Myjete si správně ruce?

Poradíme vám, na co se zaměřit při mytí a hygieně rukou

Aby byly vaše ruce opravdu čisté, musíte si je mýt alespoň 40 vteřin. Důležitá je i technika a záleží také na výběru mýdla. Jak si mýt ruce, aby na nich zůstalo co nejméně bakterií a nečistot? Máme pro vás podrobný návod, který vás mytím a hygienou rukou povede krok za krokem.

Kdy si mýt ruce?

Každý z nás si jistě myje ruce po toaletě, podstatně méně lidí však hygienu rukou dodržuje po příchodu domů či před jídlem. Někdo by mohl namítnout, že ruce bychom si tím pádem mohli mýt neustále, a v určitém smyslu má pravdu. Kde je však ta hranice, kterou je dobré dodržovat?

 

  • Po toaletě, před jídlem, po příchodu domů, po návštěvě lékaře, po podání ruky druhému člověku, po manipulaci s penězi, před vařením, po pohlazení domácího mazlíčka, po vynesení odpadků, po kýchnutí.

 

To je základní seznam situací, po kterých je doporučené umýt si ruce. Aby však umytí mělo nějaký smysl, je důležité, mýt si ruce správně. A to nemluvíme jen o správné technice, kterou si za moment vysvětlíme, ale také o správném výběru mýdla.

 

Mýdla

Jak dlouho si mýt ruce: 40 sekund je minimum

Podle Světové zdravotnické organizace by mytí rukou mělo trvat minimálně 40 sekund. Malou pomůckou pro vás může být písnička Hodně štěstí, zdraví, která trvá přibližně stejnou dobu.

Pokud si ruce dezinfikujete, doba se zkracuje na 20 sekund. Důležitější, než samotný čas mytí je však správná technika. Jak má hygiena rukou ideálně vypadat?

Jaké mýdlo použít?

Věděli jste, že spousta lidí si myje ruce pouze vodou? Přitom takové mytí nemá téměř žádné účinky. Jaké ale zvolit mýdlo, když je jich na trhu tolik? Při výběru mýdla se zaměřte na to, z kolika se skládá ingrediencí. Čím méně, tím lépe

Důležité také je, aby mýdlo obsahovalo nějaký olej, ten totiž zabraňuje vysychání rukou. Pokud máte citlivou pokožku, zaměřte se také na pH, mýdlo pro citlivou pokožku by mělo mít pH neutrální. 

NIVEA Krémové tekuté mýdlo Creme Care neobsahuje parabeny, má vyvážené pH a zanechává pokožku čistou, hebkou a vyživenou. Navíc má i praktickou pumpičku, která vám nadávkuje správné množství mýdla.

 

Jak si umýt ruce, když nemáte přístup k vodě?

V autě, v přírodě, na sportovišti. Často se nacházíme v situaci, kdy si potřebujeme umýt ruce, ale nemáme k dispozici vodu a mnohdy ani mýdlo. Co v takové situaci dělat? Na výběr máte ze dvou možností. Buď můžete použít antibakteriální gel či dezinfekci nebo dezinfekční ubrousky. 

Pokud při ruce nemáte ani jedno, sáhnout můžete i po obyčejných vlhčených ubrouscích, které ruce zbaví alespoň částečně nečistot. Nejsou ale stoprocentní. Berte je jako nutné provizorium. 

 

Vyrobte si vlastní antibakteriální gel. Víme jak

Jak už jsme zmínili, nejlepším způsobem, jak si umýt a zároveň dezinfikovat ruce mimo domov, je antibakteriální gel. Ten si můžete nejen koupit, ale také sami vyrobit.

Potřebujete k tomu pouze 4 ingredience:

  • Prázdnou litrovou lahev, peroxid vodíku o síle 3 %, glycerin a litr čistého alkoholu (ideálně 96% etanol). Dále budete potřebovat dvě injekční stříkačky a převařenou vodu.

Nejprve do lahve nalijte 830 mililitrů alkoholu. Poté k němu stříkačkou přidejte 42 mililitrů peroxidu vodíku. Směs dobře promíchejte a novou stříkačkou přidejte 15 mililitrů glycerinu. Pak už jen doplníte do lahve převařenou vodu tak, aby lahev byla plná. 

Po promíchání nechte hotový dezinfekční gel 3 dny na tmavém místě. Po uplynulé době ho stačí pouze přendat do menších lahviček a nosit všude s sebou!