JAKÁ HODNOTA OCHRANNÉHO FAKTORU JE PRO VÁS NEJVHODNĚJŠÍ?

Najděte nejlepší opalovací krém pro vaši pokožku. Ochranný sluneční faktor určuje, jak dlouho a jak efektivně bude opalovací krém chránit vaši pokožku. Zjistěte, jak vypočítat jeho ideální hodnotu právě pro váš typ pleti.

Co znamená to číslo na opalovacích krémech?

Co udává ochranný faktor a který se k vám vůbec hodí?
OF faktor

 

Ochranný sluneční faktor (OF)

Ochranný faktor. Číslo na opalovacím krému. Oblíbené slovní spojení, které slyšíme z reklam i úst dermatologů, aniž bychom vůbec přemýšleli o jeho významu. Pojďme to společně napravit! Ochranný faktor udává dobu, po kterou můžeme zůstat na slunci bez spálení. Jeho jednotkou je tedy čas, který můžeme zůstat na slunci s použitím krémů určitého faktoru. 


Jaké stupně ochrany (a výšky faktoru) tedy rozlišujeme?

 • nízký (OF 6,10)
 • střední (OF 15, 20, 25)
 • vysoký (OF 30, 50)
 • velmi vysoký (OF 50+)


Podle čeho vybírat?

Nepodléhejte ovšem lidovým mýtům jako “s vysokým ochranným faktorem se neopálím” nebo “pokud chci mít jistotu bezpečného opalování, stačí sáhnout po nejvyšší cifře v nabídce”. Při výběru správného faktoru mějte na mysli i následující kritéria: 

 

 • denní dobu a roční období, ve které se nacházíte
 • zeměpisné souřadnice a nadmořskou výšku destinace, kde se chystáte opalovat
 • plánovanou dobu pobytu na sluníčku
 • typ vaší pleti a aktuální stav jejího opálení

 

Nepodceňujte prostředí, ve kterém se opalujete. Povrchy jako sníh nebo písek odráží UV záření a mohou tak nadělat paseku, i když je zdánlivě pod mrakem. Iluzi bezpečí nám společně s osvěžením dává voda, jenže 80 % UVA paprsků dosáhne do hloubky dvou metrů pod hladinou. 

 

Jaký mají sluneční paprsky vliv na vaši pokožku?

UVB paprsky

UVB záření pronikne vrchní vrstvou kůže a způsobuje spálení a potenciální destrukci DNA. UVB paprsky hrají nebezpečnou roli při vzniku rakoviny kůže.

 

UVA paprsky

UVA paprsky pronikají hlouběji do pokožky až k dermisu, kde jejich působením dochází ke stárnutí pokožky vlivem slunečního záření a k alergiím.

 

UVA a UVB paprsky


5 UV OCHRANNÝCH TIPŮ

5 tipů pro ochranu


Nejste si jistá svým fototypem?

Co se týče genetických dispozic a vzhledu naší pokožky, rozlišujeme až šest různých fototypů. Nejste si jistá tím svým? Najděte se v následující infografice:
fototypy


Matematická hádanka rozluštěna

vzorec pro výpočet

Teď, když už znáte svůj fototyp, dokážete z něj odvodit svou přirozenou dobu ochrany bez aplikace opalovacího přípravku.

Vynásobte ji ochranným faktorem přípravku, který plánujete aplikovat na pokožku, a získáte dobu, po kterou vás bude použitý opalovací krém chránit. 

Situaci si vysvětlíme ještě na příkladu:

 • máte blonďaté vlasy a světlou pleť (dle obrázku 3). Na slunci bez ochrany vydržíte 15 minut.
  Pokud se namažete slunečním krémem s ochranným faktorem 30, bude vaše pokožka chráněná 30x déle, tedy maximálně 450 minut = 7,5h

 

 • máte dítě. Na slunci bez ochrany vydrží 5 minut.
  Pokud jej namažete slunečním krémem s ochranným faktorem 50, bude pokožka dítěte chráněná 50x déle, tedy maximálně 250 minut = cca 4h
 

příklady


Bezpečnostní tipy pro děti

Nezapomeňte ovšem, že každé plavání, zpocení nebo utření do ručníku ochrannou vrstvu přípravku poškozuje a snižuje její efekt. Nanášejte ochranu opakovaně.
ochranné tipy pro děti


product-stage-bg