Jak na akné

Jak na akné


ANEB CO BYSTE MĚLI O AKNÉ VĚDĚT.

Akné je kožní onemocnění, které se vyskytuje především u dospívajících během puberty. Bohužel se setkáváme i s akné v dospělosti. V našem článku se navíc dozvíte, jaké jsou typy akné, jaké příčiny akné způsobují a jaké možnosti léčby závažných forem akné byste měli zvážit.

Odlišné formy akné

Forma akné se může výrazně lišit a může být různě závažná. V lehčích případech se objevují pouze černé tečky a pupínky, zatímco těžké formy akné mohou vést až ke vzniku píštělí a abscesů. Akné můžeme rozdělit do následujících typů:

Acne vulgaris (běžné akné)

70 - 95 % dospívajících trpí akné, které se objevuje během puberty. Jeho příčina spočívá ve zvýšené tvorbě mazu, která je vyvolána mužskými pohlavními hormony – androgeny. V kombinaci s poruchou keratinizace (kdy maz nemůže odtékat) dochází k ucpávání pórů. Vytváří se černé tečky, bílé uhříky či hnisavé pupínky, které mohou zanechávat jizvy. Ve většině případů acne vulgaris po pubertě mizí. Tato forma akné se primárně rozděluje do tří odlišných typů:

 • Acne comedonica je nejmírnější formou a projevuje se jako nehnisavé černé tečky. Středně těžké acne papulopustulosa doprovázejí zanícené uhříky a v některých případech papuly (infekce proniká do hlubších vrstev pleti).
 • Acne conglobata je nejzávažnější formou acne vulgaris – vede k tvorbě bouliček, abscesů a píštělí, které mohou způsobovat výraznější jizvy.

Acne inversa

Tato chronická forma akné se projevuje v několika fázích. Příznaky jsou výraznější a objevují se ve větším rozsahu na částech těla, jako jsou podpaží nebo třísla. Pod pokožkou se navíc vytvářejí drobné bouličky, které se mohou dále vyvinout v abscesy nebo píštěle.


Mallorca Acne (nebo acne aestivalis)

Několik dní po intenzivním slunění se mohou na pokožce objevit první reakce a drobné pupínky způsobené kombinovanými účinky UV záření a některými složkami výrobků sluneční ochrany, které obsahují mastné látky. Dochází k tvorbě volných radikálů a následně k infekci vlasových folikul. Proti vzniku mallorca acne doporučujeme používat Sprej na opalování Sensitive OF 30 pro citlivou pokožku, které snižuje riziko slunečních kožních alergií.


Acne neonatorum (novorozenecké akné)

Tento typ akné se vyskytuje u kojenců ve věku 3-4 měsíců a po několika měsících obvykle mizí. I tak ale doporučujeme návštěvu lékaře.


Akné u dospělých (pozdní forma akné nebo "acne tarda")

Symptomy jsou podobné jako u acne vulgaris; liší se pouze časové období výskytu: Akné u dospělých se objevuje od 25. roku dále. I zde je tendence k tvorbě pupínků a černých teček.

Možné příčiny akné

 • Hormonální změny. 
 • Genetické faktory. 
 • Faktory životního prostředí, jako je podnebí a UV záření. 
 • Stravovací návyky nebo nesnášenlivost některých potravin.
 • Stres
 • Konzumace velkého množství cukru.


Akné - co můžete dělat?

Akné může mít nejrůznější příčiny. Správná péče o problematickou pleť je proto velmi důležitá.

Méně je více

Vyhýbejte se nadměrnému mytí, neboť pleť postižená akné je velmi citlivá. Nadměrné mytí nebo nešetrné tření záněty zhoršuje.

Jak sami můžete zlepšit stav problematické pleti?

Ti, kteří trpí akné, ví, jak zdlouhavá jeho léčba může být. Dobrou zprávou je, že i vy sami můžete aktivně předejít tvorbě jizev. V případě akné je nezbytné se podrobně poradit o zásadách pravidelné péče o pleť se svým dermatologem.

Máte-li problematickou pleť a akné, je obzvlášť důležité, abyste používali vhodné výrobky péče o pleť, a zabránili tak vzniku dalších pupínků a černých teček. Používejte antibakteriální kosmetické výrobky speciálně přizpůsobené vašemu typu pleti, které pleť zklidňují a zmírňují záněty. Součástí správné péče je i každodenní intenzivní čištění pleti, které pomáhá v boji proti pupínkům a černým tečkám, spolu s jemným hydratačním krémem. Dále byste měli častěji používat šetrný peeling a pleťovou masku, která zklidní zanícená ústí vlasových folikulů. 

Navíc věnujte pozornost následujícím doporučením:

 • Vyhýbejte se nadměrnému mytí, neboť pleť postižená akné je velmi citlivá. Nadměrné mytí nebo nešetrné tření záněty zhoršuje.
 • Chraňte se před sluncem! Vysoký ochranný sluneční faktor zaručuje, že škodlivé UV záření neproniká do pleti a nezhoršuje zánět. Používejte proto například přípravky proti slunci NIVEA.


Buďte trpěliví a aktivní!

Léčba akné je častou dlouhý proces a samotné akné může vyvolávat psychologický stres. S něčím můžete začít již dnes: se změnou životního stylu, který je jednou z hlavních příčin tvorby akné.

Jídlo, které pomáhá

Pijte hodně vody a neslazených čajů. Pomohou zásobovat tělo důležitými minerály a vyloučit toxické látky. Vyhýbejte se slazeným limonádám. Pro redukci hladiny cukru v krvi po výživném jídle zkuste vypít sklenici vody se 2 čajovými lžičkami octa.

Jídlo, které pomáhá

Pro čistou a zářivou pleť zařaďte pravidelně do svého jídelníčku špenát, mrkev, papáju, medový meloun nebo sladké brambory.

Jídlo, které pomáhá

Kakao obsahuje mnoho aktivních látek, jako jsou antioxidanty, které pomáhají tělu odbourávat volné radikály. Hořká čokoláda s vysokým podílem kakaa může ochránit vaši pokožku před nebezpečnými látkami. Mlsání výjimečně povoleno :-) 

Jídlo, které pomáhá

Vitamín C pomáhá pleti v produkci kolagenu. Výsledkem je svěží vzhled pleti. Velké množství vitamínu C najdete v citrusech, brokolici a fazolových výhoncích. Tyto potraviny mají zároveň nízký glykemický index.

Jídlo, které pomáhá

Nenasycené mastné omega 3 a omega 6 kyseliny jsou velmi zdravé a pomáhají udržet pokožku pevnou a pružnou. Velké množství jich najdete v lososu, oříšcích a olivovém oleji.

Dbejte na správnou stravu

Kromě systematické a správně zkombinované péče o pleť a čištění pleti má na akné rozhodující vliv také strava. Neexistují sice vědecké důkazy, že strava s vysokým obsahem cukru má na pleť negativní dopad, je však nesporné, že vitamíny a antioxidanty z ovoce a zeleniny jsou pro problematickou pleť prospěšné.

Četné studie odhalily, že strava s nízkou glykemickou zátěží může vést ke zmírnění akné. V oblasti výživy označuje "glykemická zátěž" množství sacharidů, které mohou být snadno vstřebány do krve. Lidé, kteří trpí akné, by měli dbát, aby tato zátěž byla v rámci jejich každodenní stravy nízká. Nízkoglykemické potraviny, jako jsou celozrnné výrobky, ovoce a zelenina, jim mohou pomoci od pupínků a černých teček.


Registrujte se do NIVEA KLUBU a buďte u všeho důležitého jako první

Pro členy NIVEA klubu toho máme mnohem více a chceme si je hýčkat

Co pro vás máme nachystané?

 • Klubové soutěže o balíčky hýčkající kosmetiky a dárky NIVEA.
 • Testování nejnovějších produktů NIVEA.
 • Soutěže o balíčky plné vzorečků.
 • A mnoho dalšího...