuje pupínky a předchází tvorbě nových.