skupina lidí, s úsměvem

Zjistěte vše o exfoliaci pleti

Vše, co potřebujete vědět o exfoliaci a tom, jak si exfoliovat obličej a tělo a mít hladkou a zářivou pokožku.

NIVEA Průvodce exfoliací pokožky

Kůže je největším orgánem našeho těla, proto je nesmírně důležité vědět, jak o ni správně pečovat. Většina z nás ji pravidelně čistí a hydratuje, ale co exfoliace? Jedná se o klíčový krok v naší rutinní péči o pleť, který – kromě mnoha dalších výhod – dokáže udržet naši pokožku hladkou a jemnou.
  
 Pokud chcete provádět exfoliaci a zajímá vás, k čemu slouží, jste na správném místě. Čtěte dál a dozvíte se vše, co potřebujete vědět o exfoliaci, objevíte správné exfoliační přípravky pro váš typ pleti a zjistíte, jak bezpečně exfoliovat obličej a pleť.

Co je to vlastně exfoliace?

Exfoliace pochází z latinského slova exfoliare, což znamená „opadávat“ ve významu zbavovat se listů. Exfoliace našeho těla v podstatě znamená odstraňování částeček kůže. Přibližně každých 30 dní se přirozeně zbavujeme odumřelých kožních buněk, abychom uvolnili místo pro tvorbu nových kožních buněk na vrchní vrstvě naší pokožky.

Proč byste měli provádět exfoliaci?

Pokud se tyto odumřelé buňky neodstraní, zůstávají nám na pokožce matné, suché, šupinaté skvrny a ucpané póry. Exfoliace tomu může pomoci zabránit. Jednoduše urychluje tento proces tím, že z povrchu naší pokožky odstraňuje odumřelé kožní buňky. Navíc zároveň s nimi odstraníte nečistoty a bakterie, takže díky ní zůstane naše pokožka hladká, jemná a zářivá. 

 

Pravidelná exfoliace přináší mnoho výhod:

– Odstraňuje odumřelé kožní buňky.
 – Stimuluje krevní oběh a odplavuje toxiny.
 – Rozjasňuje a vylepšuje vzhled pleti.
 – Podporuje obnovu pokožky, což vede k jejímu projasnění.
 – Zlepšuje vstřebávání hydratačních přípravků a sér.
 – Pomáhá předcházet ucpávání pórů, které může vyústit v pupínky a vyrážky.
 – Dlouhodobá exfoliace může zvýšit produkci kolagenu a zvýšit tak pružnost pleti.


Druhy exfoliace

Je mnoho různých způsobů, jak exfoliovat pokožku. Mezi oblíbené patří peelingy, krémy, masky a séra. Dále existují exfoliační pomůcky, jako jsou pemza, exfoliační rukavice, sprchové pufy a elektrické čisticí/exfoliační kartáče. 
  
 V závislosti na vašich konkrétních potřebách v oblasti péče o pleť existují také profesionální exfoliační metody, jako jsou chemický peeling, mikrodermabraze a dermaplaning. Co se týče těchto ošetření, poraďte se s dermatologem nebo jiným odborným lékařem, který vám pomůže posoudit nejlepší možnosti.
  
 Exfoliaci můžeme – a také bychom měli – provádět na všech částech těla. Choulostivé oblasti, jako je obličej, však vyžadují odlišný přístup.
kudrnaté vlasy žena exfoliace její kůže

Jak provádět exfoliaci obličeje

Začlenění exfoliace do rutinní péče o pleť obličeje je snadné a pomůže vám dosáhnout zdravé a zářivé pleti. Protože obličej je jednou z našich nejcitlivějších oblastí, je důležité používat opravdu jemné exfoliační peelingy a pečlivě sledovat, jak vaše pleť reaguje. 
  
 Dobrým začátkem je náš NIVEA Čisticí rýžový peeling pro smíšenou pleť (navržený pro všechny typy pleti), který ji důkladně vyčistí. Peeling důkladně a účinně odstraňuje odumřelé kožní buňky. Zároveň zjemňuje a vyhlazuje povrch pleti, aby byla rovnoměrná.

Jak používat obličejový peeling

Při používání obličejových peelingů buďte opatrní a šetrní k pokožce. Níže uvádíme několik kroků, kterými se můžete řídit: 
 

– Pomocí prstů naneste obličejový peeling na čelo, nos a bradu. 
 – Postupujte směrem od středu čela ke spánkům.
 – Jemně roztírejte peeling od kořene nosu směrem k jeho špičce.
 – Provádějte intenzivnější krouživé pohyby v oblasti kolem okrajů nosu a velmi jemné pohyby na tvářích.
 – Postupujte podél čelisti až k bradě. 
 – Nakonec postupujte od brady dolů po krku. 
 – Vždy dbejte na to, abyste se vyhnuli oblasti kolem očí a ústům.
 

 


Exfoliace obličeje v závislosti na typu pleti

Typ vaší pleti určuje, jakým způsobem byste měli obličej exfoliovat, aby vyhovoval vašim specifickým problémům s pletí.
 

Normální pleť

 Pokud je vaše pleť čistá a není náchylná k akné, suchosti, nadměrné mastnotě nebo podráždění, je pravděpodobné, že je tzv. „normální“. Na tento typ pleti dobře funguje většina exfoliačních přípravků a metod. Možná by bylo dobré experimentovat s různými, abyste našli ten správný pro vás, ale používejte je po jednom, abyste zjistili, jak vaše pleť reaguje.
 

Suchá pleť

 Pokud je vaše pleť suchá, šupinatá nebo drsná, máte suchou pleť, takže je ještě důležitější, abyste odstraňovali staré kožní buňky a nechali vznikat nové. Hledejte přípravky s hydratujícím složením, které dokážou prorazit povrchovou vrstvu pokožky, což pak umožní hydratační složce správně hydratovat nové kožní buňky.
 

Mastná pleť

 Pokud se vaše pleť leskne a působí mastně, máte mastnou pleť. To znamená, že můžete používat o něco silnější peelingy, které vám pomohou odstranit přebytečnou vrstvu nahromaděných nečistot na pokožce. S tím vám mohou pomoci exfoliační kartáčky.
 

Citlivá pleť

Pokud vás nové produkty dráždí, může být vaše pleť citlivá, proto postupujte opatrně. Vybírejte výrobky vhodné pro citlivou pleť a vyhněte se peelingům, které mohou pleť podráždit. Místo toho exfoliační přípravky aplikujte opatrně, ideálně jemnou žínkou na obličej. 
  
 Někdy může být citlivá pleť příznakem jiného onemocnění, například ekzému nebo růžovky. Než začnete zkoušet nové výrobky, nezapomeňte se poradit s odborným lékařem nebo dermatologem.

Smíšená pleť

 Pro smíšenou pleť je obvykle charakteristická směs mastných a suchých nebo suchých a normálních oblastí. Můžete zkusit střídat peeling a kartáček, přičemž peeling byste měli používat hlavně na sušší oblasti. Nepoužívejte však obě metody najednou.
 

 Objevte naši řadu čisticích přípravků na obličej NIVEA.


Jak provádět exfoliaci na těle

Exfoliace není určena jen pro náš obličej. Odumřelé kožní buňky máme po celém těle a i ty je třeba odstraňovat. Exfoliace těla je důležitá a užitečná nejen proto, že vyhlazuje naše končetiny. Také může pomoci zmírnit další problémy, jako jsou akné na těle a celulitida.
  
 Níže uvádíme několik tipů, jak provádět exfoliaci různých částí těla.

1. Paže a nohy

 Použití kartáčku, houby nebo rukavice je nejjednodušší způsob, jak sloupnout odumřelé kožní buňky. Stačí ve sprše po dobu asi 30 sekund provádět krátké, lehké tahy. Nejenže se tak zbavíte odumřelých kožních buněk, ale také stimulujete krevní oběh. Můžete také vyzkoušet suché kartáčování. Použijte suchý kartáč na tělo a dělejte krouživé pohyby po pažích a nohách. Kromě toho, že kartáčem odstraníte odumřelé kožní buňky, také tento proces pomůže zlepšit vzhled celulitidy a podpoří lymfatický systém. 

 

2. Chodidla a ruce

 Existuje spousta peelingů určených speciálně k tomu, aby nás zbavily odumřelých kožních buněk na suchých rukou a nohou. Pemza je přírodní peeling, který se skvěle hodí na suchá místa na silnějších částech kůže na kolenou, loktech a chodidlech. Nejprve namočte chodidla do teplé vody, aby změkla, a nezapomeňte před použitím namočit i pemzu.

 

3. Intimní partie

 Před holením nebo depilací oblasti bikin a ohanbí je velmi vhodné provést exfoliaci. Tento krok změkčí pokožku, díky čemuž můžete předejít případným problémům způsobeným depilací, jako jsou pupínky od holení, zarůstající chloupky či svědění. Použijte opravdu jemný peeling, lufu nebo tělový kartáč a nejprve si dopřejte teplou sprchu, abyste pokožku změkčili.

Jak často byste měli provádět exfoliaci?

Hlavně to nepřehánějte – zejména pokud s exfoliací začínáte. Kdykoli provedete exfoliaci, spustí se regenerační proces, který může pokožku zatěžovat. Buďte jemní a naučte se, co vaše pleť potřebuje a chce.
  
 Obecně platí, že exfoliace obličeje dvakrát týdně v rámci týdenní péče o pleť stačí na to, abyste udrželi suchou a mdlou pleť na uzdě, aniž byste ji zbavili přílišného množství přirozeného mazu. I když mastná pleť často potřebuje pravidelnější exfoliaci, platí, že příliš častý peeling citlivých částí těla, jako je obličej, může mít opačný, nežádoucí účinek a vést k vysušení, zarudnutí a svědění. 
  
 Svou roli hraje také věk. U mladších lidí trvá kompletní cyklus výměny buněk obvykle cca 28 dní. S přibývajícím věkem se však tento proces zpomaluje a trvá déle, přibližně 45 dní. Takže s přibývajícím věkem, přestože stále potřebujeme exfoliovat, můžeme exfoliaci potřebovat méně často – například jen jednou týdně místo dvakrát.

žena s úsměvem

Kdy byste měli provádět exfoliaci?

Jsou chvíle, kdy je vhodné provádět exfoliaci, a chvíle, kdy je naopak lepší se jí vyhnout.
 

– Ano: Večer

 Při každé exfoliaci odhalujeme novou vrstvu pokožky, takže je citlivější a zranitelnější. Exfoliace na noc je bezpečnější, protože je pokožka následně méně vystavovaná poškození způsobenému sluncem a volnými radikály a může se během spánku hojit. Po exfoliaci bude pokožka na škodlivé sluneční UV záření citlivější než normálně, proto je obzvlášť důležité používat produkty s vyšším ochranným faktorem (OF, SFP). 

 

Ne: Po kosmetickém ošetření

 Po jakémkoli ošetření obličeje ho nechte zhruba týden regenerovat, než začnete provádět exfoliaci, protože by mohla mít na vaši pleť škodlivé účinky. Před depilací voskem nebo holením je vhodné provést exfoliaci, ale po jakémkoli depilačním ošetření ji na několik dní vynechte.


Několik závěrečných doporučení, co dělat a co nedělat

Nyní již víte, že správně prováděná exfoliace může přinášet mnoho výhod a pomoci vám dosáhnout hladké a zářivé pleti. Odstranění odumřelých kožních buněk, nahromaděného mazu, špíny a nečistot může zlepšit vzhled vaší pleti a pomoci vám cítit se svěžeji. Než se do exfoliace pustíte, nabízíme několik závěrečných rad a doporučení.
 
žena exfoliační
 CO DĚLAT:
 Používejte správný exfoliační přípravek pro svůj typ pleti.
 Provádějte exfoliaci na noc. 
 Po exfoliaci použijte opalovací krém.
 Po exfoliaci použijte výživný hydratační krém. 
 Provádějte exfoliaci obličeje i těla.
  
 CO NEDĚLAT:
 Nepřehánějte to s exfoliací.
 Neprovádějte exfoliaci po ošetření obličeje.
 Neprovádějte exfoliaci, pokud u vás způsobuje podráždění.
 Neprovádějte exfoliaci, pokud máte na kůži řezné rány, otevřené rány nebo spáleniny od slunce.
 Nebuďte při exfoliaci příliš drsní.