žena nosí deo

JAK SE MÉNĚ POTIT

Pocení je pro tělo nezbytné a zdravé, ale nadměrné pocení může být velmi nepříjemné, a to jak kvůli pocitu vlhkosti, tak kvůli zápachu. Přečtěte si naše rady, jak předcházet nadměrnému pocení – jak omezit pocení i s ním spojený zápach.

Jak se méně potit

Abychom se naučili méně se potit, je dobré vědět, co je pocení a proč se potíme. 
 
Když tělo zaznamená teplotní nebo emoční změny, mění se činnost endokrinní potní žlázy. Aby regulovaly tělesnou teplotu, produkují tyto žlázy vodu a sůl jako mechanismus ochlazování těla. Tento proces v našem těle se nazývá termoregulace.
 
Ekrinní žlázy jsou nejběžnějším druhem potních žláz a nacházejí se po celém těle. Pot uvolňovaný z ekrinních žláz se skládá převážně z vody, nicméně smísí se s dalšími látkami a minerály, které se nacházejí v kůži, jako jsou sůl, bílkoviny, močovina a čpavek.
 Žlázy v podpaží a tříslech jsou větší a nazývají se apokrinní. Běžně se nacházejí vedle vlasových folikulů a vytvářejí pot, který obvykle hůře zapáchá. Většina lidí by předpokládala, že to, co zapáchá, je pot, ale není tomu tak – ve skutečnosti jsou to bakterie na naší kůži, které absorbují pot produkovaný apokrinními potními žlázami. 
 
Přečtěte si našeho průvodce, abyste pochopili, jak se méně potit, jak snížit pocení, proč se potíme a jak se přestat potit v podpaží.

Příčiny pocení

KDY A PROČ SE POTÍME?

Pocení je přirozenou reakcí našeho těla, když jsme vystaveni vysokým teplotám, když cvičíme, když prožíváme silné emoce nebo v důsledku některých onemocnění. Pocení v noci nebo nadměrné pocení může být nepříjemné (hlavně nadměrné pocení podpaží či hlavy), ale nepocení by bylo škodlivé pro naše zdraví. Neptejme se tedy „jak se přestat potit“, ale spíše „jak se přestat tolik potit“. 

Proč se potíme

Když jsme vystaveni situacím, při kterých jsou naše nervy na hraně, například při pracovním pohovoru nebo při hormonální nerovnováze, je normální, že se nadměrně potíme. Pocení v noci, náhlé nadměrné pocení nebo pocení rukou mohou být příznakem nervozity z něčeho nám neznámého. Toto pocení je tedy přirozenou reakcí našeho těla. Další příčinou toho, že se potíme, je změna tělesné teploty, například při cvičení nebo když se nacházíme v lokalitě, kde je velmi teplé počasí.
 
 Proč se tedy potíme? Existuje více důvodů, proč naše tělo uvolňuje pot. Zde jsou hlavní příčiny pocení:

1. Stres

Když se nacházíme ve „vysoce stresové“ situaci, tak se naše tělo více potí v rámci reakce „boj, nebo útěk“. Může to být reakce na nadcházející pracovní pohovor nebo první rande. Přečtěte si naše nejlepší tipy, jak snížit stres.

2. Hormony

Změny hladin hormonů mohou způsobit, že se potíme, protože hormony jsou zodpovědné za regulaci tělesné teploty. K hormonálním změnám může docházet během menopauzy, těhotenství a puberty.

dívka v bílých šatech

žena s deodorantem v jedné ruce

 

3. Přirozená „klimatizace“

Pocení je přirozený způsob, jakým se naše tělo ochlazuje. Funguje dvěma způsoby. Zaprvé se cítíte chladnější, když je vaše pokožka mokrá, zejména když kolem ní proudí vánek. Zadruhé pot absorbuje tepelnou energii a poté se z pokožky odpařuje a tepelnou energii odvádí s sebou.

 

4. Alkohol

Když pijeme, může se nám někdy zrychlit srdeční tep a cévy se mohou rozšířit. To způsobí, že si mozek myslí, že cvičíte, a vyvolá reakci, která se vás snaží ochladit: pocení. 

 

5. Strava

Konzumace určitých věcí může způsobit, že se budete potit více než ostatní. Například určitá složka v kořeněných jídlech vyšle do mozku signál, který ho přiměje myslet si, že se zvyšuje tělesná teplota. Dalším příkladem je maso. Někdy tělo spotřebuje hodně energie na strávení masa, a tak se může zvýšit tělesná teplota, což může způsobit pocení.


Nadměrné pocení mimo cvičení

Zajímá vás, jak se přestat tolik potit? Máme pro vás řešení. 
  
Nadměrné pocení může být nepříjemné a může ovlivnit náš život. Obvykle k němu dochází, když jsme nervózní nebo znepokojení, a souvisí s reakcí „boj, nebo útěk“ v našem těle. Liší se od potu, který produkujete při cvičení, protože pochází z apokrinních žláz, nikoli z ekrinních žláz.
  
Obvykle zaznamenáte nadměrné pocení v podpaží, na obličeji a můžete mít zpocené dlaně.

Pocení hlavy a obličeje

Nadměrné pocení hlavy a obličeje může být důsledkem onemocnění zvaného kraniofaciální hyperhidróza. Pokud se vaše hlava a obličej pravidelně velmi potí – i když zrovna necvičíte, nejste ve stresu, jste bez zvýšené teploty ani vám není horko –, může to být příčinou.
  
Proč se ale váš obličej tolik potí? Na obličeji a pokožce hlavy se nachází velké množství potních žláz, takže tyto oblasti jsou obzvláště náchylné k nadměrnému pocení. Cvičení, horké počasí, stres, úzkost a kořeněná jídla mohou způsobovat nadměrné pocení hlavy a obličeje. 
  
Pokud nadměrné pocení nemá žádnou zjevnou příčinu a trápí vás, doporučujeme navštívit praktického lékaře, aby vyloučil zdravotní příčinu.


Jak snížit pocení

Tipy, jak se méně potit

Životní styl má velký vliv na naši pleť a na to, jak moc se potíme. Pomoci může speciální péče o pleť, holení a speciální antiperspiranty.

 Přinášíme vám návod, jak omezit pocení a jak zabránit pocení v podpaží:

 Zařaďte do svého jídelníčku produkty bohaté na hořčík: Nadměrné pocení může být příznakem nedostatku hořčíku a zároveň může samotné pocení ovlivňovat hladinu hořčíku v našem těle. Chcete-li bojovat s nadměrným pocením a nepříjemnými pocity, které vyvolává, dbejte na to, abyste do svého jídelníčku zařadili potraviny bohaté na hořčík – například avokádo, banány a semínka. 
 
 Udržujte své tělo hydratované: Nestačí jen mít v těle určitou hladinu tekutin – důležité je také vědět, jaký typ tekutin je nejvhodnější. Zůstaňte hydratovaní tím, že budete pít vodu a čajové nálevy, aby vaše tělo nedosahovalo vysokých teplot a nepotilo se. Voda pomáhá ochlazovat teplotu vašeho tělesného jádra, což způsobuje, že se méně potíte, protože nebudete muset uvolňovat přebytečné teplo – doporučujeme vypít 2 litry denně!
 
 Oblékejte se do správného oblečení: Pomozte svému tělu, aby zůstalo chladné, a vyhněte se nadměrnému pocení tím, že budete nosit oblečení, které mu umožní přirozeně dýchat. Například jde o len a bavlnu, protože tyto materiály pomáhají pokožce dýchat tím, že umožňují odpařování potu. Někdy se pocení zabránit nedá, takže pokud vás čeká velká událost, držte se barev, které nezvýrazní stopy potu. Vynechte světle modré a šedé odstíny a držte se tmavších barev a černé.
 
 Zůstaňte čistí a svěží: S antiperspirantem nebo deodorantem ve spreji či ve formě roll-onu, které pomáhají po celý den, se budete neustále cítit svěží a sebevědomí. Nezapomeňte ho použít po sprchování. 
 
 Hlídejte si stravu: Stravování má vliv na míru vašeho pocení. Některé druhy potravin, jako jsou česnek, kari, čaj nebo káva, obsahují chemické látky, které mohou ovlivnit úroveň vaší tělesné teploty a potřebu vašeho těla ochlazovat se produkcí potu. Na druhou stranu některé potraviny pomáhají snižovat pocení mnohem lépe – zejména ovoce a zelenina a pak také potraviny, které podporují zdravé trávení (pokud je vaše trávení v nepořádku, vaše tělo produkuje více potu). Držte se potravin, jako jsou okurky, celer, špenát atd., které podporují zdravé trávení. 
 
 Udržujte podpaží oholené: Další způsob, jak minimalizovat pocení, je mít oholené podpaží, aby se tato oblast ochlazovala. Tím zabráníte bakteriím, aby se dostaly do kožních folikulů a živily se potem, čímž by vznikl zápach.

žena v šedých šatech

žena cvičit


Prostředky k zastavení pocení

Jak zabránit pocení

I když se pocení někdy chceme vyhnout, je nezbytné k regulaci tělesné teploty – ve skutečnosti může být nepocení zdraví škodlivé. Osobní hygiena sice pocení nezabrání, ale kvalitní sprcha dokáže pot smýt a zanechat pocit svěžesti a větší pohody. Pravidelné mytí čisticími sprchovými gely pomáhá čistit potní žlázy a zabraňuje hromadění nečistot v pórech. 
 
 Mezi hlavní produkty, kterým je třeba se vyhnout, když se vaše pokožka potí, patří produkty péče o pokožku na bázi oleje. Tyto druhy výrobků nechte na suchou a citlivou pokožku a používejte hydratační výrobky na lehké bázi.
žena na balkóně

Jak se přestat potit v podpaží

Pokud pravidelně trpíte nadměrným pocením v podpaží, zvolte raději antiperspirant než deodorant.
  
 Antiperspiranty jsou navržené tak, aby blokovaly pot, zatímco typické deodoranty pouze překrývají zápach. Pokud chcete silný antiperspirant, který vám zajistí úžasně suché podpaží, vyzkoušejte náš antiperspirant ve spreji NIVEA Black&White Invisible Pure. Nabídne 48hodinovou ochranu před pocením.
 
 Jak tedy antiperspirant funguje? Funguje tak, že pomocí hliníkových solí blokuje póry a omezuje přístup k potním žlázám, čímž snižuje množství potu, které produkují.


Jak používat antiperspirant

Může to vypadat jako samozřejmost, ale existují správné a špatné způsoby nanášení antiperspirantu, když chcete zmírnit pocení:

  •  Dbejte na to, abyste antiperspirant nanesli na suchou pokožku, protože i sebemenší množství vody se může dostat do cesty hliníku, který má blokovat vaše žlázy.
  • Nanášení večer: Většina lidí používá antiperspirant ráno, nicméně nejlepší způsob, jak z antiperspirantu vytěžit maximum, je aplikovat ho večer. V noci se totiž potíte méně, a tak má šanci se skutečně vsáknout a zablokovat žlázy, aby neuvolňovaly více potu.
  • Před oblékáním počkejte, až antiperspirant zaschne. Pokud si hned po nanesení antiperspirantu natáhnete tričko, mohli byste si ho rovnou setřít!
  • Oholte se! Čím těsnější kontakt má antiperspirant s pokožkou, tím větší šanci má na zablokování všech těch potních žláz.

žena v tělocvičně oblečení

Další produkty, které pomáhají se snížením pocení podpaží

Dalšími nezbytnými pomůckami, abyste si udrželi svěžest, jsou mastek, kapesníky a dezinfekční prostředky na ruce. Mastek dokáže absorbovat pot a v tašce se hodí mít balíček kapesníků pro případ, že byste se potřebovali trochu osušit.


Jak odstranit skvrny od potu

lidé hrají basketbal

Žluté skvrny od potu lze těžko odstranit, zejména pokud jsou na oblečení již delší dobu. Nejlepší je ošetřit je rychle. Vybrali jsme pro vás několik tipů, které můžete vyzkoušet:
 
 – Před praním opláchněte dané místo na oblečení studenou vodou nebo na něj kápněte trochu bílého octa.
 – Vyperte oblečení co nejdříve po jeho nošení.
 – Použijte během praní odstraňovač skvrn.
 
 Nejlepší obranou proti skvrnám od potu je naučit se, jak zabránit nadměrnému pocení v podpaží a jak obecně regulovat množství potu. Pokud vás trápí nadměrné pocení a skvrny od potu, vyzkoušejte náš Kuličkový antiperspirant NIVEA Black&White Silky Smooth, Nabízí silnou ochranu proti pocení a zároveň chrání oblečení před žlutými skvrnami.