Objevte svět péče NIVEA

Hledám informace o výrobcích pro

jak zvládnout dětský vztek

JAK ZVLÁDNOUT DĚTSKÝ VZTEK: ZKROŤTE MALÉHO PROTIVU

Dětský vztek se od dospělého až tolik neliší. A platí na něj stejné věci.

Kopáním, boucháním a kousáním se vás děťátko snaží vyprovokovat, ale jako správný rodič musíte zůstat pánem situace. Abyste to lépe zvládla, je dobré vědět, co se s vaším dítětem vlastně děje a mít v záloze hned několik účinných strategií.

Vztek je v batolecím věku normální

uplakaná

Hodit by se vám mohlo i 12 tipů, jak utišit pláč.

Stále musíte mít na paměti, že batolecí věk je obdobím nezpracovaných a často nekontrolovatelných emocí. Když vašeho drobečka najednou ovládne agresivní výbuch citů, který vyústí v kopání nebo kousání, dejte mu jasně najevo, že s podobným chováním nesouhlasíte. Buďte neústupná, ale nikdy dítěti neoplácejte stejnou mincí. Podkopávala byste tak vlastní postoj a tvrzení, že násilí a agresivita jsou špatné. 


Důvody vzteku jsou malicherné. Ale jen pro nás

Uvědomte si, že i dospělí se někdy rozčílí kvůli úplným maličkostem. Vztek sice neprojevujeme zběsilým kopáním nebo boucháním, za to z nás ale někdy „lezou“ velmi nepěkné výrazy. Představte si, že by vás při některém vašem záchvatu hněvu viděl nezaujatý pozorovatel. Pravděpodobně by si řekl, že se rozčilujete zbytečně. Pro vás to ale v tu chvíli bylo důležité.

S dětmi je to úplně stejné. Jejich důvody nám připadají malicherné, pro ně jsou ale v tu chvíli něčím zásadním. Když si tohle uvědomíte, snáze pak objevíte klíč k jejich uklidnění.

 

domlouvání

Domlouvání by nepomohlo ani nám

Představte si teď, že se rozčílíte a v záchvatu emocí se vás někdo jiný, třeba váš partner, snaží uklidnit. Použije ale metodu domlouvání a řekne vám „hned toho nech“. Co se v tu chvíli stane? Pravděpodobně vás to neuklidní. Možná spíš naopak.

Když jsme rozčilení, nechceme, aby nám někdo domlouval. Raději chceme, aby nás vyslechl, objal, rozptýlil. Nebo aby nás prostě nechal se vyvztekat. Děti v tomto ohledu nejsou jiné. Vysvětlování jim nepomůže dostat se z emocí ven, potřebují přijetí.

 

vysvětlování

Naslouchejte, rozptylujte. Buďte trpělivá

Každému z nás pomáhá něco jiného a u dětí to platí také. Zkuste na svého drobečka několik metod, dříve či později objevíte tu pravou. Máte zrovna plné ruce práce s vařením či nakupováním a váš malý dareba se z nudy vzteká? Rozptylte ho třeba tím, že mu zadáte malý úkol – ať omyje jablíčka, nebo vybere do pytlíku 3 pěkné citrony.

Stejně jako my jsou i děti k podráždění náchylné, když jsou unavené nebo hladové. Neznáte-lid důvod rozladění vašeho mrňouska, v klidu se ho zeptejte, co mu chybí. Naslouchejte. Třeba zjistíte, že k vyřešení situace stačí úplná maličkost.

Pokud nic nezabírá, nechte dítě, ať se vzteká. Ono ho to po chvilce přejde. Nezapomeňte ho pak obejmout a ujistit, jak moc ho máte ráda. 

 
Bolí vás ze všeho toho křiku hlava a hladina stresu stoupá? Abyste i na vzteklé dítě dokázala být trpělivá, musíte se sama cítit vyrovnaně. Víme, jak na to: pryč se stresem!

naštvaný