Namotivujte se na domácí cvičení


NEMÁTE ČINKY? SÁHNĚTE PO LAHVÍCH S VODOU!

Cvičení doma má své výhody, opravdu! Ušetříte nejen čas strávený cestou do fitka, ale také peníze za členství. Navíc do cvičení můžete zapojit i děti! Poradíme vám, jak si nastavit sebedisciplínu a vybudovat si #summerbody jednou pro vždy.

Nastavte si cíle a dodržujte (sebe)disciplínu

Jóga, pilates, crossfit, aerobic, silové tréninky. Druhů cvičení je nespočet. Můžete si vybrat jen jeden, nebo je kombinovat podle nálady a chuti. Je to jen na vás. Než ale se cvičením začnete, sepište si podrobný cvičební plán. Ten může mít podobu kalendáře. K jednotlivým dnům si zapište cvičení, které ten den chcete dělat, ale také odměnu, která vás za cvičení čeká! 

Nezapomeňte do plánu zařadit i dny volna, těch si zvolte tolik, kolik vaše tělo potřebuje, a zbytečně ho nepřepínejte. Jakmile budete mít svůj cvičební plán stále na očích, hned vám cvičení půjde lépe a budete v něm mít pevný řád. 


Zahoďte váhu a sáhněte po metru

Když jdou na váze čísla dolů, radost je ohromná!  Může se však stát, že váha stojí. A ne a ne se pohnout, i když cvičíte jako zběsilí. Neznamená to, že děláte něco špatně, jen je možné, že se vám tuky mění rovnou ve svaly. A jak je známo, kilo svalu a kilo tuku je, co se objemu týká, velký rozdíl

Proto schovejte váhu pod postel a raději sáhněte po metru a mobilu. Na začátku cvičení se vyfoťte ze všech stran a zapište si své míry. Jak na správné měření najdete na internetu. 

Zdravý životní styl není jen o cvičení, ale i o péči o tělo po cvičení. Víte, co vaše pokožku po fyzické námaze potřebuje?


Kde brát inspiraci?

Doba, kdy vám tipy mohla poskytnout možná tak sousedka, jsou dávno pryč. Nápady na cvičení doma najdete téměř kdekoliv. Na internetu, v televizi, na sociálních sítích, ale i od kamarádů či kamarádek. 

Nelekněte se množství informací, které na vás vyskočí z vyhledávačů. Myslete na to, co je vaším cílem a podle toho si vyberte videa či cvičební plány. Výhodou doby internetové je, že si cvičení můžete udělat velmi pestré. Nebojte se experimentovat a cviky různě obměňovat a střídat. Díky tomu se vyhnete stereotypu, který by vás po chvíli mohl začít nudit. 

Náš tip: Vyzkoušejte jednoduché cviky na zpevnění postavy. Natočili jsme pro vás instruktážní videa, díky kterým cviky snadno zvládnete. Zároveň v článku najdete i zdravý jídelníček na 10 dní.


Židle, batoh, ručník nebo dítě? Improvizujte

Nemusíte mít doma činkový set, cvičební lavici ani běžecký pás, hravě si vystačíte s tím, co už dávno máte

  • Židle: Doma ji má každý a při cvičení ji využijete na nejrůznější způsoby. Výpady, cviky na ruce i na břicho, možností je opravdu spousta. 
  • Ručníky: Možná znáte speciální pomůcku Flow in. Jedná se o destičky, které kloužou po zemi a vy pomocí nich můžete posilovat. Nemáte ji? Nevadí, skvěle vám poslouží i obyčejné ručníky a plovoucí podlaha. Tipy na cvičení s Flow in najdete na internetu. 
  • TRX: Pomůcka, díky které dáte zabrat celému tělu. Tyto závěsné popruhy seženete na e-shopech. A nebojte, z jejich ceny neomdlíte. 
  • Batoh se zátěží: Už vám nestačí vlastní váha a chcete si dát pořádně do těla? Oprašte batoh ze skříně, dejte do něj například knížky a posilujte! Jednoduchý cvik se rázem stane výrazně náročnějším.

A v neposlední řadě možná máte doma dítě: Lámete si hlavu s tím, co při cvičení uděláte s dětmi? Pokud nemáte hlídání, může to s nimi být poněkud náročné. My na to však máme snadné řešení, zapojte je do cvičení také! Na internetu najdete po zadání dotazů „cvičení s miminkem“ nebo „cvičení s dětmi“ mnoho inspirace. U některých cviků díky poslouží jako živé (a milé) závaží, do jiných se může odrostlejší potomek i aktivně zapojit.


Buďte na sebe hodní a chvalte se

Nezhubli jste tolik, kolik jste chtěli? Rozhodně se na sebe nezlobte. Velkou dávku pochvaly si zasloužíte už jen za to, že jste se vůbec do cvičení pustili. 

Každý úspěšný člověk dosáhl úspěchu po malých krůčcích. Chvalte se i za malé pokroky. Když vám náhodou cvičení v daný den nevyjde, nezoufejte, zacvičíte si zítra.

Jakmile cvičení začnete brát jako povinnost, je jen otázkou času, kdy s ním skončíte. Proto si vždy připomeňte, proč jste začali a mějte radost z každého jednoho cvičení.

Odměňujte se

Nové tričko, boty na cvičení, ale i knížka nebo dobrý čaj. Je jedno jakou formu odměny si zvolíte, ale vždy je dobré, mít se na co těšit. Vidina této odměny vás bude motivovat, když se vám nebude chtít zrovna cvičit nebo začnete pochybovat o tom, zda to celé zvládnete. Odměňovat se nemusíte pouze při dosažení cílů. Naopak. Časté, ale menší odměny fungují lépe. Odměny si zapište do cvičící tabulky, ať je máte stále na očích. 

Náš tip: Odměny nemusí být pouze materiální. Rozmazlovat se můžete i domácí masáží. Uvolníte tak napjaté svaly a užijete si zasloužený relax


Zapojte kamarádky i kolegy: Motivace jako pohonný motor

Sdílená radost, dvojitá radost! Podělte se o své cíle, ale i průběžné výsledky. Je jedno, jestli se budete motivovat s kamarádkou, kolegou z práce nebo třeba sourozenci. Vytvořte si skupinový chat, ve kterém se budete vzájemně podporovat a hecovat

Když víte, že v tom nejste sami, tak snadno se nevzdáte. Pokud jste soutěživí, můžete si například i vytvořit tabulku cílů a vymyslet odměny, ale i tresty, pokud někdo výzvu vzdá. Uvidíte, že ve skupině je síla a hned vám to půjde lépe.