Deodoranty a antiperspiranty

DEODORANTY A ANTIPERSPIRANTY


JAKÝ JE MEZI NIMI ROZDÍL?

Výraz deodorant se dnes běžně používá pro dva různé druhy výrobků péče o tělo. Ve skutečnosti je však potřeba mezi deodoranty a antiperspiranty rozlišovat. V čem je tedy přesně ten rozdíl?


VOŇAVÉ LIKVIDÁTORY BAKTERIÍ VERSUS BLOKÁTORY POTU

Existují v podobě spreje, kuličky, tyčinky, krému nebo rozprašovače. Všechny deodoranty i antiperspiranty mají společné to, že mají zajistit co nejdelší ochranu před nepříjemným tělesným pachem a s tím spojenou fyzickou i duševní pohodu. Avšak v čem přesně spočívají rozdíly mezi těmito dvěma výrobky? NIVEA společně s Dr. Heinerem Maxem, expertem z Oddělení výzkumu a vývoje společnosti Beiersdorf, vysvětluje, co se skrývá za výrazy deodorant a antiperspirant, v čem se tyto dva typy liší a jak působí látky, které obsahují.
article_image_deo-anti_01

PROČ SE POTÍME

Potní žlázy patří k přídatným orgánům kůže a nalezneme je na mnohých místech lidského těla. Pot slouží především k podpůrné termoregulaci organismu, ale kromě toho se potní žlázy podílejí i na tvorbě antibakteriálního hydrolipidního filmu naší kůže a podporují tak ochranný plášť pokožky. Jejich další důležitou funkcí je produkce látek pro látkovou výměnu a produkce elektrolytů, které jsou jinak detoxikovány zejména přes ledviny.

CO JE DEODORANT?

Nepříjemné pocení a tělesný zápach lze odstranit deodoranty nebo antiperspiranty. Tyto výrobky se však liší v tom, jak účinkují. Deodoranty bez hliníkových (aluminiových) solí obsahují vonné látky nebo antibakteriální přísady, které blokují nežádoucí tělesné pachy vznikající z množících se bakterií na pokožce. Deodoranty proto způsobují především to, že pot zůstává bez zápachu, nicméně neredukují jeho tvorbu. Slovo deodorant pochází z latiny a samo vysvětluje úlohu tohoto výrobku: lze ho přeložit jako „pach pryč“ (de- = pryč a odor = pach).


Deodoranty neobsahují zpravidla žádné hliníkové soli, které brání produkci potu. Naopak: vonnými látkami pouze překrývají nežádoucí tělesné pachy, které vznikají z bakterií na pokožce. Přísady jako stříbrný citrát, kyselina butyloktanová nebo oktenidin-dihydrochlorid brání růstu bakterií způsobujících zápach, a tím zamezují pronikavému tělesnému zápachu. Tito voňaví zabijáci bakterií však vzhledem k chybějícím hliníkovým solím nemají žádný antiperspirační účinek. To znamená, že se člověk potí stejně silně, ale příjemně u toho voní.


DEODORANT, ČI ANTIPERSPIRANT?

TO JE OČ TU BĚŽÍ...

Odpověď na otázku zda deodorant, nebo antiperspirant je nakonec vždy výsledkem osobní preference. „Naše obsáhlé studie ukázaly, že řada lidí se jednoduše cítí bezpečněji, pokud jsou chráněni nejen proti nepříjemnému tělesnému zápachu, ale dodatečně také před vlhkostí v podpaždí. Čisté deodoranty nepředstavují plnohodnotnou alternativu antiperspirantů,“ říká Dr. Heiner Max, vedoucí Oddělení výzkumu péče o tělo NIVEA. „Abychom aktivně snížili tvorbu potu, používáme u nás ve společnosti Beiersdorf pro všechny antiperspiranty zdravotně nezávadné hliníkové soli. Kromě hliníkových solí neexistuje žádná jiná skupina účinných látek, které by spolehlivě a zároveň bez podráždění působily proti tvorbě potu.“ Při pocení způsobeném horkem a stresem proto doporučujeme řadu antiperspirantů NIVEA Stress Protect.

article_image_deo-anti_02

Antiperspiranty

KTERÝ SI VYBRAT?

Deodoranty se hodí především pro ty, kteří se tolik nepotí, zato ale potřebují bojovat s nepříjemným zápachem potu. Pro dlouhotrvající pocit svěžesti a péče s ochranou proti pachu potu doporučujeme dámám deodoranty z řady NIVEA Fresh: NIVEA Fresh Natural s vůní a svěžestí mořských minerálů nebo novinky NIVEA Fresh Comfort s osvěžující lehkou vůní a NIVEA Fresh Flower se svěží květinovou vůní. Pro jejich protějšky nabízíme pánské deodoranty NIVEA MEN Fresh Active s mužnou svěží vůní.

Všem, kteří upřednostňují deodoranty bez hliníku, doporučujeme také řadu NIVEA Fresh & Pure. Tyto deodoranty s obsahem přírodně identické antibakteriální složky Bio-florine zajistí dlouhodobou ochranu proti tělesnému zápachu se svěží jasmínovou vůni. Neucpávají póry, a umožňují tak pokožce volně dýchat.

U deodorantů a antiperspirantů NIVEA nemusíte složitě zkoumat seznam obsažených látek – všechny výrobky sortimentu NIVEA označené jako „deodoranty“ zaručeně neobsahují hliníkové soli. Všechny výrobky označené jako „antiperspirant“ hliníkové soli naopak obsahují.

U deodorantů a antiperspirantů NIVEA nemusíte složitě zkoumat seznam obsažených látek – všechny výrobky sortimentu NIVEA označené jako „deodoranty“ zaručeně neobsahují hliníkové soli. Všechny výrobky označené jako „antiperspirant“ hliníkové soli naopak obsahují.


REGISTRUJTE SE DO NIVEA KLUBU A BUĎTE U VŠEHO DŮLEŽITÉHO JAKO PRVNÍ

Pro členy NIVEA klubu toho máme mnohem více a chceme si je hýčkat

Co pro vás máme nachystané?

  • Klubové soutěže o balíčky hýčkající kosmetiky a dárky NIVEA.
  • Testování nejnovějších produktů NIVEA.
  • Soutěže o balíčky plné vzorečků.
  • A mnoho dalšího...