Baby blues: Špatná nálada, únava a nevyspání

Nebojte, nejste v tom sama!
Jste z neustálé péče o miminko vyčerpaná? Hlavu vzhůru! Tohle brzy přejde.

Baby blues: nálada, která se vám nevyhne

Každá maminka je někdy unavená, nevyspalá a smutná. Někdy se k tomu navíc přidají pocity provinění, protože péče o miminko nevychází vždy podle plánu. Ale nebojte se! Stává se to opravdu všem.

Špatná nálada u čerstvých maminek je biologickou odpovědí na rychlou změnu hormonální hladiny po porodu. Tzv. baby blues, tedy smutek, úzkost nebo podrážděnost či melancholie potkají až 80 % novopečených maminek.

Hlavní příznaky poporodních výkyvů nálad zahrnují:

  • plačtivost 
  • podrážděnost 
  • nervozitu
  • vztek
  • úzkost
  • vyčerpání

Rychlé změny a život vzhůru nohama

Svůj vliv má samozřejmě i obrovská změna životního rytmu. Váš každodenní život je pravděpodobně tak trochu (nebo i úplně) vzhůru nohama. A těžkou zkouškou vašich organizačních schopností se může stát i obyčejná procházka s kočárkem. Nic z vašeho těhotenského ani předtěhotenského šatníku vám nesedí. A s tmavými kruhy pod očima z nevyspání si připadáte tak trochu jako duch. Nic z toho tu naštěstí nebude věčně!

Máte oči jak medvídek panda? Zbavte se kruhů pod očima následujícími pěti kroky.


Poporodní deprese, nebo jen smutek? Vyhledejte odborníka

Samozřejmě, že každodenní kolotoč povinností, nikdy nekončící kojení, přebalování, neutišitelný pláč a únava po probdělých nocích vaši mrzutou náladu jen prohlubují. Kdy je vše ještě v normě a kdy už vyhledat odborníka?

Poporodní deprese, nebo jen smutek?

Pokud tento stav přetrvává déle než 4–6 týdnů, kdy i přes vyčerpání trpíte nespavostí a máte pocit, že nic neděláte dobře, pravděpodobně u vás výkyvy nálad přerostly do klinického stádia tzv. poporodních depresí. Pokud jste v takovém stavu, promluvte si o svých pocitech s lékařem, který vám doporučí vhodný druh terapie. Není důvod k rozpakům či studu, své emoce rozhodně neignorujte! Váš život se zkrátka radikálně změnil a vy potřebujete malou pomoc, abyste se s touto změnou vyrovnala. Přečtěte si, jak zůstat klidným a trpělivým rodičem.

Každá, i ta nejlepší maminka může prožívat horší chvíle. Mějte však na paměti, že světlé stránky mateřství mnohonásobně převyšují ty tmavé, na které stejně brzy zapomenete! Tak si svou novou roli a její příjemné stránky užívejte plnými doušky.