pleť pod rouškou

Péče o pleť pod rouškou: Vyhněte se vyrážce

Akné, mastná pleť, vyrážka. Vaší pleti nošení roušky a respirátorů zrovna dvakrát nesvědčí. Jak by měla vypadat péče o pleť pod rouškou? Poradíme vám, na co se zaměřit i čemu se vyhnout.

NENÍ AKNÉ JAKO AKNÉ

S akné se během svého života setká zhruba 85 % populace, nejčastěji v období puberty, kdy si hormony s naším tělem dělají, co chtějí. Většinou se objevuje v T zóně a my jsme pro vás na tohle téma už sepsali hned několik tipů, jak na toto akné vyzrát

Akné pod rouškou se ale trošku liší. Jedná se totiž o mechanické akné. Proč mechanické? Při nošení roušky či jiného zakrytí úst a nosu dochází ke tření látky o pleť, které vede k větší tvorbě kožního mazu.
Navíc pod rouškou je vlhko, což je ideální prostředí k tvorbě bakterií.

Zatímco z klasického akné vám mohou vznikat jizvičky, to mechanické se hojí poměrně snadno a rychle, takže jizviček se bát nemusíte
 
rouška

Jak předcházet akné z roušky

I když se může „maskne“ = mechanické akné zdát jako nevyhnutelný následek nošení roušky, není tomu tak. Můžete mu totiž předejít, nebo se o to alespoň pokusit. A jak na to? 

  1. Roušku si pravidelně měňte: Věděli jste, že jednorázová rouška zvlhne už po 20 minutách nošení? Proto jich mějte při ruce vždy několik, abyste je mohli pravidelně měnit. Obecně se doporučuje vyměnit roušku nejdéle po dvou hodinách. Poté dochází ke snížení její účinnosti a zároveň je její vlhkost vysoká.
  2. Vyvařujte: Teď nemyslíme pravidelné obědy, ale opět roušky. Jestliže používáte roušky na více použití, nezapomínejte je pravidelně vyvářet nebo vyprat na 60°C a následně přežehlit. 
  3. Myslete na materiál: Stejně důležitý jako vyváření je i samotný materiál, ze kterého jsou roušky ušité. Nejlepší je 100% bavlna, jelikož je prodyšná a pleť se pod ní nepotí tak rychle. Naopak se vyhněte umělým materiálům, ze kterých sice roušky vypadají pěkně, ale pleť pod nimi nemůže dýchat.

Nechte pleť volně dýchat

Jak už jsme zmiňovali na začátku článku, mechanické akné se tvoří
v důsledku tření látky o pleť. Jedním z nejlepších způsobů, jak „maskne“ minimalizovat, je tedy nechávat pleť dýchat.
A tím nemyslíme jen odložení roušky, kdykoliv je to možné
(a samozřejmě bezpečné!), ale i minimalizování množství produktů, které používáte na pleť. 

 

Samozřejmě dále používejte zejména pečující kosmetiku, ale té dekorativní se doma pokuste vyhnout. Sice už neplatí mýty o tom, že make-up vysušuje pleť, ale přeci jen: Čím méně toho na pleť dáte, tím lépe se jí bude dýchat. 

 

nechte pleť volně dýchat

JAK SE „MASKNE“ ZBAVIT?

Pokud jste na své pleti už zaznamenali stopy „maskne“, nemusíte se děsit, stačí správná péče a budete mít pupínky pod kontrolou.

Čistá pleť je základ

čistá pleť

Jak už víte, vlhkost pod rouškou je skvělým prostředím pro bakterie, proto je důležité pleť ráno i večer vyčistit. NIVEA Micelární voda NATURALLY GOOD obsahuje 98 % přírodních ingrediencí a jedním tahem z vaší pleti odstraní všechny nečistoty. Navíc díky aloe vera pleť i zklidní a zregeneruje.  

Používejte hydratační krém

I když se vám může zdát, že je vaše pleť pod rouškou mastná a hydrataci rozhodně nepotřebuje, je to přesně naopak. NIVEA Rozjasňující denní krém NATURALLY GOOD vaší pleti dodá potřebnou hydrataci a zároveň ji bude regenerovat díky přírodnímu aloe vera. A v neposlední řadě bude působit jako ochranná vrstva mezi vaší pletí a rouškou. Nezapomeňte ale nechat krém alespoň 10 minut pořádně vstřebat, než si roušku nasadíte. 

Jednou za čas použijte peeling

Odstraní z pleti odumřelé kožní buňky, vyčistí ucpané póry a zanechá pleť hebkou a jemnou. Dopřejte své pleti až 2x týdně hloubkovou očistu v podobě NIVEA Čisticího rýžového peelingu pro smíšenou pleť.

Pupínky nevymačkávejte

I když k tomu pupínky přímo vybízí, vyhněte se jejich vymačkávání. Kromě toho, že se mnohem déle hojí, se vám do nich mohou dostat bakterie, kterým se ve vlhku výborně daří a pupínky mohou začít hnisat. Pokud máte pocit, že je stav vaší pleti neúnosný, vyhledejte profesionální kosmetičku, která přesně ví, co vám v danou chvíli pomůže a zvládne pupínky správně ošetřit.