Trápí vás suchá pleť? Víme, jak o ni pečovat!

Obnovte přirozenou rovnováhu pokožky. Je vaše pleť často pokrytá šupinkami, drsná na dotek a navíc ji snadno podráždí vnější vlivy? Pak pravděpodobně máte suchou pokožkou. Toužíte ale i vy po sametově hebké pleti? Chce to jen tu správnou péči, která vaši pokožku hydratuje a posiluje její ochrannou vrstvu.

Suchá pokožka = citlivá pokožka

Suchá pokožka většinou přehnaně reaguje na jakékoli vnější vlivy. Může to být parfém, nová kosmetika nebo třeba sluneční paprsky. Příčina tohoto jevu leží ve struktuře pleti a ve funkci jejích jednotlivých vrstev. Ve výjimečných případech však za suchou pleť může být odpovědné kožní onemocnění, jako je neurodermitida.
Hydratace

Hydratace: pro pleť to nejdůležitější

Suchá pleť potřebuje dávku hydratace a výživných olejů každý den.

Co je pro suchou pokožku charakteristické?

Suchá drsná pokožka se šupinkami na povrchu je méně elastická, napjatá a velmi citlivá. Přesně tohle se stává při nízké produkci lipidů, tedy tuků. Při jejich nedostatku je přirozená bariéra pokožky náchylná k poškození, vypadá ošklivě, praská a nedokáže se vyrovnat s výkyvy teplot nebo větrem. Stejně tak je zhoršená také její schopnost regenerace. Aby se suchá pokožka obnovila a její stav se nezhoršoval, je třeba se o ni starat o něco více. Bohaté pleťové krémy s rostlinnými oleji a hydrofilními látkami posilují její vnější bariéru. Ta potom dokáže udržet vláhu uvnitř, a tak je znovu pevná a krásná.


Stárnutí a suchá pleť – jak spolu souvisí?

Také věk má významný vliv na stav pleti. S každým dalším rokem pracují naše mazové a potní žlázy pomaleji a dodávají pokožce méně oleje a vlhkosti. Pokožka proto ztrácí svou vnější bariéru a tím pádem také odolnost a postupně vysychá. Obecně tedy můžeme říci, že čím starší jsme, tím sušší je naše kůže. Špatnou zprávou je, že mimické i hluboké vrásky se rychleji objeví právě na suché pleti, která postrádá pevnost a pružnost. To je důvod, proč je tak důležité nečekat na první známky stárnutí a pečovat o pleť ještě před 30. narozeninami. Po třicítce je pravidelné používání denního a nočního krému už nutností. Stejně tak pleťová maska nanesená jednou až dvakrát týdně pomůže stárnutí zpomalit. Aby vše fungovalo tak, jak má, ujistěte se, že krém i maska obsahují látky proti stárnutí.

Proč je moje pokožka suchá?

Základní škola péče o suchou pleť

 • Časté koupání a sprchování v horké vodě poškozuje ochranný film pokožky. Suchá pokožka by neměla přijít do styku s vodou teplejší než 38 stupňů.
 • Mýdla a pleťová tonika s obsahem alkoholu z pleti smývají přirozený mastný film. Čistěte proto svou pleť pouze extra jemnými produkty – například čisticím mlékem, které udrží vnější bariéru pleti v rovnováze.
 • Pleť má ráda pravidelnou péči. Suchá pleť především tu hydratační. Pokud chcete vidět výsledky rychle, neměli byste vynechat ani den.
 
Pozor na léky

Pozor na léky:

Některé léky mají nepříjemné vedlejší účinky, mezi které patří právě vysoušení pokožky. Pokud trpíte suchou pokožkou, poraďte se před užíváním jakýchkoli léků s lékařem. Ten vám dokáže říci, zda daný lék ovlivňuje stav pokožky.
 

Nejčastější příčiny aneb Co možná děláte špatně

 • genetická predispozice
 • vnější vlivy: teplo, zima, suchý vzduch
 • nezdravé stravování
 • nadměrný pobyt na slunci
 • nevhodná kosmetika
 • stres
 Co ještě funguje?

Ať chceme, nebo ne, náš životní styl má velký vliv na kondici a zdraví naší pokožky. Péče o pokožku dokáže hory přenášet. A stejně tak mají na pokožku přímý vliv i stres a špatné stravovací návyky.
Spolehlivá ochrana proti slunečním paprskům

Spolehlivá ochrana proti slunečním paprskům

I slunění může pokožku obličeje vysušovat. Proto je vhodné používat opalovací přípravek pro suchou pokožku, která obsahuje hydratační složky, stejně jako ochranný faktor. Přečtěte si více o tom, jak se chránit proti slunci.
 

Tipy pro zdraví a přirozeně krásný vzhled

 • Vyživená pokožka = zdravý vzhled. Dodejte své pleti živiny, nenasycené mastné kyseliny a vitamíny. Nedostatek jakékoli z těchto látek totiž způsobuje nehezké šupinky na kůži.
 • Hydratovat tělo je třeba nejen zvenku, ale také zevnitř. Denní minimum pro dospělého člověk je 1,5 litru vody. Po namáhavé fyzické aktivitě, u které se zapotíme, bychom měli pít ještě víc.
 • Vyvarujte se stresu. Stačí i trocha odpočinku a vaše pokožka chytí druhý dech. Pokud si odpočinek zpříjemníte ještě o pleťovou masku, pokožka vám poděkuje.
 • Plánujte! Jedině tak se vyhnete nečekaným situacím a už zmiňovaném stresu. Vše si zaznamenejte do diáře. Pokud se ukáže, že máte v diáři několikaminutovou mezeru, využijte ji pro sebe!
 • Šálek kávy, chvilka na sluníčku, hodinka cvičení nebo relaxační koupel dokážou zázraky. Takové balzámy na duši pomohou doplnit energii a cítit se lépe vám i vaší pokožce.

Productstage-bg