Psychomotorický vývoj dítěte: co umí děťátko v 10 měsících?

JAK SI HRÁT S DĚŤÁTKEM A JAK NA NĚJ MLUVIT, ABY POCHYTILO CO NEJVÍCE?

V 10 měsících jsou děti obvykle velmi pohyblivé. Plazí se, lezou po čtyřech (možná rychleji, než byste chtěli), dokážou se posadit možná už umí i stát a opatrně chodit kolem nábytku. Podpořte jejich psychomotorický vývoj. Jde to snadno, i když váš andílek ještě nemluví.

Zajistěte děťátku bezpečný domov

Myslíte, že je čas trochu se projít? Zjistěte, jak pomoci děťátku při jeho prvních krůčcích.

Váš mrňousek je ztělesněná energie a momentálně ho nejvíc zajímá přemísťování se z místa na místo a prozkoumávání věcí všemi smysly. Vy proto potřebujete být vždy o krok napřed. Nespoléhejte na zabezpečovací lišty, pásky nebo rohy. 

Z dosahu odstraňte všechny věci, které nepatří do malých nenechavých ručiček nebo pusinky. Nízký stolek v obýváku je ideálním pomocníkem pro snadnější postavení a pokusnou chůzi. A věřte, že vratké přecházení od stolku ke skříňce, od skříňky k sedačce a od sedačky ke křeslu bude jedna z nejoblíbenějších činností vašeho děťátka.  

Není divu – ve stoje váš andílek dosáhne na věci, které mu dosud zůstávaly skryty, a jsou nepochybně daleko zajímavější než jakékoliv hračky. Pár samostatných kroků pak můžete oslavovat jako velký úspěch, ale zůstávejte pro jistotu vždy ve střehu. 


Páni, věci existují, i když je nevidíme!

TIP: Mrkněte se na další hry pro nejmenší děti.

Také paměť a myšlení vašeho děťátka udělaly velký krok kupředu. Dokáže si například uvědomit, že věci stále existují, i když je zrovna nevidí. Tuto významnou schopnost můžete dále rozvíjet a podporovat různými hrami. Nejjednodušší je prostě schovat hračku pod látkovou plenku. Miminko se rychle naučí, že když plenku odkryje, dostane svou hračku zpět.


Hry na schovávanou podpoří paměť

I když jste třeba ještě nehráli oblíbenou hru na „BUBUBU – KUK“, vaše zlatíčko na ni možná přijde úplně samo. Spousta dětí miluje hru na schovávanou. Jednoduše schovají obličej pod deku nebo plenku a pak vykouknou, aby mohly spatřit váš rozesmátý obličej. 

Hra je bude bavit ještě víc, když je budete hledat ve chvíli, kdy se schovávají. Větám jako: „Kampak Tomášek odešel?“ nebo „Kde je naše Markétka?“ se budou určitě smát. Tuto vděčnou hru můžete zkusit i se zakrýváním očí rukama. Uvidíte, že po vás bude děťátko všechno opakovat.

 

Psychomotorický vývoj dítěte přinese nové výzvy

Tato nově nabytá schopnost však má v běžném životě i svá úskalí. Miminko může pěkně vyvádět, když vidí, že odcházíte. Ví, že stále existujete a někde jste, ale bez něj. Strach z odloučení se začíná projevovat už okolo 7. měsíce.  V takovém případě je velmi důležité děťátku vysvětlit, že i když na chvíli odejdete, vždy se k němu vrátíte zpět. Období úzkosti z vaší nepřítomnosti sice přejde, ale miminko bude potřebovat vaši podporu a lásku.   


Jak s děťátkem najít společnou řeč

Možná už je to měsíc nebo dva, co jste slyšela první skutečné slovo z úst svého drobečka. Bude sice ještě chvíli trvat, než se miminko naučí opravdu mluvit, ale to neznamená, že s vámi nekomunikuje. Asi máte spoustu signálů, podle kterých vzájemně poznáte, o čem je „řeč“. Když chce miminko například zvednout ze země nebo z jídelní sedačky, pravděpodobně k vám vztáhne ruce. Sice je jasné, co váš andílek chce, ale uděláte dobře, když budete vše slovně popisovat. „Copak bys rád? Chceš zvednout?“ Dítě si tak začne spojovat slova s různými činnostmi i věcmi. 

Dalším oblíbeným signálem je obyčejné mávání rukou. Z počátku učte děťátko dělat „pá, pá“ jen tak pro zábavu. Později můžete mávání spojit s jakýmikoliv odchody. Zamávejte mu vždy, když odcházíte a ujistěte ho, že se zase vrátíte. Uvidíte, že brzy vám bude automaticky mávat zpět.

Je dokázáno, že děti se naučí daleko rychleji mluvit, když na ně při promlouvání k nim znakujete. Zjistěte, jak postupovat, když slova nestačí…

Neporovnávejte. Každé děťátko je jiné

Uvažujete-li o pokrocích svého děťátka, mějte na paměti, že každé dítě je jedinečné a nelze jej s nikým srovnávat. Každé miminko má svou vlastní cestičku vpřed a nezáleží na tom, zda se naučí nové věci dříve, nebo později. Děti se v tomto období vyvíjejí velmi rychle a jednotlivé dovednosti proto nelze zaškatulkovat do jednotlivých měsíců. Pokud však máte jakékoliv pochybnosti nebo otázky ohledně správného vývoje svého děťátka, zeptejte se svého pediatra.