Trápí vás suchá pleť? Víme, jak o ni pečovat!

Obnovte přirozenou rovnováhu pokožky. Je vaše pleť často pokrytá šupinkami, drsná na dotek a navíc ji snadno podráždí vnější vlivy? Pak pravděpodobně máte suchou pokožkou. Toužíte ale i vy po sametově hebké pleti? Chce to jen tu správnou péči, která vaši pokožku hydratuje a posiluje její ochrannou vrstvu.

Suchá pokožka = citlivá pokožka

Suchá pokožka většinou přehnaně reaguje na jakékoli vnější vlivy. Může to být parfém, nová kosmetika nebo třeba sluneční paprsky. Příčina tohoto jevu leží ve struktuře pleti a ve funkci jejích jednotlivých vrstev. Ve výjimečných případech však za suchou pleť může být odpovědné kožní onemocnění, jako je neurodermitida.

Hydratace: pro pleť to nejdůležitější

Suchá pleť potřebuje dávku hydratace a výživných olejů každý den.

Co je pro suchou pokožku charakteristické?

Suchá drsná pokožka se šupinkami na povrchu je méně elastická, napjatá a velmi citlivá. Přesně tohle se stává při nízké produkci lipidů, tedy tuků. Při jejich nedostatku je přirozená bariéra pokožky náchylná k poškození, vypadá ošklivě, praská a nedokáže se vyrovnat s výkyvy teplot nebo větrem. Stejně tak je zhoršená také její schopnost regenerace. Aby se suchá pokožka obnovila a její stav se nezhoršoval, je třeba se o ni starat o něco více. Bohaté pleťové krémy s rostlinnými oleji a hydrofilními látkami posilují její vnější bariéru. Ta potom dokáže udržet vláhu uvnitř, a tak je znovu pevná a krásná.


Stárnutí a suchá pleť – jak spolu souvisí?

Také věk má významný vliv na stav pleti. S každým dalším rokem pracují naše mazové a potní žlázy pomaleji a dodávají pokožce méně oleje a vlhkosti. Pokožka proto ztrácí svou vnější bariéru a tím pádem také odolnost a postupně vysychá. Obecně tedy můžeme říci, že čím starší jsme, tím sušší je naše kůže. Špatnou zprávou je, že mimické i hluboké vrásky se rychleji objeví právě na suché pleti, která postrádá pevnost a pružnost. To je důvod, proč je tak důležité nečekat na první známky stárnutí a pečovat o pleť ještě před 30. narozeninami. Po třicítce je pravidelné používání denního a nočního krému už nutností. Stejně tak pleťová maska nanesená jednou až dvakrát týdně pomůže stárnutí zpomalit. Aby vše fungovalo tak, jak má, ujistěte se, že krém i maska obsahují látky proti stárnutí.

Proč je moje pokožka suchá?

Pozor na léky:

Některé léky mají nepříjemné vedlejší účinky, mezi které patří právě vysoušení pokožky. Pokud trpíte suchou pokožkou, poraďte se před užíváním jakýchkoli léků s lékařem. Ten vám dokáže říci, zda daný lék ovlivňuje stav pokožky.

 

Nejčastější příčiny aneb Co možná děláte špatně

 • genetická predispozice
 • vnější vlivy: teplo, zima, suchý vzduch
 • nezdravé stravování
 • nadměrný pobyt na slunci
 • nevhodná kosmetika
 • stres
 

Základní škola péče o suchou pleť

 • Časté koupání a sprchování v horké vodě poškozuje ochranný film pokožky. Suchá pokožka by neměla přijít do styku s vodou teplejší než 38 stupňů.
 • Mýdla a pleťová tonika s obsahem alkoholu z pleti smývají přirozený mastný film. Čistěte proto svou pleť pouze extra jemnými produkty – například čisticím mlékem, které udrží vnější bariéru pleti v rovnováze.
 • Pleť má ráda pravidelnou péči. Suchá pleť především tu hydratační. Pokud chcete vidět výsledky rychle, neměli byste vynechat ani den.
 
Co ještě funguje?

Ať chceme, nebo ne, náš životní styl má velký vliv na kondici a zdraví naší pokožky. Péče o pokožku dokáže hory přenášet. A stejně tak mají na pokožku přímý vliv i stres a špatné stravovací návyky.

Spolehlivá ochrana proti slunečním paprskům

I slunění může pokožku obličeje vysušovat. Proto je vhodné používat opalovací přípravek pro suchou pokožku, která obsahuje hydratační složky, stejně jako ochranný faktor. Přečtěte si více o tom, jak se chránit proti slunci.

 

Tipy pro zdraví a přirozeně krásný vzhled

 • Vyživená pokožka = zdravý vzhled. Dodejte své pleti živiny, nenasycené mastné kyseliny a vitamíny. Nedostatek jakékoli z těchto látek totiž způsobuje nehezké šupinky na kůži.
 • Hydratovat tělo je třeba nejen zvenku, ale také zevnitř. Denní minimum pro dospělého člověk je 1,5 litru vody. Po namáhavé fyzické aktivitě, u které se zapotíme, bychom měli pít ještě víc.
 • Vyvarujte se stresu. Stačí i trocha odpočinku a vaše pokožka chytí druhý dech. Pokud si odpočinek zpříjemníte ještě o pleťovou masku, pokožka vám poděkuje.
 • Plánujte! Jedině tak se vyhnete nečekaným situacím a už zmiňovaném stresu. Vše si zaznamenejte do diáře. Pokud se ukáže, že máte v diáři několikaminutovou mezeru, využijte ji pro sebe!
 • Šálek kávy, chvilka na sluníčku, hodinka cvičení nebo relaxační koupel dokážou zázraky. Takové balzámy na duši pomohou doplnit energii a cítit se lépe vám i vaší pokožce.


NIVEA Modré Tipy - Jak bez obav nastavit mrazu tvář?

Jste citlivá na zimní mráz? Nezoufejte. Podívejte se na jede z NIVEA Modrých Tipů a zjistěte, jak vám náš modrý parťák může pomoci.