Objevte svět péče NIVEA

Hledám informace o výrobcích pro

pryč se stresem

Pryč se stresem

Jak zůstat klidným a trpělivým rodičem?

V mnoha kulturách jsou novopečení rodiče hýčkáni a oslavováni. U nás se ale většina pozornosti zaměřuje na miminko. Musíme se tak o to víc rozmazlovat sami. Vypjatým chvilkám se většinou úplně nevyhneme, dlouhotrvající stres lze výrazně zmírnit. Přečtěte si, co vám pomůže k domácí pohodě.

Nejčastější příznaky stresu?

stres

Bolesti hlavy, nespavost i závažnější problémy

Stres je jedním z rizikových faktorů, které přispívají ke zdravotním problémům. Může se projevovat například bolestmi hlavy nebo nespavostí a vést až k vysokému krevnímu tlaku či srdečním chorobám. Maminky s malými dětmi jsou ke stresu náchylnější, jelikož procházejí obdobím velkých fyziologických změn spojených s kolísáním váhy, nevyrovnanou hladinou hormonů a chronickým nedostatkem spánku. 


Stres se nesnažte hned porazit, spíše omezte jeho projevy

Maminky, které mají pocit, že jsou pod neustálým tlakem, mohou mít potíže se spaním, rozhodováním i zvládáním každodenních povinností. Někdy pro ně bývá složité rozpoznat, jestli má miminko hlad, je unavené, nebo chce jen pochovat. Děti jsou pak mrzuté, maminky nervózní a začarovaný kruh stresu se uzavírá. Bylo by pošetilé myslet si, že stres ze svého života zcela vyloučíte, ale můžete ho výrazně omezit. 

10 tipů, které vám pomohou minimalizovat stres

jezte zdravě

7. Jezte zdravě a neodbývejte se

Špatná výživa podporuje stres a ubírá energii. Každý večer si připravte jídlo a lahev vody na druhý den (nebo poproste manžela). Během celodenní honičky pak jednoduše sáhnete do lednice a dobře se najíte i bez vaření. Přestože pro vás může být poporodní váha dalším stresujícím faktorem, experti nedoporučují kojícím maminkám držet jakékoliv diety. Mohou totiž snižovat kvalitu mateřského mléka. Zdravá strava a přiměřené cvičení je pro vytvarování vaší postavy dostatečné a bezpečné.

8. Smějte se

smějte se

Smích uvolňuje endorfiny, zmírňuje stres a posiluje imunitní systém. Podívejte se třeba na nějakou komedii nebo si domluvte setkání s kamarádkou, se kterou se vždy dobře pobavíte.

9. Uvědomte si, že dokonalý rodič je mýtus

Nenechte se ovlivnit okolím a maminkami ve filmech či reklamách, které se stále usmívají a řeší i ty nejsložitější situace s lehkostí superženy. Je to mýtus. Skutečné ženy z masa a kostí nejsou vždy dobře naladěné, nemají dokonalý účes, tiše spící spokojené miminko a tříchodovou večeři nachystanou na stole, jen co manžel vejde do dveří. Smiřte se s tím, že realita je někde jinde a uleví se vám.


10. Nebojte se požádat o pomoc

Pokud si se stresem a psychickým vypětím nevíte rady, bez obav vyhledejte profesionální pomoc. Nikdo si nebude myslet, že jste špatná matka jen proto, že se necítíte dobře. Když vás bolí zuby nebo si zlomíte ruku, také potřebujete pomoc odborníka. Teď jen potřebujete radu, jak se vypořádat s napětím či úzkostí.

 

 


Chcete se zbavit stresu, a přesto trávit čas se svojí ratolestí?

společné hry

Vyzkoušejte osvědčené hry pro nejmenší, u kterých se kreativně vyřádíte i vy. Uvidíte, že při společném tvoření s barvičkami nebo modelínou se příjemně uvolníte.