Jak v zimě doplňovat vitamíny

Méně než 1 % Čechů má dostatek vitamínu D. A to nejen v zimě, kdy je slunečných dnů po málu, ale i přes léto. Ostatní vitamíny jsou na tom sice lépe, dobře ale uděláte, když přes zimu zařadíte jejich doplňování. Jak vitamíny během zimy tělu dodávat a proč je to tak důležité?

Proč je v zimě důležité doplňovat vitamíny?

V létě obvykle nemá naše tělo o vitamíny nouzi. Dopřáváme mu je ve formě čerstvého ovoce a zeleniny a slunečního záření. Jak to ale udělat v zimě, kdy je tma už v 5 hodin odpoledne a čerstvé ovoce se zeleninou už není tak dostupné jako během léta? Řešením je doplňování vitamínů v nejrůznějších formách. Než si o nich povíme, pojďme si říct, proč jsou vitamíny pro naše tělo vlastně tak důležité:

 

- Přispívají ke správnému fungování našeho organismu a metabolismu.

- Snižují napětí v těle a únavu.

- Posilují naši imunitu, která je v zimě často oslabená.

 

 
zdravé zuby

Vitamín D pro lepší imunitu

Vitamín D patří mezi 13 vitamínů, které si naše tělo nedokáže samo vyrobit v dostatečném množství. I to je důvod, proč ho má 99 % populace nedostatek. Vitamín D je velmi důležitý pro imunitu a zdraví našich zubů a kostí. Stará se o to, aby se vápník v našem těle správně vstřebával, a tak bychom měli myslet na jeho pravidelné doplňování.

Nedostatek vitamínu D se projevuje zvýšenou lámavostí vlasů a kostí, a také větší kazivostí zubů. Zároveň na sobě můžete pozorovat zvýšenou únavu a větší sklon k psychické nepohodě. 

90 % vitamínu D naše tělo získává ze slunečního záření, ale najdete ho i v potravinách. Nejvíce ho obsahují ryby (makrela, losos, tuňák), ale i houby, vajíčka nebo třeba tresčí játra. Abyste měli vitamínu D dostatek, můžete ho doplňovat tabletami, které koupíte v lékárně.

 

VITAMÍN B PRO SPRÁVNÉ FUNGOVÁNÍ METABOLISMU

Vitamíny skupiny B jsou důležité pro správné fungování metabolismu a nervového systému. Nedostatek vitamínů skupiny B se projevuje vypadáváním vlasů, nadměrnou únavou, pokleslou náladou a zvýšeným výskytem ekzémů

Mezi hlavní zdroje vitamínu B patří sýry, obiloviny, ořechy, luštěniny a kvasnice. Zdravou hladinku vitamínu B si udržíte i pomocí doplňků stravy, které seženete v lékárnách. 

zelenina

Vitamín C pro pevnou pleť a psychickou pohodu

Vitamín C pomáhá chránit naše buňky před oxidačním stresem, snižuje únavu, přispívá k tvorbě kolagenu a pomáhá ke správnému fungování našeho metabolismu. Především ale posiluje naši imunitu. Právě kvůli ní v zimě o vitamínu C uslyšíte častěji.

Naše tělo si vitamín C kvůli chybějícímu enzymu nedokáže vytvořit samo, takže ho musíme doplňovat jinak. Předávkování se bát nemusíte, protože vitamín C je rozpustný ve vodě. Pokud vaše tělo přijme více vitamínu C, než je schopné zpracovat, jednoduše ho vyloučí v moči. 

Nedostatek vitamínu C se může projevovat popraskanými koutky, poruchou krvetvorby, častými modřinami, vyčerpáním a větší kazivostí zubů. Nejlepším zdrojem vitamínu C jsou čerstvá zelenina a ovoce. V zimě můžete zařadit tabletky vitamínu C, které vám pomůžou udržet si zdravou hladinu vitamínu C. 


Zařaďte vitamíny i do své pečující kosmetiky

Vitamíny můžete svému tělu dodávat nejen zevnitř, ale i zvenčí. Existuje spousta pečujících produktů, které obsahují vitamíny. Ty se dostanou přímo do vaší pleti a poskytnou jí okamžitou výživu. Obzvlášť vitamín C dokáže s naší pletí hotové zázraky. 

Neutralizuje volné radikály, a tím zabraňuje předčasnému stárnutí pleti. Také je nezbytný při tvorbě kolagenu, který je zodpovědný za to, že je pleť pevná a pružná. Jak můžete vitamín C zařadit do své pečující rutiny?

Navraťte své pleti pružnost a svěžest

NIVEA Energizující denní krém proti vráskám Q10 obsahuje 100% pleti identický koenzym Q10, který vyplňuje vrásky a zpevňuje pleť. Vitamín C pleť povzbuzuje, rozjasňuje a díky antioxidantům ji zanechává svěží.

Povzbuďte unavenou pleť

NIVEA Energizující 10minutová textilní maska Q10 účinně redukuje vrásky a intenzivně pleť hydratuje. Vitamín C pleť vyživuje a dodává mdlé pleti energii.

mladá pleť

Dodejte pleti mladistvý vzhled

NIVEA Energizující perlové sérum proti vráskám Q10 kromě vitamínu C a koenzymu Q10 obsahuje sérum i vitamín E. Ten chrání pleť před poškozením volnými radikály a zpomaluje její stárnutí. Vitamín C se zase stará o energii a svěžest a koenzym Q10 vyplňuje vrásky.

odlíčení

Odličte se jedním tahem

NIVEA Energizující micelární voda odstraní make-up i nečistoty z pleti a zároveň ji díky vitamínu C navrací energii a svěží vzhled.

hydratovaná pokožka

Zpevněte svou pokožku

Chcete, aby vaše pokožka byla nejen hydratovaná, ale i pevná a svěží? Účinné složení NIVEA Zpevňujícího tělového mléka Q10 + vitamín C se dvěma silnými antioxidanty dodává buňkám pokožky energii, podporuje její energii a zvyšuje její pevnost a pružnost.