Která barva vám dodá energii a která vás rozveselí?


BARVY MAJÍ ZVLÁŠTNÍ MOC MĚNIT NÁLADU I POCITY

Vaše oblíbené barvy se v průběhu života většinou změní. Barvy, které mají schopnost vás povzbudit a rozveselit, ale zůstávají stále stejné. Podívejte se, jaký význam mají, kterou si dát třeba do obýváku, a zjistěte, proč si značka NIVEA vybrala právě modrou.

Barvy a emoce: Proč tolik záleží na barvách kolem nás?

Kulatou plechovou nádobku s klasickým krémem od NIVEA zná každý. Proč má právě onu ikonickou tmavě modrou barvu? Tohle tajemství rozluští psychologie barev!

Co je to psychologie barev a jak funguje?

Psychologie barev sleduje, jak jednotlivé barvy ovlivňují naše rozhodování, náladu i pocity z dalších lidí, věcí a okolního prostředí. Vždyť barvy dokonce mohou zachraňovat životy. Různé výzkumy například prokázaly, že placebo tablety fungují i na základě své barvy.

Modrá barva – jistota, klid a spolehlivost

Modrá barva v lidské mysli obvykle vyvolá příjemné pocity jako pohled na nebe nebo moře za jasného krásného dne. Jsme naplněni klidem, prožíváme pocity stability, jistoty a spolehlivosti. Napadá vás lepší barva, do které jsme mohli obléct značku NIVEA?

Jak si barvy pohrávají s našimi pocity?

O tom, jestli se na návštěvě u kamarádky cítíte dobře, může rozhodnout i taková (zdánlivá) maličkost jako barva stěn v obýváku. K některým barvám jsme zkrátka od přírody přitahováni, k jiným naopak cítíme averzi. Síla barev byla v historii použita už mnohokrát. Například v umění ji využíváme i dnes. Věděli jste, že různé barvy používají psychologové při určování diagnóz u malých pacientů? Dopad barev na psychiku si uvědomují i v jiných veřejných institucích. Nejlépe je to asi vidět v mateřských školách, které hýří jasnými a veselými barvami od vstupních dveří až po talířky na svačinku.

A jaký je význam jednotlivých barev? Červená povzbuzuje sílu, sebevědomí a tvůrčí potenciál. Žlutá v lidech probouzí energii, zelená vyvolává důvěru a modrá kromě důvěry vyvolává také pocit zázemí a stability. Ale pozor, různý dopad na naše vnímání mohou mít i odstíny té samé barvy.


Za významem barev stojí celá věda…

Zjistěte, jak v každodenním životě využít sílu psychologie barev. Vždyť její poznatky stojí na stovkách výzkumů.

Význam barev: Jakou barvou vymalovat ložnici a v čem jít na pracovní pohovor?

Pokud chcete zařídit svůj dům tak, aby vám v něm bylo co nejpříjemněji, nelze nechat barvy stranou. Do obývacího pokoje zvolte odstíny hnědé a krémové barvy, které navozují harmonii a klid. Kreativní místnosti mohou být pestřejší. Do nich se bude hodit červená barva, která usnadní soustředění a přemýšlení, nebo žlutá – pro velkou dávku energie. Chcete-li, aby vaše ložnice vyzývala k odpočinku a uklidňovala vás po náročném dni, vymalujte v odstínech bleděmodré. 

Využít psychologii barev můžete nejen doma. Chystáte se na pracovní pohovor? V tmavě modré budete působit seriózně a chytře, červená vám dodá sebejistotu a odhodlání. Zelená zase pomůže myslet analyticky a kriticky. Přirozeně také sníží krevní tlak – a to se u pohovoru hodí! Nejen kolem barev existuje spousta mýtů a pověr. Podívejte se na nejčastější mýty a fakta o kráse.

3 věci, které jste o psychologii barev nevěděli

  1. Barva značky, například modrá barva značky NIVEA, může ovlivnit váš názor na její produkty a služby.
  2. Velká část toho, co dnes víme o psychologii barev, je založena na Teorii barev od Johanna W. von Goetha.
  3. Barva je nedílnou součástí našeho podvědomého rozhodovacího procesu. Má vliv i na výběr oblíbeného jídla

Když vám dojde NIVEA krém…

NIVEA krém vám poslouží hned 2x. Později plechovku použijte na maličkosti a poklady. Vždyť kulatá modrá plechovka hezky zapadne do vaší koupelny a před zatouláním ochrání třeba náušnice nebo sponky do vlasů. Modrá barva vám připomene, že byste ráno i večer měli hydratovat svou pokožku.

Proč NIVEA zvolila právě modrou barvu?

NIVEA Creme začal svou dlouhou historii v zelenožluté krabici zdobené černými vlnkami a vínovými ornamenty. Právě ty totiž byly typické pro secesní styl té doby. Teprve v roce 1925 vytvořil ředitel marketingu, Juan Gregorio Clausen, klasický NIVEA design, který opatrujeme dodnes.
Jako bývalý námořní kapitán se Clausen inspiroval otevřeným prostorem moře, mysticismem a robustností modré barvy. Tmavě modrá, kterou si vybral, představuje jasnost, důvěryhodnost, čestnost a odpovědnost. Bílá barva symbolizuje nevinnost a čistotu. Jeho koncepce se dočkala skutečného úspěchu – vždyť tehdejší ředitel marketingu dokázal definovat hodnoty, které ctíme dodnes. Nadčasový design NIVEA dnes milují miliony lidí po celém světě a stal se svého druhu kultem v oblasti kosmetiky a péče o tělo a pleť.