muž vyhýbající se potu

PŘÍČINY NADMĚRNÉHO POCENÍ A JAK SI S NÍM PORADIT

Vše, co potřebujete vědět o tom, jak si poradit s nadměrným pocením

PŘÍČINY NADMĚRNÉHO POCENÍ A JAK SI S NÍM PORADIT

Pocení je způsob, jakým se naše tělo ochlazuje, když se přehřívá. To se může stát například ve chvíli, kdy provádíme nějakou namáhavou činnost, když se pohybujeme v horkém prostředí nebo když cvičíme hot jógu. Pocení je ve většině případů očekávatelné a zcela přirozené. Zde jsou tři hlavní důvody, proč se potíme:
 
 – Pocení reguluje teplotu našeho těla, když je nám horko.
 – Chrání životně důležité orgány před přehřátím.
 – Udržuje homeostázu (37 °C) – teplotu, při které vaše tělo nejlépe funguje.

CO ZPŮSOBUJE NADMĚRNÉ POCENÍ?


žena drží Nivea tělový sprej

Co znamená nadměrné pocení? Jde o případ, kdy se vaše tělo potí, i když se nepotřebuje ochladit. Jedná se o přirozený stav, který vzniká jako reakce na léky, v reakci na zdravotní potíže nebo zdánlivě bezdůvodně – i tehdy, když nám není horko.

CO ZPŮSOBUJE NADMĚRNÉ POCENÍ?

Existují dva hlavní druhy nadměrného pocení: primární a sekundární. Každý z nich má jiné příčiny. Primární hyperhidróza je dědičná, takže často trpí na stejné nebo podobné potíže i někdo z vašich příbuzných. Kromě toho, že se jedná o genetiku, často neexistují žádné zjevné příčiny. Obvykle jde o nadměrné pocení rukou, nohou a obličeji.
 
 Sekundární hyperhidróza má naproti tomu mnoho známých příčin – patří mezi ně například srdeční onemocnění, cukrovka, obezita nebo úzkost. Tento typ nadměrného pocení postihuje celé tělo.
 
 Hyperhidróza může způsobovat také noční pocení. Projevy jsou velmi podobné sekundární hyperhidróze, ale dochází k nim, zatímco spíte.


JAK ZABRÁNIT NADMĚRNÉMU POCENÍ

Ať už je příčina jakákoli, určitě se vám bude v mnoha situacích hodit znalost toho, jak nadměrné pocení zastavit a jakými způsoby ho lze léčit. Naštěstí můžete udělat mnoho věcí, pokud se nadměrně potíte – počínaje změnou oblečení, které nosíte, přes stravu až po farmaceutická a lékařská řešení:
JAK ZABRÁNIT NADMĚRNÉMU POCENÍ

1. NOSTE VOLNÉ, SAVÉ OBLEČENÍ

Když budete nosit volné oblečení (např. trička nadměrné velikosti), můžete minimalizovat příznaky hyperhidrózy. Ponožky a potní pásky také pomáhají absorbovat vlhkost a lze je během dne snadno měnit. Obecně může pomoci také volba prodyšných materiálů oblečení, jako je bavlna, oproti materiálům, které nejsou prodyšné. To platí i pro vaši postel. Pokud se v noci nadměrně potíte, ujistěte se, že veškeré vaše lůžkoviny jsou co nejprodyšnější, a případně otevřete okno, aby cirkuloval chladný vzduch.

JAK ZABRÁNIT NADMĚRNÉMU POCENÍ

2. ZŮSTAŇTE V CHLADU

Ke snížení míry pocení může přispět i to, když se budete snažit zůstat v co největším chladu. V opravdu horkém počasí vám může pomoci, když budete mít poblíž ventilátor a také když se budete vyhýbat přímému slunečnímu záření. Pomoci může také uchovávání výrobků péče o pleť v lednici, protože při aplikaci na pleť budou mít chladivý účinek.

JAK ZABRÁNIT NADMĚRNÉMU POCENÍ

3. VYHÝBEJTE SE NĚKTERÝM POTRAVINÁM, JINÉ NAOPAK ZAŘAĎTE DO JÍDELNÍČKU

Rozumné je také vyhýbat se některým potravinám, o kterých víte, že mohou zvyšovat míru pocení. Abyste udrželi hladinu potu na přijatelné úrovni, může pomoci, pokud se rozhodnete vyhnout ostrým jídlům (obvykle obsahujícím kapsaicin) a alkoholu. Kofein také zvyšuje pocení, a to kvůli svému vlivu na naše nadledvinky. Naopak existují některé potraviny, které mohou při nadměrném pocení pomoci. Pro začátek je vhodné používat olivový olej bohatý na antioxidanty, případně si dát uklidňující zelený čaj.
 
 Rozumné je také jíst menší porce jídla. Menší a častější jídlo po vašem těle nevyžaduje, aby v rámci procesu trávení vytvářelo tolik tepla.

JAK ZABRÁNIT NADMĚRNÉMU POCENÍ

4. FARMACEUTICKÁ ŘEŠENÍ

Kromě praktických řešení existují i volně prodejné pomůcky či přípravky, jež seženete v každé lékárně. Většina z nich bude nabízet potní polštářky, které můžete umístit na obzvláště zpocená místa (např. do podpaží), tabletky prodejné bez receptu (např. šalvěj) a velmi silné antiperspiranty. 
 
 Přechod z deodorantu na silný antiperspirant je malá, ale účinná úprava životního stylu. Prozkoumejte naši nabídku antiperspirantů NIVEA a najděte ten, který je pro vás ideální. 
 
 Vyzkoušejte silný antiperspirant, jako je náš NIVEA Kuličkový deodorant Magnesium Dry, který skvěle pomáhá překrýt nežádoucí zápach po dobu 96 hodin. 
 
 Používání antiperspirantu blokuje ústí potních žláz, což znamená, že se sice potíte, ale pot se nedostane na povrch vaší pokožky. Deodorant naproti tomu neovlivňuje množství potu, jen způsobuje, že je příjemněji cítit.

JAK ZABRÁNIT NADMĚRNÉMU POCENÍ

5. PŘED SPANÍM POUŽIJTE ANTIPESPIRANT

Účinky dobrého antiperspirantu se mohou projevit až po určité době. Doporučujeme používat antiperspirant večer, kdy bývá úroveň pocení nižší. V noci máme tendenci se potit méně, protože naše tělo je méně aktivní, takže je to ideální chvíle na to, aby složky začaly působit na potní žlázy a omezily míru pocení.

JAK ZABRÁNIT NADMĚRNÉMU POCENÍ

6. DLOUHODOBÁ LÉKAŘSKÁ ŘEŠENÍ

V případě vážného nadměrného pocení, které je obtížně zvládnutelné, existují kromě tradičních a farmakologických řešení i některé způsoby léčby s dlouhodobým účinkem. Vzhledem k tomu, že nadměrné množství potu vychází z potních žláz, jsou k dispozici lékařské zákroky. Lékaři se mohou rozhodnout pro ošetření žláz pomocí iontoforézy – mírný elektrický proud, vpravovaný prostřednictvím vlhké podložky, dočasně vypne potní žlázu. 
 
 Potní žlázy lze ošetřovat také botoxem. Injekce do podpaží jsou účinné, protože botox zablokuje neurotransmitery v podpaží tak, aby nevytvářely tolik potu. Ještě drastičtější je chirurgické odstranění potních žláz, které problém odstraní fyzicky.

            Než začnete uvažovat o některé z těchto dlouhodobých možností, určitě se poraďte se svým praktickým nebo odborným lékařem.