Jména pro miminka:
víte, jak poznáte, že jste vybrali dobře?

Při výběru jména pro své miminko se můžete pěkně zapotit

V zahraničí a mezi celebritami se setkáváme s trendem pojmenovávat děti velmi netradičně – po místě početí, po barvách, pocitech, ovoci… Že nechcete následovat tento trend a přivést na svět dalšího “Anakina” nebo “Apple”? Zjistěte, jak poznat, jestli jste vybrali jméno pro miminko dobře.

Netradiční jméno pro miminko? Jedině z registru!

Pokud vybíráte z netradičních jmen, zkontrolujte si, že takové jméno opravdu můžete použít. V našich končinách je totiž možné dát dítěti jen takové křestní jméno, nebo i několik jmen, která jsou zde registrována. I tak ale máte na výběr z obrovského množství českých i velmi cizokrajných jmen.

Největší skokani z kalendáře aneb jaká netradiční jména lidé dávají?

Zvláštní a neobvyklá jména, se kterými se v posledním roce roztrhl pytel. Víte, která to jsou? Mezi holčičími jmény v žebříčku nejvíce postoupily Lilien, Olívie, Meda nebo Zoe. V těsném závěsu za nimi je trochu tradičnější Rozálie. Mezi klučičími jmény jsou největšími skokany Vasil a Eliáš. Která jména jsou ale ta nejpoužívanější?

Už víte, kdy budete jméno svého miminka vyplňovat v porodnici? Že ne? Naučte se, jak si vypočítat termín porodu!

 

Klučičí jména pro miminka: Jednoznačně vede Jakub

Mezi klučičími jmény se do první pětice kromě Jakuba dostal také Jan, Tomáš, Filip a Ondřej. Dáváte přednost originalitě? Zkuste zvolit poslední dobou zapomínanou taktiku. Pojmenujte své miminko po někom vám velmi blízkém. Jméno nebude tak okoukané a vy budete mít pro děťátko inspirativní příběh o člověku, po kterém jste jej pojmenovali.

 


Holčičí jména pro miminko: Jak vybrat to neokoukané?

Eliška, Tereza, Anna. Trojce jmen, kterými se chlubí nejvíce českých novorozených holčiček. Pokud nechcete, aby vaše dcerka měla za pár let další 3 spolužačky se stejným jménem, vyhněte se také jménu Adéla, Natálie nebo Ema. Hledáte pořádnou dávku inspirace?

Podívejte se na první desítku nejoblíbenějších holčičích a klučičích jmen v roce 2017!

Klučičí jména Holčičí jména
1. Jakub 1. Eliška
2. Jan 2. Tereza
3. Tomáš 3. Anna
4. Filip 4. Adéla
5. Ondřej 5.Sofie
6. Matyáš 6.Natálie
7. Lukáš 7.Karolína
8. Adam 8. Viktorie
9. Matěj 9. Ema
10. Dominik 10. Marie
                      

Zkuste zapátrat v knihách nebo na internetu, kde najdete nejrůznější jména včetně jejich významu a původu. Na internetu najdete také statistiky za poslední léta.


Poslední fáze výběru. Zkuste miminku napsat dopis!

Pokud už máte mezi jmény několik favoritů a stále se nemůžete rozhodnout, sepište je na papír a přidejte k nim příjmení. Můžete si také celé jméno i s adresou napsat na pohlednici či prázdnou obálku. Jméno tak nabude reálných rozměrů a vy budete moci posoudit, jestli se hodí pro každodenní použití.

Anebo zkuste miminku napsat rovnou celý dopis. Oslovujte jej, vyprávějte mu, jak se na něj těšíte a co cítíte. Jestli je vámi vybrané jméno to pravé, půjde vám to od ruky! Dopis si pak schovejte a děťátku ho přečtěte, až bude starší.

Jste zvědavá, jestli čekáte holku, nebo kluka? Podívejte se, jak předpovídaly pohlaví naše babičky!