Objevte svět péče NIVEA

Hledám informace o výrobcích pro

Minimalismus u vás doma

ZBAVTE SE
NEPOŘÁDKU

Jednoduché tipy na očistu domova

Jak často si domů přinesete něco nového? A co takhle zbavit rovnou toho starého?

#MINIMALISMUS s NIVEA

Zbavit se starých a nepotřebných věcí není tak složité, jak se může zdát.

Obohaťte svůj život pořádkem a prostorem

Rok od roku máme ve svých domácnostech čím dál větší počet předmětů, které si buď sami koupíme, nebo je dostaneme. Hrnečky, tácky, kýčovité suvenýry z cest a jiné věci. Uchováváme je, protože je nám líto je vyhodit. Co kdybychom je jednou potřebovali? Mezi námi – nejspíš se tak nikdy nestane.

Bez té přemíry věcí by přitom naše domácnosti „prokoukly“ a působily by vzdušněji a čistěji. Kdo jednou její očistu vyzkouší, už na ni nedá dopustit.

NALAĎTE SE NA TŘÍDĚNÍ VĚCÍ A JEJICH VYHAZOVÁNÍ

Nemusíte zvládnout všechno najednou

Minimalismus u vás doma

Nespěchejte. Nalaďte se na to, že se budete zbavovat starých a nepotřebných věcí. Obrňte se vůči vzpomínkám, které vám budou říkat, abyste si album svých zkušebních a nepotřebných fotografií a dalších podobných propriet nechali. Přitom vám k ničemu nebudou.

Ptejte se sama sebe a dejte na své pocity

Minimalismus u vás doma

Neradi se zbavujeme dárečků, byť jsou kýčovité, nebo starých šatů, protože se můžou hodit, když se s těmi novými něco stane. Kdykoli budete na pochybách, zeptejte se sama sebe, jestli konkrétní věc přispívá k vašemu štěstí. Nepřispívá? Pryč s ní!

KDE A JAK ZAČÍT S HLOUBKOVOU OČISTOU DOMOVA

Začněte s tím, nad čím nebudete dlouho přemýšlet

Minimalismus u vás doma

Vůbec nejlepší bude začít oblečením. K němu převážně citový vztah nemáme, proto si stačí odpovědět na otázku, jestli jste ten který kousek měla na sobě během posledního půlroku. Ne? Zbavte se ho. Tím se na dokonalý úklid naladíte.

Praktické tipy, jak zvládnout úklid za víkend

 • Sepište si na papír všechny místnosti ve svém bytě nebo domě a odhadněte, jak dlouho by vám mohl úklid konkrétních pokojů trvat. To vás bude popohánět, abyste se „nezasekla“ u každé věci, kterou objevíte. Zbývá jen nastavit budík!
 • Připravte si velký pytel na odpadky a také krabice na věci, které opravdu vyhodit nechcete. Může jít třeba o rodinné fotografie, které ale nemusíte mít denně na očích.
 • Všechno půjde na dvě hromady. Jedna bude představovat, co si necháte, druhá, co vyhodíte. Směle do toho!
 • Budete-li chtít udělat i dobrý skutek, věci na vyhození znovu protřiďte. Některé můžete darovat nebo prodat.
 • A je hotovo. Váš domov působí svěže, protože v něm není tolik nahromaděných věcí. Úleva, že?

DALŠÍ TIPY PRO DOKONALÝ MINIMALISMUS

Jeden kousek dovnitř, druhý ven

Minimalismus u vás doma

Nadčasové pravidlo, které by mělo platit vždycky pro všechno. Jednoduše se jím můžete řídit například při pořizování dalších nových hrnečků, talířků, skleniček, půllitrů… Co kousek do skříňky, to jiný kousek ven.

Vsaďte na japonský trend Wabi Sabi

Minimalismus u vás doma

Nemá nic společného s ostrým wasabi. Naopak vás a vaše bydlení příjemně zklidní. Tento trend je založen nejen na myšlence minimalismu, ale taky na vyzdvihnutí nedokonalosti a na využití dekorací k praktickým účelům. 

ZBAVTE SKŘÍŇ NENOŠENÝCH KOUSKŮ

Tipy, se kterými svůj šatník vytřídíte k vlastní spokojenosti

 • Všechno oblečení vyházejte na jednu hromadu. Teprve pak si uvědomíte, jak moc ho vlastně máte.
 • Nalaďte se na úklid a na slibte si, že se nenecháte ničím rozptylovat.
 • Začněte ponožkami, které jste do pračky dala v páru, ale vrátily se vám single. Přidejte k nim ty obnošené a vyhoďte je.
 • Položte si důležitou otázku: „Nosila jsem tento svetr/tuto blůzku/tyto džíny během posledních šesti měsíců?“ Jakmile odpovíte ne, vyhoďte to.
 • Pokud vám to bude víc vyhovovat, můžete se sama sebe zeptat: „Kdybych teď byla v obchodě, koupila bych si to?“ Pokud ne, už víte, co máte dělat…
 • Vybrané věci pak rovnejte zpátky. V ideálním případě budete mít slavnostní a společenský oděv vzadu, protože ho nejspíš nenosíte nejčastěji. Vpředu naopak nechte to, co nosíte pravidelně.

Proč se náš šatník neustále zvětšuje?

Minimalismus u vás doma

Jak dojde na třídění věcí ve skříni, máme tendenci nechávat si nejen to, co opravdu nosíme, ale taky to o velikost větší, kdybychom přibrali, o velikost menší, kdybychom zhubli, kousky obnošené nebo úplně nové, které jsme si sice radostně pořídili, ale nikdy to neměli na sobě.

Jedno oblečení do práce i na volný čas

MINIMALISMUS VE VAŠEM ŽIVOTĚ

Postavte svůj šatník na nadčasovém oblečení

Minimalismus u vás doma

Po očistě šatníku máte ve skříni jen to, co nosíte a co vám dělá radost, případně byste si to klidně koupila znovu. Příště, až půjdete nakupovat, na to myslete. Vybírejte si nadčasové kousky, které s ostatními ve vaší skříni vytvoří pěkný komplet.

Minimalismus v péči o pleť

Minimalismus u vás doma

Svůj domov a možná už život teď máte nastaven v duchu uklidňujícího minimalismu. Zkuste to s námi praktikovat i co se kosmetiky a péče o pleť týče! Je to jednoduché a nejspíš to bude stejné jako s oblečením – spousta nepotřebných propriet vám jen zabírá místo na poličce nebo skříňce.