Zažeňte podzimní chmury: Víme, jaké aktivity vám zvednou náladu

Nic se vám nechce, venku je pod psa, a navíc na vás leze rýma? Hoďte podzimní chmury a splíny za hlavu. I tohle roční období si můžete pořádně užít, když víte jak. Poradíme vám nejrůznější aktivity, díky kterým si sychravý podzim zamiluje úplně každý. I vy!

Aktivní odpočinek: Hýbejte se!

Během(babího) léta je aktivit spousta, trávíme hodně času venku, jezdíme na výlety, bruslíme, běháme, jezdíme na kolech. Zkrátka našemu tělu dopřáváme dostatek pohybu. S příchodem podzimu máme tendenci zahrabat se do peřin a nos vystrčit maximálně tak, když si jdeme pro šálek horkého kakaa. Právě na podzim je však pohyb více než potřeba. A čím více posílit imunitu než pořádnou dávkou cvičení? 

BĚH

Chcete trávit více času v přírodě, ale zároveň se hýbat? Pak je běh tím nejlepším řešením. Navíc s sebou můžete vzít čtyřnohé členy domácnosti. Tak nasaďte sluchátka, pusťte si oblíbenou hudbu, nazujte tenisky a vyrazte! Ale nezapomeňte se dobře obléknout, v zimě je potřeba chránit hlavně kotníky, krk a uši. 

jóga proti stresu

JÓGA

Příjemné protažení a klidná mysl, to jsou benefity, které vám dopřeje právě jóga. Nejlepší je, že ji můžete praktikovat téměř kdekoliv. Přečtěte si, jak na relaxační cvičení, díky kterému dodáte svému tělu i duši potřebnou energii.   

SILOVÉ CVIČENÍ

Dát si pořádně do těla! Možná to je to, co právě vy potřebujete, abyste zahnali špatnou náladu. Nemusíte nutně vyrážet do posilovny, cvičebních plánů a postupů je plný internet, stačí trošku zapátrat.

Dobijte tělu baterky pořádnou dávkou vitamínů

vitamíny

Zatímco v létě je ovoce a zelenina téměř na denním pořádku, na podzim a zimu se jejich množství v našem jídelníčku značně snižuje. Právě v tomto období bychom však naši imunitu měli podpořit. A to nejen vitamíny, mezi které patří zejména vitamin C a D, ale také vyváženou a kvalitní stravou

Zaměřte se na sezónní potraviny, které vám dodají energii a živiny. Fíky, hlíva ústřičná, dýně, jablka, skořice, zázvor, kvalitní kakao. To jsou jen některé z mnoha potravin, která vám na podzim udělají dobře. Podle Světové zdravotnické organizace bychom denně měli sníst zhruba 270 g zeleniny a 130 g ovoce

A pokud vás nějaký bacil přeci jen zastihne, vyzkoušejte zázvorový všelék!

Co na něj budete potřebovat? 

Kořen zázvoru
2 citrony
2 lžíce medu

 

Postup:
Kořen zázvoru oloupejte a buď odšťavněte, nebo nastrouhejte najemno a dejte do zavařovací sklenice. Zázvor zalijte šťávou ze dvou citronů, přidejte dvě lžíce medu a vše důkladně promíchejte a dejte uležet do lednice. Sirup můžete užívat samotný (maximálně 14 ml denně) nebo ho přidávat do čaje. 

Nezapomínejte na pitný režim

Ne, opravdu se nebavíme o tom, kolik kafíček denně vypijete. Pitným režimem je ideálně myšlena voda a neslazené čaje. 

Věděli jste, že naše tělo je z 65% tvořeno právě vodou?  Dostatek tekutin je důležitý pro správné fungování ledvin a ostatních orgánů těla. 

A jaký je optimální pitný režim? Pro dospělého člověka je to zhruba 2,4 až 2,8 litru denně. A jak je to s tou kávou? Ta se do pitného režimu nepočítá, stejně jako třeba víno nebo jiný alkohol. A pokud vás zajímá, kolik kávy je moc kávy, pak je odpověď 5 šálků espressa denně. To je hranice, kterou byste nikdy neměli překročit. 

Odpočívejte, třeba u seriálu

Stejně důležitý jako pohyb, je i odpočinek. A tím nemyslíme plácnout sebou po práci k televizi, u které rovnou i usnete, myslíme tím vědomý odpočinek. Ať už se vám nejlépe relaxuje u Netflixu, při čtení knihy, nebo na masáži, neměli byste na tyto aktivity zapomínat. Právě čas, který věnujete jen a jen sami sobě, pak určuje, jak se cítíte a jak jste na tom se spokojeností a mírou energie, kterou máte.

Ideálně si na takzvaný „me time“ vyhraďte alespoň 30 minut denně, o víkendu to může být klidně několik hodin.

 

Tady jsou tipy na aktivity:

masáž

Masáž:

Správná masáž dokáže zklidnit mysl a uzdravit tělo. Není to ale jen tak. V místnosti by například mělo být 22 až 24 °C. Přečtěte si jaký je klíč k dokonalé masáži a co všechno je potřeba, abyste se doopravdy uvolnili.  

šperkovnice

Ruční práce:

Spojte příjemné s užitečným a vyrobte si šperkovnici. Z prázdné krabičky od NIVEA Krému se během několika minut může stát roztomilá šperkovnice. Popusťte uzdu své kreativitě a pusťte se do DIY projektu ještě teď.

bylinková zahrádka

Bylinková zahrádka:

Máte doma prázdné kelímky od NIVEA produktů? Nevyhazujte je do koše a přeměňte je v bylinkovou zahrádku, díky které budete mít v kuchyni stále při ruce čerstvé koření.  

Pleťová maska:

Dopřeje vám relax, uvolnění a zároveň vyživí vaši pleť! Co to je? Přeci pleťová maska! Vyberte si z naší široké nabídky a dovolte si na chvilku jen vypnout a hýčkat sebe i svou pleť. 

V neposlední řadě myslete na to, že pokles energie i nálady je na podzim zcela přirozený. Pokud by však tyto nepříjemné stavy trvaly déle, nebo se dokonce prohlubovaly, pak určitě není nic proti ničemu spojit se například s psychologem a svoje trápení probrat.