dvě dívky používající produkty Nivea

Zjistěte, co je kyselina glykolová a jaké jsou její přínosy pro pleť

Objevte vše, co potřebujete vědět o kyselině glykolové a jejích přínosech pro pleť. Přečtěte si, jak nejlépe zařadit kyselinu glykolovou do své pravidelné péče o pleť.

CO JE KYSELINA GLYKOLOVÁ?

Kyselina glykolová je alfa-hydroxykyselina (neboli „AHA“ z anglického „Alpha-Hydroxy Acid“), která je rozpustná ve vodě a získává se z rostlin a dalších přírodních zdrojů, jako jsou ovoce, cukrová třtina a mléko. Alfa-hydroxykyseliny se používají ve všech typech kosmetických přípravků, jako jsou čisticí přípravky, tonika nebo exfoliátory. Jednou z výhod kyseliny glykolové je to, že má ze všech ostatních AHA nejmenší velikost molekul, což znamená, že se snadno vstřebává do pokožky. V čisté formě je kyselina glykolová bez barvy a zápachu.

CO DOKÁŽE KYSELINA GLYKOLOVÁ?

Kyselina glykolová může pomoci s mnoha problémy pleti a je velmi účinná díky malé velikosti svých molekul. Je nejsilnější ze všech AHA kyselin, proto je třeba ji používat opatrně – při nesprávném použití může pokožku podráždit.

K ČEMU SE KYSELINA GLYKOLOVÁ POUŽÍVÁ V PÉČI O PLEŤ?

Kyselina glykolová se v péči o pleť nejčastěji používá jako exfoliační prostředek. Pomáhá odstraňovat odumřelé kožní buňky a podporuje přirozený proces obnovy pleti. Na rozdíl od jiných exfoliantů, jako jsou mechanické peelingy na obličej, nevyžaduje kyselina glykolová drsné drhnutí, protože má schopnost pronikat do pokožky.
 
Je rovněž zvlhčující látkou, což znamená, že přitahuje vodu a váže ji na kožní buňky; to může pomoci proti stárnutí a vráskám, protože se tím pleť vypíná. Kyselina glykolová také může zvýšit produkci kolagenu a kyseliny hyaluronové v pokožce.

JE KYSELINA GLYKOLOVÁ VHODNÁ PRO VŠECHNY TYPY PLETI?

Stejně jako při zkoušení jakéhokoli nového výrobku, i v tomto případě se vyplatí předem určit typ vaší pleti. Kyselina glykolová je nejúčinnější při použití na normální, smíšenou a mastnou pleť. Pokud je ovšem vaše pleť citlivější nebo suchá, doporučujeme být při používání tohoto produktu opatrní.
 
Je také důležité poznamenat, že vzhledem k tomu, že kyselina glykolová účinně odlupuje svrchní vrstvy staré pokožky, je v důsledku toho vaše pokožka zranitelnější vůči vnějším vlivům, jako je počasí. V případě silného UV záření je důležité dávat na slunci pozor na mladší vrstvy pokožky – chránit je pomocí krému s UV filtrem. To ostatně platí v případě jakýchkoli nepříznivých povětrnostních podmínek.

Co dělá kyselina glykolová?

PŘÍNOSY KYSELINY GLYKOLOVÉ

Díky výše uvedeným vlastnostem má kyselina glykolová mnoho přínosů pro pleť, pokud ji používáte účinně:

1. Pomůže při akné

 Díky svému exfoliačnímu účinku může kyselina glykolová pomoci snížit výskyt akné. Peeling pokožky vede k menšímu hromadění nečistot, protože díky tomuto procesu se vyčistí póry. To přispívá k menší tvorbě pupínků. Kyselina glykolová také může pomoci pleti se sklonem k akné, a to tím, že vytváří kožní bariéru, jež uzamyká vlhkost, místo aby pleť vysušovala, jak je u přípravků proti akné běžné.

 

2. Snižuje hyperpigmentaci a poškození způsobené sluncem

Kyselina glykolová je účinným řešením problémů způsobených škodlivým působením UV záření, jako jsou hyperpigmentace, spáleniny od slunce a melasma. Kyselina glykolová má vysoký obsah antioxidantů, jež pomáhají při hojení poškození způsobených UV zářením a zesvětlují tmavé skvrny. Má tyto účinky díky svým exfoliačním vlastnostem, kdy uvolňuje staré, poškozené kožní buňky a odhaluje tak mladistvou pleť pod nimi.

3. Redukuje vrásky

Tyto působivé exfoliační vlastnosti pomáhají snižovat výskyt jemných linek a vrásek. Je nicméně důležité poznamenat, že se tím vrásek nezbavíte. Kyselina glykolová ovšem zvyšuje produkci kolagenu, který pomáhá se snížením výskytu jemných linek a vrásek.

4. Zarostlé chloupky

Zarostlé chloupky vznikají tak, že chloupky nejsou schopné proniknout na povrch pokožky. Peeling pokožky napomáhá tomu, aby se chloupky dostaly na povrch, protože odstraňuje povrchovou vrstvu odumřelé kůže. Tomu může dále napomoci opláchnutí pokožky od nečistot a mazu.


KYSELINA GLYKOLOVÁ A RETINOL

Kyselina glykolová a retinol jsou považované za dvě nejdůležitější složky, pokud jde o zpomalení projevů stárnutí. Proto se často setkáváme s otázkou, zda je možné používat kyselinu glykolovou společně s retinolem, abyste dosáhli všech výhod. Stručně řečeno – ano, můžete používat obojí, ale ne současně. Šlo by o poměrně extrémní řešení péče o pleť, které by mohlo vést k podráždění pleti. Kyselinu glykolovou byste měli začít používat jednou týdně.
 
Pro NIVEA je vaše pleť důležitá, proto chceme znovu upozornit, že kyselinu glykolovou na pleť byste neměli používat současně s jinými látkami, jako jsou retinol nebo vitamin A. Pokud máte v plánu používat obojí, dělejte to střídavě a poraďte se předtím se svým dermatologem.

žena kontroluje její kůži

JAK POUŽÍVAT KYSELINU GLYKOLOVOU A ZAŘADIT JI DO PRAVIDELNÉ PÉČE O PLEŤ:

Měli byste začít produktem s kyselinou glykolovou o koncentraci 10 % nebo nižší. Cokoli s vyšší koncentrací může způsobit vážné podráždění pokožky a nic s koncentrací nad 20 % se nedoporučuje používat v domácích podmínkách.

JAK POUŽÍVAT KYSELINU GLYKOLOVOU

Před nanesením kyseliny glykolové se musíte ujistit, že na vaší pokožce nejsou žádné otevřené rány ani boláky. Začněte tím, že si obličej očistíte jemným čisticím gelem a pleťovou vodou, abyste odstranili veškeré nečistoty nebo maz. Poté naneste roztok kyseliny glykolové na vatový tampon. Roztok nanášejte na obličej jemně a vyhněte se citlivým místům, jako jsou oči, nosní dírky nebo rty. Pokud zjistíte, že kyselina glykolová špatně reaguje s vaší pokožkou nebo se rozšíří do některé z uvedených citlivých oblastí, měli byste postižené místo ošetřit běžným fyziologickým roztokem. Očekávaná reakce spočívá v tom, že po 3–5 minutách začne místo, kam jsme kyselinu nanesli, červenat. Ošetřenou oblast byste měli opláchnout vodou nebo neutralizačním roztokem na hadříku.

JAK POUŽÍVAT KYSELINU GLYKOLOVOU

Pokud je to možné, nanášejte kyselinu glykolovou před spaním; zvyšuje totiž citlivost pokožky na sluneční záření. Večerní aplikování poskytne vaší pleti čas, aby se přes noc zotavila. Pokud to není možné, měli byste se preventivně natřít hydratačním krémem s ochranným faktorem (OF), pokud se chystáte být venku, a to bez ohledu na počasí.

JAK ČASTO POUŽÍVAT KYSELINU GLYKOLOVOU

Značka NIVEA nabízí produkt, který využívá přínosů kyseliny glykolové, a to Noční exfoliátor Derma Skin Clear. Kombinuje výhody kyseliny glykolové, kyseliny salicylové a niacinamidu.
 
Pro NIVEA je vaše pleť důležitá, proto chceme znovu upozornit, že kyselinu glykolovou na pleť byste neměli používat současně s jinými látkami, jako jsou retinol nebo vitamin A. Pokud máte v plánu používat obojí, dělejte to střídavě a poraďte se předtím se svým dermatologem.