Psychomotorický vývoj dítěte: co umí děťátko v 10 měsících?

JAK SI HRÁT S DĚŤÁTKEM A JAK NA NĚJ MLUVIT, ABY POCHYTILO CO NEJVÍCE?

V 10 měsících jsou děti obvykle velmi pohyblivé. Plazí se, lezou po čtyřech (možná rychleji, než byste chtěli), dokážou se posadit možná už umí i stát a opatrně chodit kolem nábytku. Podpořte jejich psychomotorický vývoj. Jde to snadno, i když váš andílek ještě nemluví.

Zajistěte děťátku bezpečný domov

Váš mrňousek je ztělesněná energie a momentálně ho nejvíc zajímá přemísťování se z místa na místo a prozkoumávání věcí všemi smysly. Vy proto potřebujete být vždy o krok napřed. Nespoléhejte na zabezpečovací lišty, pásky nebo rohy. 

Z dosahu odstraňte všechny věci, které nepatří do malých nenechavých ručiček nebo pusinky. Nízký stolek v obýváku je ideálním pomocníkem pro snadnější postavení a pokusnou chůzi. A věřte, že vratké přecházení od stolku ke skříňce, od skříňky k sedačce a od sedačky ke křeslu bude jedna z nejoblíbenějších činností vašeho děťátka.  

Není divu – ve stoje váš andílek dosáhne na věci, které mu dosud zůstávaly skryty, a jsou nepochybně daleko zajímavější než jakékoliv hračky. Pár samostatných kroků pak můžete oslavovat jako velký úspěch, ale zůstávejte pro jistotu vždy ve střehu. 

Myslíte, že je čas trochu se projít? Zjistěte, jak pomoci děťátku při jeho prvních krůčcích.

Páni, věci existují, i když je nevidíme!

TIP: Mrkněte se na další hry pro nejmenší děti.

Také paměť a myšlení vašeho děťátka udělaly velký krok kupředu. Dokáže si například uvědomit, že věci stále existují, i když je zrovna nevidí. Tuto významnou schopnost můžete dále rozvíjet a podporovat různými hrami. Nejjednodušší je prostě schovat hračku pod látkovou plenku. Miminko se rychle naučí, že když plenku odkryje, dostane svou hračku zpět.


Hry na schovávanou podpoří paměť

I když jste třeba ještě nehráli oblíbenou hru na „BUBUBU – KUK“, vaše zlatíčko na ni možná přijde úplně samo. Spousta dětí miluje hru na schovávanou. Jednoduše schovají obličej pod deku nebo plenku a pak vykouknou, aby mohly spatřit váš rozesmátý obličej. 

Hra je bude bavit ještě víc, když je budete hledat ve chvíli, kdy se schovávají. Větám jako: „Kampak Tomášek odešel?“ nebo „Kde je naše Markétka?“ se budou určitě smát. Tuto vděčnou hru můžete zkusit i se zakrýváním očí rukama. Uvidíte, že po vás bude děťátko všechno opakovat.

 

Psychomotorický vývoj dítěte přinese nové výzvy

Tato nově nabytá schopnost však má v běžném životě i svá úskalí. Miminko může pěkně vyvádět, když vidí, že odcházíte. Ví, že stále existujete a někde jste, ale bez něj. Strach z odloučení se začíná projevovat už okolo 7. měsíce.  V takovém případě je velmi důležité děťátku vysvětlit, že i když na chvíli odejdete, vždy se k němu vrátíte zpět. Období úzkosti z vaší nepřítomnosti sice přejde, ale miminko bude potřebovat vaši podporu a lásku.   


Jak s děťátkem najít společnou řeč

Možná už je to měsíc nebo dva, co jste slyšela první skutečné slovo z úst svého drobečka. Bude sice ještě chvíli trvat, než se miminko naučí opravdu mluvit, ale to neznamená, že s vámi nekomunikuje. Asi máte spoustu signálů, podle kterých vzájemně poznáte, o čem je „řeč“. Když chce miminko například zvednout ze země nebo z jídelní sedačky, pravděpodobně k vám vztáhne ruce. Sice je jasné, co váš andílek chce, ale uděláte dobře, když budete vše slovně popisovat. „Copak bys rád? Chceš zvednout?“ Dítě si tak začne spojovat slova s různými činnostmi i věcmi. 

Dalším oblíbeným signálem je obyčejné mávání rukou. Z počátku učte děťátko dělat „pá, pá“ jen tak pro zábavu. Později můžete mávání spojit s jakýmikoliv odchody. Zamávejte mu vždy, když odcházíte a ujistěte ho, že se zase vrátíte. Uvidíte, že brzy vám bude automaticky mávat zpět.

Je dokázáno, že děti se naučí daleko rychleji mluvit, když na ně při promlouvání k nim znakujete. Zjistěte, jak postupovat, když slova nestačí…

Neporovnávejte. Každé děťátko je jiné

Uvažujete-li o pokrocích svého děťátka, mějte na paměti, že každé dítě je jedinečné a nelze jej s nikým srovnávat. Každé miminko má svou vlastní cestičku vpřed a nezáleží na tom, zda se naučí nové věci dříve, nebo později. Děti se v tomto období vyvíjejí velmi rychle a jednotlivé dovednosti proto nelze zaškatulkovat do jednotlivých měsíců. Pokud však máte jakékoliv pochybnosti nebo otázky ohledně správného vývoje svého děťátka, zeptejte se svého pediatra.