Jak zabavit děti

Jak zabavit děti, abyste na sebe měla alespoň chvíli čas

Skáčou vám občas děti po hlavě? Poradíme, jak malé sviště zabavit, abyste měla chvilku pro sebe.
S dětmi je svět opravdu tak trochu vzhůru nohama. Pokud marně přemýšlíte, kdy jste si naposledy vypila své kafe teplé a z odrostů na hlavě se stalo ombré, je nejvyšší čas na změnu. Připravili jsme pro vás tipy, jak děti alespoň na chvilku zabavit a užít si: Buď tu slavnou (mateřskou) „dovolenou“, nebo společný čas, když jsou odrostlejší děti doma a ne ve škole.

Nastavte si režim

Doma s dětmi se často může zdát, že se čas doslova zastavil. Z jednoho rohu na vás křičí koš plný prádla, z druhého práce a ve třetím se vzteká dítko. Když zrovna nemáte po ruce tatínka či hlídací babičky, musíte si nastavit společný režim, díky kterému vše lépe zvládnete.

Pokuste se najít stejný čas pro rutinní činnosti, které se budou opakovat každý den. Stejný čas budíčku, odpoledního odpočinku, večerky, ale i stejná doba jídla. Díky základním pravidlům bude vaše dítě vědět, co ho v následujících chvílích čeká a pocit jistoty mu dodá klid. A vám koneckonců taky.


Vsaďte na klasiku: Pohádky

Po obědě, před spaním, kdykoli. Čtení pohádek je jedna ze základních věci, o které by nemělo být ochuzené žádné dítě. Nejen, že čtení rozvíjí dětskou představivost a fantazii, ale také podporuje soustředěnost, tvorbu slovní zásoby a trénuje paměť. Číst dětem nemusíte jen vy, ale mohou si číst navzájem – třeba v rámci procvičování do školy. A vy pro sebe máte alespoň chvilku (relativního) klidu.

Můžete sáhnout po oblíbených knížkách ze svého dětství nebo vyzkoušet NIVEA pohádky, ve kterých Bětka, Čenda a králíček zažívají nejrůznější dobrodružství. Navíc pohádky jsou doprovázeny krásnými ilustracemi, které jsou i ve formě omalovánek, a tak děti mohou vyjádřit své kreativní já.  


3,2,1: Tvoříme!

Děti milují tvoření. Ať už se jedná o patlání z hlíny, malování temperami, modelování nebo třeba pečení. Využijte společný čas a vytvořte něco, co budete mít každý den na očích. Recyklujte staré plechovky NIVEA a vytvořte si bylinkovou zahrádku, šperkovnici či hodiny.
Na internetu najdete nepřeberné množství nápadů na tvoření z nejrůznějších materiálů – včetně předloh, šablon a přesných postupů. Kreativní činnosti dětem rozvíjí představivost, jemnou motoriku, trpělivost a mnohé další. Takže připravit se, pozor, tvoříme!

Aby společné učení nebylo mučení

Mnoho rodičů překvapuje, jak náročné je společné učení se s potomky. A to nejen časově, ale i psychicky. Pro děti i rodiče. Na co tedy při domácím učení pozor:

 

  • Mějte řád. Vyhraďte si pro učení konkrétní část dne. A nedělejte kompromisy – jinak domácí výuku neukočírujete.
  • Vykašlete se na „psaní nanečisto“. Chyby k životu patří a stresovat školáka neustálým přepisováním je zbytečné.
  • Neporovnávejte. Byl starší sourozenec lepší v matice? No a co? Pokud budete děti nahlas porovnávat, nepomůžete jim.
  • Chvalte. Spočítat správně rovnici o dvou neznámých není samozřejmost. Proto chvalte za pokroky, úspěchy, vše, co se povede.
  • Neztrácejte nervy. Možná až teď doceňujete trpělivost třídní učitelky. Nenadávejte, nevyčítejte, ale zhluboka se nadechněte a pusťte se znovu do vysvětlování. 

hračky

NEJLEPŠÍ HRAČKY JSOU VĚCI, KTERÉ NEJSOU HRAČKY

Myslíme i na ty nejmenší, pro které platí jedno pravidlo. Nejlepší hračka je vždy to, co hračka není. Hrnce, vařečky, houbičky na nádobí, ramínka, prázdné PET lahve, zkrátka vše, co se v běžné domácnosti vyskytuje. 

Děti objevováním nových věcí rozvíjí jemnou motoriku a zároveň poznávají základní věci, se kterými se během života potkají. Pokud je tedy nebaví jejich hračky, nezoufejte a rozhlédněte se kolem sebe. 
úklid domácnosti

MALÍ VELCÍ POMOCNÍCI

Nakupené množství dětské energie můžete využít i ve svůj prospěch. Zapojte děti do úklidu domácnosti, a sfoukněte tak dvě mouchy jednou ranou. V mladším věku děti uklízí velmi rádi, s přibývajícími roky už je to poněkud horší. Využijte toho, že dítka rádi napodobují to, co děláte vy. 

Raději dětem nedávejte do ruky chemické přípravky, kterými by si mohly ublížit. Vhodné je například utírání prachu mokrým hadříkem či zametání. I když je velmi pravděpodobné, že práci po dětech budete muset poupravit, stojí to za to. 

Bunkr, překážková dráha nebo cesta za pokladem

Přeneste se do svých dětských let. Co vám udělalo největší radost? Jistě se vám při pohledu na podomácku postavený bunkr rozsvítily oči nadšením. Stavba sice zabere trochu více času, ale děti si s ním poté vyhrají dlouhé hodiny. A z čeho ho postavit? Využijte židle, deky, polštáře, prostěradla. Fantazii se meze nekladou. Zapojte do stavění i děti. Dovnitř jim poté můžete nanosit hračky, knížky a třeba i nějaké dobroty. A zase máte pár desítek minut jen pro sebe.

Stejné nadšení u dětí vyvolá překážková dráha (máte-li zahradu) nebo cesta za pokladem. Pokud vám došly nápady, stačí se podívat na internet, kde je nespočet různých variant. Děti se unaví nejen fyzicky, ale také budou muset při zdolávání úkolů více přemýšlet a rozvíjet hrubou i jemnou motoriku


Když maminka nemůže, telka vždycky pomůže

Potřebujete se soustředit na práci, nalakovat si nehty nebo si jen přečíst kapitolu z oblíbené knihy? Často se můžete snažit, jak chcete, ale dětské ševelení neutichá. Že modré světlo není (nejen) pro děti zdravé asi nemusíme zdůrazňovat. Ovšem jedna pohádka denně rozhodně není škodlivá. 

Snažte se však vybrat pohádku přiměřenou věku dítěte. Starším rošťákům můžete pustit třeba i něco lehce naučného. Děti byste k televizi rozhodně neměla „odkládat“ – extrémem je ale i opačný přístup a úplné odpírání sledování pohádek a dětských pořadů.