Příprava na porod: 5 úlevových poloh, které porod usnadní

KTERÉ POLOHY VÁM ULEVÍ OD PORODNÍCH BOLESTÍ A USNADNÍ POROD?

Vyzkoušejte 5 ověřených pozic a pomozte miminku s rychlejším sestupem do pánve.

Nestyďte se a najděte si polohu, která je momentálně nejpohodlnější

Se začátkem porodu byste měla opustit polohu vleže a nechat gravitaci, aby vám pomohla k rychlejšímu narození vašeho miminka. Které pozice usnadní rozevření pánve a zároveň vám uleví od porodních bolestí? Vyzkoušejte 5 ověřených poloh.

Leh na boku s polštáři

Cítíte bolest zad nebo stydké kosti? Tato poloha vám pomůže se uvolnit. Lehněte si na bok a polštáře si položte mezi kolena, aby vaše pánev zůstala rozevřená. Nezapomeňte také zhluboka dýchat.

Cvičební míč

Na míč si můžete sednout nebo si kleknout a opřít se o něj. Pomůže vám i mírné pohupování dopředu a dozadu -  zapojujete při něm přesně ty svaly, které umožňují dítěti sestoupit níže do vaší pánve. 

Klek na všech čtyřech

V této poloze uleví vašim zádům zemská přitažlivost. Klekněte si na koberec a rukama se opřete o zem - váha bříška nebude tolik nezatěžovat vaše tělo. Pokud už máte kontrakce, opřete si hlavu o ruce a správně dýchejte. 

Dřep

Další pozice, která široce rozevírá pánev a využívá gravitaci ve váš prospěch. Poproste vašeho partnera, aby se posadil na okraj židle, ve dřepu si sedněte mezi jeho kolena a opřete se o jeho nohy pažemi. Vyhnete se tak otlačeninám a budete se cítit v bezpečí.

Polohy ve stoje

Vertikální polohy mohou nastávajícím maminkám usnadnit celý porod. V prvních fázích pomáhá gravitace miminku sestoupit do pánve a tlak jeho hlavičky urychluje otevření děložního hrdla. Stání též rozšiřuje pánevní vchod a umožňuje rozestoupení kostí, mezi kterými musí hlavička miminka projít.

Vhodná je i chůze, opírání se o partnera ve stoje nebo opírání o stůl či o lůžko. Většina porodníků doporučuje stání ve všech jeho variacích až do té doby, než je děložní hrdlo zcela rozestoupené a připravené k průchodu miminka.


Hýbejte se

Vstávání, sedání, lehání či převalování na cvičebním míči vám pomůže ke zmírnění porodních bolestí. Vyzkoušejte některé ověřené úlevové polohy - cokoliv vám udělá dobře, je povoleno.

 

 


Pravidelné cvičení během těhotenství pomáhá ke zpevnění pánevních svalů a k usnadnění porodu. Vyzkoušejte jógu v těhotenství: jednoduché pozice, které zvládnete i s rostoucím bříškem.

 

Psychická příprava na porod je stejně důležitá jako ta fyzická. Zjistěte, jak se psychicky připravit na porod: co se doma o uvolnění naučíte, v porodnici jako když najdete.