Mikrobiom

Mikrobiom: Naučte se rozumět potřebám své pokožky

Kůže je největší orgán našeho těla. V průměru zabírá
2 metry čtvereční plochy. A právě na kůži mnohdy při péči o sebe zapomínáme. Běžně dbáme na vyváženou stravu, ale složení kosmetických výrobků jde mimo nás. Možná, že se váš pohled na pokožku změní, až se dozvíte o tom, jak moc je pro nás takzvaný mikrobiom pokožky důležitý.

Co je mikrobiom pokožky?

Pojem mikrobiom označuje souhrn všech mikroorganismů žijících uvnitř i na povrchu našeho těla, tedy virů a bakterií. Každý člověk má v sobě odhadem 10-100 miliard symbiotických mikrobiálních buněk, což desetkrát převyšuje počet našich vlastních buněk. Právě mikrobiom má vliv na naše trávení, imunitní systém, ale i psychiku nebo právě stav pokožky

Mikrobiom pokožky se vyvíjí bezprostředně po narození, protože tehdy přichází naše pokožka poprvé do styku s okolním světem a začínají se na ní množit nejrůznější bakterie. Od toho se pak odvíjí imunita miminka.

Proč je mikrobiom pokožky tak důležitý?

Mikrobiom pokožky si můžete představit jako takového svého životního parťáka. Naše pokožka dodává bakteriím živiny a ony ji za to chrání. To zní jako férová domluva, že? Mikrobiom na pokožce vytváří kyselé prostředí, které tělo chrání před patogeny (původce nejrůznějších nemocí). Toto naše kyselé prostředí je ale narušováno například změnou pH pokožky, UV zářením, anebo také stárnutím

pokožka


Zaměřte se na sprchové gely

Jak už jsme si vysvětlili, mikrobiom pokožky může negativně ovlivňovat změna pH. K takové změně může dojít například při používání nevhodných sprchových gelů. U zdravé pokožky se pH pohybuje v rozmezí 4,4-5,5. Používání sprchových gelů, které obsahují vysoké množství látek odmašťující pokožku nebo alkalické (kyselé) složky, se pH pokožky značně narušuje. 
fresh blends gely

NIVEA Sprchové gely Fresh Blends obsahují 90 % ingrediencí přírodního původu a zachovávají tak přirozené pH pokožky.
Navíc provoní vaši pokožku vůní čerstvého ovoce a mají biologicky snadno rozložitelné složení, takže nezatěžují přírodu. 

naturally good sprchový gel

Vyzkoušejte také Sprchové gely z řady NATURALLY GOOD, které
jsou vhodné i pro citlivou pokožku.  


Péče v souladu s vaší pokožkou i pletí

Schválně se zkuste zamyslet nad tím, kolik kosmetických výrobků během jednoho dne na svou pleť nebo pokožku použijete. Jsou to jednotky, nebo snad desítky? Ať tak, či tak, pro mikrobiom pokožky je to skutečná nálož, se kterou se musí vypořádat. Jen si to spočítejte: Denní krém, noční krém, pleťové sérum, podkladová báze pod make-up, make-up, korektor, tvářenka, pudr, micelární voda, pleťové masky a takto bychom mohli pokračovat. Dobrá zpráva je, že vy mu s tím vypořádáním můžete pomoct. Jak? Právě výběrem přípravků šetrných k pokožce a pleti.
Není to totiž jen o sprchových gelech. 
odličování

Odličování:

Zbavit pleť na konci dne všech nečistot a především make-upu je velmi důležité.
Předcházíte tak nejen akné, ale také předčasnému stárnutí pleti. NIVEA Osvěžující čisticí pleťová voda 
nebo NIVEA Osvěžující pleťové mléko vaši pleť během pár vteřin odlíčí a zároveň pomohou udržet její přirozenou rovnováhu.
Navíc obsahují vitamín E, takže vaše pleť bude po odlíčení svěží a hebká.   

ochrana před sluncem

Ochrana před sluncem:

Sluneční paprsky naši pleť i pokožku vysouší a při delším pobytu mohou způsobovat dokonce alergické reakce, zarudnutí
nebo riziko vzniku rakoviny kůže. NIVEA Hydratační mléko na opalování OF 50+ vás chrání před UVA i UVB paprsky, chrání pokožku
před předčasným stárnutím a zachovává její přirozenou rovnováhu
.

tělové mléko

Výživa pokožky:

Chcete svou pokožku hýčkat? Dopřejte ji pořádnou dávku hydratace a výživy.
NIVEA Krémové tělové mléko Smooth Sensation hydratuje pokožku až na 48 hodin díky komplexu
hloubkově hydratačních látek DEEP MOISTURE SERUM, které uzamyká vlhkost v pokožce.
A samozřejmě nenarušuje mikrobiální vrstvu pokožky


Jak pečovat o mikrobiom pokožky?

Nezáleží jen na tom, jaké pečující výrobky na svou pokožku a pleť používáte. Mikrobiom pokožky má vliv na váš životní styl. Trápí vás akné, ekzémy nebo alergie? Rozklíčování může být právě v mikrobiomu pokožky, který je něčím narušený, a oslabuje tak vaši obranyschopnost a imunitu. Co negativně ovlivňuje mikrobiom pokožky?

  • Kouření, alkohol, stres, nedostatek spánku, špatné stravování, nedostatečný pitný režim, a jak už jsme zmiňovali, výběr kosmetických výrobků.

 

Právě v těchto nezdravých návycích může být ukryt důvod vašich (nejen) kožních problémů. Samozřejmě můžete se sebezapřením změnit životní styl ze dne na den. Ale i malými krůčky se můžete vydat vstříc zdravému tělu a tím i mikrobiomu pokožky. 

U stravy například zkuste zařadit více probiotik. To jsou prospěšné bakterie, které přispívají k rovnováze mikrobiomu. Probiotika se nachází v jogurtech, kefíru, kvašených výrobcích (například kvašené zelí, květák, kimchi) nebo třeba v podmáslí. 

 

produkty