Afro vlasy dívka, s úsměvem

NIVEA Průvodce léčbou akné

Vše, co potřebujete vědět o příčinách akné a o tom, jak se ho zbavit.

NIVEA Průvodce léčbou akné

Akné obvykle postihne v určitém okamžiku života každého. Způsobuje tvorbu pupínků, nadměrně mastnou pleť a často je docela bolestivé. Pokud hledáte způsob, jak akné zlepšit, chcete se dozvědět více o různých typech akné nebo hledáte postupy, jak o aknózní pleť pečovat, jste na správném místě.

Co je to akné?center>

Jako akné označujeme dlouhotrvající výskyt skvrn nebo pupínků.
 
 Lidem se často stává, že se jim akné objevuje po celém obličeji. Někteří lidé však mají projevy akné i na zádech, nebo dokonce na hrudi. V těchto případech je dobré vyhledat lékařskou pomoc, protože se pravděpodobně jedná o závažnější případ akné.

Kdo trpí na akné?

Výskyt akné může postihnout kohokoli. Popravdě řečeno trpí do určité míry na akné asi 95 % lidí ve věku od 11 do 30 let. Dále se s akné setkají přibližně 3 % dospělých starších 35 let. Jedná se o velmi rozšířený kožní problém, který může postihnout každého.


6 hlavních druhů akné

Níže uvádíme 6 hlavních druhů akné, i když rozlišit je bývá obtížné.
 
žena čištění obličeje s vatovým tamponem

1. Acne Comedonica
 Jedná se o nejmírnější formu akné, která se vyznačuje nezanícenými černými tečkami, jež se objevují v mastné t-zóně.
 
 2. Acne Papulopustulosa
 Tato středně těžká až těžká forma akné proniká hlouběji do pokožky a způsobuje lokální podráždění. V některých případech může způsobit bolestivý zánět.
 
 3. Acne Vulgaris 
 Jedná se o nejběžnější typ akné. Projevuje se jako shluky pupínků a mastná pleť. Obvykle vymizí, jakmile skončí puberta.
 
 4. Acne Conglobata 
 Jedná se o nejzávažnější formu Acne vulgaris. Projevuje se bulkami, abscesy a puchýřky, které mohou mít za následek viditelné jizvy.
 
 5. Acne Inversa
 Jedná se o chronickou formu akné, která se projevuje ve fázích. Je závažnější a vyskytuje se po celém těle, například v oblastech, jako jsou ramena a třísla. U tohoto typu se pod kůží tvoří malé bulky, které se mohou vyvinout v abscesy nebo puchýřky.
 
 6. Mallorca Acne
 Často se vyskytuje po delším pobytu na slunci. Akné Mallorca se projevuje jako malé skvrny vzniklé kombinací intenzivního UV záření a mastných přípravků na ochranu před sluncem. Naštěstí je snadné najít specializované opalovací krémy pro aknózní pleť.
 
 
 
 Společnost NIVEA vždy doporučuje, abyste se s žádostí o další pomoc a radu obrátili na kvalifikovaného dermatologa, případně na svého praktického lékaře – zejména pokud trpíte na bolestivé projevy akné.

6 druhů projevů akné

Níže uvádíme druhy projevů akné, od malých nedokonalostí až po silně bolestivé projevy.
 
 1. Černé tečky: Jedná se o malé, ucpané póry. Mohou mít černou nebo žlutou barvu. Při vymáčknutí se mohou zanítit, proto je vhodné odložit pinzetu a místo ní zvolit kvalitní přípravek na čištění pleti.
 
 2. Bílé tečky: Jsou podobné černým tečkám, ale často jsou bílé (odtud jejich název).
 
 3. Papuly: Malé, červené výstupky, které mohou být poměrně bolestivé. 
 
 4. Pustuly: Z papul se často stávají pustulky neboli puchýřky. Jejich obsah se může zanítit, proto se puchýřky často vyznačují bílou špičkou. Prosím, nenechte se zlákat k jejich vymáčknutí! Zvolte raději léčebný krém.
 
 5. Noduly: Velké, tvrdé hrudky, které se tvoří pod povrchem kůže a mohou být bolestivé.
 
 6. Cysty: Mohou být velmi bolestivé. Jsou podobné vřídkům pod kůží, a protože se vyskytují hluboko v pokožce, nesou s sebou největší riziko vzniku jizev.
 
 
 Vždy se vyhněte vymačkávání pupínků. Vnesete do nich nové bakterie a můžete potenciálně způsobit větší infekci. Místo toho se zaměřte na udržování čisté pokožky a používání krému na pupínky, který je přizpůsobený vašemu typu pleti.
 
 
 Nezapomeňte, že může být velmi obtížné, abyste sami diagnostikovali svůj typ akné a druh jeho projevů. Pokud vás akné znepokojuje nebo nadměrně trápí, je dobré se o dalším postupu poradit s lékárníkem, praktickým lékařem nebo dermatologem.

 

žena s čistícím gelem na obličeji


Objevilo se u vás akné?

Výskyt akné může na první pohled vypadat velmi podobně jako očista pleti. Pleť tedy může být velmi flekatá, mastná, zarudlá a podrážděná. Existuje však několik zásadních rozdílů.
 
 K očistě pleti obvykle dochází poté, co vyzkoušíte zcela nový pleťový přípravek se silnějšími ingrediencemi – například přípravek, který obsahuje retinol, složku proti stárnutí pleti. Může se jednat o poměrně lokalizovanou reakci; možná se proto projeví pouze v místě, kde byl aplikován nový, silnější přípravek. 
 
 Je možné, že je to váš případ? Pokud ne, přečtěte si o některých z hlavních příčin vzniku akné.

Objevilo se u vás akné?

Co způsobuje akné?

Výskyt akné může způsobit mnoho věcí – od stravy až po (ne)čistotu štětců na make-up. Někdy může výskyt akné způsobit i používání produktů, které nejsou vhodné pro váš typ pleti. 
 
Černá dívka s růžovým květem

Níže uvádíme čtyři klíčové faktory, jež mohou způsobit vážnější, dlouhodobé výskyty akné:
 
 1. Hormony
 Akné často souvisí s hormonálními výkyvy, a proto se u lidí první výskyt akné často objevuje v průběhu dospívání. Je však důležité si uvědomit, že se může objevit kdykoli v životě.
 
 2. Ucpané póry
 Přebytečný maz, odumřelé kožní buňky, a dokonce i make-up mohou ucpávat póry. Tyto usazeniny podporují růst bakterií, což následně vede ke vzniku pupínku.
 
 3. Příčiny způsobené okolním prostředím
 Pokud žijete nebo pracujete v blízkosti velkých silnic a měst, je vaše pleť vystavena znečištění a vzduch je plný prachu a nečistot. Ten může ulpívat na obličeji a ucpávat póry. Proto je dobré si na konci každého dne obličej umýt.
 
 4. Genetika
 Bohužel můžete zdědit genetické dispozice k akné. To může rozhodnout o tom, jak silné budou jeho projevy.

Prevence akné

Zde je několik snadných způsobů, jak předcházet vzniku akné. 
 
žena s úsměvem

1. Dodržujte specifickou rutinu při péči o pleť

Ošetřující přípravky na akné od NIVEA vám pomohou předcházet výskytu akné – a zmírňovat jeho existující příznaky. Objevte naši řadu micelárních vod NIVEA s jemným složením, které pomáhají čistit a zklidňovat pleť. Jsou ideálními čisticími přípravky typu „vše v jednom“, protože pomáhají odstraňovat nečistoty, make-up i bakterie.
 
 Jak to dělají? Micelární voda je plná mimořádně malých částic zvaných „micely“. Ty přitahují a zachycují nečistoty, takže je následně můžete setřít vatovým tamponem a vaše pleť zůstane čistá a svěží.

2. Zlepšete své každodenní návyky

 Vědět, jaké produkty byste měli používat, je první krok. Ale ujistit se, že je opravdu používáte, může být samo o sobě další výzvou. 
 
 Dbejte na mytí obličeje ráno a večer a pravidelně používejte čisticí přípravek. To je opravdu zásadní, protože díky tomu bude vaše pleť čistá a zbavená nečistot.
 
 Čtěte etikety na všech svých produktech, abyste se ujistili, že žádnou jejich složku nepoužíváte nadměrně. Například některé chemické peelingy by se měly používat pouze večer a pouze dvakrát týdně. Pokud tedy tuto hranici překročíte, můžete svou kožní bariéru dále poškozovat. 

3. Jste to, co jíte

Dbejte na to, abyste pili hodně vody, která vám pomůže propláchnout organismus a udržet pleť čistou. Pravděpodobně už víte, že pleť potřebuje hodně hydratace, ale nemůžete toho docílit pouze lokálním ošetřením. Zkuste důsledně pít 8 sklenic vody denně a měli byste na sobě začít pozorovat rozdíl. 
 
 Konzumace potravin bohatých na vitaminy, jako jsou špenát, mrkev, kapusta, papája, medový meloun a sladké brambory, vám pomůže udržet vysokou hladinu vitaminu A. Ten je pro zdravou a zářivou pleť nezbytný. A vitamin C nejenže chrání před nachlazením, ale přispívá také ke zdravé pleti. Proto si nezapomeňte dát pomeranč nebo si do vody přidejte citron, kdykoli můžete. 
 
 Pokud bojujete s vyrážkami, je normálně dobré se čokoládě vyhýbat, ale hořká čokoláda je výjimkou z tohoto pravidla. Obsahuje vysoké množství omega-6 mastných kyselin, které stimulují regeneraci pokožky a růst vlasů. Je také dobrá pro zdraví kostí a může dokonce pomáhat regulovat metabolismus. Dát si denně čtvereček nebo dva je tedy skutečně dobrý nápad.


Jak se zbavit akné

Akné může být stresující a bolestivé onemocnění. Existuje však mnoho věcí, které můžete udělat pro to, abyste svou situaci zlepšili. A nezapomeňte – snažte se nestresovat. To totiž může problém ještě zhoršit.
 
 Přečtěte si, zda může akné zmizet samo, jak dlouho mohou projevy akné trvat a jaké jsou možnosti léčby akné.

Jak se zbavit akné

Odeznívá akné samo od sebe?

Na tuto otázku je velmi těžké odpovědět! Akné je často bolestivé, otravné a jen těžko léčitelné. Někteří lidé zjistí, že pozitivní vliv na četnost problémů s pletí má změna životního stylu. Pokud se nicméně jedná o závažnější a bolestivé případy akné, je důležité najít řešení. Dlouhotrvající bolest a podráždění vás mohou občas trochu trápit. Pokud je to váš případ, společnost NIVEA vám vždy doporučuje poradit se s lékařem.

Jak se zbavit akné

Jak dlouho trvají projevy akné?

Na tuto otázku neexistuje definitivní odpověď. Je to frustrující, ale pravdou je, že projevy akné mohou trvat i několik měsíců. Opravdu se to liší od člověka k člověku.
 
 Bolestivé, velmi viditelné projevy mohou způsobit velký stres, takže pokud se kvůli své pleti cítíte sklesle, doporučuje společnost NIVEA poradit se ohledně pomoci s lékařem.

Jak se zbavit akné

Možnosti léčby a zmírnění akné

žena s úsměvem

1. Doma vyrobené prostředky

Existují podomácku vyrobené balzámy a tinktury, které můžete vyzkoušet, abyste se akné pokusili zlepšit. Nezapomeňte postupovat opatrně a před jejich vyzkoušením se poraďte s dermatologem nebo jiným odborným lékařem; zejména pokud máte citlivou pleť.
 
 Některé esenciální oleje, například Tea Tree a jojobový, mohou podpořit hojení. Nepoužívejte však oleje samotné, protože jsou vysoce koncentrované. Místo toho je zkuste smíchat s gelem nebo hydratačním krémem a naneste je na obličej. 
 
 Další skvělou možností je aloe vera. Je přirozeně antibakteriální a protizánětlivé, takže by mělo mít příjemný a zklidňující účinek na vyrážky. Vždy dbejte na to, abyste gel z aloe vera nanesli na čerstvě vyčištěnou pleť.
 
 Nemáte je doma? Podívejte se do kuchyně, zda tam nenajdete med. Je to úžasný antimikrobiální prostředek na pupínky. Pomocí čistého prstu a po vyčištění pleti naneste kapku medu na pupínky, které chcete ošetřit. 
 

 

2. Léky

Pokud chcete užívat léky na léčbu akné, je dobré začít u lékárníka. Často vám může doporučit léčebné přípravky a krémy, k jejichž získání není třeba lékařský předpis. 
 
 Pokud však tyto volně prodejné přípravky nezabírají a vy ztrácíte naději, měli byste zvážit léčbu pomocí léku na předpis. Ta samozřejmě vyžaduje, abyste navštívili praktického lékaře nebo dermatologa, kteří vám poskytnou specializovanější péči – a samozřejmě také onen předpis.
 

3. Alternativní terapie

Někteří lidé mají úspěch s přírodnějšími, alternativními terapiemi. Možnosti zahrnují ájurvédu, kineziologii, Bachovy esence, tradiční čínskou medicínu a biorezonanční terapie, o kterých lidé tvrdí, že jim pomohly zklidnit, a dokonce vyléčit vyrážky. 
 
 Než se do těchto léčebných postupů pustíte, určitě se poraďte se svým lékařem, abyste se ujistili, že vám neublíží nebo něco nezhorší.

Je důležité, abyste se ve své kůži cítili dobře

Používání kvalitních produktů a dodržování správného režimu péče o pleť vám pomůže udržet pleť bez nečistot, ale občas může být těžké si všechno ohlídat. Díky široké nabídce produktů péče o pleť od NIVEA a srozumitelným a nenáročným tipům ohledně péče o pleť by mělo být vytvoření dokonalé rutiny snadné.
 
 Nezapomeňte, že pokud se potýkáte s projevy akné, které trvají déle než 2 měsíce, nebo pokud jejich závažnost výrazně ovlivňuje to, jestli jste šťastní, měli byste se obrátit na svého lékaře, který vám poskytne další pomoc a radu.