Ranní vs. večerní péče o pleť: Jaký je v nich rozdíl?

Zatímco přes noc potřebuje naše pleť regeneraci, přes den vyžaduje ochranu a hydrataci. Jak se od sebe liší ranní a večerní péče o pleť a kolik produktů skutečně potřebujete?

Proč je nutné o pleť pečovat

Za zdravou a svěží pletí v každém věku stojí důkladná péče. Okolo 25. roku života se z naší pokožky i pleti začíná vytrácet trojice látek, které mají na starost jejich pružnost, pevnost a svěží vzhled. 

 

Jedná se o 3K – Kyselinu hyaluronovou, koenzym Q10 a kolagen. Tím, že s přibývajícím věkem klesá jejich množství v pokožce a pleti, začínají se objevovat první vrásky, drobné linky, povadají dříve ostré rysy… Dá se s přírodou bojovat? Ano, dá: Tím, že na scénu povoláte vhodně vybrané pečující produkty. A budete je správně a především pravidelně používat.

 

Mezi nejdůležitější kroky patří intenzivní hydratace pleti, díky které bude pleť svěží a pružná. Dále je potřeba myslet na důkladné čištění od všech nečistot, které se na pleti usazují. A nesmíme vynechat ani výživu pleti. S tím vším vám pomůže ranní a večerní pečující rutina. 

Ranní pečující rutina

Po spánku je naše pleť sice odpočatá a svěží, nicméně vy byste ji měla připravit na vše, co ji během dne čeká. Postarat se o její ochranu, vytvořit na ní neviditelný, ale o to účinnější štít, který ji ochrání. Před slunečním zářením, drobnými nečistotami, které na pleti ulpívají ze vzduchu, ale třeba i před negativními účinky klimatizace v dopravních prostředcích.

Jak by tedy měla vypadat ranní pečující rutina?

1. Pleť vyčistěte:

Věděli jste, že během noční regenerace vylučuje naše pleť kožní maz? A toho je po ránu potřeba se zbavit.

2. Naneste pleťové sérum:

Pečující séra obsahují vysokou koncentraci účinných látek, které se pak během celého dne o pleť starají. NIVEA Povzbuzující hydratační sérum Hydra Skin Effect obsahuje čistou kyselinu hyaluronovou, která pleti poskytuje intenzivní hloubkovou hydrataci až na 72 hodin. 
S množstvím séra to nemusíte přehánět. Stačí ho opravdu malinko. Naneste ho nejen na obličej, ale i krk a dekolt – a pak mu dejte zhruba 1 minutu na vstřebání. Mimochodem, chcete-li o pleťových sérech vědět více, pak si přečtěte náš článek: Pleťová séra: Objevte jejich sílu.

3. Teď přichází čas na denní krém:

Ten vytvoří na pleti ochranný film, který zachytí všechny nečistoty. Ideální denní krém by měl také poskytovat ochranu před slunečními paprsky. A pak už záleží „jen“ na tom, co vaše pleť aktuálně potřebuje. Je to hydratace, vyhlazení, zpevnění, rozjasnění? Podle toho (a samozřejmě podle typu pleti) zvolte denní krém. Třeba takový NIVEA Osvěžující denní hydratační gel Hydra Skin Effect zanechá pleť zářivou a díky kyselině hyaluronové i hydratovanou, a to až na 72 hodin. 

Večerní pečující rutina

Večer je pro naši pleť důležité zejména čištění, abychom ji zbavili všech nečistot, které se na ní zachytily během dne. Zároveň je potřeba pleť hydratovat a připravit ji na regeneraci, která ji během noci čeká.

Probíhá vaše večerní rutina tak, jak by měla?

1. Odlíčení očí:

Nešetřete s produktem, který na očistu používáte. Případně vatový tampon před jeho nanesením důkladně namočte a až poté naneste kosmetiku. Proč? Předejdete tak příliš silnému „drhnutí“ citlivé a tenké pleti v okolí očí. Oči také snáz odlíčíte, když vatové tamponky na oči na chvilku přitisknete – dekorativní kosmetika se rozpustí a vy nemusíte tlačit. Mimochodem, s voděodolnou kosmetikou si poradí například Dvoufázový odličovač s výtažky z chrpy. Správný směr je potom „dolů a dovnitř“ (byť vás možná přirozenost vede přesně opačně). Za důkladné odlíčení vám nepoděkuje jen pleť – zbytky líčidel totiž způsobují třeba záněty spojivek.

2. Odlíčení rtů:

Máte pocit, že vám na rtech po celém dnu příliš rtěnky nebo lesku nezbylo? I přesto odličte i rty. Kůže na nich a v jejich okolí je totiž velmi tenká – a mnohdy stačí jen trocha nečistot k tomu, abyste dalších několik týdnů bojovala s popraskanými koutky.

3. Čištění pleti:

A teď už konečně došlo i na zbytek obličeje! Začněte čelem, kolem očí postupujte k nosu a následně dolů k bradě. Snažte se všechny pohyby vést směrem dovnitř, nikoli ven. Kromě obličeje vyčistěte i krk a dekolt. Ne nadarmo se říká, že právě tyto partie dokážou „prásknout“ skutečný věk. Sázkou na jistotu je NIVEA Micelární voda Hydra Skin Effect, která jedním tahem pleť čistí a zanechává ji svěží. 

4. Nezapomeňte na noční krém:

Přes noc potřebuje naše pleť hlavně regenerovat. NIVEA Regenerační noční hydratační gel-krém Hydra Skin Effect obsahuje čistou kyselinu hyaluronovou, která pleť do hloubky hydratuje. A byť bývají noční krémy obvykle hutnější, tenhle má lehkou gelovou konzistenci, které na pleti nezanechává mastný film. Ráno tak bude vaše pleť svěží, pružná a odpočatá.