Jóga v těhotenství

JEDNODUCHÁ POZICE, KTEROU ZVLÁDNETE I S ROSTOUCÍM BŘÍŠKEM.
6 kroků, se kterými dosáhnete té nejúčinnější a přesto jednoduché pozice.

Jóga v těhotenství krok za krokem

Následující průvodce vás krok za krokem povede k „jednoduché pozici“ (Sukhasana), která je ideální právě pro těhotné maminky. Nenechte se ale zmást názvem. Pokud jste zvyklá sedávat celé dny v pohodlném křesle, může pro vás být Sukhasana pěkně tvrdý oříšek!
I během těhotenství potřebuje vaše tělo pohyb. Hýbejte se! Ale opatrně

Krok 1: Jógu provádějte na pevné podložce

Složte jednu nebo dvě přikrývky, abyste si připravila pevnou podložku silnou cca 15 cm. Posaďte se vzpřímeně na kraj složené přikrývky a nohy natáhněte na podlahu rovně před sebe (základní pozice Dandasana). 


Krok 2: Do tureckého sedu

Překřižte nohy nad kotníky a roztáhněte kolena. Posaďte se do volného tureckého sedu.

Krok 3: Jogínská pozice Sukhasana pro těhotné

Hrany chodidel nechte volně položené na podlaze, vnitřní klenby nohou pohodlně zasuňte pod lýtka. Správnou polohu nohou při pozici Sukhasana poznáte podle toho, že obě stehna a překřížená lýtka tvoří trojúhelník. 

Nepleťte si tuto polohu s klasickým tureckým sedem, kdy jsou nohy překřížené velmi blízko u těla. V pozici Sukhasana by měl vzniknout pohodlný prostor mezi překříženýma nohama a pánví.     


Krok 4: Uvolněte pánev

Vaše pánev by měla při tomto sedu být v tzv. neutrální poloze. Abyste se ujistila, že sedíte správně, vzepřete se na rukou a zvedněte hýždě z podložky. Počkejte několik nádechů, až se dolní část páteře a pánev uvolní a poté se pomalu posaďte zpět na podložku. Snažte se udržet stydkou kost a kostrč ve stejné výšce od podložky. 
Pravidelné cvičení během těhotenství vám pomůže udržet se ve formě a cvičení po porodu pak pro vás bude mnohem snadnější.
 

Krok 5: Dlaně vzhůru!

Ruce složte volně do klína dlaněmi vzhůru, nebo je položte na kolena dlaněmi dolů. Kostrč mějte co nejblíže k podlaze, záda rovná a ramena uvolněná. 


Krok 6: Střídejte nohy

Pokud budete v této pozici setrvávat déle, nezapomeňte střídat překřížené nohy. Cvičení si rozdělte na půl a překřížené nohy vyměňte v polovině cvičení.