
Cesta do vodního světa: ideální cvičení pro rodiče i miminko
Plavání miminek se soustředí hlavně na zábavu a lehkost volného pohybu. Voda může miminku připomínat příjemné chvíle v bříšku, kde ještě nedávno bezstarostně plavalo v plodové vodě. Určitě si stále pamatuje ten hřejivý pocit bezpečí a jistoty. Plavání má navíc pozitivní vliv na celkový psychomotorický vývoj dítěte. Zdokonaluje smyslové vnímání miminka ve vztahu k okolnímu světu, posiluje dýchání, svaly a kardiovaskulární systém. Zvykne-li si na ovládání vlastního dechu a nebude-li mu vadit voda na obličeji, snáze se tak později naučí plavat.

Kdy je ten nejlepší čas přihlásit se do kurzů plavání a začít objevovat vodní svět?
Většina kurzů se vypisuje pro děti od 6 měsíců, některé ale začínají již od 3 měsíců. Poraďte se také se svým pediatrem, kdy je ta nejlepší doba pro vás a vaše miminko. Miminko může plavat v podstatě hned, jakmile dokáže držet hlavičku (což je obvykle v šestém měsíci).
Na co se při výběru kurzů zaměřit:
- Ne víc než 10 dětí na jednoho instruktora.
- Čisté prostředí, přítomnost záchranáře nebo zdravotníka.
- Teplota vody mezi 32 až 33°C.
- Zkušený instruktor, který se zaměřuje na hru a bezpečnost, nikoliv na klasickou výuku plavání (to miminka ještě nedokážou!).
Co se miminko může naučit
Co se miminko může naučit kromě písniček a her
- Jak se sklouznout z okraje bazénu do vody, jak se chytit a držet okraje bazénu (důležitá dovednost, kdyby náhodou spadlo do vody).
- Jak plavat “čubičku” s vaší pomocí.
- Jak dělat na hladině bubliny.
Bezpečnostní opatření, která je třeba mít na paměti
Přestože s vámi bude po celou dobu kurzu instruktor, je potřeba mít na paměti pár bezpečnostních opatření. Budou se vám hodit, i když půjdete s miminkem plavat sama.- Miminko mějte neustále v dosahu obou rukou.
- Nikdy nespoléhejte na plovací pomůcky.
- Neponořujte miminku hlavu pod vodu. Novorozenci sice instinktivně zadržují dech, když jsou pod vodou, nicméně tento reflex se ve vyšším věku ztrácí.
