jméno pro miminko

Jména pro miminka:
víte, jak poznáte, že jste vybrali dobře?

Při výběru jména pro své miminko se můžete pěkně zapotit

V zahraničí a mezi celebritami se setkáváme s trendem pojmenovávat děti velmi netradičně – po místě početí, po barvách, pocitech, ovoci… Že nechcete následovat tento trend a přivést na svět dalšího “Anakina” nebo “Apple”? Zjistěte, jak poznat, jestli jste vybrali jméno pro miminko dobře.

Netradiční jméno pro miminko? Jedině z registru!

Pokud vybíráte z netradičních jmen, zkontrolujte si, že takové jméno opravdu můžete použít. V našich končinách je totiž možné dát dítěti jen takové křestní jméno, nebo i několik jmen, která jsou zde registrována. I tak ale máte na výběr z obrovského množství českých i velmi cizokrajných jmen.

JAK VYBRAT JMÉNO PRO MIMINKO

Je samozřejmé, že na prvním místě při výběru budete koukat na to, jak se vám jméno líbí. Ale mějte na paměti i tři zásady, díky kterým bude jméno a příjmení dítěte tvořit ideální duo.

 1. Jméno a příjmení by se neměly rýmovat nebo si být podobné: Roman Náramný
 2. První hláska příjmení by se neměla shodovat s poslední hláskou křestního jména: Adéla Laskavá
 3. Vyhněte se kombinaci dlouhého jména s dlouhým příjmením: Maxmilián Červenokostelecký
 

Největší skokani z kalendáře aneb jaká netradiční jména lidé dávají?

Zvláštní a neobvyklá jména, se kterými se v posledním roce roztrhl pytel. Víte, která to jsou? Mezi holčičími jmény v žebříčku nejvíce postoupily Lilien, Olívie, Meda nebo Zoe. V těsném závěsu za nimi je trochu tradičnější Rozálie. Mezi klučičími jmény jsou největšími skokany Vasil a Eliáš. Která jména jsou ale ta nejpoužívanější?

Už víte, kdy budete jméno svého miminka vyplňovat v porodnici? Že ne? Naučte se, jak si vypočítat termín porodu


KLUČIČÍ JMÉNA PRO MIMINKA: JEDNOZNAČNĚ VEDE JAN

Mezi klučičími jmény se do první pětice kromě Jana dostal také Jakub, Tomáš, Matěj a Lukáš. Dáváte přednost originalitě? Zkuste zvolit poslední dobou zapomínanou taktiku. Pojmenujte své miminko po někom vám velmi blízkém. Jméno nebude tak okoukané a vy budete mít pro děťátko inspirativní příběh o člověku, po kterém jste jej pojmenovali.

HOLČIČÍ JMÉNA PRO MIMINKO: JAK VYBRAT TO NEOKOUKANÉ?

Eliška, Tereza, Mia. Trojce jmen, kterými se chlubí nejvíce českých novorozených holčiček. Pokud nechcete, aby vaše dcerka měla za pár let další 3 spolužačky se stejným jménem, vyhněte se také jménu Laura, Amálie nebo Ema. Hledáte pořádnou dávku inspirace?

JAKÁ BYLA NEJOBLÍBENĚJŠÍ JMÉNA V ROCE 2020?

Klučičí jména

 1. Jan
 2. Jakub
 3. Tomáš
 4. Matěj
 5. Lukáš

Holčičí jména

 1. Tereza
 2. Eliška
 3. Mia
 4. Laura
 5. Amálie
Zkuste zapátrat v knihách nebo na internetu, kde najdete jména a jejích význam včetně původu. Na internetu najdete také statistiky za poslední léta.

Poslední fáze výběru. Zkuste miminku napsat dopis!

Pokud už máte mezi jmény několik favoritů a stále se nemůžete rozhodnout, sepište je na papír a přidejte k nim příjmení. Můžete si také celé jméno i s adresou napsat na pohlednici či prázdnou obálku. Jméno tak nabude reálných rozměrů a vy budete moci posoudit, jestli se hodí pro každodenní použití.

Anebo zkuste miminku napsat rovnou celý dopis. Oslovujte jej, vyprávějte mu, jak se na něj těšíte a co cítíte. Jestli je vámi vybrané jméno to pravé, půjde vám to od ruky! Dopis si pak schovejte a děťátku ho přečtěte, až bude starší.

Jste zvědavá, jestli čekáte holku, nebo kluka? Podívejte se, jak předpovídaly pohlaví naše babičky!