Hliníkové soli v antiperspirantech

Hliníkové soli v antiperspirantech


TA NEJDŮLEŽITĚJŠÍ FAKTA K PROBLEMATICE.

Na rozdíl od deodorantů, které hliníkové (aluminiové) soli neobsahují a soustředí se pouze na eliminaci nepříjemného zápachu, antiperspiranty, které zabraňují pocení v podpaždí, hliník ve formě hliníkových solí (ACH) opravdu obsahují. Jsou ale opravdu nebezpečné, jak tvrdí některé kampaně?

ZDRAVÍ ZÁKAZNÍKŮ JE PRO ZNAČKU NIVEA NA PRVNÍM MÍSTĚ

NIVEA_BAU_hlinikove_soli_img_1640x1093px
Bezpečnost a pocit fyzické i duševní pohody všech zákaznic a zákazníků NIVEA jsou pro společnost Beiersdorf, která vám přináší produkty NIVEA, vždy na prvním místě. Proto naše výrobky testujeme veškerými možnými způsoby, abychom rozpoznali potenciální vedlejší účinky a účinně jim předcházeli. I když dlouholetý výzkum nepřinesl jednoznačné důkazy, které by prokázaly souvislost mezi hliníkem v antiperspirantech a vznikem některých chorob, společnost Beiersdorf přesto nabízí ve svém portfoliu i deodoranty, které hliníkové soli neobsahují.

Přečtěte si nejdůležitější fakta k tématu deodorantů bez hliníku a antiperspirantů s hliníkem, abyste se mohli kvalifikovaně rozhodnout, co je pro vás nejlepší.

OD HLINÍKU K HLINÍKOVÉ SOLI

Hliník je kov, který se v zemské kůře vyskytuje v největším množství. Hliníková sůl – chlorohydrát hliníku (ACH) – je oproti tomu sloučenina rozpustná ve vodě. Používá se již po desetiletí v řadě kosmetických výrobků, mj. jako účinná látka v antiperspirantech.

Co je však mnohem důležitější – hliník nevstřebáváme jen z kosmetiky. Prostřednictvím pitné vody a potravy přijímáme sloučeniny hliníku do našeho organismu každý den přirozenou cestou. Jsou totiž součástí ovoce, zeleniny, obilí a masa. Hliník se do organismu může dostat také při užívání léků a používání předmětů, které obsahují tento prvek, jako jsou například obaly, kuchyňské nádobí nebo plechy na pečení. Je dobré vědět, že koncentrace hliníkových solí ve vodě a v potravě je mnohonásobně vyšší, než kolik se jich dostane na pokožku při každodenním používání antiperspirantu.

Fakt #1: Hliníkové soli neobsahují pouze antiperspiranty, ale vyskytují se především v přírodě, a tudíž i v potravě.
article-image_hlinikove-soli_01

HLINÍK V KOSMETICE

V kosmetice se hliník nepoužívá v čisté formě, ale ve formě hliníkových (aluminiových) solí. Hliníková sůl nanesená na pokožku pomocí antiperspirantu na ní poté vytváří nerozpustnou sloučeninu hliníku. Dle současného stavu bádání je však vystavení organismu hliníku prostřednictvím kosmetických výrobků zdravotně nezávadné.

Fakt #2: Antiperspiranty s hliníkovými solemi podléhají stejně jako všechny kosmetické výrobky obsáhlým zákonným nařízením v oblasti legislativy týkající se kosmetiky i přísným bezpečnostním kontrolám a vědeckým analýzám. Díky tomu je průběžně zajišťováno, že jsou tyto produkty zdravotně nezávadné.

PŘÍJEM HLINÍKU PROSTŘEDNICTVÍM ANTIPERSPIRANTŮ

article-image_hlinikove-soli_03

JE NEPATRNÝ A ZCELA NEZÁVADNÝ

Evropský úřad pro bezpečnost potravin stanovil přípustnou týdenní hranici příjmu hliníku na 1 mg na 1 kilogram tělesné váhy, z čehož velkou část pokryjí právě potraviny. Na základě prvních vědeckých studií a chemických vlastností sloučenin hliníku, které používáme, vycházíme z toho, že příjem hliníku prostřednictvím antiperspirantů a dalších kosmetických výrobků je nepatrný a zcela nezávadný. Aby bylo možné ještě přesněji odhadnout, kolik hliníku přijímáme přes pokožku prostřednictvím antiperspirantu, provádí se v současné době na evropské úrovni rozsáhlá studie.

Fakt #3: Příjem hliníku prostřednictvím antiperspirantů je zcela nepatrný.

NEEXISTUJE SOUVISLOST MEZI HLINÍKEM A VZNIKEM ZÁVAŽNÝCH ONEMOCNĚNÍ

NEEXISTUJE ŽÁDNÁ SOUVISLOST MEZI PŮSOBENÍM HLINÍKU A RAKOVINOU PRSU

Ani po dlouholetém bádání nebyla objevena souvislost mezi používáním antiperspirantů a rakovinou prsu. Rozsáhlý průzkum s 59 publikovanými studiemi, který realizovala skupina francouzských vědců (Namer et. al) v roce 2008, došel k závěru, že domnělou souvislost mezi rakovinou prsu a používáním antiperspirantů, kterou předpokládaly předchozí výzkumy (Darbre et. al.), nelze potvrdit.

Také francouzský Zdravotní úřad AFFSAPS v rámci podrobného hodnocení rizik týkajících se hliníku v kosmetických výrobcích v roce 2011 zjistil, že nejsou známy žádné průkazné údaje, které by mohly vést k tvrzení, že aplikace sloučenin hliníku na pokožku je rizikem pro vznik rakoviny. Americká společnost pro výzkum rakoviny (American Cancer Society, 2008) rovněž neshledává žádné indicie pro souvislost mezi hliníkem a příznaky rakoviny. Podobně se vyjádřilo i německé Centrum pro výzkum rakoviny v Heidelbergu.


Fakt #4: Neexistuje žádná souvislost mezi používáním antiperspirantu a vznikem rakoviny prsu.

article-image_hlinikove-soli_02

HLINÍK NENAPOMÁHÁ ALZHEIMEROVĚ CHOROBĚ

Světová zdravotnická organizace na základě četných výzkumů prohlásila, že z dosavadních vědeckých poznatků nevyplývá vztah mezi příjmem hliníku a Alzheimerovou chorobou (Zpráva č. 194 Mezinárodního programu chemické bezpečnosti IPCS). Tuto skutečnost výslovně zdůraznil také Spolkový úřad pro hodnocení rizik v Německu a ani německá Iniciativa na podporu výzkumu Alzheimerovy choroby neshledává žádnou souvislost mezi touto nemocí a vystavením organismu působení hliníku.

Fakt #5: Neexistuje žádná souvislost mezi používáním antiperspirantu a zvýšeným rizikem onemocnění Alzheimerovou chorobou.

ANTIPERSPIRANTY S HLINÍKEM VS. DEODORANTY BEZ HLINÍKU

article-image_hlinikove-soli_04
Deodoranty a antiperspiranty se od sebe liší tím, jak účinkují. Antiperspiranty obsahují hliníkové soli, díky nimž brání tvorbě potu v podpaží. Zamezují tak vzniku nepříjemných tělesných pachů a vlhkých skvrn na oblečení, aniž by ovlivňovaly tepelnou regulaci organismu. Antiperspirant nezamezuje tvorbě potu úplně, pouze ji redukuje na těch místech těla, na která se aplikuje. Protože oblast podpaždí tvoří pouze cca 0,5 až 1 % tělesného povrchu, zůstává stále dostatek plochy, kde díky pocení může probíhat ochlazování mechanismu.

Deodoranty bez hliníkových solí na rozdíl od antiperspirantů pouze překrývají vonnými látkami nežádoucí tělesné pachy, které způsobují bakterie rozkládající se na pokožce. Navíc dokážou zabránit růstu bakterií způsobujících pach, nikoli však vlastní produkci potu.

Fakt #6: Pouze antiperspiranty obsahují hliníkové soli na rozdíl od deodorantů, u nichž je vysloveně uvedeno, že hliníkové soli neobsahují.

JAK SPRÁVNĚ NANÁŠET ANTIPERSPIRANT?

Používání antiperspirantů s hliníkovými solemi je zdravotně nezávadné, a proto lze antiperspirant používat denně. Pokud chcete dosáhnout skutečně výborného účinku, měli byste jak deodoranty, tak antiperspiranty vždy nanášet na čistou pokožku. Jakmile totiž bakterie začnou rozkládat pot a vyvolávat nepříjemný tělesný pach, pak deodoranty i antiperspiranty pomohou už jen v omezené míře. Antiperspiranty by se také neměly používat na poraněnou nebo podrážděnou pokožku. V závislosti na požadovaném účinku – potlačení zápachu nebo ochrana před tvorbou potu – si zákazník může vybrat mezi deodorantem bez hliníkových solí nebo antiperspirantem s obsahem hliníkových solí.

S více jak 100 lety zkušeností s péčí o pokožku a tělo je pro značku NIVEA zodpovědnost vůči zákazníkům klíčová. Naše výrobky i ingredience, které používáme při jejich výrobě, podléhají obsáhlým zákonným nařízením v oblasti legislativy týkající se kosmetiky i přísným bezpečnostním kontrolám a vědeckým analýzám. Díky tomu je průběžně zajišťováno, že jsou tyto produkty zdravotně nezávadné.
NIVEA_BAU_hlinikove_soli_img2_1640x1093px

ANTIPERSPIRANTY S DELŠÍ DOBOU OCHRANY

V posledních letech se u antiperspirantů objevil trend k prodlužování doby ochrany, u níž se udává doba působení od 24 do 48 hodin. To ovšem neznamená, že je v těchto antiperspirantech více hliníkových solí. Dlouhodobého výkonu antiperspirantu je totiž dosaženo speciálním složením všech obsažených surovin a jejich optimální kombinací přímo na pokožce.
ADP023_PRODUCTSTAGE_2800x1400