Nejčastější otázky o kojení

JAK ČASTO, JAK DLOUHO A CO (NE)JÍST?

Říká se, že kojení je ta nejpřirozenější věc na světě. I tak je ale dobré mít vědomosti v zásobě…

Jak dlouho a jak často miminko kojit?

Jak dlouho je normální miminko kojit?

Každé miminko je jiné. Některé aktivně saje, jiné u kojení pospává. Novorozence můžete nechat u prsu delší dobu – třeba i okolo 30 minut. Hraniční délka přiložení se pohybuje kolem 45 minut. Na pravidlo 20 minut tedy rovnou zapomeňte. Krátké přestávky během sání jsou normální. Pokud se vám ale zdá, že děťátko ihned usíná, zkuste jej po chvíli povzbudit k sání jemným hlazením za oušky, pod bradičkou nebo na nožičkách a ručičkách.


Jak často novorozence kojit?

V prvních dnech a týdnech po porodu je třeba miminko nechat, aby si řeklo samo, jak často potřebuje jíst. Nezkoušejte takto maličké děťátko naučit nějakému řádu. Stejně by to nakonec stresovalo vás oba. Pokud začnete zvyky miminka pozorovat, brzy přijdete na to, jaké chování značí blížící se hlad.

Novorozenec rychle roste a to, co vypadalo jako pravidelné intervaly kojení, se bude týden co týden měnit. Obecně se dá ale říci, že novorozené miminko potřebuje nakrmit každé 2–4 hodiny. Do bříška se toho ještě tolik nevejde, proto kojenci potřebují menší dávky, ale zato často – i v noci.


Co při kojení (ne)jíst pro spokojené bříško miminka?

Můžete jíst vlastně všechno. Dnes už se nezakazují ani potenciální alergeny, jako jsou ořechy, mléko či ryby. Platí to, co před těhotenstvím – vynechte pouze ty potraviny, na které jste sama alergická. Jednou za čas dokonce neublíží ani smažené hranolky, čokoláda nebo malá káva. 

To ale neznamená, že je v pořádku stravovat ve fast foodech nebo jíst příliš mnoho sladkostí. Pro bezproblémové kojení je nezbytná pestrá a kvalitní strava, kterou si dopřejete v pravidelných dávkách. Stejně důležitý je i pitný režim. V momentě, kdy žena cítí žízeň, je už většinou „za pět dvanáct“. Proto je dobré dát si sklenici s vodou na viditelné místo. Slazené limonády, ovocné džusy a sycené nápoje nejsou vhodné, mohly by miminko nadýmat.


Které potraviny po kojení nadýmají a škodí?

Pestrá strava je skvělá pro vás i miminko. Mít na se pozoru je ale třeba před nevítanými hosty – nadýmáním a alergiemi. Kterým potravinám je tedy lepší se obloukem vyhnout?
  • jahody
  • kořeněná jídla
  • velké množství mléčných výrobků
  • alkohol
  • příliš cukru
  • konzervanty a „éčka“
  • čerstvé (zejména bílé) pečivo
  • luštěniny obecně
  • kapusta a zelí
  • květák
  • cibule
  • potraviny obsahující droždí


pitný režim je důležitý

Vypozorujte, co vyhovuje vám a děťátku

V prvních týdnech života miminka mějte na paměti, že každému děťátku vyhovuje něco jiného. Některé snadno nakojíte během 15 minut, jinému nepostačí ani 30. Některé vyžaduje mléko každé 2 hodiny, jiné si v noci rádo přispí a na jídlo si ani nevzpomene. A stejné je to i s potravinami. Ze začátku si problematická jídla odpusťte

Po 4–6 týdnech postupně přejděte na jídlo, na které jste zvyklá. Velmi rychle se ukáže, co v mléku vadí právě vašemu děťátku. A po nějaké době bude na programu otázka: Je čas přejít na pevnou stravu?