první krůčky

Je čas trochu se projít

Jak pomoci vašemu děťátku při jeho prvních krůčcích.
Už se nemůžete dočkat, až vaše děťátko udělá první krůčky? Aby chůze pro miminko byla bezpečná, potřebuje posílit zádové svaly. Pomozte mu drobným cvičením.

Neztrácejte trpělivost, když první krůčky nepřijdou hned

Vnímejte správné signály, ať víte, kdy přijdou první krůčky

Některé děti vůbec nelezou – postaví se a rovnou chodí. Je však důležité, aby miminko při pohybu zapojovalo nožičky i ručičky. Sledujte pozorně jeho pokroky a odpovězte si na následující otázky: Pohybuje se víc než minulý měsíc? Zvedne už větší část těla ze země?

Pokud ano, není důvod k obavám. Pokud by děťátko nevyvíjelo žádnou snahu o první kroky po prvním roce věku, poraďte se s lékařem.

Nejdůležitějším předpokladem pro samostatnou chůzi jsou zádové svaly, které miminko začíná trénovat už při tzv. „pasení koníčků” – zvedání hlavičky, když leží na bříšku. Lezením vpřed získá větší sílu a pak se bude moci samo přitáhnout do stoje a bezpečně opět „žuchnout" na zem. 

Povzbuzujte svého drobečka k dalším krůčkům

Vyzkoušejte následující triky, kterými usnadníte miminku první krůčky:

  • Dávejte své děťátko na bříško co nejčastěji, aby si posílilo své zádové svaly.
  • Motivujte ho k pohybu hračkami, na které nedosáhne.
  • Položte miminko bříškem na gymnastický míč, držte ho za nožičky pod zadečkem a rolujte balón dopředu a dozadu. 
  • Držte před miminkem hračku a hýbejte s ní ze strany na stranu tak, aby se za ní miminko natáčelo.
  • Každý malý pokrok odměňte pochvalou. 
  • Když se děťátko už dokáže postavit, držte ho za obě ručičky a nechte ho chodit před sebou. Jakmile získá trochu jistoty, můžete ho zkusit vodit jen za jednu ruku. Miminko tak bude experimentovat se svou rovnováhou.
  • Postavte se pár kroků před něj a zatleskejte mu za to, jak umí samo stát. Povzbuzujte a chvalte jakýkoliv pokus.
  • Rozestavte malému cestovateli po místnosti stabilní kousky nábytku, aby se mohl lépe dostat přes celý pokoj. 
  • Možná si vaše děťátko ještě neumí sednout ze stoje bez opory. Buďte proto vždy nablízku, abyste mohla „tlumit” neočekávané pády.
 

První krůčky: Není kam chvátat

Tak, a jste zase o kousek blíž k prvním krůčkům. Většině dětí se první krůčky podaří okolo prvních narozenin, věková hranice však může být velmi rozdílná - od 9. až po 18. měsíc. Nedělejte si starosti, když si vaše děťátko dá na čas.

Miminko se bude brzy pohybovat rychleji, než si myslíte! Připravte se na vašeho malého chodce a zabezpečte domácnost proti úrazům.