Kokosový olej: Zázrak pro vaše vlasy

Tajemství krásy, které pochází z Asie. Vůně kokosového oleje: to jsou vzpomínky na slunce, pláž a dovolenou - a pro naše vlasy velká porce hýčkání.

Voňavý elixír krásy

Kokosový olej: Zázrak, který o vlasy pečuje a chrání je

Zkuste někdy otevřít sklenici s kokosovým olejem a zavřít oči… Jeho vůně vás okamžitě vrátí na dovolenou, na pláž, mezi palmy. Tahle připomínka prázdnin má při pokojové teplotě bílou barvu a poměrně tuhou konzistenci. Už při mírném zahřátí se ale proměňuje v transparentní hustou kapalinu s ještě intenzívnější vůní. A právě v tu chvíli je ideální k použití.


Mimochodem, v Asii objevili zázračné účinky kokosového oleje už před staletími. A my dnes už víme, že tajemství oleje je ukryté v přítomnosti kyseliny laurové a nasycených mastných kyselin. Právě tyto ingredience jsou nejdůležitějšími složkami voňavého elixíru.


V Asii je olej lisovaný z kokosových ořechů základem nejen v péči o tělo, ale i nedílnou součástí mnoha pokrmů. Kokosový olej má nejen skvělou chuť, ale snižuje množství tuků v krvi a má antibakteriální účinky. Co se týká péče o vlasy, olej vlasy obalí ochranným filmem a ty jsou díky tomu zdravější a na první pohled i nádherně lesklé.

Kokosový olej

Kokosový olej obsahuje přírodní antioxidanty. Patří mezi ně i vitamín E. Ten chrání pokožku hlavy i samotné vlasy před škodlivými vlivy prostředí.


Kokosový olej: Kdy a jak ho používat?

Časté fénování, žehlení, používání stylingových přípravků, ale i UV záření – to všechno vaše vlasy zatěžuje. Vlasy jsou křehčí, snadno se lámou, lesk je pryč. Výživný olej jim ale zdraví a díky tomu i hladkost a lesk dokáže vrátit. Kromě toho ho odborníci doporučují i v péči o citlivou nebo podrážděnou pokožku.

Přirozená péče

Vlasová maska s kokosovým olejem je  přirozenou a zároveň účinnou péčí o vlasy.

Opravdu hloubková péče

Kokosový olej výborně poslouží jako základ hydratační masky. Za studena lisovaný a nijak chemicky upravovaný kokosový olej dnes seženete v každé dobře zásobené lékárně nebo drogerii. Už jsme zmiňovali, že při pokojové teplotě má kokosový olej pevné skupenství. Při kontaktu s pokožkou ale začíná „tát“. Stejně rychle ale tuhne. „Kokosák“ nemusíte uchovávat v ledničce. Postačí, když ho uložíte na temné a spíše chladnější místo. Takto uchovaný vám pak v perfektní kondici vydrží další dva až tři roky.

Jak kokosový olej používat? Ať už se rozhodnete pro vlasovou masku nebo pro přímou aplikaci, vlasy si nejprve umyjte a nechte je mírně proschnout. Nanášíte-li „čistý“ kokosový olej, nikoli masku, s množstvím oleje šetřete. Olej lehce vmasírujte do pokožky hlavy a pokračujte až ke konečkům. Pak už stačí jen vlasy zabalit do ručníku a nechat olej alespoň hodinu účinkovat. V případě, že jsou vaše vlasy opravdu hodně poškozené, můžete olej ve vlasech nechat i přes noc.


Pak už „jen“ stačí vlasy opravdu důkladně opláchnout. Přebytečný olej se vymyje, ale hydratační ochranný film na každém jednotlivém vlasu zůstane.

Kokosový olej jako kondicionér

Cesta k jemným, hladkým a lesklým vlasům na dotek tak nemusí vést přes drahé kondicionéry, ale i přes používání kokosového oleje namísto kondicionéru.


Stačí jen nechat v dlaních „povolit“ množství oleje odpovídající zhruba dvěma polévkovým lžícím, vmasírovat ho do vlasů a okamžitě ho vymýt.


Používat kokosový olej jako kondicionér můžete poměrně často. Časem také zjistíte, jaké je optimální množství právě pro vás – odvíjí se nejen od délky, ale samozřejmě i od síly tloušťky vlasů.


Na začátku budete možná muset malinko experimentovat, ale čeká vás odměna – krásné vlasy, které se budou lesknout.


Péče o vlasové konečky

Pečujte díky kokosovému oleji o suché a lámavé konečky. Stačí jen nanést malé množství oleje do konečků a ty budou zase hladké.

Pozor na kvalitu!

Až budete vybírat kokosový olej, nepodceňujte jeho kvalitu. Ty nejlepší oleje jsou lisované za studena, nerafinované, nebělené, tedy 100% přírodní. Jen v takovém oleji jsou uchované všechny důležité živiny, vitamíny a minerály.

Dejde odpočinout i dalším smyslům

Nostalgicky vzpomínáte na léto a dovolenkovou pohodu? Nasajte vůni kokosového oleje a čarovná atmosféra exotických krajin se vrátí.


Už malé množství kokosového oleje intenzívně voní. Stačí jen zavřít oči a vychutnat si ho všemi smysly. Nejen čichem. Vždyť i taková masáž kokosovým olejem je skvělým únikem od každodenních starostí. Pokožka těla po ní navíc bude hebká a jemně vonící po kokosu.


Jak na domácí vlasovou masku