žena s kloboukem

Jaterní skvrny

Vše, co potřebujete vědět o jaterních skvrnách a o tom, jak je odstranit.

CO JSOU JATERNÍ SKVRNY A JAK SE JICH ZBAVIT

Jaterní skvrny mohou být dost nepříjemné – zejména když se objeví na obličeji. Co to ale jaterní skvrny jsou? Probereme si, co o nich víme, co je způsobuje, jak jim předcházet a jak se jich zbavit.

JATERNÍ SKVRNY NA PLETI – A JAK SE JICH ZBAVIT

Nalezli jste na své pokožce malé, hnědé, ploché skvrny; zejména na obličeji nebo na hřbetech rukou? Pravděpodobně se jedná o sluneční skvrny. Často se jim říká jaterní skvrny, i když s játry nemají nic společného. A někteří lidé jim říkají stařecké skvrny, což je vhodnější, protože s věkem mají naopak společného docela dost. Dermatologové oficiálně označují sluneční skvrny jako solární lentigo. Ať už jim říkáte jakkoli, tyto pigmentace na kůži mohou být nepříjemné – a může být obtížné je zakrýt. 
 
 Podívejme se blíže na jaterní skvrny na pleti na obličeji. Vysvětlíme si, co je způsobuje a jak sluneční skvrny odstranit. Promluvíme si také o preventivních ošetřeních.
 
 Začněme nejoblíbenější otázkou: Co jsou jaterní skvrny?

 
žena stojící na slunci

CO JSOU JATERNÍ SKVRNY NA KŮŽI?

Copak že to jsou ty jaterní skvrny? Sluneční (či „jaterní“ nebo „stařecké“) skvrny na kůži jsou ploché flíčky jinak zbarvené kůže, obvykle hnědé barvy, od opálené po tmavou.
Produkty Nivea Luminous

Jsou různě velké, od začátku jsou větší než pihy a často se postupně zvětšují. Na rozdíl od pih, se kterými jsou někdy zaměňovány, nevyblednou, pokud je neošetříte.

 

 

JATERNÍ SKVRNY NA OBLIČEJI

Sluneční skvrny se často vyskytují na obličeji. Proč? Je to způsobené tím, že pokožka vašeho obličeje je choulostivá a náchylná k poškození UV zářením. 
 Dobrou zprávou je, že když to víte, můžete proti skvrnám bojovat používáním cílených produktů, které pomáhají zvrátit již vzniklé poškození a zabránit novému.

 

JATERNÍ SKVRNY NA KRKU

Sluneční skvrny se mohou objevit na krku – na místě, které často přehlédneme, když se ráno natíráme opalovacím krémem. Sluneční skvrny na tomto místě se někdy označují jako jaterní nebo stařecké skvrny.

KDE JINDE SE JEŠTĚ VYSKYTUJÍ JATERNÍ SKVRNY?

Jaterní skvrny se nejčastěji objevují na místech na kůži, která jsou často vystavena slunci. Často tedy vidíme jaterní skvrny na rukou a nohou, případně na místech, jako jsou ramena, krk a záda.

CO ZPŮSOBUJE JATERNÍ SKVRNY NA KŮŽI?

Vaše kůže obsahuje látku zvanou melanin – kožní pigment, který určuje barvu vaší kůže a vlasů. Při vystavení UV záření produkuje kůže více melaninu ve snaze napravit poškození. Zvýšený obsah melaninu v těle způsobí, že pokožka ztmavne – to je vaše opálení. Jinými slovy, melanin je způsob, jakým tělo chrání pokožku před spálením. Jaterní (sluneční) skvrny se objevují, když se melanin tvoří ve vysoké koncentraci v místech, kde je vaše pokožka vystavena vysokým dávkám UV záření, například na obličeji nebo na rukou. Vznikají tak tmavší skvrny na kůži, označované jako hyperpigmentace – běžněji právě jako jaterní, sluneční či stařecké skvrny.

 

KDY SE JATERNÍ SKVRNY ZAČÍNAJÍ OBJEVOVAT?

Většině lidí se začínají objevovat kolem 40. roku života, v závislosti na tom, jak často se v průběhu let vystavovali slunci. Jaterní skvrny se často objevují na obličeji, krku a rukou. Čím více času jste strávili na slunci s malou nebo žádnou ochranou proti UV záření, tím je pravděpodobnější, že se u vás objeví sluneční skvrny. Většímu riziku vzniku těchto „stařeckých“ skvrn je vystavena také světlá pleť. Jaterní skvrny jsou sice neškodné, ale časem se mohou zvětšovat. Pokud vám tedy skvrny na kůži dělají starosti, je lepší problém řešit dříve než později. Čekání může odstranění slunečních skvrn trochu prodloužit.

žena se slunečními skvrnami na obličeji

DOMÁCÍ PROSTŘEDKY

JAK ODSTRANIT JATERNÍ SKVRNY Z OBLIČEJE

Mnoho lidí by chtělo vědět, jak se slunečních skvrn zbavit. Naštěstí existují ošetření, která můžete provádět doma a jež mohou napomoci tomu, aby tyto skvrny vybledly. Můžete je vyzkoušet i na odstranění slunečních skvrn. Patří mezi ně například:
aloe vera

Aloe Vera


 
 Aloe vera je zázračná rostlina, která obsahuje účinné látky včetně aloinu a aloesinu, u kterých bylo zjištěno, že účinně zesvětlují hyperpigmentaci – a to včetně jaterních skvrn na pokožce.
orange

Vitamin C


 
 Antioxidační vlastnosti vitaminu C mají několik výhod včetně ochranného účinku proti UVA a UVB záření. Místní aplikace vitaminu C je také účinným způsobem, jak zesvětlit různé tmavé skvrny způsobené sluncem.
Tělový olej Nivea Firming Q10Plus

Vitamin E


 
 Studie prokázaly, že potravinový vitamin E a lokální olej s vitaminem E chrání pokožku před fotosenzitivitou (citlivostí na ultrafialové [UV] záření), která vás vystavuje většímu riziku poškození kůže.
žena se slunečními skvrnami

Jablečný ocet


 
 Kyselina octová obsažená v jablečném octu může při pravidelném nanášení pomoci zesvětlit sluneční skvrny.
 
Zelený čaj

Zelený čaj


 Aby toho nebylo málo, i zelený čaj snižuje výskyt jaterních skvrn na pokožce. Denně si na postižené místo nanášejte trochu vychlazeného zeleného čaje. 
 
žena používající tělové mléko Nivea

Mléko

Kyselina mléčná obsažená v mléku dokáže zesvětlit pigmentaci pokožky a může působit i na jaterní skvrny.


JAK PŘEDCHÁZET VZNIKU JATERNÍCH SKVRN?

Čím lépe se staráte o svou pokožku vystavovanou slunci, tím menší je pravděpodobnost vzniku jaterních skvrn. A pokud se u vás náhodou sluneční skvrny přece jen objeví, budou se objevovat později a bude jich málo. 
 
 Nechráněný pobyt na slunci je pro kůži škodlivý kvůli ultrafialovému (UV) záření. Existují dva typy UV záření, jež mají na pokožku různé účinky, ale oba jsou velmi škodlivé:
 
 * UVA je spojené se stárnutím kůže
 * UVB je spojené s popálením kůže
 
 

Nejlepším způsobem, jak zabránit vzniku jaterních skvrn v obličeji, je zvyknout si denně používat krém na obličej s vysokým ochranným faktorem SPF – a to i v zamračených chladných dnech – přes běžný hydratační krém (nebo místo něj). Chcete-li dosáhnout nejlepších výsledků, vybírejte krém s ochranným faktorem SPF alespoň 30. Dobrou zprávou je, že v dnešní době existují speciální přípravky na obličej s vysokým SPF, které poskytují veškerou potřebnou ochranu před UV zářením a zároveň zachovávají dokonalý make-up. Je to tak – opalovací krém nemusí zanechat váš obličej mastný.
 
Luminous630® je naše nejúčinnější řada krémů na obličej zaměřených proti tmavým skvrnám. Řada pomáhá redukovat výskyt tří nejčastějších forem tmavých skvrn, včetně tmavých skvrn způsobených slunečním zářením, stárnutím a hormonálními změnami. Chcete-li ošetřovat jaterní skvrny v obličeji, existují možnosti, např. NIVEA Sérum proti pigmentovým skvrnám Cellular Luminous630.
 
Další užitečné produkty NIVEA najdete po kliknutí na níže uvedený odkaz, kde si můžete prohlédnout naši nabídku produktů Luminous630® a najít nejlepší krémy na tmavé skvrny na obličeji.

Nivea Cellular Luminous Anti-Spots