Home office:

Aby (nejen) při práci z domova vaše tělo netrpělo Práce z domova má své výhody. Dlouhá snídaně, celý den v pyžamu, nemusíte se malovat. Ale nese s sebou také jisté nástrahy, a to zejména pro naše tělo, které může být po pár dnech pořádně bolavé. Jak na home office, aby se z něj nestalo utrpení?

Hlídejte si „pracovní dobu“

Věděli jste, že v Evropě lidé na home officu pracují průměrně o dvě hodiny déle, než když jsou v kanceláři? Vyhněte se přepracování a jasně si stanovte svou pracovní dobu. Výhodou home officu je, že pokud to vaše pozice dovoluje, můžete si pracovní dobu nastavit přímo na míru

Jste produktivní brzy ráno? Přivstaňte si a užijte si poté volné odpoledne. Pokud naopak dáváte přednost práci do pozdních večerních hodin, jistě uvítáte dlouhé snídaní a čas pro sebe během dopoledne. 

Pracovní dobu si však můžete přizpůsobit i podle potřeb rodiny. Víte, že vás dopoledne čekají úkoly do školy s dětmi? Odložte práci do druhé části dne a nestresujte se odbíháním od úkolů k pracovním povinnostem. 


Jak skloubit práci a domácnost

Balancovat práci a domácnost může být mnohdy náročné. Zvláště pak udržet pozornost a soustředit se na práci, když vás z jedné strany volají děti a na druhé na vás čeká vaření oběda. Zahrajte si na krotitele dravé zvěře a nastavte doma pravidla. 

 1. Pokuste se dětem vysvětlit, že při práci potřebujete klid: Samozřejmě, že tato představa je poněkud naivní, ale možná budete mile překvapeni. V době, kdy potřebujete pracovat, můžete využít tipy na to, jak děti zabavit.
 2. Snažte se od práce neobíhat: Zkuste dodržovat vámi stanovenou pracovní dobu a neodbíhat od práce. Nejen, že budete produktivnější, ale také budete mít více času pro sebe.
 3. Rozdělte si doma úkoly: Děti, vaření, úklid, práce. Je toho zkrátka moc. Zkuste si úkoly rozdělit mezi členy domácnosti a hned vám všechno bude připadat o něco lehčí.
 4. Myslete na sebe: Nesnažte se být superwoman. Nemusíte vše zvládat na 200 % a dokonce ani na 100 %. Proto nezapomínejte na sebe a zbavte se stresu.

Udržet v hlavě plán na celý den může být vážně fuška. Usnadněte si práci a sepište si každé ráno, co vás během dne čeká a mějte všechny úkoly na jedno místě. To-do list vám nejen pomůže v produktivitě, ale také budete mít radost, když si daný úkol budete moci odškrtnout. 

Při plnění úkolů postupujte od těch nejtěžších po ty nejjednodušší, případně si zkuste k jednotlivým to do rozepsat, v jaké části dne se jim chcete věnovat. Určitě tu platí pravidlo „Snězte žábu hned po ránu“.

Přeci při běžném pracovním režimu máme více pohybu. Cesta do práce, z práce, pochůzky po kanceláři a než mrkneme okem, dá to 10 000 kroků. Doma se tento počet rapidně snižuje, a tak je potřeba, dohnat pohyb jinak. Koneckonců i krátkým protažením ulevíte přesezeným svalům, prokrvíte mozek a budete se cítit lépe

Dáváte přednost silovém u cvičení? Vyzkoušejte 10 účinných cviků pro pevnou postavu. Pokud naopak potřebujete zklidnit unavenou mysl a odpočinout si, zvolte relaxační cvičení, které vytvoří harmonii ve vaší duši. 

Nezapomeňte, že mezi cvičení se počítá i procházka. Vyrazte na pár minut do přírody mimo lidi a nadechněte se čerstvého vzduchu. 


Protahujte se a myslete na správné držení těla

Dlouhé sezení za počítačem má své následky. Ať už pracujete v kanceláři, nebo doma, dbejte na správné držení těla při práci a pravidelné protahování se. A jak takový správný posed vypadá?

 • Chodidla mějte rovně na zemi.
 • Podepřete si bedra.
 • Monitor by měl být v úrovni očí, nebo tak, abyste jen velmi lehce shlíželi dolů.
 • Předloktí a zápěstí držte v jedné rovině.
 • Stehna mějte horizontálně.
 • Uvolněte ramena a narovnejte záda.
 • Monitor by měl být od očí zhruba 45 až 70 cm.

 

Jako protáhnutí můžete zvolit lehký stretching či kratší jógu. Stačí pár cviků, ztuhlé svaly se opět uvolní, a vy tak předejdete možným křečím a bolestem


Dopřejte si večer koupel i masáž

Celý den váš mozek pracuje na 100 %, a tak si večer zaslouží vypnout. Připravte si domácí lázněnapusťte si horkou vanu, nalijte si sklenku vína a uvolněte se. K odreagování se můžete využít i různé kreativní činnosti. Vrhněte se na malování obrazu, pletení svetru nebo třeba výrobu šperkovnice

Odkládáte věci, na které se dlouhou dobu chystáte? Možná je právě teď ten správný čas. Protřiďte svůj šatník, kosmetiku, tisíce fotek, co máte v mobilu nebo se vrhněte se do učení nových jazyků.

 

Náš tip: To-do listy můžete používat pro celou rodinu. Zkuste je začít sepisovat i s dětmi. Nastavíte tak určitý řád a děti budou vědět, co musí během dne stihnout.