Kyselina listová v těhotenství

PROČ BRÁT VITAMÍN B9 PŘED OTĚHOTNĚNÍM I PO NĚM.
Kyselina listová – jeden z mála vitamínů, jehož zvýšený příjem před otěhotněním i během něj vám doporučí snad každý lékař. Proč je kyselina listová pro vývoj plodu tak důležitá a jaká rizika hrozí při jejím nedostatku?

Proč nadcházející matky potřebují kyselinu listovou?

Zvýšit hladinu vitamínu B9 by žena měla už několik měsíců před otěhotněním.

Co vlastně o kyselině listové víme? Jedná se o vitamín skupiny B, jenž známe také pod názvem folát, acidum folicum anebo B9. Kyselina listová je nezbytná pro syntézu nukleových kyselin v buněčném jádře, při krvetvorbě a zvláštní význam má pro správný růst a vývoj plodu
Je prokázáno, že příjem kyseliny listové před otěhotněním a během těhotenství působí jako prevence před potratem a vrozenými defekty dítěte, velký vliv má zejména na vývoj nervové soustavy. 


Užívejte vitamín B9 i před otěhotněním 

Mícha a mozek dítěte se totiž vytváří už v prvních týdnech těhotenství, a aby se v těle matky pro toto období vytvořila dostatečná hladina vitamínu, doporučuje se zvyšovat příjem několik měsíců před otěhotněním. Právě proto by kyselinu listovou měly do svého jídelníčku zařadit všechny ženy, které jsou v produktivním věku.


Pokud miminko plánujete, je vhodné zvýšit příjem kyseliny listové už půl roku před otěhotněním, minimálně pak 2-3 měsíce před početím. Kyselina listová je pro vývoj plodu nejdůležitější hned na začátku těhotenství a odborníci doporučují udržovat si vysokou hladinu vitamínu nejméně v prvním trimestru.



V jaké formě tělo vitamín nejlépe vstřebá?

Kde kyselinu listovou vlastně najdeme?

Stačí kyselina listová obsažená v potravě nebo by měly ženy užívat doplněk stravy? A v jakých jídlech vitamín B9 vlastně najdeme? Nejvyšší obsah vitamínu obsahuje listová zelenina jako špenát a růžičková kapusta, dobrým zdrojem je také brokolice či chřest, B9 najdeme ale i v luštěninách nebo v obilných vločkách

Bohaté na kyselinu listovou jsou kvasnice, těhotným ženám se však nedoporučuje požívat je ve vysoké míře. Z živočišných potravin najdeme vitamín B9 zejména ve vnitřnostech – v játrech a ledvinkách.

Příjem z potravy nemusí stačit

Kyselina listová je vitamín, který citlivě reaguje na vysoké teploty, kyslík nebo světlo. Proto z důvodu tepelné úpravy, špatného nebo příliš dlouhého uskladnění často o vitamín z našich potravin přijdeme. Někteří odborníci uvádějí, že vařením nebo skladováním můžeme ztratit až 95 % vitamínu.

Naše tělo navíc z potravy vstřebá pouze asi 50 % obsažené kyseliny listové. Vstřebatelnost vitamínu B9 z doplňků potravin je vyšší a může dosáhnout až 100 %. Z tohoto důvodu doporučují odborníci ke zdravému jídelníčku nadcházející matky přidat také potravinové doplňky s vysokým obsahem kyseliny listové.

Poraďte se s lékařem

Kyselina listová patří do skupiny vitamínů rozpustných ve vodě a její přebytečné množství tělo vyloučí s močí. Nemusíte se proto obávat předávkování vitamínem nebo jakýchkoli následků spojených s jeho užíváním. 

Vždy ovšem platí, že byste se měla o přijímaném množství poradit se svým lékařem. Některé léky nebo nemoci mohou mít vliv na hladinu vitamínu v těle a lékař může v těchto případech doporučit i vyšší dávku vitamínu než je doporučovaných 0,4 – 0,8 mg denně.


productstage_bg