Slovníček ingrediencí

Vaše důvěra v naše výrobky a jejich složení je pro nás zásadní. Proto jsme pro vás připravili seznam ingrediencí, se kterými se můžete v našich přípravcích setkat. Sepsali jsme pro vás to, jak vznikají, ale i jejich účinky a tedy důvody, proč se s nimi v kosmetice značky NIVEA setkáváte.

A-E

 

1,2-Hexanediol

1,2-hexanediol je hydratační složka a rozpouštědlo. Dochází díky němu ke zjemnění pokožky a nachází uplatnění při výrobě přípravků pro péči o pleť a vlasy, parfémů, hygienických potřeb, make-upu a dalších.

Acrylamide/Ammonium Acrylate Copolymer

Akrylátové kopolymery jsou syntetické polymery, které se obvykle používají jako pojivo a zahušťovadlo. Najdeme je například v různých krémech nebo pleťových vodách. Většinou se používají současně s UV-filtrem, minerály nebo solí.

Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer

Jedná se o syntetické polymery, které se nejčastěji používají k zahuštění přípravků na vodní bázi (například sprchové gely) nebo jako zpevňovače emulzí (například krémů nebo pleťových vod). Používají se především současně s UV-filtrem, minerály nebo solí. Akryláty ve vodě vytváří průhledný gel.

Acrylates/Ammonium Methacrylate Copolymer

Tento kopolymer řadíme do skupiny syntetických polymerů. V kosmetice se používá k výrobě voděodolných výrobků a jako filmotvorné činidlo. Na těle vytváří jemný elastický film, který zabraňuje smytí produktu vodou.

Acrylates/Hydroxyesters Acrylates Copolymer

Tento kopolymer pomáhá k tomu, aby vaše vlasy držely v účesu, který jste tak pracně vytvořili. Potlačí totiž jejich schopnost vstřebávání vlhkosti a zabrání jejich elektrostatickému nabíjení. Na vlasech, pokožce nebo nehtech vytváří jemný film.

Acrylates/Octylacrylamide Copolymer

Tento kopolymer pomáhá k tomu, aby vaše vlasy držely v účesu, který jste tak pracně vytvořili. Potlačí totiž jejich schopnost vstřebávání vlhkosti a zabrání jejich elektrostatickému nabíjení. Na vlasech, pokožce nebo nehtech vytváří jemný film.

Acrylates/Steareth-20 Methacrylate Crosspolymer

Syntetický polymer pro výrobky na vodní bázi. Díky jeho hydrofobní (tuky zbožňující) modifikaci je tento kopolymer velmi účinný zhušťovač a stabilizátor, který ve vodě vytváří gelovou strukturu.

Acrylic Acid/VP Crosspolymer

Tento syntetický polymer se používá k zahuštění výrobků na vodní bázi a stabilizací emulzí, mezi které patří například krémy nebo pleťová voda. Kopolymer vám dodá pocit jemné, nelepivé pokožky. Používá se také jako náhrada pigmentů v make-upu a v produktech určených k ochraně před sluncem.

Alcohol

Alkohol používáme k rozpuštění dalších složek. Zvyšuje pocit svěžesti v mnoha výrobcích, jakými jsou například pleťové krémy, pěny na holení nebo krémy na ochranu proti slunečnímu záření.

ALCOHOL DENAT

Ethanol (jinak nazýván také ethylalkohol), který v našich výrobcích používáme, je látka rostlinného původu. Už po desetiletí je běžnou přísadou mnoha kosmetických a zkrášlujících produktů. V krémech a pleťových vodách působí jako rozpouštědlo a zajišťuje, že se jejich složky nebudou oddělovat. Přívlastek "Denat" pak označuje denaturovaný alkohol. Takový ethanol obsahuje aditiva, která mají nepříznivý vliv na jeho chuť. Ptáte se proč? Alkohol najdeme v alkoholických nápojích, například ve vínu nebo pivu, a v mnoha zemích je alkohol zatížen vysokou daní. Abychom se vyhnuli vysokým daním za alkohol, který není určen ke konzumaci (ale k výrobě kosmetických a dalších produktů), musí být takový alkohol denaturován.

ALOE BARBADENSIS LEAF JUICE POWDER / ALOE VERA

Pravá nebo léčivá aloe (aloe vera), známá také jako aloe barbadoská, je rostlinný druh z rodu aloe. Rostlina aloe vera se v lékařství používá k ochraně, hojení a zklidnění pokožky už tisíce let. Vlhkost uvnitř listů aloe vera dosahuje 95 % a chrání ji vnější voskový plát. Studie prokazují, že tento gel z rostliny aloe vera může pokožce dodat potřebnou hydrataci a chrání ji před vysušením. Listy aloe vera vylučují čirý gel. Pokud list odlomíte od zbytku rostliny, můžete gel, který se uvnitř skrývá, aplikovat na suchou, spálenou nebo zraněnou pokožku.

ALPHA-ISOMETHYL IONONE - FLORAL VIOLET WOODY

Jedná se o syntetickou bezbarvou kapalinu používanou hlavně jako parfemační složka. Je to ingredience ikonické vůně s květinovými tóny fialky a kosatce, vzdáleně připomínající také aroma červených plodů.

Aluminum Starch Octenylsuccinate

Jedná se o modifikovaný škrob, který odpuzuje vodu, a naopak se vyznačuje vysokou slučivostí s olejem nebo mazem.

ALUMINIUM STEARATES

Jedná se o hlinitou sůl mastných kyselin, která se používá v kosmetických přípravcích. Zvyšuje soudržnost a konzistenci emulzí, jako jsou krémy nebo pleťové vody. Stearan hlinitý slouží jako pojidlo, které váže vodu. Vytváří oleogely na bázi oleje.

Aminoethylaminopropyl Dimethicone

"Tato složka patří mezi silikony. Ty jsou syntetické a dodávají se ve formě olejů a gelů s více či méně pevnou texturou. Silikony jsou syntetizované z křemíku, minerální sloučeniny, kterou v přírodě najdeme v hojném množství jako oxid křemičitý, tedy hlavní složku písku. Klíčovou vlastností silikonových olejů v kosmetických výrobcích je jednoznačně jejich schopnost vyhlazování. Krémům, make-upu a dalším produktům poskytují hedvábnou, roztíratelnou a jednoduše luxusní konzistenci, a stejně tak dodávají lesk a jemnost šamponům a dalším výrobkům z oblasti péče o vlasy.
* Chcete vědět, které naše výrobky obsahují silikony? Podívejte se na seznam jednotlivých ingrediencí na jejich obalech. Najdete je pod názvy jako "dimethicone", "dimethiniconol" a "amodimethicone"."

Ammonium Acryloyldimethyltaurate/VP Copolymer

Syntetické polymery se obvykle používají k zahušťování výrobků na bázi vody nebo pro stabilizaci emulzí, jako jsou krémy nebo pleťové vody, a to zejména v případě, že neobsahují emulgátory. Kopolymer ve vodě vytváří čirý gel s různými vlastnostmi.

Amodimethicone

Silikony jsou syntetické přísady, které najdeme ve formě olejů a gelů s více či méně pevnou texturou. Silikony jsou syntetizované z křemíku, minerální sloučeniny, kterou v přírodě najdeme v hojném množství jako oxid křemičitý, což je hlavní složka písku. Klíčovou vlastností silikonových olejů v kosmetických výrobcích je jednoznačně jejich schopnost vyhlazování. Krémům, make-upu a dalším produktům poskytují hedvábnou, roztíratelnou a jednoduše luxusní konzistenci, a stejně tak dodávají lesk a jemnost šamponům a dalším výrobkům z oblasti péče o vlasy.
* Chcete vědět, které naše výrobky obsahují silikony? Podívejte se na seznam jednotlivých ingrediencí na jejich obalech. Najdete je pod názvy jako "dimethicone", "dimethiniconol" a "amodimethicone"

AQUA / WATER

Voda je čirá, téměř bezbarvá látka bez chuti a zápachu. Tato hlavní složka zemských potoků, jezer a oceánů je životně důležitá pro všechny známé formy života, přestože neobsahuje žádné kalorie ani organické živiny. Voda se používá téměř ve všech krémech, pleťových vodách i čisticích prostředcích.

Arachidic Acid

Kyselina arachidinová je nasycená mastná kyselina, která vytváří dlouhé řetězce. Najdeme ji v arašídovém másle a anaerobních houbách. Výrobky obsahující kyselinu arachidonovou používáme při výrobě mýdel a kosmetiky.

ARGANIA SPINOSA KERNEL OIL / ARGAN OIL

Arganiový olej (nazýván také argania spinosa kernel oil) je za studena lisovaný olej, extrahovaný z jader argánie trnité. Arganiový olej obsahuje důležité omega mastné kyseliny (například kyselina olejová a linolová) a fenoly (tokoferol a vitamín E).

ARGININ

Arginin, který najdeme také v pohance, v kosmetice můžeme použít jako neutralizační činidlo. Pomáhá neutralizovat různé kyseliny a zvyšuje tak účinnost našich výrobků. V neutrálních recepturách se často používá jako sůl kyseliny chlorovodíkové (argininový hydrochlorid). Arginin přispívá k hydrataci pokožky.

Arginine HCL

Arginin, který najdeme také v pohance, v kosmetice používáme jako neutralizační činidlo. Pomáhá neutralizovat různé kyseliny a zvyšuje tak účinnost našich výrobků. V neutrálních recepturách se často používá jako sůl kyseliny chlorovodíkové (argininový hydrochlorid). Arginin přispívá k hydrataci pokožky.

Ascorbic Acid

Vitamín C je známý také pod názvem kyselina askorbová. V lidském těle se podílí na mnoha procesech a je pro něj proto zásadní. Nejdůležitějšími dodavateli vitamínu C jsou ovoce a zelenina, především pak bobule aceroly, citrusové plody, petržel, paprika, kiwi, šípky, brokolice a řeřicha.

Avena Sativa Kernel Flour

V překladu se jedná o ovesnou mouku. Oves (avena) je rostlina, která dorůstá do výšky až jednoho metru a kromě tropů ji najdeme po celém světě. Používáme ji především proto, že obsahuje uhlohydráty, bílkoviny, tuky a flavonoidy.

Bambusa Vulgaris Shoot Extract

Extrakt z bambusových výhonků je složka rostlinného původu. Pomáhá udržovat pokožku v dobrém stavu, používáme ji proto především ve výrobcích určených pro péči o pleť.

Behenyl Alcohol

Behenyl alkohol často získáváme z rostlinných tuků nebo olejů, proto ho nazýváme mastný alkohol. Behenyl alkohol se používá v mnoha kosmetických přípravcích, protože přispívá ke stabilitě emulzí a konzistenci složení rozličných krémů a pleťových vod. Behenyl alkohol je pevná bílá hmota, která váže vodu a slouží jako složka udržující konzistenci.

Benzethonium Chloride

Tento chlorid patří do skupiny konzervačních látek, které jsou součástí "pozitivního seznamu" (příloha 5 nařízení o kosmetických prostředcích EU) a je povoleno používat jej v kosmetických výrobcích. Konzervační látky včetně této jsou navržené tak, aby kosmetické přípravky chránily. Hrají totiž zásadní roli při ochraně kosmetických výrobků proti jejich znehodnocení a kontaminací mikroorganismy během jejich skladování a dalšího používání. Bezpečnost výrobků je pro kosmetický průmysl na prvním místě, a proto naše výrobky vytváříme tak, abychom zabránili jejich kontaminaci mikroorganismy. Bakterie, kvasinky a plísně jsou neustále přítomny na naší kůži, ve vzduchu kolem nás, a dokonce i ve vodě, kterou pijeme. Lehce se tak mohou dostat i do používaných produktů. Jejich kontaminace může způsobit značné problémy - především u těch produktů, které používáme přímo na pokožku, pleť a oční okolí. Konzervační látky pomáhají těmto problémům zabránit tím, že zastaví množení mikroorganismů ve výrobku. Konzervačními látkami, které v našich výrobcích používáme nejčastěji, jsou fenoxethanol a parabeny.

Benzophenone-3

Benzofenon patří do skupiny UV (ultrafialových) filtrů, které jsou povoleny pro použití v kosmetických výrobcích a jsou uvedeny na seznamu povolených UV filtrů EU (příloha 6 nařízení o kosmetických prostředcích). UV filtry jsou zásadní složkou, která chrání pokožku před sluncem, a zabraňují tak rizikům rakoviny kůže, popálení, předčasnému stárnutí pokožky nebo výskytu skvrn na pokožce. Obecně rozlišujeme dva typy UV filtrů. Organické filtry absorbují UVA a UVB paprsky a přeměňují energii na teplo. Minerální filtry se naopak skládají z drobných částic, které na pokožce vytváří jakýsi štít a odrážejí především UVB záření, méně pak UVA. Oba typy UV filtru poskytují specifický typ ochrany před UV zářením, a proto krémy na ochranu proti slunečnímu záření a další výrobky pro každodenní péči o pleť s OF obvykle obsahují kombinaci různých filtrů. Pouze tak nám mohou zajistit opravdu širokospektrální ochranu.

Benzophenone-4

Benzofenon patří do skupiny UV (ultrafialových) filtrů, které jsou povoleny pro použití v kosmetických výrobcích a jsou uvedeny na seznamu povolených UV filtrů EU (příloha 6 nařízení o kosmetických prostředcích). UV filtry jsou zásadní složkou, která chrání pokožku před sluncem, a zabraňují tak rizikům rakoviny kůže, popálení, předčasnému stárnutí pokožky nebo výskytu skvrn na pokožce. Obecně rozlišujeme dva typy UV filtrů. Organické filtry absorbují UVA a UVB paprsky a přeměňují energii na teplo. Minerální filtry se naopak skládají z drobných částic, které na pokožce vytváří jakýsi štít a odrážejí především UVB záření, méně pak UVA. Oba typy UV filtru poskytují specifický typ ochrany před UV zářením, a proto krémy na ochranu proti slunečnímu záření a další výrobky pro každodenní péči o pleť s OF obvykle obsahují kombinaci různých filtrů. Pouze tak nám mohou zajistit opravdu širokospektrální ochranu.

BENZYL ALCOHOL

Benzyl alkohol sám o sobě nevoní, nicméně v některých výrobcích se používá jako rozpouštědlo pro různé složky vůní. Najdeme ho proto ve většině vonných látek na trhu. Proto můžeme vytvářet produkty zcela bez přidaných aromat.

Butyl Acrylate/Ethyltrimonium Chloride Methacrylate/Styrene Copolymer

Jedná se o látku s vlastnostmi, které oceníte na každém kvalitním kondicionéru. Díky ní jsou vlasy jemnější, lesklé a snadno se rozčesávají.

Butyl Methoxydibenzoylmethane

Butyl methoxydibenzoylmethan je jedním z účinných UV filtrů, které by měly být obsaženy v denní kosmetice, zvláště pak v té na opalování. UV filtry chrání naši pokožku před popálením od slunce, a tím zabraňují jejímu předčasnému stárnutí. Zároveň předchází riziku vzniku pigmentových skvrn a rakoviny kůže. UV filtry se obecně dělí na UVA a UVB, každý přitom chrání pokožku a pleť jiným způsobem. Ideální je proto kosmetika, která oba typy filtrů kombinuje.

Butylene Glycol

Butylenglykol je jeden ze známých druhů alkoholu, obsahuje ovšem i dvě hydroxylové skupiny. Právě díky nim kosmetika s touto složkou dokáže pleť a pokožku hydratovat. Zároveň jde o látku, jež zabraňuje tvorbě mastného filmu. Proto bývá součástí produktů, které se mají snadno nanášet a nevytvářet mastný dojem. Existují dva druhy butylenglykolu – z přírodních olejů a syntetické.

Butylene Glycol Dicaprylate/Dicaprate

Jedná se o sloučeninu butylenglykolu a kyseliny kaprylové či kaprinové. Jeho hlavní součástí je kokosový olej. Často se s ním setkáváme v kosmetických produktech, které jsou lehké, vstřebatelné a nejsou mastné. Uplatnění nachází také v kosmetice na opalování, protože slouží jako potřebné rozpouštědlo pro UV filtry.

BUTYROSPERMUM PARKI BUTTER / SHEABUTTER

Bambucké máslo je krémovým výtažkem z bambuckých ořechů, které rostou především v Africe. Místní využívají jeho blahodárných vlastností zejména k silnějším a lesklým vlasům a podporují jím i zdraví pokožky. Bambucké máslo je zásobárnou vitamínů A a E, celé řady lipidů, esenciálních mastných kyselin a živin, které podporují tvorbu kolagenu. Jeho obliba pramení i z toho, že se mění v kapalinu při tělesné teplotě – je tedy báječně roztíratelné na pokožce, kterou krásně zjemňuje.

C12-15 Alkyl Benzoate

C12-15 alkylbenzoát často slouží jako kvalitní rozpouštědlo pro celou řadu kosmetických přísad. Tato látka je sice syntetická, ale k pokožce je šetrná. Jde o mírně mastnou složku produktů, která se na pokožce velmi snadno roztírá.

C12-15 Pareth-3

C12-15 Pareth-3 je povrchově aktivní látka a emulgátor. Díky němu můžeme v kosmetickém produktu mísit olej a vodu a vytvořit tak vyhovující formuli.

C15-19 Alkane

C15-19 ALKAN je změkčovadlo s 15 až 19 atomy uhlíku. Kosmetika s obsahem této látky zanechá pokožku svěží, jemnou a příjemně hladkou.

Camellia Sinensis Leaf Extract / Black Tea Extract

Černý čaj se vyrábí z válcovaných čajových listů. Následně dojde k fermentaci (kvašení) a z takto upravených listů vznikne extrakt. Cílem je vždy zachovat co největší procento přírodních složek. Extrakt z černého čaje obsahuje kofein, a proto povzbuzuje pokožku a dodává jí pocit svěžesti.

CAMELLIA SINENSIS LEAF EXTRACT / GREEN TEA EXTRACT

Zelený čaj je přirozeně bohatý na antioxidanty, které nám pomáhají bojovat s volnými radikály a zároveň chrání buňky před předčasným stárnutím. Právě tyto vlastnosti jsou důvodem, proč se v celé řadě kosmetických produktů objevuje extrakt ze zeleného čaje.

Candelilla Cera

Kandelilový vosk je čištěný rostlinný vosk z rostliny zvané Candelilla. Jeho úkolem je spojovat látky (působí tedy jako emulgátor) a stabilizovat je (stabilizátor). Navíc přípravkům dodává příjemnou texturu a dokáže vytvořit ochrannou vrstvu pokožky, aby nedocházelo k jejímu vysoušení.

CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE

Triglycerid kaprylový/kaprinový je přírodně získaná směs z kokosového oleje a glycerinu. Jeho největší výhodou je jeho odolnost vůči procesu oxidace (nepojí se s kyslíkem). Může tedy posloužit jako skvělý kondicionér pokožky, změkčuje ji a vyhlazuje. Poskytuje příjemný pocit na pokožce, a proto se tato látka často využívá i jako složka klasických i opalovacích krémů, pleťových vod nebo balzámů na rty.

Caprylyl/Capryl Glucoside

Tento glucosid vzniká reakcí alkoholu s glukózou. Výsledkem je aktivní látka, kterou využíváme především v kosmetice pro děti, na čištění pleti a ve sprchových gelech. Povrchově aktivní látky mají mnoho funkcí, například dokáží efektivně rozpouštět nečistoty, posilují pěny a jako emulgátor umožňuje mísení oleje a vody.

Caprylyl Glycol

Kaprylylglykol je multifunkční složka, která mimo jiné nabízí antimikrobiální vlastnosti a nachází se například v opalovacích produktech a různých emulzích. I jeho vlivem zanechává konkrétní kosmetický výrobek pokožku jemnou a vláčnou.

Carbomer

Jako karbomer označujeme různé syntetické polymery založené na kyselině akrylové. Výsledkem jejich práce je zhuštění, soudržnost a stabilizace emulzí na bázi vody, zvlášť krémů a pleťových vod.

Cellulose Gum

Celulózová guma je ve vodě rozpustný polymer na bázi modifikované přírodní celulózy a slouží jako zahušťovadlo. Využívá se hlavně tam, kde je třeba vytvořit gelovou nebo jí podobnou konzistenci. Kromě širokého využití v kosmetice ji najdeme i v potravinářství nebo farmacii.

Cera Microcristallina

Jedná se o ingredienci* na bázi minerálních olejů. Tyto vysoce čištěné složky využíváme obvykle ve formě olejů a gelů, které nemají žádné zbarvení ani zápach. Nejznámějším takovým olejem je parafín.

Existují dva typy těchto vosků: minerální syntetické oleje a minerální oleje získávané z petrochemikálií.

Hlavní vlastností této složky je ochrana pleti a pokožky před dehydratací. Navíc tyto složky zlepšují kvalitu textur a účinně čistí pleť a odstraňují make-up.

*Ingredience na bázi minerálního oleje na našich produktech snadno poznáte podle označení "paraffinum liquidum", "cera microcristallina", ""ozokerite", "paraffin" and "synthetic wax".

Ceteareth-20

Ceteareth-20 je povrchově aktivní látka a emulgátor (zajišťuje, aby látky držely pospolu). Jeho využití je velmi široké - můžete ho proto najít v kondicionérech, přípravcích proti stárnutí pleti, nejrůznějších krémech včetně těch opalovacích nebo třeba v produktech určených k čištění pleti a pokožky, případně v produktech, které pomáhají bojovat proti akné.

CETEARYL ALCOHOL

Cetearylalkohol je směsí cetylalkoholu a stearylalkoholu, získávaných z rostlinných tuků nebo olejů, proto se nazývá mastný alkohol. Nejčastěji slouží jako emulgátor a stabilizátor (tedy zajišťuje, aby látky držely při sobě, a stabilizuje je). Jednoduše si ho můžeme představit jako bílou hmotu, která na sebe váže vodu, čímž určuje výslednou konzistenci produktu.

Cetrimonium Chloride

Tato látka je amoniová sůl, která nachází uplatnění především v kondicionérech a barvách na vlasy, kde zabraňuje vzniku statické elektřiny.

Cetyl Alcohol

Cetylalkohol je mastný alkohol (alkohol získávaný z rostlinných tuků a olejů, případně rozložením vosků za pomoci vody), který se stará o to, aby látky v kosmetickém produktu zůstávaly stabilní a má vliv i na jejich výslednou texturu. Často ho najdeme v nejrůznějších krémech a pleťových mlécích. Jde o pevnou bílou hmotu, která na sebe dokáže vázat vodu.

Cetyl Palmitate

Cetylpalmitát je sloučenina cetylalkoholu a kyseliny palmitové. Tato bílá voskovitá látka dodává prostřednictvím kosmetiky pokožce jemný a hladký vzhled. Používá se jako zahušťovadlo nebo změkčovadlo kosmetických přípravků.

CHAMOMILLA RECUTITA FLOWER EXTRACT / CHAMOMILE

Blahodárné účinky heřmánku na zdraví znají lidé už odpradávna. Jako léčivá rostlina byl dokonce využíván už ve starém Egyptě. Extrakt z heřmánkového květu vzniká maximálně šetrným procesem, aby došlo k zachování co největší míry prospěšných látek, zvláště těch protizánětlivých. Ty pak pomáhají pokožce například s hojením menších i větších ran. U zdravé pokožky pak pomáhají s udržením jejího normálního stavu.

CI 10316

Zkratka CI znamená "color index", tedy index barvy. Jde o jedinečné označení konkrétního odstínu barvy, kterou v kosmetice můžete najít. V tomto případě jde o žlutou barvu. Barvy se obecně v kosmetice využívají v dekorativních a pečujících produktech.

CI 11680

Zkratka CI označuje "color index", tedy index barvy. Každý odstín barvy má v kosmetice své nezaměnitelné číslo. S barvami se setkáváme především v dekorativní kosmetice. V tomto případě jde o žlutou.

CI 12490

Pod zkratkou CI se ukrývá spojení "color index", tedy index barvy. Jde o specifické označení konkrétního odstínu barvy. V tomto případě jde o červenou. S barvami se setkáváme v dekorativní kosmetice, ale třeba i u pečujících výrobků.

CI 14720

Pod zkratkou CI se ukrývá spojení "color index", tedy index barvy. Jde o specifické označení konkrétního odstínu barvy. V tomto případě jde o odstín červené barvy. S barvami se setkáváme v dekorativní kosmetice, ale třeba i u pečujících výrobků.

CI 15850

Pod zkratkou CI se ukrývá spojení "color index", tedy index barvy. CI 15850 je jedinečné označení pro červené barvivo s purpurovým odstínem. Barvy nejsou v kosmetice ničím neobvyklým. Nejčastěji nachází využití v dekorativních produktech, ale můžeme je nalézt také v pečujících výrobcích.

CI 15985

Pod zkratkou CI se ukrývá spojení "color index", tedy index barvy. Pod označením CI 15985 se ukrývá jedinečný odstín žlutého barviva. To najdeme nejčastěji v dekorativní a v pečující kosmetice.

CI 16035

Pod zkratkou CI se ukrývá spojení "color index", tedy index barvy. Tento index označuje odstín barviva. V tomto případě jde o odstín červené barvy, která nachází své uplatnění především v dekorativní kosmetice, případně v pečujících krémech.

CI 17200

Pod zkratkou CI se ukrývá spojení "color index", tedy index barvy. CI 17200 je označení pro index barvy, konkrétně jde o odstín barvy červené. Barviva obecně nacházejí využití v dekorativní, ale i v pečující kosmetice.

CI 19140

Pod zkratkou CI se ukrývá spojení "color index", tedy index barvy. CI 19140 je označení pro konkrétní odstín žluté barvy. Barviva se nacházejí hlavně v dekorativní kosmetice, najdeme je ale i v té pečující.

CI 28440

CI je zkratka spojení "color index", jde tedy o index barvy, označuje konkrétní odstín. V tomto případě mluvíme o odstínu černé. Barviva se vyskytují hlavně v dekorativní kosmetice a v některých pečujících krémech.

CI 40800

CI je zkratka spojení "color index", jde tedy o index barvy, označuje konkrétní odstín. CI 40800 je označení pro barvivo, které pravděpodobně znáte jako beta-karoten. Jde o přírodní žluté barvivo. Barviva se vyskytují hlavně v dekorativní kosmetice a v některých pečujících krémech.

CI 42053

Zkratka CI označuje "color index", tedy index barvy. Číslo 42053 je pak jedinečným označením pro konkrétní odstín zelené. S barvivy se nejčastěji setkáte v dekorativní kosmetice a některých pečujících výrobcích.

CI 42090

CI 42090 je označení pro odstín modré barvy. CI je zkratka pro "color index", tedy index barvy. Číslo 42090 pak ukrývá konkrétní odstín - brilantní modř. Barviva se přidávají do dekorativní i pečující kosmetiky.

CI 45100

CI je zkratka spojení "color index", jde tedy o index barvy, označuje konkrétní odstín. CI 45100 je specifické označení pro konkrétní odstín červeného barviva. S tím se nezřídka setkáte především v dekorativní kosmetice a pečujích krémech.

CI 47005

CI je zkratka spojení "color index", jde tedy o index barvy, označuje konkrétní odstín. Color Index 47005 je označení pro chinolinovou žluť. Barviva se využívají především v dekorativní kosmetice a pečujících výrobcích.

CI 60725

Pod zkratkou CI se skrývá spojení "color index, tedy index barvy. Jde o specifické označení konkrétního odstínu barviva, v tomto případě se jedná o odstín fialové. Barviva se využívají především v dekorativní kosmetice a pečujících výrobcích.

CI 61570

CI je zkratka pro spojení "color index", tedy index barvy. Označuje konkrétní odstín barvy, v tomto případě jde o zelenou. Barviva se používají především dekorativní, ale i v pečující kosmetice.

CI 73360

CI je zkratka pro spojení "color index", tedy index barvy. Označuje konkrétní odstín barvy, v tomto případě jde o odstín červené. Barviva se používají především dekorativní, ale i v pečující kosmetice.

CI 74160

CI je zkratka pro spojení "color index", tedy index barvy. Označuje konkrétní odstín barvy, v tomto případě jde o specifický odstín modrého barviva. Barviva se používají především dekorativní, ale i v pečující kosmetice.

CI 75470

CI je zkratka pro spojení "color index", tedy index barvy. CI 75470 je označení pro karmín - sytý odstín červené. Barviva se používají především dekorativní, ale i v pečující kosmetice.

CI 77007

CI je zkratka pro spojení "color index", tedy index barvy. CI 77007 vám nejspíš moc neřekne, když ale budeme mluvit o ultramarínové modři, už budete určitě vědět. Jde o specifický odstín modrého barviva. Barviva se používají především dekorativní, ale i v pečující kosmetice.

CI 77268:1

CI je zkratka pro spojení "color index", tedy index barvy. CI 77268:1 je označení pro přírodní uhlík, jehož pigment vzniká například z vinné révy. Jde o odstín černé. Barviva se používají především dekorativní, ale i v pečující kosmetice.

CI 77288

CI je zkratka pro spojení "color index", tedy index barvy. Barviva se používají především dekorativní, ale i v pečující kosmetice.

CI 77289

CI je zkratka pro spojení "color index", tedy index barvy. CI 77289 je označení pro konkrétní odstín zeleného barviva přírodního původu. Barviva se používají především dekorativní, ale i v pečující kosmetice.

CI 77491

CI je zkratka pro spojení "color index", tedy index barvy. CI 77491 je jedním z oxidů železa. Jde o odstín červenohnědého barviva. Barviva se používají především dekorativní, ale i v pečující kosmetice.

CI 77492

CI je zkratka pro spojení "color index", tedy index barvy. CI 77492 je označení pro jeden z oxidů železa. Jde o odstín žlutého barviva. Barviva se používají především dekorativní, ale i v pečující kosmetice.

CI 77499

CI je zkratka pro spojení "color index", tedy index barvy. CI 77499 je označení pro jeden z oxidů železa. Jde o konkrétní odstín černého barviva. Barviva se používají především dekorativní, ale i v pečující kosmetice.

CI 77891

CI je zkratka pro spojení "color index", tedy index barvy. CI 77891 je označení pro oxid titaničitý, který je typický svou bělobou. Barviva se používají především dekorativní, ale i v pečující kosmetice.

CITRIC ACID

Kyselina citrónová, stejně jako mléčná a další kyseliny ze skupiny alfa hydroxykyselin, se vyskytuje především v ovoci, jako jsou citróny nebo hroznové víno. V kosmetice nachází využití v produktech, které nám pomáhají zbavit se starých, odumřelých buněk. Výsledkem je pak hezčí vzhled pokožky a lepší pocit z ní.

CITRONELLOL - FLORAL ROSE CITRUS

Citronellol bývá součástí kosmetiky pro ženy, která nabízí i vůni růží, ale najdeme ji i v kosmetice pro muže. Je nepostradatelná pro svůj svěží nádech a často patří ke složkám, které se přidávají do srdce květinových vůní.

Cocamide DEA

Tato žlutá viskózní kapalina se v kosmetice používá hlavně jako pěnidlo, a to jak v šampónech, tak ve výrobcích do koupele.

Cocamidopropyl Betaine

Tato složka je povrchově aktivní činidlo a v kosmetice se využívá jako pěnidlo. Nejčastěji se vyskytuje v šampónech a sprchových gelech. Jeho nezanedbatelnou vlastností je schopnost rozpouštět nečistoty. Funguje zároveň jako emulgátor, udržuje tedy vodu a olej v jedné stálé konzistenci.

Coco-Betaine

Tato látka je povrchově aktivní činidlo a v kosmetice se nejčastěji vyskytuje v šampónech a sprchových gelech. Jeho nezanedbatelnou vlastností je schopnost rozpouštět nečistoty. Funguje zároveň jako emulgátor, udržuje tedy vodu a olej v jedné stálé konzistenci.

COCO-CAPRYLATE/CAPRATE

Kokosový kaprylát je přírodní neparfemovaná látka, která vzniká smísením kokosového alkoholu a mastných kyselin rostlinného původu. V kosmetice se využívá jako emulgátor a změkčovadlo. Kokosové kapryláty nezanechávají mastný pocit. Díky nim se kosmetika dobře roztírá a pokožka je jemná a vláčná. Proto jsou vhodné pro všechny druhy kosmetiky, včetně té dětské.

Coco-Glucoside

Kokosové glucosidy vznikají reakcí mastných kyselin kokosového oleje a glukózy. Výsledkem je jemná povrchově aktivní látka využívaná v kosmetice především pro čištění pleti, sprchových gelech a v dětské kosmetice. Povrchově aktivní látky se do kosmetiky přidávají, protože rozpouští nečistoty, zabraňují oddělování pevných částic od kapaliny, vytvářejí pěnu a jako emulgátor umožňují mísení oleje a vody.

Cocoglycerides

Kokosové glyceridy pocházejí 100% z obnovitelných surovin. Získávají se zpracováním kokosového oleje a používají se v kosmetice pro zachování vláčné a hladké pokožky.

Coconut Acid

Kyselina kokosová je přírodní směs složená z mastných kyselin se středně dlouhým řetězcem a získává se z kokosového oleje. Uplatnění nachází především v produktech pečujících o pleť jako povrchově aktivní látka s čisticími účinky. Zároveň také působí jako emulgátor a změkčující složka. Pomalu se vstřebává, a zanechá tak pokožku déle hebkou a vláčnou.

Colloidal Oatmeal

Koloidní ovesná mouka je jemně namletá z ovesných vloček. Je známá svými zklidňujícími účinky, proto je vhodná při mírném podráždění pleti a pokožky. V kosmetických produktech pro osobní péči se také nazývá "Avena Sativa".

Copernicia Cerifera Cera

Jde o vyčištěný rostlinný vosk získaný z mladých listů palmy, která roste především v Brazílii. V kosmetických přípravcích zvyšuje viskozitu, funguje jako emulgátor, dodává tuhost, pružnost a lesk. Na pokožce vytváří film, který chrání před vnějšími vlivy a díky jeho odolnosti prodlužuje trvanlivost líčení. Tento vosk je hypoalergenní a vhodný tak i pro tu nejcitlivější pokožku.

Creatine

Kreatin je vlastní aminokyselinový derivát těla, který hraje zásadní roli v zásobování buněk energií. Hraje klíčovou roli v dodávkách energie v našem těle, protože funguje jako baterie, která tlumí, přenáší a uvolňuje energii, jelikož shromažďuje, poskytuje a uvolňuje energii tam, kde jí tělo potřebuje. 

Cyclomethicone

Silikony* jsou syntetické látky s olejovou nebo gelovitou texturou a různou hustotou. Získávají se z křemíku, který se v přírodě hojně vyskytuje jako součást oxidu křemičitého a je hlavní složkou písku. V kosmetice se silikony využívají především kvůli svým vyhlazujícím vlastnostem. Krémy, make-upy a další podobné produkty se díky nim snadněji roztírají a mají příjemně hladkou texturu. Vlasy jsou díky nim lesklé a hebké, pokud jsou obsaženy v šampónech a dalších produktech pro péči o vlasy. 

*Silikony naleznete také pod názvy "dimethicone", "cyclomethicone", "dimethiconol" a "amodimethicone".

DECYL GLUCOSIDE

Kreatin je vlastní aminokyselinový derivát těla, který hraje zásadní roli v zásobování buněk energií. Hraje klíčovou roli v dodávkách energie v našem těle, protože funguje jako baterie, která tlumí, přenáší a uvolňuje energii, jelikož shromažďuje, poskytuje a uvolňuje energii tam, kde jí tělo potřebuje. 

DECYLENE GLYCOL

Jedná se o látku s hydratačními a antibakteriálními vlastnostmi. Zvláčňuje a zjemňuje pokožku.

Diazolidinyl Urea

Diazolidinyl urea patří do skupiny konzervačních látek a je povolen pro použití v kosmetice (příloha 5 Nařízení o kosmetice EU). Konzervační látky chrání kosmetiku před kontaminací mikroorganismy během jejího skladování i následného používání. Bezpečnost výrobků a našich zákazníků je pro nás totiž tou nejvyšší prioritou. Bakterie, kvasinky i plísně jsou nedílnou součástí naší kůže, jsou ve vzduchu kolem nás i ve vodě, kterou pijeme. Tyto nežádoucí látky se tak mohou do kosmetiky dostat během běžného používání. Přítomnost mikroorganismů v kosmetice může způsobit značné problémy tím horší, čím vyšší je jejich množství, a to především u produktů určených k použití na oční okolí, ale i na pleť obličeje. Konzervační látky zabraňují množení těchto nežádoucích organizmů v produktech. Nejvíce využívanými konzervačními látkami v našich výrobcích jsou phenoxethanol a parabeny.

Dicaprylyl Carbonate

Jedná se o kombinaci kaprylyl alkoholu (získaného přírodně z palmového oleje nebo oleje z palmových jader) a kyseliny uhličité (získané z petrochemických surovin). Jedná se o dobře roztíratelné, nemastné, suché změkčovadlo. Tento olej se využívá hlavně v kosmetice pro péči o tělo a pleť, deodorantech a antiperspirantech, v dětské a sluneční kosmetice. 

DICAPRYLYL ETHER

Tuto látku lze získat z přírodních zdrojů, konkrétně z palmového oleje nebo oleje z palmových jader, ale také z petrochemických surovin. Používá se například hydratačních mlécích, opalovacích krémech, kúrách proti vráskám a krémech na oční okolí a také v deodorantech.

Dichlorobenzyl Alcohol

Tato ingredience patří do skupiny konzervačních látek a je povolena pro použití v kosmetice (příloha 5 Nařízení o kosmetice EU). Konzervační látky chrání kosmetiku před kontaminací mikroorganismy během jejího skladování i následného používání. Bezpečnost výrobků a našich zákazníků je pro nás nejvyšší prioritou. Bakterie, kvasinky i plísně jsou nedílnou součástí naší kůže, jsou ve vzduchu kolem nás i ve vodě, kterou pijeme. Tyto nežádoucí látky se tak mohou do kosmetiky dostat během běžného používání. Přítomnost mikroorganismů v kosmetice může způsobit značné problémy tím horší, čím vyšší je jejich množství, a to především u produktů určených k použití na oční okolí, ale i na pleť obličeje. Konzervační látky zabraňují množení těchto nežádoucích organizmů v produktech. Nejvíce využívanými konzervačními látkami v našich výrobcích jsou phenoxethanol a parabeny.

Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate

Tato látka se řadí mezi UV (ultrafialové) filtry a je povolena pro použití v kosmetice (příloha 6 Nařízení o kosmetice EU). UV filtry jsou základní ingrediencí kosmetických produktů, které mají chránit pokožku před poškozením sluncem. Snižují riziko vzniku rakoviny kůže, popálení nebo předčasného stárnutí kůže a vzniku pigmentových skvrn. V základním rozdělení rozlišujeme dva základní UV filtry. Organické filtry, které absorbují UVA a UVB paprsky a převádějí energii na teplo. A minerální filtry skládající se z drobných částic, které vytváří na pokožce něco jako štít, a chrání ji tak především před UVB zářením. Před UVA zářením dokážou minerální filtry pokožku ochránit v mnohem menší míře. Každý UV filtr tedy poskytuje různou ochranu před různými typy paprsků, a proto je vhodné v kosmetice používat jejich kombinaci.

Diethylhexyl Butamido Triazone

Tato látka se řadí mezi UV (ultrafialové) filtry a je povolena pro použití v kosmetice (příloha 6 Nařízení o kosmetice EU). UV filtry jsou základní ingrediencí kosmetických produktů, které mají chránit pokožku před poškozením sluncem. Snižují riziko vzniku rakoviny kůže, popálení nebo předčasného stárnutí kůže a vzniku pigmentových skvrn. V základním rozdělení rozlišujeme dva základní UV filtry. Organické filtry, které absorbují UVA a UVB paprsky a převádějí energii na teplo. A minerální filtry skládající se z drobných částic, které vytváří na pokožce něco jako štít, a chrání ji tak především před UVB zářením. Před UVA zářením dokážou minerální filtry pokožku ochránit v mnohem menší míře. Každý UV filtr tedy poskytuje různou ochranu před různými typy paprsků, a proto je vhodné v kosmetice používat jejich kombinaci.

Diethylhexyl Syringylidenemalonate

Jedná se o antioxidant, který pomáhá chránit kosmetické výrobky před chemickými změnami způsobenými světlem.

Dimethicone

Silikony jsou syntetické přísady, které najdeme ve formě olejů a gelů s více či méně pevnou texturou. Silikony jsou syntetizované z křemíku, minerální sloučeniny, kterou v přírodě najdeme v hojném množství jako oxid křemičitý, což je hlavní složka písku. Klíčovou vlastností silikonových olejů v kosmetických výrobcích je jednoznačně jejich schopnost vyhlazování. Krémům, make-upu a dalším produktům poskytují hedvábnou, roztíratelnou a jednoduše luxusní konzistenci, a stejně tak dodávají lesk a jemnost šamponům a dalším výrobkům z oblasti péče o vlasy.

* Chcete vědět, které naše výrobky obsahují silikony? Podívejte se na seznam jednotlivých ingrediencí na jejich obalech. Najdete je pod názvy jako "dimethicone", "cyclomethicone", "dimethiconol" a "amodimethicone".

Dimethicone Crosspolymer

Silikony jsou syntetické přísady, které najdeme ve formě olejů a gelů s více či méně pevnou texturou. Silikony jsou syntetizované z křemíku, minerální sloučeniny, kterou v přírodě najdeme v hojném množství jako oxid křemičitý, což je hlavní složka písku. Klíčovou vlastností silikonových olejů v kosmetických výrobcích je jednoznačně jejich schopnost vyhlazování. Krémům, make-upu a dalším produktům poskytují hedvábnou, roztíratelnou a jednoduše luxusní konzistenci, a stejně tak dodávají lesk a jemnost šamponům a dalším výrobkům z oblasti péče o vlasy.

* Chcete vědět, které naše výrobky obsahují silikony? Podívejte se na seznam jednotlivých ingrediencí na jejich obalech. Najdete je pod názvy jako "dimethicone", "cyclomethicone", "dimethiconol" a "amodimethicone".

Dimethiconol

Silikony jsou syntetické přísady, které najdeme ve formě olejů a gelů s více či méně pevnou texturou. Silikony jsou syntetizované z křemíku, minerální sloučeniny, kterou v přírodě najdeme v hojném množství jako oxid křemičitý, což je hlavní složka písku. Klíčovou vlastností silikonových olejů v kosmetických výrobcích je jednoznačně jejich schopnost vyhlazování. Krémům, make-upu a dalším produktům poskytují hedvábnou, roztíratelnou a jednoduše luxusní konzistenci, a stejně tak dodávají lesk a jemnost šamponům a dalším výrobkům z oblasti péče o vlasy.

* Chcete vědět, které naše výrobky obsahují silikony? Podívejte se na seznam jednotlivých ingrediencí na jejich obalech. Najdete je pod názvy jako "dimethicone", "cyclomethicone", "dimethiconol" a "amodimethicone".

Disodium EDTA

EDTA se vyrábí synteticky. Patří k ní také její soli, díky kterým se lépe rozpouští. Tato ingredience se přidává do kosmetických přípravků kvůli tomu, že na sebe dokáže vázat kovové ionty. Tím se zabraňuje možné změně barvy či vůně produktu a jeho případnému znehodnocení. 

Disodium Cocoyl Glutamate

Jedná se o povrchově aktivní látku, díky ní se složení promění v jemnou pěnu a má dobré čisticí vlastnosti, proto se přidává zejména do šamponů či sprchových gelů.

Disodium Laureth Sulfosuccinate

Tato látka zvaná také DLS je povrchově aktivní látka, se kterou se můžete setkat například v šamponech. V těch má na starost rozpouštění nečistot, vytváření pěny a umožňuje mísení oleje a vody.

Disodium Lauryl Sulfosuccinate

Disodium Lauryl Sulfosuccinate je povrchově aktivní látka, která se přidává zejména do šamponů a vlasové kosmetiky. Nejen, že odstraňuje z vlasů nečistoty, ale také se stará o to, byly hladké a lesklé. Zároveň umožňuje mísení oleje a vody.

Disodium PEG-5 Laurylcitrate Sulfosuccinate

Jedná se o aniontová povrchově aktivní látku. Nejčastěji se přidává do šamponů či sprchových gelů. Povrchově aktivní látky se do kosmetických produktů přidávají zejména kvůli svým čisticím schopnostem. Zároveň umožňuje mísení oleje a vody.

Distarch Phosphate

Jedná se o modifikovaný přírodní škrob a je častou alternativou kukuřičného škrobu. Škrobový prášek má velikost mikrometrů a dokáže absorbovat velké množství olejů. Nejčastěji se přidává do krémů či pleťové vody. Díky němu není pleť mastná, ale hebká a hladká. Zároveň napomáhá při matování kosmetických výrobků. 

Disteardimonium Hectorite

Disteardimonium Hectorite je modifikovaný jíl. Tato surovina zahušťuje oleje a používá se v aerosolových deodorantech a antiperspirantech, tuhých mýdlech či make-upech. Zároveň díky svým zahušťovacím vlastnostem stabilizuje emulze. 

DMDM Hydantoin

Tato ingredience patří do skupiny konzervačních látek a je povolena pro použití v kosmetice (příloha 5 Nařízení o kosmetice EU). Konzervační látky chrání kosmetiku před kontaminací mikroorganismy během jejího skladování i následného používání. Bezpečnost výrobků a našich zákazníků je pro nás nejvyšší prioritou. Bakterie, kvasinky i plísně jsou nedílnou součástí naší kůže, jsou ve vzduchu kolem nás i ve vodě, kterou pijeme. Tyto nežádoucí látky se tak mohou do kosmetiky dostat během běžného používání. Přítomnost mikroorganismů v kosmetice může způsobit značné problémy tím horší, čím vyšší je jejich množství, a to především u produktů určených k použití na oční okolí, ale i na pleť obličeje. Konzervační látky zabraňují množení těchto nežádoucích organizmů v produktech. Nejvíce využívanými konzervačními látkami v našich výrobcích jsou phenoxethanol a parabeny.

EDTA

EDTA se vyrábí synteticky. Patří k ní také její soli, díky kterým se lépe rozpouští. Tato ingredience se přidává do kosmetických přípravků kvůli tomu, že na sebe dokáže vázat kovové ionty. Tím se zabraňuje možné změně barvy či vůně produktu a jeho případnému znehodnocení. 

Ethylhexyl Methoxycinnamate

Tato ingredience patří do skupiny UV filtrů, které jsou povoleny pro použití v kosmetických prostředcích v EU a jsou uvedeny v seznamu UV filtrů (příloha 6 Nařízení o kosmetice EU). Tyto filtry jsou základní ingrediencí kosmetických produktů. Chrání pokožku před slunečními paprsky, eliminují riziko rakoviny kůže a zabraňují popálení. Také zpomalují předčasné stárnutí či výskyt pigmentových skvrn. Existují dva typy UV filtrů: Organické filtry absorbují UVA paprsky a přeměňují jejich energii na teplo. Minerální filtry se naopak skládají z drobných částic, které z pokožky odráží UVB, ale i UVA záření. Každý UV filtr poskytuje tělu jiný typ ochrany, proto jsou ve většině přípravků na ochranu proti slunečnímu záření a kosmetických přípravků použity kombinace různých filtrů. Díky tomu jsou pokožka a pleť chráněné přesně tak, jak mají být. 

Ethylhexyl Salicylate

Tato ingredience patří do skupiny UV filtrů, které jsou povoleny pro použití v kosmetických prostředcích v EU a jsou uvedeny v seznamu UV filtrů (příloha 6 Nařízení o kosmetice EU). Tyto filtry jsou základní ingrediencí kosmetických produktů. Chrání pokožku před slunečními paprsky, eliminují riziko rakoviny kůže a zabraňují popálení. Také zpomalují předčasné stárnutí či výskyt pigmentových skvrn. Existují dva typy UV filtrů: Organické filtry absorbují UVA paprsky a přeměňují jejich energii na teplo. Minerální filtry se naopak skládají z drobných částic, které z pokožky odráží UVB, ale i UVA záření. Každý UV filtr poskytuje tělu jiný typ ochrany, proto jsou ve většině přípravků na ochranu proti slunečnímu záření a kosmetických přípravků použity kombinace různých filtrů. Díky tomu jsou pokožka a pleť chráněné přesně tak, jak mají být. 

Ethylhexyl Triazone

Tato ingredience patří do skupiny UV filtrů, které jsou povoleny pro použití v kosmetických prostředcích v EU a jsou uvedeny v seznamu UV filtrů (příloha 6 Nařízení o kosmetice EU). Tyto filtry jsou základní ingrediencí kosmetických produktů. Chrání pokožku před slunečními paprsky, eliminují riziko rakoviny kůže a zabraňují popálení. Také zpomalují předčasné stárnutí či výskyt pigmentových skvrn. Existují dva typy UV filtrů: Organické filtry absorbují UVA paprsky a přeměňují jejich energii na teplo. Minerální filtry se naopak skládají z drobných částic, které z pokožky odráží UVB, ale i UVA záření. Každý UV filtr poskytuje tělu jiný typ ochrany, proto jsou ve většině přípravků na ochranu proti slunečnímu záření a kosmetických přípravků použity kombinace různých filtrů. Díky tomu jsou pokožka a pleť chráněné přesně tak, jak mají být. 

ETHYLHEXYLGLYCERIN

Právě tato ingredience může za to, že vaše pokožka zůstane po použití výrobku hebká a jemná. Jedná se o změkčovadlo a zvlhčovač, který však také zvyšuje účinnost konzervačních látek. Ethylhexylglycerin může být použit také jako stabilizátor. Je to zkrátka univerzální a multifunkční přísada, která je celosvětově schválená. Zároveň je to velmi účinný deodorizér, jelikož spolehlivě zamezuje růstu a množení bakterií, které způsobují zápach. 

Ethylparaben

Tato ingredience patří do skupiny konzervačních látek a je povolena pro použití v kosmetice (příloha 5 Nařízení o kosmetice EU). Konzervační látky chrání kosmetiku před kontaminací mikroorganismy během jejího skladování i následného používání. Bezpečnost výrobků a našich zákazníků je pro nás nejvyšší prioritou. Bakterie, kvasinky i plísně jsou nedílnou součástí naší kůže, jsou ve vzduchu kolem nás i ve vodě, kterou pijeme. Tyto nežádoucí látky se tak mohou do kosmetiky dostat během běžného používání. Přítomnost mikroorganismů v kosmetice může způsobit značné problémy tím horší, čím vyšší je jejich množství, a to především u produktů určených k použití na oční okolí, ale i na pleť obličeje. Konzervační látky zabraňují množení těchto nežádoucích organizmů v produktech. Nejvíce využívanými konzervačními látkami v našich výrobcích jsou phenoxethanol a parabeny.


F-J

Fucus Vesiculosus Extract

Extrakt z chaluhy bublinaté se získává z řasy, která je jedlá. Do kosmetických přípravků se přidává zejména kvůli neobvykle vysoké koncentraci minerálů, včetně sodíku a draslíku. 

GERANIOL - FLORAL ROSE GERANIUM

Jedná se o extrakt z růže. Extrakty z rostlin se jako ingredience do kosmetiky přidávají velmi často, ať už je to právě růže, levandule, pelargonie nebo třeba citronela. Květinová vůně v nás evokuje rozkvetlou zahradu a díky kosmetickým výrobkům si můžeme užívat velmi příjemný květinový pocit. 

Ginkgo Biloba Leaf Extract

Jinan dvoulaločný, známý také jako ginkgo biloba nebo Zázračný strom, byl do Evropy přivezen před 200 lety z Japonska. Extrakt z listů tohoto zázračného stromu se vyrábí jemnou extrakcí, která je ideální pro zachování všech živin a složek. V extraktu z listů ginkgo biloby se vyskytují flavonoidy, bilobalidy a ginkgolidy. Právě díky těmto složkám je extrakt z jinanu dvoulaločného známý svými pečujícími účinky. 

GLYCERIN

Glycerin nebo také Glycerol je bezbarvá tekutina bez zápachu, která se používá v kosmetických výrobcích k udržení vlhkosti.  Díky jeho hygroskopickým vlastnostem (váže na sebe vlhkost) se jedná o jednu z nejvíce užívaných látek v kosmetice vůbec.

Glyceryl Oleate

Glyceryl oleát je látka rostlinného původu. Pro své dobré emulgační vlastnosti se využívá při míchání vody a oleje. Zanechává pružnou a vláčnou pokožku.

Glyceryl Caprate

Jedná se o přírodní látku na rostlinné bázi a účinně bojuje proti bakteriím a kvasinkám. Posiluje účinek organických kyselin a různých konzervačních látek. Je to tzv. smáčedlo, tedy látka, která snižuje povrchové napětí. Při jeho použití se tvoří menší kapičky, a proto jsou emulze stabilnější a nedochází k oddělování jednotlivých složek kosmetiky. Při vyšších koncentracích může snižovat hustotu dané emulze. 

GLYCERYL CAPRYLATE

Jedná se o přírodní látku rostlinného původu, která zabraňuje šíření bakterií a kvasinek. Posiluje účinek organických kyselin a různých konzervačních látek. Je to tzv. smáčedlo, tedy látka, která snižuje povrchové napětí. Při jeho použití se tvoří menší kapičky, a proto jsou emulze stabilnější a nedochází k oddělování jednotlivých složek kosmetiky. Při vyšších koncentracích může snižovat hustotu dané emulze. 

GLYCERYL STEARATE

Glyceryl stearát je látka rostlinného původu. Využívá se ke zlepšení konzistence kosmetických krémů a mlék a stabilizaci emulzí typu olej ve vodě. Pro své pozitivní vlastnosti je proto široce využíván v kosmetice, jako jsou tělová a pleťová mléka, přípravky na čištění pleti, krémy, podklady pro make-up, řasenky, vlasové kondicionéry, opalovací přípravky, ale i kosmetika pudrové konzistence.

Glyceryl Stearate Citrate

Tato látka se získává z glycerinu a mastných kyselin rostlinných olejů. Tato ingredience s hydrofilními vlastnostmi funguje jako emulgátor a změkčovadlo bez obsahu PEG sloučenin. Nejčastěji se používá v krémech, tělových mlécích, v kosmetice pro péči o dětskou pokožku, opalovacích přípravcích a přípravcích po opalování. 

Glyceryl Stearate SE

Glyceryl stearát SE je přírodní změkčovadlo a emulgátor. Pomáhá při mísení vody a oleje, stabilizuje emulze, čímž zajišťuje vynikající texturu. Na povrchu pokožky působí také jako zvlhčovací látka a dodává jí jemný a hladký vzhled. Vytvořením tenké vrstvy zabraňuje ztrátě vody z povrchu pokožky.

Glycine Soja Oil

Sójový olej se získává ze sójových bobů lisováním nebo extrakcí, pak obvykle následuje rafinace. Sójové boby pocházejí z Číny, ale v 19. století se sója začala hojně pěstovat i v Americe. V Asii však byla sója, díky vysokému obsahu tuku a bílkovin, oblíbená už od starověku.

Sójový olej je čirý, má světle žlutou barvu a charakteristickou vůni. Jeho použití je velmi všestranné. 55 až 65 % sójového oleje obsahuje nenasycené mastné kyseliny a v kosmetických přípravcích se používá jako změkčovadlo.

Glycol Distearate

Glykol distearát je bílá až krémovitě zbarvená látka s voskovou konzistencí. Nejčastěji se používá pro produkty pečující o vlasy a tělo nebo do koupele.

Glycyrrhiza Glabra Root Extract

Tento extrakt má sladkou chuť a získává se z kořene lékořice, která roste v jižní Evropě a některých částech Asie. Přestože mají podobné aroma, nejedná se o botanicky příbuznou rostlinu anýzu, badyánu ani fenyklu. Lékořice pleť vyživuje, posiluje, zklidňuje a zvlhčuje (vhodná i pro suchou a citlivou pleť). Působí proti začervenání i akné. Nejdeme ji v řadě pleťových a tělových výrobcích. 

Glycyrrhiza Inflata Root Extract

Extrakt z kořene čínské rostliny lékořice inflata, také nazývaný Licochalcone A, má antioxidační, antibakteriální a protizánětlivé účinky. Může zlepšit stav citlivé a podrážděné pleti a zároveň ji chrání před působením volných radikálů způsobených UV zářením. 

Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride

Tato látka se získává z guarových bobů. Nejčastěji se používá jako zahušťovadlo ve sprchových gelech a šampónech. Ve vlasech i na těle zanechává příjemný pocit.

HELIANTHUS ANNUUS SEED OIL / SUNFLOWER SEED OIL

Jedná se o slunečnicový olej. Slunečnice roční (Helianthus Annuus) byla poprvé domestikována v Americe. V současné době se pěstuje pro semena, která jsou jedlá a také se z nich získává slunečnicový olej, který obsahuje vitamín E. V kosmetice se používá jako změkčovadlo a na pokožce zanechává příjemný hladký pocit.

Homosalate

Tato ingredience patří do skupiny UV filtrů, které jsou povoleny pro použití v kosmetických prostředcích v EU a jsou uvedeny v seznamu UV filtrů (příloha 6 Nařízení o kosmetice EU). Tyto filtry jsou základní ingrediencí kosmetických produktů. Chrání pokožku před slunečními paprsky, eliminují riziko rakoviny kůže a zabraňují popálení. Také zpomalují předčasné stárnutí či výskyt pigmentových skvrn. Existují dva typy UV filtrů: Organické filtry absorbují UVA paprsky a přeměňují jejich energii na teplo. Minerální filtry se naopak skládají z drobných částic, které z pokožky odráží UVB, ale i UVA záření. Každý UV filtr poskytuje tělu jiný typ ochrany, proto jsou ve většině přípravků na ochranu proti slunečnímu záření a kosmetických přípravků použity kombinace různých filtrů. Díky tomu jsou pokožka a pleť chráněné přesně tak, jak mají být. 

Hydrogenated Polyisobutene

Jedná se o synteticky vyráběný polymer, který se používá ke zvýšení hustoty výrobků. V kosmetice působí jako zvlhčovací látka na povrchu pokožky, která jí dodá jemný a hladký vzhled. 

Hydrogenated Castor Oil

Hydrogenovaný ricinový olej, známý také jako ricinový vosk, je voskovitá látka s vysokou teplotou tání, která v kosmetice působí jako změkčovadlo a zahušťovadlo. Zvyšuje viskozitu pleťových krémů, mastí a tělových mlék. Hydrogenovaný ricinový olej vzniká hydrogenací přírodního oleje získávaného ze semen Castor Communis. Díky této úpravě zůstává olej stabilnější a déle vydrží.

Hydrogenated Coco-Glycerides

Hydrogenované kokosové glyceridy (nebo také hydrogenovaný kokosový olej) jsou lipidy přírodního rostlinného původu. Tento olej se v kosmetice se používají jako vyplňovač pleti a zlepšuje konzistenci kosmetických výrobků. 

HYDROGENATED RAPESEED OIL

Hydrogenovaný řepkový olej je produkt řepkového oleje na přírodní bázi, který vzniká řízenou hydrogenací přírodního oleje. Oleje bývají hydrogenovány již po mnoho desetiletí, aby se prodloužila jejich skladovatelnost. Díky této úpravě jsou také oleje obecně stabilnější a déle vydrží. Na pokožce vytváří bariéru, takže nedochází k jejímu vysoušení a ke ztrátě elasticity. Najdete ho proto například ve vlasových a pleťových maskách nebo v dekorativní kosmetice.

Hydroxyethylcellulose

Hydroxyethylcelulóza je neiontový, ve vodě rozpustný polymer na bázi modifikované přírodní celulózy. Produkty, v nichž se nachází, zahušťuje a zajišťuje jejich správnou konzistenci. V kombinaci s různými látkami vytváří průzračný gel, který se uplatňuje například v produktech na čištění pleti.

Hydroxypropyl Starch Phosphate

Hydroxypropylový škrobový fosfát je modifikovaný polymer na bázi kukuřičného škrobu. Používá se obvykle pro zahušťování a stabilizaci emulzí, jako jsou krémy nebo pleťové vody, a to zejména u těch, které obsahují minerály nebo soli. Emulze s touto ingrediencí zanechávají pokožku krásně jemnou a hladkou.

Imidazolidinyl Urea

Tato konzervační látka zajišťuje delší životnost a možnost užití kosmetických produktů. Nemusíte se jí bát, je součástí „pozitivního seznamu“, který ke svému Nařízení o kosmetických prostředcích sestavila EU. Díky konzervačním látkám, jako je tato, nedochází ke kontaminaci a znehodnocení kosmetických produktů mikroorganismy během používání a skladování. To je důležité k zachování bezpečnosti výrobku. 

Bezpečnost našich výrobků je pro nás prioritou číslo jedna, a proto nabízíme takové výrobky, aby zabránili kontaminaci mikroorganismy. 

Aniž bychom o tom věděli, máme na pokožce bakterie, kvasinky či plísně. Opakovaným používáním například krému se tyto mikroorganismy snadno dostanou do krému a mohou ho znehodnotit. Konzervační látky mají za úkol zabránit jejich šíření, a udržet tak skvělé vlastnosti krému včetně jeho pozitivního působení na pleť či pokožku. Nejčastěji používanými konzervačními látkami v našich výrobcích jsou fenoxethanol a parabeny.

Jak je NIVEA propojená s přírodou?

Iodopropynyl Butylcarbamate

Tato konzervační látka zajišťuje delší životnost a možnost užití kosmetických produktů. Nemusíte se jí bát, je součástí „pozitivního seznamu“, který ke svému Nařízení o kosmetických prostředcích sestavila EU. Díky konzervačním látkám, jako je tato, nedochází ke kontaminaci a znehodnocení kosmetických produktů mikroorganismy během používání a skladování. To je důležité k zachování bezpečnosti výrobku. 

Bezpečnost našich výrobků je pro nás prioritou číslo jedna, a proto nabízíme takové výrobky, aby zabránili kontaminaci mikroorganismy. 

Aniž bychom o tom věděli, máme na pokožce bakterie, kvasinky či plísně. Opakovaným používáním například krému se tyto mikroorganismy snadno dostanou do krému a mohou ho znehodnotit. Konzervační látky mají za úkol zabránit jejich šíření, a udržet tak skvělé vlastnosti krému včetně jeho pozitivního působení na pleť či pokožku. Nejčastěji používanými konzervačními látkami v našich výrobcích jsou fenoxethanol a parabeny.

Jak je NIVEA propojená s přírodou?

Isoceteth-20

Tato látka je synteticky vyráběna a v kosmetice obvykle působí jako emulgátor a solubilizátor, tedy jako rozpouštědlo, díky kterému se ve vodě rozpustí esenciální a vonné oleje nebo konzervanty. Bez takového rozpouštědla by ve vodě, která je základem kosmetiky, plavaly jen mastné části a konzistence přípravku by nebyla jednotná.  

Isohexadecane

Isohexadekan je vysoce čistý uhlovodík. Díky této látce je pokožka svěží a hladká a také chráněna před dehydratací.

Isopropyl Myristate

Isopropylmyristát je olejovitá kapalina bez zápachu a bez zbarvení. Je založena z části na přírodních mastných kyselinách a malá část je syntetická. Jeho úkolem je pokožku a pleť dokonale vyhlazovat a zpružňovat. 

Isopropyl Palmitate

Jde o ester kyseliny palmitové a isopropylalkoholu. Hlavní část této látky je založena na obnovitelném rostlinném zdroji (palmový olej nebo olej z palmových jader) a malá část je získávána z petrochemické suroviny. Slouží jako změkčovač a je šetrný k pokožce a má revitalizační účinky. Pokožka je po jejich použití jemná a pružná. 

Isopropyl Stearate

Jde o ester kyseliny stearové a isopropylalkoholu. Hlavní část této látky je založena na obnovitelném rostlinném zdroji (palmový olej nebo olej z palmových jader) a malá část je získávána prostřednictvím petrochemické suroviny. Slouží jako zvlhčovač a dodá pokožce jemný a hladký vzhled. 


K-O

LACTIC ACID

Kyselina mléčná je alfa-hydroxykyselina, která patří do skupiny přírodních zvlhčovačů. Její nejdůležitější vlastností je schopnost hydratace pokožky a pleti, obzvlášť se hodí do kosmetických produktů určených pro suchou pokožku. Vyrovnává také hodnotu pH pokožky. Zabraňuje vzniku komedonů, neucpává póry, a proto bojuje proti akné. Alfa-hydroxykyseliny se přirozeně vyskytují v mléce, cukrové třtině a v ovoci (například v hroznovém víně nebo citrónech). Často se nazývají ovocné kyseliny. Používají se v nízkých koncentracích, aby jemně urychlily normální odlupování pokožky. Výsledkem je odstranění odumřelých buněk a zlepšení vzhledu a pocitu pokožky.

Lanolin

Lanolin je přírodní látka, která vzniká jako vedlejší produkt při zpracování vlny, a to z ovčího sekretu. Ve farmacii a kosmetice se využívá už velmi dlouho. Oblíbený je pro své hydratační, změkčující a hojivé účinky zejména u popraskané nebo suché a šupinaté pokožky.

Lauramidopropyl Betaine

Toto povrchově aktivní činidlo se v kosmetických produktech stará například o rozpouštění nečistot a působí jako pěnidlo.  Jako emulgátor umožňuje, aby se olej a voda při přípravě výrobku smísily. Nejčastěji se vyskytuje v šampónech a produktech na čištění pleti.

Lauryl Glucoside

Lauryl glucosid vzniká reakcí alkoholu a glukózy. Výsledkem je povrchově aktivní látku, která nachází využití hlavně v kosmetice pro děti a pro produkty na čištění pleti i pokožky těla. Povrchově aktivní látky mají mnoho funkcí - dokáží rozpouštět nečistoty, posilují pěny a působí jako emulgátor, takže se v produktu může smísit voda s olejem.

Lauryl Hydroxysultaine

Tato ingredience se řadí mezi mírně povrchově aktivní látky. Povrchově aktivní látky mají mnoho funkcí - dokáží rozpouštět nečistoty, posilují pěny a působí jako emulgátor, takže se v produktu může smísit voda s olejem.

LEVULINIC ACID

Kyselina levulinová může být připravena z přírodního zdroje sacharózy. Používá se v produktech pro osobní péči a také v certifikované kosmetice. Na pleti a pokožce působí jako kondicionér a udržuje pleť a pokožku zdravou. 

LIMONENE - CITRUS FRESH HERBAL

Limonen se vyskytuje jako součást éterických olejů od velkých poměrů (pomeranč, citron, limeta atd.), po ty nižší (kopr, tymián, kmínu atd.). Limonen lze najít doslova všude, včetně nápojů (pomerančový džus, coca cola atd.). Má jiskřivý citrusový vzhled, který dává svěží a čistý pocit.

LINALOOL - FLORAL FRESH LAVENDAR

Linalool je přírodní surovina, která se nachází ve velkém množství éterických olejů, a to v různých poměrech, od velkého (levandule, bazalka, bergamot atd.) až po nízké (růže, pelargónie, pomerančový květ, různá zelenina nebo sýry, máta atd.). Tato složka se díky svému všestrannému květinovému charakteru hojně využívá v kosmetických produktech s květinovým srdcem.

Macadamia Integrifolia Seed Oil

Olej z makadamiových ořechů se v kosmetice používá hlavně jako základní mastný olej. K získání oleje se zejména využívají plody nebo semena. Obsahuje velké množství tuku (mono- a polynenasycené mastné kyseliny) a vitamín B.  Makadamiovým ořechům se daří jen v některých oblastech Austrálie. 

Magnolia Officinalis Bark Extract

Extrakt z magnolie obsahuje především magnolol a honokiol, látky, které dokážou stimulovat kožní buňky k nabytí většího objemu. Najdeme ho proto hlavně v kosmetických produktech, které mají navrátit pokožce a pleti přirozenou strukturu, jež se mění s věkem. Kromě toho mají tyto látky antioxidační a antimikrobiální účinky.

Malpighia Glabra Fruit Juice

Acerola (třešeň acerola) je keř i malý strom, kterému se nejvíc daří na severu Jižní Ameriky a ve Střední Americe. Toto ovoce připomíná naše třešně a zralé plody mají temně červenou barvu. Jejich šťáva se v kosmetických výrobcích využívá především pro bohatý zdroj vitamínu C. 

MALTODEXTRIN

Tento polysacharid možná znáte z oblasti výživy jako alternativu cukru. Maltodextrin je snadno stravitelný, obvykle se vyskytuje jako bílý hygroskopický prášek a vyrábí se z rostlinného škrobu částečnou hydrolýzou. V kosmetice se využívá jako stabilizátor - zajišťuje stálou strukturu a konzistenci produktů.

Mentha Aquatica Extract

Extrakt z vodní máty získávaný šetrným procesem, který je optimální pro zachování přírodních látek. Výrobky s vodní mátou mají mírné osvěžující účinky. 

Methylchloroisothiazolinone

Tato ingredience patří do skupiny konzervačních látek a je povolena pro použití v kosmetice (příloha 5 Nařízení o kosmetice EU). Konzervační látky chrání kosmetiku před kontaminací mikroorganismy během jejího skladování i následného používání. Bezpečnost výrobků a našich zákazníků je pro nás nejvyšší prioritou. Bakterie, kvasinky i plísně jsou nedílnou součástí naší kůže, jsou ve vzduchu kolem nás i ve vodě, kterou pijeme. Tyto nežádoucí látky se tak mohou do kosmetiky dostat během běžného používání. Přítomnost mikroorganismů v kosmetice může způsobit značné problémy tím horší, čím vyšší je jejich množství, a to především u produktů určených k použití na oční okolí, ale i na pleť obličeje. Konzervační látky zabraňují množení těchto nežádoucích organizmů v produktech. Nejvíce využívanými konzervačními látkami v našich výrobcích jsou phenoxethanol a parabeny.

Methylisothiazolinone

Tato ingredience patří do skupiny konzervačních látek a je povolena pro použití v kosmetice (příloha 5 Nařízení o kosmetice EU). Konzervační látky chrání kosmetiku před kontaminací mikroorganismy během jejího skladování i následného používání. Bezpečnost výrobků a našich zákazníků je pro nás nejvyšší prioritou. Bakterie, kvasinky i plísně jsou nedílnou součástí naší kůže, jsou ve vzduchu kolem nás i ve vodě, kterou pijeme. Tyto nežádoucí látky se tak mohou do kosmetiky dostat během běžného používání. Přítomnost mikroorganismů v kosmetice může způsobit značné problémy tím horší, čím vyšší je jejich množství, a to především u produktů určených k použití na oční okolí, ale i na pleť obličeje. Konzervační látky zabraňují množení těchto nežádoucích organizmů v produktech. Nejvíce využívanými konzervačními látkami v našich výrobcích jsou phenoxethanol a parabeny.

Methylparaben

Tato ingredience patří do skupiny konzervačních látek a je povolena pro použití v kosmetice (příloha 5 Nařízení o kosmetice EU). Konzervační látky chrání kosmetiku před kontaminací mikroorganismy během jejího skladování i následného používání. Bezpečnost výrobků a našich zákazníků je pro nás nejvyšší prioritou. Bakterie, kvasinky i plísně jsou nedílnou součástí naší kůže, jsou ve vzduchu kolem nás i ve vodě, kterou pijeme. Tyto nežádoucí látky se tak mohou do kosmetiky dostat během běžného používání. Přítomnost mikroorganismů v kosmetice může způsobit značné problémy tím horší, čím vyšší je jejich množství, a to především u produktů určených k použití na oční okolí, ale i na pleť obličeje. Konzervační látky zabraňují množení těchto nežádoucích organizmů v produktech.

Nejvíce využívanými konzervačními látkami v našich výrobcích jsou phenoxethanol a parabeny.

Methylpropanediol

Methylpropanediol je synteticky získávaný organický glykol, jenž v kosmetických produktech zajišťuje lepší vstřebávání látek do pleti a pokožky. Má také silné hydratační vlastnosti, které zanechají pleť a pokožku příjemně hladkou a hydratovanou. 

MIPA-Laureth Sulfate

Jedná se o povrchově aktivní látku, která se používá zejména v šamponech a sprchových gelech. Povrchově aktivní látky se využívají díky svým schopnostem rozpouštět nečistoty, zabraňuje oddělování pevných částic od kapaliny, vytváří pěnu a jako emulgátor umožňuje mísení oleje a vody.

Myristic Acid

Kyselina myristová je nasycená mastná kyselina, která se přirozeně vyskytuje v některých potravinách, jako je muškátový oříšek, kokosový a palmový olej nebo máslo. Čistá kyselina myristrová je tvrdá, bílá nebo slabě žlutá krystalická pevná látka. V kosmetických produktech má funkci emulgátoru a čisticí látky. 

Myristyl Alcohol

Tato látka je mastný alkohol získávaný z rostlinných tuků nebo olejů. Používá se v mnoha kosmetických výrobcích, protože zvyšuje stabilitu emulzí a strukturu produktů, jako jsou krémy a tělová mléka. Tvoří pevnou bílou hmotu, která slouží jako složka vázající vodu a dodá produktu požadovanou konzistenci. 

n-Butylparaben

Tato složka patří do skupiny parabenů. Parabeny jsou konzervační látky, díky kterým jsou kosmetické produkty dlouhodobě použitelné - nedochází k jejich znehodnocení časem ani vlivem nečistot. Parabeny poskytují jistotu, že tělové mléko, krém na obličej nebo jiný produkt zůstane stejný jako v den, kdy jste ho poprvé otevřeli. 

Nelumbium Speciosum Flower Extract

Extrakt z lotosového květu je vyráběn šetrným extrakčním procesem, který je optimální pro zachování přírodních ingrediencí. Lotosový květ je považován za symbol čistoty, nedotčené přírody, plodnosti a lásky. V kosmetice se hojně využívá extrakt z této rostliny, a to hlavně v čisticích produktech - tato látka na sebe totiž dokáže vázat nečistoty a přebytečnou vodu a zanechává pleť příjemně zklidněnou.

Octocrylene

Octokrylen patří do skupiny UV (ultrafialových) filtrů, které jsou povoleny pro použití v kosmetických výrobcích a jsou uvedeny na seznamu povolených UV filtrů EU (příloha 6 nařízení o kosmetických prostředcích). UV filtry jsou zásadní složkou, která chrání pokožku před sluncem, a zabraňují tak rizikům rakoviny kůže, popálení, předčasnému stárnutí pokožky nebo výskytu skvrn na pokožce. Obecně rozlišujeme dva typy UV filtrů. Organické filtry absorbují UVA a UVB paprsky a přeměňují energii na teplo. Minerální filtry se naopak skládají z drobných částic, které na pokožce vytváří jakýsi štít a odrážejí především UVB záření, méně pak UVA. Oba typy UV filtru poskytují specifický typ ochrany před UV zářením, a proto krémy na ochranu proti slunečnímu záření a další výrobky pro každodenní péči o pleť s OF obvykle obsahují kombinaci různých filtrů. Pouze tak nám mohou zajistit opravdu širokospektrální ochranu.

Octylacrylamide/Acrylates/Butylaminoethyl Methacrylate Copolymer

Tato složka se přidává do vlasové kosmetiky. Pomáhá vlasům udržet svůj styl tím, že absorbuje přebytečnou vodu a zabraňuje elektrostatickému nabíjení vlasů. Vytváří na nich tenkou vrstvu a vlasy pak neelektrizují. 

Octyldodecanol

Octyldodecanol je mastný alkohol, který se získává z rostlinných olejů. Tato ingredience se do přípravků používá jako změkčovadlo, dobře se v ní rozpouštějí UV filtry a pigmenty, proto je vhodný do pleťové a tělové kosmetiky, doedorantů a make-upů. Díky této látce je pleť a pokožka po použití přípravku hebká a pružná.

Oenothera Biennis Oil

Pupalkový olej je jedním z přírodních rostlinných olejů, které lze považovat za zdroj omega-6 mastných kyselin.  Posiluje bariéru pleti doplněním esenciálními mastnými kyselinami a lipidy, hydratuje a zklidňuje suchou pleť a pokožku hlavy. 

Oleic Acid

Kyselina olejová je mononasycená mastná kyselina a je hlavní složkou membránových fosfolipidů v lidské pokožce. Jedná se o obnovitelnou mastnou kyselinu na rostlinném základě, která působí jako změkčovadlo a přidává se do mýdel, krémů a tělových mlék. 

Oryza Sativa Extract

Černá rýže pochází z Číny a je známá také jako zakázaná rýže, jelikož v minulosti byla určena pouze pro císaře a jeho rodinu. Extrakt z černé rýže se vyrábí šetrným procesem, který je optimální pro zachování přírodních složek a obsahuje četné stopové prvky a minerály, zejména železo a bílkoviny.

Ozokerite

Jedná se o ingredienci* na bázi minerálních olejů. Tyto vysoce čištěné složky využíváme obvykle ve formě olejů a gelů, které nemají žádné zbarvení ani zápach. Nejznámějším takovým olejem je parafín.

Existují dva typy těchto vosků: minerální syntetické oleje a minerální oleje získávané z petrochemikálií. 

Hlavní vlastností této složky je ochrana pleti a pokožky před dehydratací. Navíc tyto složky zlepšují kvalitu textur a účinně čistí pleť a odstraňují make-up.

*Ingredience na bázi minerálního oleje na našich produktech snadno poznáte podle označení „paraffinum liquidum“, „cera microcristallina“, „ozokerite“, „paraffin“ a „synthetic wax“.


P-T

Palmitamidopropyltrimonium Chloride

Jedná se o amoniovou sůl. Tato ingredience se nachází ve vlasové kosmetice, zejména v kondicionérech. Zabraňuje hromadění statické elektřiny, a zůstanou vlasy po umytí hebké a hladké.

P-ANISIC ACID

Kyselina p-anisová je bílá krystalická pevná látka, která se přirozeně vyskytuje v anýzu. Anýz je středomořská rostlina pěstovaná pro svá aromatická semena, která se používají při vaření a v bylinné medicíně. Tato ingredience je známá svými antiseptickými vlastnostmi.

Paraffin

Jedná se o ingredienci* na bázi minerálních olejů. Tyto vysoce čištěné složky využíváme obvykle ve formě olejů a gelů, které nemají žádné zbarvení ani zápach. Nejznámějším takovým olejem je parafín.

Existují dva typy těchto vosků: minerální syntetické oleje a minerální oleje získávané z petrochemikálií. 

Hlavní vlastností této složky je ochrana pleti a pokožky před dehydratací. Navíc tyto složky zlepšují kvalitu textur a účinně čistí pleť a odstraňují make-up.

*Ingredience na bázi minerálního oleje na našich produktech snadno poznáte podle označení „paraffinum liquidum“, „cera microcristallina“, „ozokerite“, „paraffin“ a „synthetic wax“.

Paraffinum Liquidum

Jedná se o ingredienci* na bázi minerálních olejů. Tyto vysoce čištěné složky využíváme obvykle ve formě olejů a gelů, které nemají žádné zbarvení ani zápach. Nejznámějším takovým olejem je parafín.

Existují dva typy těchto vosků: minerální syntetické oleje a minerální oleje získávané z petrochemikálií. 

Hlavní vlastností této složky je ochrana pleti a pokožky před dehydratací. Navíc tyto složky zlepšují kvalitu textur a účinně čistí pleť a odstraňují make-up.

*Ingredience na bázi minerálního oleje na našich produktech snadno poznáte podle označení „paraffinum liquidum“, „cera microcristallina“, „ozokerite“, „paraffin“ a „synthetic wax“.

PEG-12 Dimethicone

Silikony* jsou syntetické přísady, které najdeme ve formě olejů a gelů s více či méně pevnou texturou. Silikony jsou syntetizované z křemíku, minerální sloučeniny, kterou v přírodě najdeme v hojném množství jako oxid křemičitý, což je hlavní složka písku. Klíčovou vlastností silikonových olejů v kosmetických výrobcích je jednoznačně jejich schopnost vyhlazování. Krémům, make-upu a dalším produktům poskytují hedvábnou, roztíratelnou a jednoduše luxusní konzistenci, a stejně tak dodávají lesk a jemnost šamponům a dalším výrobkům z oblasti péče o vlasy.

*Chcete vědět, které naše výrobky obsahují silikony? Podívejte se na seznam jednotlivých ingrediencí na jejich obalech. Najdete je pod názvy jako “dimethicone“, „cyclomethicone“, „dimethiconol“ a “amodimethicone“.

PEG-2 Hydrogenated Castor Oil

Jedná se o kombinaci syntetického polyethylenglykolu (PEG) a přírodního ricinového oleje, který se získává lisováním semen rostliny Ricinus Commusis. Tato ingredience funguje jako emulgátor, povrchově aktivní látka a vonná složka. Do kosmetických přípravků se přidává hydrogenovaný ricinový olej PEG-40, který zlepšuje konzistenci a díky tomu se při aplikaci přípravku jednotlivé kapičky rozptýlí rovnoměrně. 

PEG-200 Hydrogenated Glyceryl Palmate

Tato ingredience je částečně přírodního původu (z palmového oleje) a částečně syntetická. Je to velmi jemný emulgátor a obvykle se používá pro zvýšení hustoty ve sprchových gelech nebo šamponech. 

PEG-3 Distearate

Tato ingredience pomáhá vytvářet emulze a funguje také jako rozpouštědlo. Kromě toho se používá ve sprchových gelech a šamponech, kde chceme dosáhnout perleťového vzhledu. 

PEG-40 Castor Oil

Jedná se o kombinaci syntetického polyethylenglykolu (PEG) a přírodního ricinového oleje, který se získává lisováním semen rostliny Ricinus Commusis. Tato ingredience funguje jako emulgátor, povrchově aktivní látka a vonná složka. Do kosmetických přípravků se přidává hydrogenovaný ricinový olej PEG-40, který zlepšuje konzistenci a díky tomu se při aplikaci přípravku jednotlivé kapičky rozptýlí rovnoměrně. 

PEG-45/Dodecyl Glycol Copolymer

Jedná se o syntetický kopolymer, který se používá jako stabilizátor emulzí a změkčovadlo. Chrání pokožku před dehydratací. 

PEG-7 Glyceryl Cocoate

Tato ingredience se používá jako zvlhčovací látka na pokožku, která je díky ní jemná a hlladká. Pomáhá také vytvářet emulze. 

PEG-7 Hydrogenated Castor Oil

Hydrogenovaný ricinový olej je synteticky vyráběný derivát ricinového oleje, který se v přípravcích používá jako vonná látka, změkčovadlo a emulgační činidlo. Všechny minerální oleje, které do našich výrobků přidáváme, jsou farmaceutické kvality a jsou velmi čisté.

PEG/PPG-17/18 Dimethicone

Tato látka patří do třídy silikonových polymerů, které se vyrábějí synteticky. Silikony jsou odolné vůči chemické, fyzikální, biologické i mikrobiologické degradaci, proto se používají v celé řadě kosmetikých výrobků. PEG/PPG-17/18 Dimethicone je emulgátor, který podporuje tvorbu stabilních směsí mezi nemísítelnými tekutinami, jako je olej a voda.

PEG/PPG-18/18 Dimethicone

Tato látka patří do třídy silikonů. Silikony jsou odolné vůči chemické, fyzikální, biologické i mikrobiologické degradaci během přípravy, skladování, ale i používání, proto se používají v celé řadě kosmetikých výrobků.

Pentylene Glycol

Jedná se o syntetický zvlhčující prostředek, který se v kosmetických výrobcích pouřívá jako rozpouštědlo a konzervační činidlo. Je rozpusný ve vodě i v oleji a má antimikrobiální vlastnosti. 

Persea Gratissima Oil

V překladu se jedná o avokádový olej. Tento lisovaný jedlý olej se používá jak na vaření, tak i do kosmetických výrobků. Avokádový olej se využívá již od dob Aztéků a dodnes se v kosmetických výrobcích stále používá pro jeho vyplňující a hydratační vlastnosti. Rychle se vstřebává a zanechá pokožku jemnou a pružnou. Avokádo je doporučováno odborníky na výživu a péči o pleť, neboť obsahuje spoustu vitamínů, výživných látek, bílkovin, antioxidantů a zdravé tuky. 

Phenoxyethanol

Tato ingredience patří do skupiny konzervačních látek a je povolena pro použití v kosmetice (příloha 5 Nařízení o kosmetice EU). Konzervační látky chrání kosmetiku před kontaminací mikroorganismy během jejího skladování i následného používání. Bezpečnost výrobků a našich zákazníků je pro nás nejvyšší prioritou. Bakterie, kvasinky i plísně jsou nedílnou součástí naší kůže, jsou ve vzduchu kolem nás i ve vodě, kterou pijeme. Tyto nežádoucí látky se tak mohou do kosmetiky dostat během běžného používání. Přítomnost mikroorganismů v kosmetice může způsobit značné problémy tím horší, čím vyšší je jejich množství, a to především u produktů určených k použití na oční okolí, ale i na pleť obličeje. Konzervační látky zabraňují množení těchto nežádoucích organizmů v produktech.

Nejvíce využívanými konzervačními látkami v našich výrobcích jsou phenoxethanol a parabeny.

Phenylbenzimidazole Sulfonic Acid

Tato ingredience patří do skupiny UV (ultrafialových) filtrů, které jsou povoleny pro použití v kosmetických výrobcích a jsou uvedeny na seznamu povolených UV filtrů EU (příloha 6 nařízení o kosmetických prostředcích). UV filtry jsou zásadní složkou, která chrání pokožku před sluncem, a zabraňují tak rizikům rakoviny kůže, popálení, předčasnému stárnutí pokožky nebo výskytu skvrn na pokožce. Obecně rozlišujeme dva typy UV filtrů. Organické filtry absorbují UVA a UVB paprsky a přeměňují energii na teplo. Minerální filtry se naopak skládají z drobných částic, které na pokožce vytváří jakýsi štít a odrážejí především UVB záření, méně pak UVA. Oba typy UV filtru poskytují specifický typ ochrany před UV zářením, a proto krémy na ochranu proti slunečnímu záření a další výrobky pro každodenní péči o pleť s OF obvykle obsahují kombinaci různých filtrů. Pouze tak nám mohou zajistit opravdu širokospektrální ochranu.

POLYGLYCERYL-2 CAPRATE

Tato ingredience se používá jako jemný emulgátor na rostlinné bázi, který zanechá pokožku jemnou a pružnou.

Polyglyceryl-3 Diisostearate

Tato látka získaná ze zeleniny je účinným změkčovadlem a emulgátorem pro emulze typu voda v oleji. Polyglyceryl-3 Diisostearát je velmi jemný, což z něj činní ideální složku do výrobků zaměřených na citlivou pleť a pokožku. Tato ingredience se nejčastěji přidává do vlasových výrobků a krémů na pleť i pokožku.

Polyglyceryl-3 Distearate

Tato látka působí jako emulgátor pro emulze typu olej ve vodě. Používá se ve sluneční, tělové, pleťové a dětské kosmetice s vysokou koncentrací přírodních olejů a UV filtrů. 

Polyglyceryl-4 Diisostearate/Polyhydroxystearate/Sebacate

Tato látka je vyráběna synteticky. V kosmetice se používá jako emulgační činidlo, emulzní stabilizátor a povrchově aktivní látka. Nejčastěji ji můžete najít v krémech, pleťových mlécích a sluneční a dekorativní kosmetice. Zanechává pleť sametově hebkou a zabraňuje mastnému filtru. Poskytuje lehký, příjemný a nemastný pocit na pokožce a pleti. 

Polyquaternium-10

Polyquaternium-10 je polymer na bázi celulózy. Při jeho použití ve výrobcích určených pro péči o vlasy pomáhá snižovat statickou elektřinu. Zlepšuje pružnost, lesk a strukturů vlasů, které byly poškozeny fyzickým nebo chemickým zásahem.

Polyquaternium-4

Polyquaternium-10 je polymer na bázi celulózy. Při jeho použití ve výrobcích určených pro péči o vlasy pomáhá snižovat statickou elektřinu. Zlepšuje pružnost, lesk a strukturů vlasů, které byly poškozeny fyzickým nebo chemickým zásahem.

Polyquaternium-47

Polyquaternium-47 je syntetický polymer, který se používá ve stylingových výrobcích k vytvoření a fixaci účesu. 

Polyquaternium-68

Polyquaternium-47 je syntetický polymer, který se používá ve stylingových výrobcích k vytvoření a fixaci účesu. 

Polyquaternium-7

Polyquaternium-7 je syntetický polymer se často používá ve sprchových gelech ke zlepšení senzorických vlastností při použití. V šamponech pak pomáhá docílit lepšího pocitu vlasů po jejich umytí a přispívá k jejich snadnějšímu rozčesávání.

Polysilicone-15

Polysilicone-15 patří do skupiny UV (ultrafialových) filtrů, které jsou povoleny pro použití v kosmetických výrobcích a jsou uvedeny na seznamu povolených UV filtrů EU (příloha 6 nařízení o kosmetických prostředcích). UV filtry jsou zásadní složkou, která chrání pokožku před sluncem, a zabraňují tak rizikům rakoviny kůže, popálení, předčasnému stárnutí pokožky nebo výskytu skvrn na pokožce. Obecně rozlišujeme dva typy UV filtrů. Organické filtry absorbují UVA a UVB paprsky a přeměňují energii na teplo. Minerální filtry se naopak skládají z drobných částic, které na pokožce vytváří jakýsi štít a odrážejí především UVB záření, méně pak UVA. Oba typy UV filtru poskytují specifický typ ochrany před UV zářením, a proto krémy na ochranu proti slunečnímu záření a další výrobky pro každodenní péči o pleť s OF obvykle obsahují kombinaci různých filtrů. Pouze tak nám mohou zajistit opravdu širokospektrální ochranu.

PPG-14 Butyl Ether

Jedná se o syntetockou látku, která urdžuje pokožku v dobrém stavu a dodává jí hladký pocit. PPG je zkratka pro derivát Polypropylenglykolu. Suroviny na bázi PPG mají v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu dlouhou historii. Vyznačují se dobrou snášenlivostí s pokožkou, ale nejsou biologicky rozložitelné.

Propylene Glycol

Propylenglykol obvykle získáváme z minerálního oleje nebo rostlinných minerálů. V kosmetice se používá jako změkčovač a zvlhčovač v šamponech, pleťových krémech a tělových mlécích.

Propylparaben

Tato ingredience patří do skupiny konzervačních látek a je povolena pro použití v kosmetice (příloha 5 Nařízení o kosmetice EU). Konzervační látky chrání kosmetiku před kontaminací mikroorganismy během jejího skladování i následného používání. Bezpečnost výrobků a našich zákazníků je pro nás nejvyšší prioritou. Bakterie, kvasinky i plísně jsou nedílnou součástí naší kůže, jsou ve vzduchu kolem nás i ve vodě, kterou pijeme. Tyto nežádoucí látky se tak mohou do kosmetiky dostat během běžného používání.

Přítomnost mikroorganismů v kosmetice může způsobit značné problémy tím horší, čím vyšší je jejich množství, a to především u produktů určených k použití na oční okolí, ale i na pleť obličeje. Konzervační látky zabraňují množení těchto nežádoucích organizmů v produktech.

Nejvíce využívanými konzervačními látkami v našich výrobcích jsou phenoxethanol a parabeny.

PRUNUS AMYGDALUS DULCIS OIL
/ ALMOND OIL

Mandlový olej se lisuje za studena ze zralých madlových jader - sladkého, loupaného plodu mandlovníku - a pak se rafinuje. Výsledkem je zlatavý olej s jemnou, sladce ořechovou vůní, který se v lékařství a pro péči o pokožku používá už po staletí. Mandle jsou nejen lahodné a výživné, ale mohou vám posloužit jako zdravá svačina. Mandlový olej je vhodný pro všechny typy pleti, zejména ho ocení suchá a citlivá pokožka. Tento olej má vysoký obsah nenasycených mastných kyselin (90 %). Kromě toho také obsahuje 20 až 30 % kyseliny linolové, což je látka, která se přirozeně vyskytuje v lidské kůži. 

Psidium Guajava Fruit Extract

Extrakt z kvajávy se vyrábí šetrným procesem, který je optimální pro zachování přírodních složek. Kvajáva je exotické ovoce, které se pěstuje v tropických a subtropických oblastech. Patří do skupiny starověkých ovocných stromů a je známou superpotravinou. Kvajáva je bohatým zdrojem vitamínu C, železa a vápníku. Vitamín C se také běžně nazývá kyselina askorbová. Ta se ve velkém množství kosmetických přípravků používá jako antioxidant a k úpravě pH.

Ricinus Communis Seed Oil

Ricinový olej je získáván ze semen Ricinus Communis s vysokým podílem polynenasycených mastných kyselin, které poskytují oleji kapalnou konzistenci. Používá se jako účinné změkčovadlo, udržuje pokožku v dobrém stavu, a také jako nekomedogenní zvlhčovací látka v různých krémech, pleťových mlécích a výrobcích proti pigmentovým skvrnách.

Silica

Silika neboli oxid křemičitý je jemný prášek přírodního původu. Používá se v kosmetických výrobcích jako zahušťovadlo v olejích nebo emulzích. Kromě toho má silika matující účinek na pokožce, pokud je používán pro svoji schopnost absorbvat olej. Tato látka se také používá jako peeling. 

Silica Dimethyl Silylate

Tato látka je modifikovaná silika. Jedná se o syntetickou surovinu, která odpuzuje vodu a může tak snížit lepivost hutných emulzí. Poskytuje pocit méně mastné pokožky a můžeme ji použít k zahuštění výrobků na bázi oleje.

Simethicone

Silikony* jsou syntetické látky s olejovou nebo gelovitou texturou a různou hustotou. Získávají se z křemíku, který se v přírodě hojně vyskytuje jako součást oxidu křemičitého a je hlavní složkou písku. V kosmetice se silikony využívají především kvůli svým vyhlazujícím vlastnostem. Krémy, make-upy a další podobné produkty se díky nim snadněji roztírají a mají příjemně hladkou texturu. Vlasy jsou díky nim lesklé a hebké, pokud jsou obsaženy v šampónech a dalších produktech pro péči o vlasy. 

*Silikony naleznete také pod názvy „dimethicone“, „dimethiconol“ a „amodimethicone“.

SIMMONDSIA CHINENSIS SEED OIL / JOJOBA SEED OIL

Jojobový olej je přírodní tekutý vosk pocházející z jojobových semen. Plody jojoby podobné olivám se také nazývají kávovník. Díky tomu, že olej nezežlukne a vyživuje pokožku, se stal ideálním kandidátem pro širokou škálu kosmetických výrobků. Najdete ho v pleťových krémech, tělových mlécích, vyživujících olejích a vlasových kondicionérech. Olej je snadno roztíratelný, pokožka jej rychle absorbuje a olej na ní zanechá příjemný pocit.a

Sodium Hyaluronate

Jedná se o sodnou sůl kyseliny hyaluronové.

Sodium Starch Octenylsuccinate

Tento modifikovaný škrob je velmi podobný oleji nebo kožnímu mazu. Jeho přírodním zdrojem je obvykle kukuřičný škrob. Rozpouští se i ve studené vodě a stabilizuje emulze.

Sodium Xylene Sulfonate

Tato látka funguje jako aniontová povrchově aktivní látka, která se používá v šamponech a sprchových gelech. Povrchově aktivní látky mají mnoho funkcí, například dokáží efektivně rozpouštět nečistoty, posilují pěny a jako emulgátor umožňuje mísení oleje a vody.

SODIUM BENZOATE

Tato ingredience patří do skupiny konzervačních látek, které jsou součástí tzv. pozitivního listu a je povolena pro použití v kosmetice (příloha 5 Nařízení o kosmetice EU). Konzervační látky chrání kosmetiku před kontaminací mikroorganismy během jejího skladování i následného používání. Bezpečnost výrobků a našich zákazníků je pro nás nejvyšší prioritou. Bakterie, kvasinky i plísně jsou nedílnou součástí naší kůže, jsou ve vzduchu kolem nás i ve vodě, kterou pijeme. Tyto nežádoucí látky se tak mohou do kosmetiky dostat během běžného používání. Přítomnost mikroorganismů v kosmetice může způsobit značné problémy tím horší, čím vyšší je jejich množství, a to především u produktů určených k použití na oční okolí, ale i na pleť obličeje. Konzervační látky zabraňují množení těchto nežádoucích organizmů v produktech.

Nejvíce využívanými konzervačními látkami v našich výrobcích jsou phenoxethanol a parabeny.

SODIUM CETEARYL SULFATE

Cetearyl sulfát sodný je povrchově aktivní látka. Řadíme ji do skupiny alkylsulfátů, které používáme v kosmetických výrobcích a přípravcích pro osobní péči. Cetearyl sulfát je sodná sůl - vypadá jako bílý až nažloutlý prášek. Používá se v péči o vlasy (včetně šamponů), sprchových gelech a dalších produktech péče o pleť a pokožku.  

SODIUM CHLORIDE

Chlorid sodný je jedním z nejdůležitějších minerálů pro člověka i pro zvířata. Je známý také pod názvem kuchyňská sůl je součástí lidské výživy. Tělo dospělého člověka obsahuje přibližně 150 až 300 g chloridu sodného. Vytváří bezbarvé krystaly ve tvaru krychliček a v kosmetice se používá pro svou schopnost regulovat hustotu výrobku. Chlorid sodný je znám také díky svým schopnostem zmírňovat otoky.

Sodium Cocoamphoacetate

Jedná se o povrchově aktivní látku. Čistí pokožku a vlasy tím, že pomáhá smíchat vodu s olejem a nečistotami, takže je můžete snadno opláchnout. Zvyšuje pěnivost a stabilizuje pěny.  

Sodium Cocoate

Sodium cocoate je sůl kokosové mastné kyseliny. Převážně se používá k výrobě mýdel.

Sodium Cocoyl Isethionate

Tato sůl je odvozená z kokosového oleje a působí jako povrchově aktivní látka. Čistí pokožku a vlasy tím, že pomáhá smíchat vodu s olejem a nečistotami, takže je můžete snadno opláchnout. Zvyšuje pěnivost a stabilizuje pěny.  

SODIUM LACTATE

Laktát sodný patří do skupiny přírodních zvlhčovacích látek, které mají hydratační vlastnosti. Snižuje šupinatění pokožky a vyrovnává hodnotu pH. Kromě toho také bojuje proti známkám suché pleti a pokožky. Laktát sodný zabraňuje ucpávání pórů a následnému vzniku komedonů.

Sodium Laureth Sulfate

Tato látka funguje jako aniontová povrchově aktivní látka. Díky svým čisticím, pěnivým a zahušťovacím vlastnostem se používá především v kosmetických výrobcích, jako jsou pěny do koupele, sprchové gely nebo šampony.

Sodium Methyl Cocoyl Taurate

Jedná se o povrchově aktivní látku, která se používá především pro výrobu mýdel.

Sodium Palm Kernelate

Základem této látky je olej z palmových jader a často se používá na výrobu mýdel. Má dobré pěnivé a emulgační vlastnosti.

Sodium Salicylate

Tato ingredience patří do skupiny konzervačních látek, které jsou součástí tzv. pozitivního listu a je povolena pro použití v kosmetice (příloha 5 Nařízení o kosmetice EU). Konzervační látky chrání kosmetiku před kontaminací mikroorganismy během jejího skladování i následného používání. Bezpečnost výrobků a našich zákazníků je pro nás nejvyšší prioritou. Bakterie, kvasinky i plísně jsou nedílnou součástí naší kůže, jsou ve vzduchu kolem nás i ve vodě, kterou pijeme. Tyto nežádoucí látky se tak mohou do kosmetiky dostat během běžného používání. Přítomnost mikroorganismů v kosmetice může způsobit značné problémy tím horší, čím vyšší je jejich množství, a to především u produktů určených k použití na oční okolí, ale i na pleť obličeje. Konzervační látky zabraňují množení těchto nežádoucích organizmů v produktech.

Nejvíce využívanými konzervačními látkami v našich výrobcích jsou phenoxethanol a parabeny.

Sodium Stearate

Stearanové soli se používají pro jejich zvlhčující vlastnosti. Pomáhají také bránit emulzím v oddělení na olejové a kapalné složky. Tyto soli zvyšují hustotu olejových složek kosmetických výrobků. 

SODIUM STEAROYL GLUTAMATE

Tato látka je hypoalergenní emulgátor, která se vyrábí na bázi aminokyseliny. Má čisticí a pečující vlastnosti a pomáhá tak udržovat dobrý stav pokožky. pH je podobné pH pokožky, proto na ni působí velmi jemně. Jedná se o přírodní složku šetrnou k životnímu prostředí.

Sodium Tallowate

Jedná se o sůl získanou z ovčí nebo hovězí tkáně. Tato složka se může také využívat jako mýdlo.

Squalane

Skvalen je transparentní olej bez zápachu, často se využívá jako pečující komponent v emulzích nebo pastách. Hlavní část molekuly se získává z olivového oleje. Skvalen byl představen jako změkčovadlo v 50. letech 20. století. Přirozeně se vyskytuje v naší kůži a je to hlavní složka kožního mazu (tvoří ho přibližně z 15 %). Kožní maz chrání pokožku před vysycháním tím, že vytváří hydrolipidový film. Skvalen chrání pokožku před ztrátou vlhkosti a tím pomáhá její hydrataci, pokožku také zjemňuje. Jelikož je skvalen nedílnou součástí kůže, má s pletí a pokožkou velmi dobrou snášenlivost.  

Stearamidopropyl Dimethylamine

Tato látka se využívá především v produktech péče o vlasy, jako jsou kondicionéry a vlasové kúry. Vylepšuje vzhled vlasů, dodá jim objem, pružnost a zlepšuje strukturu těch vlasů, které byly poškozeny, ať už mechanicky nebo chemickým ošetřením.

Steareth-2

Steareth-2 se vyrábí synteticky z kyseliny stearové a jedná se o směs vosků. V kosmetických výrobcích se používá při přípravě produktů pro péči o pleť a čištění pleti, stejně jako v deodorantech a vlasových produktech. Snižuje povrchové napětí mezi jednotlivými tekutinami a tím vytváří emulze. Bez této složky by se složky v produktu oddělily. 

Steareth-20

Steareth-20 je směs vosků. V kosmetických výrobcích se používá v opalovacích krémech, v pleťové péči a očních krémech, ve vlasových produktech. Snižuje povrchové napětí mezi jednotlivými tekutinami a tím vytváří emulze. Bez této složky by se složky v produktu oddělily. 

Steareth-21

Steareth-21 je syntetická vosková sloučenina. V kosmetických výrobcích se používá v široké škále výrobků, například v make-upech, v tělových mlécích, deodorantech, pleťových a očních krémech, ve vlasové kosmetice. 

Stearic Acid

Kyselina stearová je vosková bezbarvá nasycená mastná kyselina s dlouhým řetězcem. Látka může mít přírodní původ, což je ideální pro použití v přírodní kosmetice. Stabilizuje, zahušťuje a změkčuje emulze, což má vliv na bohatou texturu finálního přípravku. Pomáhá vytvářet sametovou pěnu, proto se často využívá v pěnách na holení. V čisticích výrobcích a šamponech funguje jako zahušťovadlo, v mýdlech je možné dosáhnout pevného složení. V šamponech zanechá kyselina stearová vlasy lehké, měkké a lesklé. 

Stearyl Alcohol

Stearyl alkohol, někdy označovaný také jako mastný alkohol, se obvykle získává z rostlinných tuků nebo olejů. Alternativou je jeho získání hydrolýzou vosků. Používá se v mnoha kosmetických výrobcích, protože zvyšuje stabilitu emulzí a strukturu výrobků, jako jsou krémy, pleťová a tělová mléka. Tvoří pevnou bílou hmotu, která slouží jako složka vázající vodu a zajišťujíci konzistenci.  

Sucrose Polystearate

Tato látka se skládá ze sacharózy, známé jako stolní cukr a kyseliny stearové, což je mastná kyselina, která se získává z rostlinných tuků a olejů. V kosmetice se tato látka používá jako zvláčňovač pokožky a emulgátor. Jako emulgátor působí na bází olej ve vodě a stará se o nejen o hydrataci, ale také o sametovou texturu. 

Tapioca Starch

Tapiokový škrob je granulovaný přírodní škrob získávaný z kořenů rostliny kasava. Jeho částečky mají velikost mikrometrů a dokážou absorbovat velké množství olejů. Díky tomu poskytuje méně mastný, lehký a hladký pocit na pokožce ve výrobcích, jako jsou pleťové krémy nebo tělová mléka. Tapiokový škrob je zvláště vhodný do matujících výrobků.

Tetrasodium EDTA

EDTA se vyrábí synteticky. Patří k ní také její soli, díky kterým se lépe rozpouští. Tato ingredience se přidává do kosmetických přípravků kvůli tomu, že na sebe dokáže vázat kovové ionty. Tím se zabraňuje možné změně barvy či vůně produktu a jeho případnému znehodnocení. 

Theobroma Cacao Seed Butter

Kakaové máslo je krémově zbarvený tuk, který se získává z kakaových bobů, většinou ze západní Afriky, Malajsie, Brazílie, Střední Ameriky, Indie a Srí Lanky. Kakaové máslo je základní ingrediencí nejen pro výrobu čokolády, ale uplatnění nachází i v kosmetice. Jde o jeden z nejstabilnějších přírodních tuků. Taje a rozpouští se při pokojové teplotě a v kosmetice se používá k hydrataci pokožky, dodá jí hebkost, měkkost a pružnost. 

Tilia Tomentosa Extract

Extrakt z lípy stříbrné (občas se můžete potkat s označením výtažek z lipových květů) vzniká několikastupňovým extrakčním procesem. Díky tomu se zachovají všechny přírodní látky. Výrobky, které obsahují květ lípy mají mírné uklidňující účinky na suchou a citlivou pokožku.

Titanium Dioxide (nano)

Oxid titaničiný (NANO) patří do skupiny UV (ultrafialových) filtrů, které jsou povoleny pro použití v kosmetických výrobcích a jsou uvedeny na seznamu povolených UV filtrů EU (příloha 6 nařízení o kosmetických prostředcích). UV filtry jsou zásadní složkou, která chrání pokožku před sluncem, a zabraňují tak rizikům rakoviny kůže, popálení, předčasnému stárnutí pokožky nebo výskytu skvrn na pokožce. Obecně rozlišujeme dva typy UV filtrů. Organické filtry absorbují UVA a UVB paprsky a přeměňují energii na teplo. Minerální filtry se naopak skládají z drobných částic, které na pokožce vytváří jakýsi štít a odrážejí především UVB záření, méně pak UVA. Oba typy UV filtru poskytují specifický typ ochrany před UV zářením, a proto krémy na ochranu proti slunečnímu záření a další výrobky pro každodenní péči o pleť s OF obvykle obsahují kombinaci různých filtrů. Pouze tak nám mohou zajistit opravdu širokospektrální ochranu.

Tocopherol Acetate

Tokoferol acetát, je známý také pod názvem syntetický vitamín E. Vitamín E má antioxidační a vyhlazující účinky. V kosmetice se také používá jako látka, která pokožku chrání před poškozením z UV záření a zabraňuje jejímu předčasnému stárnutí.

Vitamin E se přirozeně vyskytuje v některých potravinách. Do těla ho můžete dopravit i jako doplněk stravy. „Vitamin E“ je souhrnný název pro skupinu sloučenin, které jsou rozpustné v tucích a mají výrazné antioxidační účinky.

Přirozeně se vyskytující vitamín E má hned 8 chemických forem (alfa-, beta-, gama-, delta- tokofenol a alfa-, beta-, gama-, delta- tokotrienol). Alfatokofenol je jediná forma, která splňuje požadavky na použití pro člověka. Samotný tokofenol acetát je pak syntetický derivát přírodního vitamínu E.


TOCOPHEROL / VITAMIN E

Vitamin E se přirozeně vyskytuje v některých potravinách. Do těla ho můžete dopravit i jako doplněk stravy. „Vitamin E“ je souhrnný název pro skupinu sloučenin, které jsou rozpustné v tucích a mají výrazné antioxidační účinky.

Přirozeně se vyskytující vitamín E má hned 8 chemických forem (alfa-, beta-, gama-, delta- tokofenol a alfa-, beta-, gama-, delta- tokotrienol). Alfatokofenol je jediná forma, která splňuje požadavky na použití pro člověka. Samotný tokofenol acetát je pak syntetický derivát přírodního vitamínu E.

Trideceth-12

Trideceth působí jako emulgátor a stabilizuje směsi olejů a vody. 

Trideceth-15

Trideceth působí jako emulgátor a stabilizuje směsi olejů a vody. 

Trideceth-3

Trideceth působí jako emulgátor a stabilizuje směsi olejů a vody. 

Trideceth-6

Trideceth působí jako emulgátor a stabilizuje směsi olejů a vody. 

Trisodium EDTA

EDTA se vyrábí synteticky. Patří k ní také její soli, díky kterým se lépe rozpouští. Tato ingredience se přidává do kosmetických přípravků kvůli tomu, že na sebe dokáže vázat kovové ionty. Tím se zabraňuje možné změně barvy či vůně produktu a jeho případnému znehodnocení. 

SODIUM LEVULINATE

Kyselina levulinová stejně jako odpovídající levulinát sodný (sodná sůl kyseliny levulinové) se používají v kosmetických produktech a v certifikované kosmetice. Tato kyselina se získává z přírodního zdroje sacharózy. Používá se jako kondicionér k udržení zdravé pokožky. 

Sodium Methylparaben

Tato ingredience patří do skupiny konzervačních látek, které jsou součástí tzv. pozitivního listu a je povolena pro použití v kosmetice (příloha 5 Nařízení o kosmetice EU). Konzervační látky chrání kosmetiku před kontaminací mikroorganismy během jejího skladování i následného používání. Bezpečnost výrobků a našich zákazníků je pro nás nejvyšší prioritou. Bakterie, kvasinky i plísně jsou nedílnou součástí naší kůže, jsou ve vzduchu kolem nás i ve vodě, kterou pijeme. Tyto nežádoucí látky se tak mohou do kosmetiky dostat během běžného používání. Přítomnost mikroorganismů v kosmetice může způsobit značné problémy tím horší, čím vyšší je jejich množství, a to především u produktů určených k použití na oční okolí, ale i na pleť obličeje. Konzervační látky zabraňují množení těchto nežádoucích organizmů v produktech.

Nejvíce využívanými konzervačními látkami v našich výrobcích jsou phenoxethanol a parabeny.

Sodium Myreth Sulfate

Tato látka funguje jako aniontová povrchově aktivní látka, která se používá v šamponech a sprchových gelech. Povrchově aktivní látky mají mnoho funkcí, například dokáží efektivně rozpouštět nečistoty, posilují pěny a jako emulgátor umožňuje mísení oleje a vody.

Sorbitol

Sorbitol je přirozeně se vyskytující cukrový alkohol. Je známý tím, že chrání pokožku před ztrátou hydratace. Dále pomáhá zahušťovat výrobky a zároveň zajišťuje požadovanou texturu výrobku.

Synthetic Beeswax

Syntetický včelí vosk tvoří směs syntetických esterových a parafinových olejů a vosků. Jeho vlastnosti (fyzikální i kosmetické) jsou velmi podobné přírodnímu včelímu vosku a může to být jeho "veganská“ náhrada. Používá se jako zvláčňovač v různých kosmetických výrobcích, včetně krémů, pleťových vod, sluneční kosmetice, make-upu, výrobcích péče o vlasy a ve stylingových produktech. 

Synthetic Wax

Jedná se o ingredienci* na bázi minerálních olejů. Tyto vysoce čištěné složky využíváme obvykle ve formě olejů a gelů, které nemají žádné zbarvení ani zápach. Nejznámějším takovým olejem je parafín.

Existují dva typy těchto vosků: minerální syntetické oleje a minerální oleje získávané z petrochemikálií. 

Hlavní vlastností této složky je ochrana pleti a pokožky před dehydratací. Navíc tyto složky zlepšují kvalitu textur a účinně čistí pleť a odstraňují make-up.

*Ingredience na bázi minerálního oleje na našich produktech snadno poznáte podle označení „paraffinum liquidum“, „cera microcristallina“, „ozokerite“, „paraffin“ and „synthetic wax“.

Talc

Mastek je surovina minerálního původu. Tento jemný bílý prášek poskytuje suché pokožce pocit sametové hebkosti. Dokáže absorbovat olej a mastnotu, odpuzuje vodu. I proto se používá například do dětských zásypů.


U-Z

Ubiquinone

Ubiquinon, známý jako koenzym Q10, je molekula, kterou produkuje každá buňka v našem těle. Pomáhá převádět živiny a kyslík na energii, kterou naše buňky následně používají a působí také jako antioxidantem. Bez koenzymu Q10 žádná buňka nedokáže přežít. Samotný název Q10 je odvozený od molekulární struktury této látky, které je strukturně příbuzná vitamínům K a E. Současné technologie dnes dokážou (prostřednictvím kvasných procesů) vyrobit tělu identický koenzym Q10. A my ho používáme jako významnou složku v našich produktech péče o pleť.

Undecylenamidopropyl Betaine

Jde o povrchově aktivní látku, která je amfoterní (to znamená, že při reakci s kyselinami reaguje jako zásada a naopak).  Povrchově aktivní látky mají mnoho funkcí, například dokáží efektivně rozpouštět nečistoty, posilují pěny a jako emulgátor umožňuje mísení oleje a vody. Tato látka má navíc antimikrobiální vlastnosti a pomáhá v boji proti lupům. 

Vegetable Oil

Rostlinný olej, je čirá, velmi stabilní, 100% přírodní změkčovadlo, které je rostlinnou alternativou minerálního oleje. Je to vysoce kvalitní směs přírodních triglyceridů získaných z řepkového oleje. Obvykle se používá jako změkčovadlo, které dodává bohatému, intenzivnímu a dlouhodobému pocitu pokožky.

Vitis Vinifera Seed Oil

Olej z hroznových jader je jedním z rostlinných olejů, které lze v potravinách považovat za zdroj omega-6 mastných kyselin a obsahuje také vitamín E. Pochází z hroznových semen, která jsou vedlejším produktem potravinářského a nápojového průmyslu (šťáva, víno). Pokožce poskytuje hydrataci a přispívá k její hebkosti. Kromě toho hraje důležitou roli při posilování a obnovování ochranné funkce pokožky, a to díky tomu, že pokožce poskytuje esenciální mastné kyseliny a lipidy.

VP/Eicosene Copolymer

Tato látka pomáhá vlasům udržet si svůj styl tím, že zabraňuje vlasům v tom, aby vstřebávaly vlhkost z okolního prostředí. Vytváří na vlasech tenkou vrstvu, stejně jako na pokožce nebo nehtech. Používá se také k tomu, aby kosmetické přípravky, které mají například podobu tablet nebo tuhých bloků, držely pohromadě. Tahle látka vzniká spojením takzvaných monomerů do velmi velké molekuly, která má odlišné vlastnosti.

VP/Hexadecene Copolymer

Tato látka pomáhá vlasům udržet si svůj styl tím, že zabraňuje vlasům v tom, aby vstřebávaly vlhkost z okolního prostředí. Vytváří na vlasech tenkou vrstvu, stejně jako na pokožce nebo nehtech. Používá se také k tomu, aby kosmetické přípravky, které mají například podobu tablet nebo tuhých bloků, držely pohromadě. Tahle látka vzniká spojením takzvaných monomerů do velmi velké molekuly, která má odlišné vlastnosti.

VP/VA Copolymer

Tato látka pomáhá vlasům udržet si svůj styl tím, že zabraňuje vlasům v tom, aby vstřebávaly vlhkost z okolního prostředí. Vytváří na vlasech tenkou vrstvu, stejně jako na pokožce nebo nehtech. Používá se také k tomu, aby kosmetické přípravky, které mají například podobu tablet nebo tuhých bloků, držely pohromadě. Tahle látka vzniká spojením takzvaných monomerů do velmi velké molekuly, která má odlišné vlastnosti.

XANTHAN GUM

Xantanová guma je biopolymer nebo také polysacharidy. Jde o látku přírodního původu, která se vyrábí bakteriální fermentací. Ve vodných roztocích bobtná a zvyšuje hustotu. Vytváří průsvitné gely a v emulzích, jako jsou krémy nebo tělová mléka, se Xantanová guma používá se zlepšení stability. 

Zinc Oxide (nano)

Oxid zinečnatý (NANO) patří do skupiny UV (ultrafialových) filtrů, které jsou povoleny pro použití v kosmetických výrobcích a jsou uvedeny na seznamu povolených UV filtrů EU (příloha 6 nařízení o kosmetických prostředcích). UV filtry jsou zásadní složkou, která chrání pokožku před sluncem, a zabraňují tak rizikům rakoviny kůže, popálení, předčasnému stárnutí pokožky nebo výskytu skvrn na pokožce. Obecně rozlišujeme dva typy UV filtrů. Organické filtry absorbují UVA a UVB paprsky a přeměňují energii na teplo. Minerální filtry se naopak skládají z drobných částic, které na pokožce vytváří jakýsi štít a odrážejí především UVB záření, méně pak UVA. Oba typy UV filtru poskytují specifický typ ochrany před UV zářením, a proto krémy na ochranu proti slunečnímu záření a další výrobky pro každodenní péči o pleť s OF obvykle obsahují kombinaci různých filtrů. Pouze tak nám mohou zajistit opravdu širokospektrální ochranu.