měsíční cykly

Ženské (měsíční) cykly:


CO SE V NAŠEM TĚLE DĚJE A JAKÝ VLIV MAJÍ NA KVALITU VLASŮ NEBO POKOŽKY?

Téma, o kterém spousta žen mluví a má s ním osobní zkušenosti: Jaký vliv mají ženské cykly na kvalitu vlasů a pleti? Kdy je největší pravděpodobnost toho, že se na pleti objeví pupínek a kdy naopak máme pocit, že jsou vlasy nejkrásnější? Prozradíme, zda se s cykly a jejich vlivem na naše tělo dá bojovat, nebo můžeme jen tiše sedět a maskovat nedokonalosti.

Když se hormony splaší

Určitě to znáte. V jedné minutě jste naštvaná na celý svět a ve druhé po obloze skáčou jednorožci a vše je růžové. Brečíte, aniž byste věděla proč, a nevíte, co se sebou. Vlasy máte suché, přijdete si strašně ošklivá a nehty se neustále lámou.

Tohle jsou jasné příznaky toho, že se opět blíží naše měsíční (ne)kamarádka. A proč se tohle všechno děje? Odpověď je jednoduchá, může za to střídání hladiny hormonů během měsíčního cyklu.

 • Na začátku cyklu jsou estrogeny (hormony štěstí) na nule, což se odráží zejména na vaší náladě. Jste podrážděná, přecitlivělá a může se vám špatně spát. 
 • 6. až 9. den hladina estrogenů stoupá a černé mraky kolem vás se pomalu rozplývají. Do žil se vlije elán a optimismus, rozdáváte úsměvy a hýříte nápady. 
 • 10 dní od začátku cyklu se nemůžete cítit lépe. Vše je zalité sluncem a náladu vám nezkazí ani to, že vám ujel autobus před nosem. 
 • 15. den je šťastný den pro muže po vašem boku. Hladina estrogenů totiž způsobí vaši nezkrotnou touhu po vášni. 
 • 16. až 20. den se pomalu dostáváte do běžné nálady. Občas jste mrzutá, ale nic, co by nespravila kostička tabulka čokolády.
 • 25. až 28. den nad vámi opět přebírá vládu premenstruační syndrom, a tak ceníte zuby na všechny a na všechno. 

 

...

Mastná pleť plná pupínků

akne

To, co ženy trápí v období menstruace asi nejvíce, je akné. Pupínky vyskakují stále a všude. Mračíme se na sebe do zrcadla a připadáme si opravdu ošklivé. Zachovejte chladnou hlavu, známe totiž tipy, které vám od pupínků alespoň trochu pomohou. 

 

 1. Důkladně se odličujte. Ano, zvláště v tomto období je to opravdu důležité. Vaše pleť potřebuje dýchat! K rychlému a snadnému odstranění make-upu použijte například NIVEA Zklidňující micelární vodu 3 v 1, která odlíčí, odstraní všechny nečistoty a ochrání před podrážděním. Navíc je k pleti velmi šetrná a do hloubky ji hydratuje. 
 2. Hýčkejte se. Dopřejte si chvilku času jen pro sebe a naneste na pleť NIVEA detoxikační jílový čisticí krém Urban Skin 3 v 1. Použít ho můžete hned 3 způsoby: Jako čisticí krém, jako peeling nebo jako vyhlazující a zmatňující masku. Ve všech 3 případech budou na vaši pleť působit černá rýže, výtažky ze zeleného čaje a přírodní jíl. Výsledek? Svěží, krásná a do hloubky čistá pleť. 
 3. Pupínky nemačkejte. To je to nejhorší, co můžete pro svou pleť udělat a věřte nám, že situaci tím jen zhoršíte. Odolejte tedy pokušení pupínek „odstranit“ jen nehty, často nedokonale očištěnými. 

Roztřepené vlasy a slabé nehty? Pomůže železo

Není žádnou novinkou, že během menstruace nám více vypadávají vlasy. Po prohlédnutí hřebenu můžete mít dokonce pocit, že vám snad žádné nezbyly. Ale žádný strach. Stejně rychle jako vypadaly, zase narostou.

 

Během menstruace také dochází k lámání a třepení nehtů. A co za to může? Snížení množství železa v krvi a také nízká hladina estrogenu. Avšak i na tohle máme snadné řešení. Stačí průběžně během měsíce doplňovat železo. Nachází se ve větším množství například v hovězím mase, listové zelenině nebo luštěninách. A když by nebylo zbytí, můžete ho doplnit i pomocí tabletek a doplňků stravy.

...
třepení nehtů

Barvení vlasů během menstruace

Na toto téma koluje rozsáhlá řada mýtů. Ale kde je vlastně pravda? Neexistuje žádný důkaz o tom, že by barvení vlasů během menstruace bylo méně účinné než barvení v jiné dny. Tato fáma se šíří zejména kvůli tomu, že vlasy mají během menstruačního cyklu horší kvalitu, ale nemusíte mít strach, na barevní to opravdu vliv nemá.

 

Mezi „ženská témata“ patři i intimní péče. Přečtěte si v našem článku vše důležité o intimní péči.

...

Nezkrotné chutě na sladké

O půlnoci si otevřít pytlík brambůrků? Během menstruace nic neobvyklého. Může za to snížení hladiny estrogenu a zvýšení hladiny progesteronu. Naše chutě jsou jak na horské dráze a zmítají s námi ze strany na stranu. Bránit se jim moc nedá, a tak si hlavně nic nevyčítejte. 

Co vám může pomoci, je pravidelná a vyvážená strava po celý rok. Myslete ale i na to, že když si dáte čas od času ke snídani dortík, rozhodně to není kolosální chyba a svět se nezhroutí. 

 

A co vám může pomoci od „vlčího hladu“? 

 • Jezte menší porce, ale častěji. 
 • Udržujte si stabilní hladinu cukru v krvi a doplňujte bílkoviny. 
 • Doplňujte vitamíny: například zinek, hořčík a vitamín B6.

Při bolestech nemusíte sahat po lécích

V období menstruace se často nejlepším přítelem ženy stává zázračný růžový prášek. Je sice pravda, že od bolesti vám pomůže, ale rozhodně není dobré (a ani nutné) užívat ho pravidelně. Existuje spousta jiných metod, které vám bolestivé křeče zmírní.

 

Patří mezi ně například kontryhelový čaj, který srovná ženské hormony. Doporučuje se pít týden před začátkem menstruačního cyklu dvakrát denně. Účinný jsou také hořčík, procházka na čerstvém vzduchu nebo pomalá a klidná jóga. Osvědčená je také teplá sprcha nebo nahřívací polštářek přiložený na podbřišek.

...

Naordinujte si odpočinek

To, co vaše tělo během menstruace opravdu potřebuje, je odpočinek. Prochází velkými změnami a odehrává se v něm tolik věcí. Nehoňte ho. Dopřejte si například masáž, večer s oblíbenou knihou nebo film, na který se chcete dlouho podívat. Kdy jindy si to více zasloužíte, když ne teď? Pokuste se uvolnit od veškerého stresu. Zavřete dveře před deadliny a úkoly, které musíte udělat. Prostě jen relaxujte.